MoonR MoonR komentáře u knih

Malinové roky Malinové roky Iveta Zaťovičová

Bola to ozaj veľmi príjemná knižka, dobrý spoločník na pohodové odpoludnie, navyše s kvapkou vtipu. Pripomínala mi trochu tie staré čiernobiele české filmové komédie kde sa všetko povedalo viac-menej narovinu, ale vždy sa to (niekedy aj nedorozumením či vtipne náhodne, úprimne) vyriešilo :) . Boli mi sympatické i krátke "dovysvetlenia" ohľadne vtedajšieho systému fungovania spoločnosti :D. Dalo to tomu istý osobitý šarm. A básničky boli skvelé!..to už hej. Ak by sa dalo, dala by som tak 67% v hviezdičkách :)

05.01.2023 3 z 5

Ticho nikdy nemlčí Ticho nikdy nemlčí Silvia Bystričanová

Príjemné čítanie o ne/zvyčajných okolnostiach (pre niekoho tak, pre iného inak). Kto vidí kúzlo v maličkostiach, bude touto knihou "pohladený".. Jedna situácia vplynie do druhej, ovplyvní ju a posunie niečo nečakané ďalej. Žiadna veľká dráma, no pripomína mi to jednu skladbu.. "Touha je zázrak.." ..a zvedavosť ;)

14.12.2022 4 z 5

Kľukatenie Kľukatenie Iveta Zaťovičová

Táto kniha ma pozitívne prekvapila. Hoci som si na začiatku nebola istá, či ju chcem podľa obsahu čítať, po pár úvodných stranách vyplynula prirodzená zvedavosť ako sa príbeh ďalej rozvinie. Pripomínalo mi to plynutie času a niečo ako "Bolo to vtedy, trvalo to, ale zmenilo sa to. Nebola to nikoho vina, len sa to zmenilo..". A potom z toho vychádza, prirodzene potrebné, liečenie duše kedy sa občas človek vráti k svojim koreňom (ak tam predtým v detstve cítil oporu a istotu). Mimochodom, veľmi pekné priateľstvo medzi susedmi, keď som to čítala, úplne ma to dojímalo. Môj čas strávený s touto knihou bol naplnený vnútorným pokojom a "útulnou" spokojnosťou. Ďakujem :)

12.12.2022 4 z 5

Tvůj perfektní rok Tvůj perfektní rok Charlotte Lucas

Bolo to skvelé! Ľúbim tieto "zázračné" náhody, sebaobjavovanie a transformácie. Napísané je to veľmi dobre, až tak, že som si vôbec nevšimla kedy som sa dostala na str. 234.. naozaj netuším kedy a ako sa to stalo :D len som stále bola zvedavá čo bude ďalej.. a ..bolo to :D Už teraz sa teším za budúcich čitateľov tejto knihy, pretože je to ten druh literatúry čo pohladí na duši, povznesie na duchu a zároveň sa človek môže nenútene a nebadane zastaviť (na podnet knihy) a zo zvedavosti vyskúšať čo môže zmeniť "u seba". Čo je vlastne začiatok jeho perfektného roku.. :)..

21.11.2022 5 z 5

V zrkadle, v záhade V zrkadle, v záhade Jostein Gaarder

Na Gaarderovi mi je veľmi sympatické, že ťažké témy dokáže nadľahčiť tak, že sa stávajú akoby pierkom poletujúcim vo vzduchu - pričom si ho môžete všimnúť alebo nie. Je na vás ktorú rovinu príbehu si vyberiete. Mne sa kniha veľmi páči z roviny fantázie "poskakovať z jedného asteroidu na druhý" alebo "keď potrebujem byť na chvíľu sám (50 či sto rokov), odletím na nejakú malú planétku..", "..tancujem balet na mesiaci" :) .. Ďalej, je veľmi zaujímavé - keď sa snaží anjel zistiť aké je to byť človekom - vtedy sa stávajú z najjednoduchších procesov (v základoch) absolútne fascinujúce a niekedy i nevysvetliteľné "veci". Odrazu si uvedomíte, že na niečo také jasné a bežné, je ťažké odpovedať. Napr. ako popíšete niekomu kto vôbec necíti aké je to zažiť zmysly (hmat, chuť,.. apod.)? A! :) veľmi sa mi páči veta "Zem sa krúti a krúti, aby sa všetci ľudia mohli dívať všetkými smermi do vesmíru." Tu je hneď jasné, že tí ľudia, ktorí majú fantáziu (lebo mnoho ľudí si myslí, že fantázia je výlučne "detská záležitosť"), majú vždy aspoň o jeden svet viac ako tí ostatní (a tak niektoré ťažké "veci" získavajú zrazu úplne iný rozmer).

