MOu598 MOu598 komentáře u knih

Vídeň Vídeň Christian Eder

Hodně info, přehledně uspořádáno, vhodné do kabelky. Pro poznávání města pěkné.

Vídeň Vídeň Walter M. Weiss

Tenhle koncept průvodců s mapkami se mi moc líbí - pěkné, přehledné, jasné, mapuje i když stručně střed města. Bohužel některé info rychle zastarávají.

Znamení věčnosti Znamení věčnosti Johanes Anker Larsen

Z knížky jsem rozpačitá. Části se mi líbily, některé moc. Ale na celek musím ještě asi dozrát. Je to na mne složité. Možná se časem ke knížce vrátím.
Citát:
"Dokud člověk dýchá, žije. Ale Adam měl dvojí dech: dech plic, co udržuje tělo při životě, a dech duše, který je věčný jako Pán."
"Člověk musí vidět život takový, jaký je, a pokusit se vyzískat z něho to nejlepší."

10.06.2020 3 z 5

Jménem krále Jménem krále Vlastimil Vondruška

Vyprávění mi přijde takové strohé, asi proto, že je to "jen" předloha k filmu. Čekala jsem víc dějepisu. Prostě detektivka z minulosti.

10.06.2020 3 z 5

Zlodějka knih Zlodějka knih Markus Zusak

Super napsáno, super vymyšleno. Tragické období z pohledu, který jsem neznala. Hezky se čte - samo. Milé, smutné, živočišné.
Asi nejlepší knížka, co jsem kdy četla.

Kdyby se slunce nevrátilo Kdyby se slunce nevrátilo Charles-Ferdinand Ramuz

Zvláštní styl psaní, člověk se musí při čtení pořád soustředit.
Útlá, hutná knížka, dost se mi líbila. Ráda bych věděla, jak žijí ti milí lidé dál.

Jihočeský kraj Jihočeský kraj Pavel Chromý

Bohatá knížka pro cestovatele a poutníky. Hodně mapek, plánků, foto, info.
Chtěla bych to všechno vidět.

Řecké báje Řecké báje Pavel Gaudore

Velká, hodně a pěkně ilustrovaná knížka. Hodně mne zaujala, bohužel moc z toho neznám - asi jsem chyběla ve škole. Musím si to doplnit, protože si myslím, že by to mělo patřit k širšímu vzdělání.

Vídeň - Průvodce městem Vídeň - Průvodce městem Marek Podhorský

Hodně info, foto i plánků, i mapa. Hezký průvodce, ale trochu moc váží. Vídeň není daleko a líbí se mi.

Lidská komedie Lidská komedie William Saroyan

Knížka mne okouzlila. Trochu zvláštní jazyk - nevím, jak dalece to ovlivnil překladate. Ale dojemné, lidské, hořkomléčné. Pocit z knížky dlouho přetrvává.
Citát:
"Kéž najdu jednoho člověka, kterého svět nezkazil, abych i já mohl být nezkažený, abych mohl věřit a žít."

Příběhy z malovaných úlů Příběhy z malovaných úlů Lojze Kovačič

Drobná knížečka, deset kratičkých povídek, různá témata, skoro vše se mi líbilo. Autorovi se povedlo několikrát na pár stránkách napsat něco, co člověka zaujme, zasáhne. Dobré. Pěkně napsané.

Damani útočí? Damani útočí? Josef Duben

Knížku jsem si půjčila kvůli jejímu názvu (v ZOO Praha sponzoruji damana).
Knížka je útlá a nelíbila se mi - připadá mi to, jako když autor sedl a psal, co ho napadlo, pak to vydal, ani si to po sobě nepřečetl. Některá témata jsou na přemýšlení, ale tak nějak divně. Prostě se mi to nelíbilo. Navíc hlavní hrdina na začátku vezme bez skurpulí, co mu nepatří - respektive to ukradne.
Citace:
"Lidé jsou zvláštní, jako by neměli svého příběhu dost, a proto touží po cizích osudech, zažít ještě jeden život, alespoň zprostředkovaně. Proto se čte a chodí na filmy."

