MortRainey MortRainey komentáře u knih

Kameny bolesti Kameny bolesti Milena Agus

Zvláštní, ale velmi poutavý příběh ženy o "pravé lásce", stejně tak i film převedený do francouzských reálií, z literárních italských: https://www.csfd.cz/film/403014-kamen...

31.07.2018 3 z 5

Lásku, ne válku Lásku, ne válku Danielle Steel

I na exkurzi do světa Danielle Steel jsem se vypravil..;-) 60. léta, od smrti JFK po hippies až válku ve Vietnamu...

26.07.2018 3 z 5

Watergate Watergate Václav Pavel Borovička

Téma mé bakalářské práce a na tehdejší možnosti autora z normalizačního Československa velmi ucelený pohled vč. historických a politických souvislostí bez zjevné kritiky "z druhé strany".

Jeden a dvacet detektivů Jeden a dvacet detektivů * antologie

KMŽ - moje první seznámení s detektivním světem vč. Sherlocka Holmese - správný dárek od maminky, velké fanynky všech knih od Baker Street přes Maigretovu Paříž až po Dempsey a Makepeacovou!;-)

26.07.2018 5 z 5

Ledová bouře Ledová bouře Rick Moody

Velmi čtivý společenský román plný sarkasmu i černého humoru coby sociální obraz střední třídy Ameriky v 70. letech 20. století. Skvěle vykresluje rozmar i rozčarování tehdejších Američanů před vstupem do krize středního věku, s určitým společenským postavením, po svobodných 60. letech, jejichž idejí se nechtějí vzdát i když jim to současný status nedovoluje. Četbu doporučuji před shlédnutím ještě lepšího filmu (tady to platí!) s výborným hereckým obsazením.

Vinnetou - 50 let ve filmu Vinnetou - 50 let ve filmu Michael Petzel

"Až bude měsíc jako rybí oko, sejdeme se v pevnosti Niobara, můj bratře..."
Narychlo přečteno, a hlavně několikrát prohlédnuto (jedná se o fotografickou publikaci) před předáním jako narozeninový dárek tatínkovi-pamětníkovi původních československých premiér a zároveň velkému fanouškovi:-)
Z doby, kdy jsem chtěl být Old Shatterhandem (nebo Hanem Solem či Indianou Jonesem) jsem sice už trochu odrostl:D ale... https://www.databazeknih.cz/recenze-knihy/vinnetou-nesmrtelny-filmovy-kult-10348

23.07.2018 4 z 5

Love Me Do – 50 osudových dnů ze života Beatles Love Me Do – 50 osudových dnů ze života Beatles Paolo Hewitt

Nenáročný doplněk knihovničky fanouška Beatles. Pro toho, v podstatě až na pár pikanterií ze života Beatles a kapitol z období po rozpadu slavné čtyřky vč. odchodu George Harrisona, nic nového. Nicméně příjemné čtení v krátkých kapitolách dle významných dat, a ještě příjemnější při poslechu jejich nesmrtelné hudby. Věřím, že pro méně zasvěceného a vzdáleného zájemce o chlapce z Liverpoolu může být tento titul skvělým začátkem;-) Za mě 3 hvězdicky, tedy dobrý:-)

20.07.2018 3 z 5

Hawksmoor Hawksmoor Peter Ackroyd

Syn zesnulého Davida Bowieho Duncan Jones na začátku tohoto roku na svém Twitteru vyhlásil jakousi "reading challenge" formou čtenářského klubu 100 oblíbených knih jeho otce. První knihou zvolil Hawksmoor. Jako umělcův fanoušek jsem se tuto "románovou detektivku" rozhodl přečíst i já...
Upřímně? Chvílemi to bylo doslova čtenářské utrpení a v celkovém hodnocení jsem někde mezi 2 a 3 hvězdičkami. Na jednu stranu kniha působí jako "wallpaper" ještě předrozparovačského a předsherlockovského Londýna s veškerou svou tajemností i krutostí. Autor se nezapře coby historik a mísí skutečné s fiktivním. Londýn na začátku 18. století po velkém požáru v roce 1666, po velké morové ráně, s postavou Nicholase Dyera, který je hlavním architektem výstavby sedmi nových kostelů, které mají anglické metropoli vrátit její vyhořelou tvář. V souběžném příběhu se seznamujeme s Nickem Hawskmoorem, londýnským detektivem vyšetřujícím záhadné vraždy při londýnských kostelech, který je podivínským mixem Holmese s Mentalistou. Některé pasáže jsou opravdu spíše lyrikou než detektivní beletrií a špičkový překlad angličtiny 18. století (alžbětínské, nikoliv viktoriánské, jak někteří recenzenti uvádějí, historicky až od r. 1837) v podobě staročeštiny mohou klasického krimičtenáře vyčerpat. Na druhou stranu tak kniha zaručuje plné soustředění. Nelituji, že jsem si ji přečetl a opravdu (ne)doporučuji každému, nezdá se to, ale kniha označená jako detektivka je opravdu čtenářským oříškem i když jí budete brát s nadhledem...
Jako jsem kdysi zažil při osobním setkání se Simonem Mawerem a jeho vyjádřením nad Mendelovým trpaslíkem plným chemických vzorců a historických exkurzů do vývoje Mendelova výzkumu dědičnosti, které má čtenář přeskočit, aby se dostal k příběhu;-) Otázka závěrem tedy zní, proč nám to ti autoři dělají, my přece i tak víme, že oni ví..:-))