09.11.2022 3 z 5

Mystérium pasiansu Mystérium pasiansu Jostein Gaarder

Tajomný príbeh o ne/možných? ;) iných svetoch či svetoch v našej fantázii, ktoré zobúdzajú naše vedomie v dávnej filozofickej otázke "Odkiaľ sme sa tu vlastne vzali? A odkiaľ sa vzal svet?" O tom ako ľudia veľmi rýchlo a ľahko zabudnú, že svet i všetko okolo nich - dokonca i to, že žijú, je zázrak! .."..je nekonečne smutné, že sme tak stvorení.." No vyvstáva otázka "Môžeme to sami zmeniť?". "Pokiaľ sme deti, nosíme v sebe schopnosť objavovať svet okolo nás. Ale potom to príde - a celý svet sa pre nás stane zvykom." A to je niečo, čo nesmieme dopustiť! Ničoho ani veľa, ani málo, ale toľko aby sme stále znovu a znovu mohli zostávať v úžase - z chuti, vône, zážitku, stretnutia, prírody, pocitu.. a iných ne/uveriteľných prebiehajúcich skutočností. Btw. Z tohto príbehu by mohol byť aj úžasný fantasy film.

30.10.2022 5 z 5

Pomarančové dievča Pomarančové dievča Jostein Gaarder

Veľmi príjemné čítanie.. ako stvorené na jeseň/zimu a šálku horúcej čokolády :P. Utkvela mi jedna myšlienka, čo som si aj zapísala "Nemôžeme vlastniť minulosť toho druhého, otázkou je či nás čaká spoločná budúcnosť." Dôležitá otázka na syna je dosť náročná, ale zase môže mať veľmi cennú transformačú hodnotu (aby sa tá odpoveď už nemusela opakovať-v prípade ak je negatívna). Tiež som si o tom popremýšľaľa, občas na to znovu pomyslím. Bolo to pre mňa čítanie, ktoré mi aj niečo cenné dalo.. :)

27.10.2022 4 z 5

Paříž, moje láska, můj život Paříž, moje láska, můj život Mária Dopjerová-Danthine

Vynikajúca kniha! :) Nedá sa prečítať za pár hodín (aspoň pre mňa to bolo nemožné), keďže nejde o príbeh. Prevedie vás životom "bežných" Parížanov, ich zvykov, tradícií (predovšetkým čo sa týka jedla :D, to ozaj nemá chybu)..a ak by ste sa náhodou chceli presťahovať do Paríža, je tu veľa praktických skúseností a informácií, za ktoré budete vďační. Osobne som nadšená z kapitol, ktoré sa venujú architektúre a kultúre, rada objavujem sk táryté miesta (bez davov turistov) a tu ich je spomenutých pomerne veľa (tak aspoň na 2-tyzdnovu dovolenku v Paríži) :) Ak tam ešte raz niekedy pôjdem (lebo už som bola a veľa spomienok vyplávalo na povrch:), určite si túto knihu znovu požičiam (ako veľký zdroj inšpirácie). Ďakujem za stretnutie s touto knihou, veľmi ma tešilo ;) PS: kapitola o úradníkoch výnimočne pobavila :D už dlhšie som za tak z chuti nezasmiala..

18.10.2022 5 z 5

Bosí sme prišli na svet Bosí sme prišli na svet Silvia Bystričanová

Veľmi sa mi páčila! A názov je veľmi originálny, a zároveň hovorí všetko čo treba vedieť! Milujem tú symboliku! A všetky prirovnania, metafory, výjavy prírody a ľahkosť, s ktorou prichádza k dejovým (nemôžem napísať "zvratom", lebo nejde o žiadnu drámu, skôr k "plynutiam"), čo som mala česť prečítať (niekedy cielene opakovane:)) a vychutnať si ich "obraz". Nádherné! Hoci som úplne nečakala "druhú dejovú líniu" (v podstate nadväzujúcu na prvú), prekvapilo ma to sčista-jasna. Myslela som si, že to bude "iba" o znovu-nájdení-hľadaní cesty - v momente keď sa ráno zobudíte tak ako vždy, ale dnes, bohvie-prečo cítite len prázdno (a predovšetkým zmätenosť - z toho čo práve vo vás prebieha). Ale moja domnienka neznamená, že kniha bola v niečom slabšia, to ani náhodou! Bola (a stále je) to krásna kniha, a názvy kapitol v latinčine jej len pridávajú na hĺbke a originalite.