10.06.2020 2 z 5

Muž, který nakreslil Londýn: Václav Hollar Muž, který nakreslil Londýn: Václav Hollar Gillian Tindall

Zajímavá a hutná knížka. Autorka se snažila zmapovat každou zmínku o VH, aby nám představila jeho život a dílo (2700 jednotlivých tisků). Knížka vypráví i o zajímavé době - republika, zpět království, morová epidemie, požár Londýna, jeho přestavba na moderní město.
Zajímavé je, že V. Hollar měl prý jedno oko krátkozraké - kreslil detaily, druhé dalekozraké - kreslil panoramata - píšu kreslil, ale šlo převážně o rytiny.
Jeho kresby byly představeny počátkem roku na výstavě v Praze. Tak jsem ho poznala z obou stránek. Co mi chybí (a v komentované knížce je jen drobně zmíněno) jsou info o panoramatech Prahy.

Lesní lékárna Lesní lékárna Markus Strauss

Krásně zpracovaná knížka s velkými barevnými foto, zajímavá, autorovi věřím. Hlavně pro ty, koho zajímá přírodní léčitelství, bylinkářství, jídlo z přírody - já to tak úplně ještě nejsem.

10.06.2020 5 z 5

Venkovy: anamnéza, diagnóza, terapie Venkovy: anamnéza, diagnóza, terapie Bohuslav Blažek

Zajímavě udělaná knížka na zajímavé téma. Líbily se mi u témat odkazy (a pak citace) na další literaturu. Množství barevných fotografií, převládají kritické.
Mám ráda venkov a nelíbí se mi často drastické stavební zásahy - vím, že lidé chtějí bydlet modeně, ale zde by měli pomoci právě architekti, vnímající celkový ráz obce a krajiny.

10.06.2020 4 z 5

Pro koho kvetou stromy Pro koho kvetou stromy neznámý - neuveden

Útlá knížka, plná ilustrací. Ale i moudrosti, i informací (o daunově syndromu - nevěděla jsem).
O lidskosti.
Nechce se mi věřit, že autor je vlastně anonym - znáte-li ho, vzkažte, že je borec.
Přečtěte si.
Citát:
"Nejtěžší je uvěřit v dobro pekla ve chvílích, kdy ho prožíváme."
"Vždycky to je, jako by nás kousek umřel, kousek nás prostě chybí, když odejde někdo, kdo byl naší součástí a koho jsme milovali. A tak jdeme životem a jsme stále menší a menší a ještě menší. Anebo máme to štěstí, že jdeme první."

Knihy džunglí Knihy džunglí Rudyard Kipling

Krátká, krásná, milá vyprávění. Čtivé, bohaté, spíše o zvířatech než o lidech - a o jejich lidskosti.
Moc pěkné. Osvěžující.
Citát:
"Jednou z výhod zákona džungle je, že trestem je vina úplně vyrovnána. Nezůstává pak již žádný hněv."

Náš ledovec se rozpouští Náš ledovec se rozpouští John P. Kotter

Mám ráda takovéto knížky: útlé, přehledné, s obrázky, případně s bajkou, pro rozvoj osobnosti - tady je to o tom, jak má jednat kolektiv (to nyní nevyužiji). Připadá i to chytré. A ilustrace jsou pěkné.

10.06.2020 4 z 5

Základy ekologie a ochrany životního prostředí Základy ekologie a ochrany životního prostředí Martin Braniš

Knížka mi připadá přiměřená pro všeobecné vzdělání - přiznávám, že já bych neuměla vše, co se v kníže píše vyložit, nebo definovat.
Tak je dobře, že jsem ji četla, přečtěte si ji i vy.

Poušť, nebo ráj Poušť, nebo ráj Sepp Holzer

Spousta zajímavých myšlenek, se kterými se shoduji, rady, nápady, návody. Množství barených ilustrujících foto.
Hezká knížka, pouze občas mám dojem, že autor je jediný na světě, který ví, co je jak správně. Nejsem si jistá, jak je reálný názor, že se musí vrátit zpět sedláci, že se má rozdělit půda lidem z měst apod.
Trochu se bojím, že v některých oblastech může být na záchranu přírody a krajiny pozdě.