Poplach kolem Beatles Poplach kolem Beatles Jiří Černý

Naprostá rarita - jedna z prvních knih o Beatles v době jejich slávy v Československu od pana hudebního publicisty s velkým H i P.

28.06.2018 5 z 5

Pro čtenáře a milovníky historických pikanterií a báchorek! "Jen" 3* za výkyvy v překladu - občas vázne slovosled a semtam faktická chyba, která rozhodí logiku v obsahu:-(

28.06.2018 3 z 5

Beetles Beetles Joni Kudrnáč (p)

Příjemná a odpočinková četba, tak za 2,5 hvězdy, která na mne vypadla z knihovny mezi thrillery. Vzpomínky "kolektivu autorů" sepsané do jedné novelky v podobě útržkovitého příběhu jednoho chlapeckého dospívání. A to z doby přelomu 50. a 60. let minulého století, dětství a mládí většiny našich rodičů. Trochu dobové "žít Brno" s láskou k "západní hudbě" a tehdejšímu fenoménu zázračné čtyřky z Liverpoolu, a stejně tak odpor vůči všudypřítomnému komunistovi, který mohl za všechno včetně zpoždění vlaků...
Až úsměvně působí některé pasáže knihy, které se věnují prvním láskám i sexuálním zkušenostem a nezadaly by si s knihami á la "Kniha pro chlapce" či "Proměna v muže" a podobných příruček:-)) které jsou mimochodem v příběhu citovány:-)
Neznámí autoři historek a minipříběhů knihy se později točí kolem brněnské umělecké scény včetně kultovního divadla Husa na provázku. I díky tomu je celek zajímavým dobovým retro exkurzem.

09.05.2018 2 z 5

Lekce tvůrčího psaní Lekce tvůrčího psaní Michal Viewegh

Rychlé čtení - novelka - skoro jako povinnost, co rok to kniha.

Satori v Paříži Satori v Paříži Jack Kerouac

Kerouac pátrá po původu svého francouzského jména, od rodné Kanady po Francii.

02.08.2018 4 z 5

Král krysa Král krysa James Clavell

Další z KMŽ - knih mého života - ke které se budu vracet!!!

02.08.2018 5 z 5

Rozhovory s andělem Rozhovory s andělem Nick Hornby

Vedle předních britských autorů se literárně blýsknul i Colin Firth alias Mark Darcy;-)