06.10.2022 4 z 5

Anna Anna Jostein Gaarder

A inak myslím si, že tak ako relatívne detsky bolo poňaté to riešenie krízy v knihe, tak si myslím, že by to možno aj fungovalo. Lebo je v tom jedna veľká pravda - pri riešení problému takéhoto globálneho charakteru nesmieme vynechať aspekt ľudskej povahy, ktorý sa chce zároveň baviť, zároveň pomáhať, mať dobrý pocit, ale zároveň chce hrozbu tohto rozsahu zo strachu ignorovať. Takže ak by bolo riešenie "bezpečné" s prídavným aspektom zisku a zábavy, ľudia by sa na tom radi zúčastnili..už z princípu. Je to smutná pravda, ale akonáhle sa niečo stáva masovým, väčšinovým, stáva sa to bežným, in (ešte nebodaj ak to spraví aj niekto verejné známy) a ten kto to nerobí sa stáva niekým ako "a ty žiješ pod skalou?", tzn. dobre využitý sociálny tlak. A kto už by nechcel niečo vyhrať? ;)

01.10.2022 5 z 5

Anna Anna Jostein Gaarder

Bolo to úžasné! Veľmi sa mi páčilo spracovanie týchto informácií (hrozieb) do príbehu, aby to bolo ľahšie spracovateľné pre deti. Táto kniha by mala byť v každej knižnici (detskej, odbornej, beletrii - hádam možno aj ako "rozprávky (nielen) pre deti; a v odbornej knižnici by mala byť medzi vedami aj kategória "klimatická kríza"). Týka sa nás to úplne všetkých. Prečo nechávať zodpovednosť iba na ďalšej generácii keď sme to začali my a tí pred nami. Túto knihu považujem za "emočné prebudenie" hlavne pre dospelých. Ide o to, že keď sa ich raz ich dieťa spýta čo má povedať svojmu dieťaťu keď sa dožaduje odpovede na otázky typu "prečo už nie sú zvieratká a rastlinky? Prečo sa toľko ľudí sťahuje? Prečo .. A prečo ste niečo nespravili?.." Počítam, že väčšina z nich by zostala ticho, hanbila sa "ako pes" a chcela by vrátiť čas.. Neviem však či by som to dala ako povinné čítanie (lebo viem, že čokoľvek bolo v tom zozname, považovala som to za nudné a nechcela som to čítať "už z princípu"..), takže skôr do "odporúčanej literatúry", "aktuálneho realizmu" :) .

01.10.2022 5 z 5

Kde se touláš, Bernadetto Kde se touláš, Bernadetto Maria Semple

Fantastická knižka o žene, ktorá je vo svojom odbore kreatívnou špičkou.. alebo - čo dokáže náhle ukončenie kariéry "spraviť" s géniom, ktorý je inak absolútne nepraktický :) Tu presne platí "keby som netvorila, je zo mňa kriminálnik.." aj v prípade, že si to dotyčný vlastne ani neuvedomuje (čo je tiež na diskusiu) :D. Svojský typ humoru (miestami som sa výnimočne pobavila, a čítala som tieto pasáže znovu, lebo inak sa nedalo :D geniálne napísané) kombinovaný s úzkosťou a neznášanlivosťou k iným ľuďom (ale keby to tam nebolo, chýbalo by to tej postave, akoby stratila jeden svoj rozmer) a tooooooooľko VEĽA myšlienok! :)))) Btw. Kto by mal záujem, odporúčam aj film s Cate Blanchett (hoci kniha je značne obsaznejsia a viac vysvetlujuca).

21.09.2022 4 z 5

Carol Carol Patricia Highsmith

Táto kniha má šťastie, že som najskôr videla film :D ;) Keď to poviem zjednodušene - film je akoby z fotografií, svetiel, symbolických vyjadrení, v určitom ohľade veľmi lyrický, jemný. Kniha je v emóciách skoro až čierno-biela. Vlastne poznáme len jednu stranu príbehu, a to z pohľadu Therese, ktorá je pomerne často buď vrcholne šťastná a zamilovaná, alebo absolútne znechutená z okolností a takmer v depresii. Akoby chýbali tie jemné prechody medzi emóciami.. čo bolo občas dosť mätúce. Napriek tomu, niekedy asi tá intenzita patrí k tomu "skúmaniu čo vlastne človek cíti".. ale sú tu pasáže, na ktoré "nedám dopustiť". Takže, ak práve nie je dostupný film, je k dispozícii kniha :D ..
Btw.1: Čo sa mi v českom vydaní obzvlášť nepáči - premenovanie hlavnej postavy z Therese na Terezu. Vyznieva to ako úplne iná osoba, vôbec som si na to nemohla zvyknúť.
Btw.2: Napísať to v 50.-tych rokoch to chcelo odvahu.. pred tým klobúk dolu.

20.09.2022 4 z 5

Hodiny Hodiny Michael Cunningham

Film mi veľmi pomohol utriediť dej a bol aj inšpiráciou, a motiváciou prečítať si túto knihu. Bola som zvedavá kde to začalo, čo je "za tým", čo už prebieha... No v žiadnom prípade film nemôže obsiahnuť vnútorný život postáv v tejto knihe.. obzvlášť milujem tento štýl písania, lebo je taký podobný bežnej každodennej existencii. Človek nikdy len niečo nerobí, vždy má "okolo toho" aj kopec myšlienok a emócií, hovorí sám so sebou, vyhodnocuje vzhľadom na vonkajšie okolnosti .. Sú knihy, z ktorých by sa dalo namaľovať mnoho obrazov, a toto je určite jedna z nich..

Orlando Orlando Virginia Woolf

Moja prvá od Virginie. A rozhodne neľutujem. Miestami som sa pristihla pri dennom snení :) (aké by to bolo prejsť takto storočiami so všetkými zmenami osobnosti spomenutými v knihe..). Text tak plynul, že som sa občas vracala späť aby som zistila v ktorom storočí/dobe sa práve nachádzam. Neuveriteľný štýl písania, so všetkými myšlienkami okolo, občas úprimne vtipné :) .. a už ju mám v knižnici ;) a určite som ju nečítala posledný raz. Nádherné umelecké dielo..

Jar, leto, jeseň, Agáta Jar, leto, jeseň, Agáta Silvia Bystričanová

Už dávno som nečítala niečo také príjemné od novodobého slovenského autora/rky "s hlavou a pätou", zároveň trochu na zamyslenie, o ne/obyčajných situáciách, bez veľkých drám a s trochou "kúzla".. radosť otvoriť knihu :) Už teraz sa teším na ďalšie diela :)

Jíst, meditovat, milovat Jíst, meditovat, milovat Elizabeth Gilbert

Tak ako tento film môžem pozerať neustále dokola, tak aj čítať túto knihu. Veľmi obohacujúce. A spätne si uvedomujem, že som ju zrejme prvýkrát čítala v "správnom čase", lebo niektoré analýzy a myšlienky mi veľmi pomohli "v reálnom svete". Bolo to ako dialóg s Liz :) :D

Vytvořte svou Knihu života Vytvořte svou Knihu života Tamara Laporte

Toto je úplne nádherné Nádherné NÁDHERNÉ! Hlavne pre toho kto rád tvorí. A hlavne to má potenciál pohnúť dotyčného dopredu, introspekciou a arteterapiou (teda ak ten niekto chce.. a ak nechce, aspoň sa naučí nejaké nové techniky) :)

Co dělají pocity? Co dělají pocity? Tina Oziewicz

Najviac sa mi páči ako táto kniha vystihuje hravým spôsobom podstatu jednotlivých pocitov. A myslím, že nie je len pre deti.. je síce pôvodne určená deťom, ale to vôbec neznamená, že dospelí v tejto oblasti majú nevyhnutne jasno ;) A taký malý-milý obrázok môže pomôcť k všeličomu lepšiemu. Osobne mi tam chýbajú farby (hlavne ak to má byť pre deti), takže za seba si ju trošku domaľujem.. Každopádne, ako celok je to nádherný kus "práce".