Cuba Libre Cuba Libre Petr Horký

Příjemná čtenářská dovolená na Kubu očima dua cestovatelů, kteří toho spolu, ale i individuálně už hodně nacestovali, napsali o tom a zároveň natočili.
Vstup: jedna z posledních spoluprací byl krásný celovečerní dokument o jednom z českých cestovatelských guru - Miroslavu Zikmundovi! Ten teď vychází v knižním zpracování - brněnské nakladatelství JOTA prostě tento druh literatury umí;-)
V případě Cuba Libre se nejedná ani o klasického průvodce (i když je jím kniha na několika stránkách jako bonus doplněna), ani klasický cestopis (mimochodem doplněný o krásné fotografie autorů na křídovém papíře), ale spíše bych knihu nazval zážitkopisovou a někdy až fejetonistickou (popis Kuby jako rozverné ženy, doplněného filosofickými myšlenkami;-) dokumentací, kdy se oba autoři v samostatných kapitolách vracejí k tomu nej, co na Kubě v rámci několika návštěv v průběhu let (z důvodu natačení dokumentu) zažili. Kvituji doplnění tématických kapitol fakty jako např. krátká historie kubánské revoluce, pak krize vč. invaze v Zátoce sviní, kultu osobností Fidela Castra a Ernesta "Che" Guevary nebo příběh velikána Ernesta Hemingwaye a jeho pobytu na Kubě.
Zážitek knihy vychází z koktejlu charakteristiky obou autorů: cestovatelů (především), dokumentaristů (hlavně), novinářů (trochu), chlapů na cestách (o kubánském jídle, alkoholu a hlavně krásných ženách) a dalších postřehů (i religiózních) z tohoto rozmarného Ostrova svobody.
Tři hvězdičky jakože dobrý;-) není to na čtenou na jeden zátah, ale spíš příjemná přestávak při dýchání s beletrií jakéhokoliv žánru a to až časopisově v podobě samostatných článků. Doporučuji všem, kdo se nebojí svéraznějšího a méně tradičního cestopisu. Těm, kteří na Kubě byli nebo budou, chystají se, nebo o tom jen sní..;-)

Červená a bílá Červená a bílá Dorota Masłowska

Debut devatenáctileté maturantky - Doroty Masłowské - vyvolal v domovském, a přece jenom oproti Česku konzervativnějším, Polsku nemalé pozdvižení, rozdělující čtenáře na většinu a menšinu. Většina knihu označila za nejlepší v roce vydání a to v rámci ankety největšího celostátního polského deníku - Gazeta Wyborcza (český ekvivalent MF Dnes). Je nabíledni, že právě kniha může ještě něco takového v současnosti vyvolat a je tak důležité podotknout, že Polsko, častokrát vysmívané za národ kšeftařů, je v tomto ohledu daleko kulturnějším státem než jiné, do prsou se bijící jak kulturní jsou. Masłowská, která určitě není polskou Pawlowskou nebo Vieweghem, vystoupila ve všech hlavních polských médiích, s takovou knihou(!)
Červená a bílá je uvedena jako román, ale jím určitě není. Ani příběhem, ani sociální sondou, spíš výkřikem o pozornost v historce, která nemá konce (zdá se jich víc). Co je na knize nejvzácnější? Jazyk, bezesporu! Sama Masłowská v jednom z rozhovorů prohlásila, že kniha je "nepřeložitelná". I z toho důvodu klobouk dolů před Barborou Gregorovou, překladatelkou, která sama přiznala, že ne všechno se dá přeložit, aniž by text ztratil rytmus i kontext pro českého čtenáře (ne)znajícího polské reálie.
Kniha je plná vlastního jazyka určité sociální subkultury vyznačující se buranským chováním a hlavně značkovými tepláky s dávkou agrese - tzv. dresařů (polsky "dresiarze"). Jejich slang, místy až argot doplněný chytrými větami a slovy odposlechnutých z médií a světa vzdělání český čtenář pochopí jen díky překladatelské obratnosti a přirovnání reáliím českým (byť u nás taková skupina není) doplněný jazykem z drogového prostředí (překlady Welshových románů) a teenagerskými hláškami. Stejně tak v textu čtenář nachází německá a ruská slovíčka vyplývajících už z originálního textu pro "oblíbenost" těchto dvou národů u polského obyvatelstva.
Tři hvězdičky za toto všechno, někdy až neč(t)itelné, dílo, které obohatilo moje vzdělání o atmosféru současného Polska vč. již zmíněných reálií. Přečíst, vnímat a vůbec rozuzlit příběh této knihy je opravdu čtenářský oříšek. Jazykem Červené a bílé odkazuji na již zmíněného Welshe: Trainspotting, a hlavně Mechanický pomeranč

Andělé všedního dne Andělé všedního dne Michal Viewegh

Četl jsem dvakrát. Kdysi a pak ještě jednou po filmu od Alice Nellis. Téma smrti není Vieweghovi, dnes už víc, cizí.

Vertigo Vertigo Patrik Girgle

Hezká nostalgie svobodných 90. let na vlnách sexu i rock´n rollu, a Cena Knižního klubu samozřejmě;-)

Alžběta II. - Pracující žena Alžběta II. - Pracující žena Anastázie Harris

Historicky nenáročný, chronologicky občas zmatený, nicméně zajímavý novinářský (s nádechem lifestylového tématu v ženském magazínu) pohled do světa nejdéle "sloužícího" monarchy na světě.

01.08.2018 3 z 5