Mooneylan Mooneylan komentáře u knih

Draculův švagr Draculův švagr Miloslav Švandrlík

Jste milovníci hororů, ale také se občas rádi zasmějete? Drákulův švagr vás nezklame. Krátké povídky s trochou tajemna, trochou humoru a pořádnou dávkou nadsázky vám zpříjemní nejedno líné odpoledne.

15.08.2021 4 z 5

Příběh služebnice Příběh služebnice Margaret Atwood

Seriál jsem neviděla, ale sáhla jsem po knize. Miluju post apocalyptickou tématiku a tahle kniha byla jasná volba. I když je vyprávění takové rozvleklé a chybí mi vykreslení vícera detailů fungování společnosti, líbí se mi vnitřní pochody hrdinky a přemýšlení o vlastní existenci v režimu, který natolik omezuje svobodu.

08.06.2021 4 z 5

Lovci snů Lovci snů Neil Gaiman

Nepřestane mě fascinovat rozměr Snění. Když se Příběh odehrává v Japonsku tak je nadmíru jasné, že Sen bude mít hedvábné kimono a jeho palác bude vypadat jako ta nejkrásnější pagoda.
Ponořte se do vyprávění o Jezevci, Lišce a Mnichovi a nechte se vtáhnout na cestu, na jejímž konci najdete....

01.04.2021 5 z 5

Stráž u mrtvého Stráž u mrtvého * antologie

Miluji povídkové knihy. Obzvlášť, jde li o horory. Knihu doporučuji každému, kdo si se svým čajem o páté v dekadentním salónku rád vychutná i trochu té klasiky.

05.01.2021 5 z 5

Ateliér špičatých klobouků 1 Ateliér špičatých klobouků 1 Kamome Širahama

Mám ráda knihy s tématem magie. A toto téma ve spojení s mangou zní jako super nápad! Příběh teprve začíná, ale věřím, že z naivního vyprávění se brzy vyklube celkem drsná zápletka! Palec nahoru za skvělou kresbu.

10.11.2020 4 z 5

Preludia & nokturna Preludia & nokturna Neil Gaiman

Když si myslíte, že můžete vyvolat a zajmout Smrt a místo toho se vám podaří zajmout Sen... No, podle mě by bylo lepší zemřít. Zahrávat si s Věčnými pro vás totiž nikdy neskončí dobře. Ať už jste obyčejný člověk, nebo třeba Lucifer.
Preludia a Nokturna jsou prvním dílem nesmírné, fantastické a snové série Sandman, která vás očaruje a ze svých snových světů už vás nepustí. Dokonalá kresba, dokonale propracovaný svět a silné charaktery. Doporučuji k šálku earl graye a smyčce ambientní hudby.

26.03.2020 5 z 5

Amélie a tma Amélie a tma Petra Neomillnerová

Jednoduchý young adultový příběh o mrtvé dívce a její matce, které jsou po pražských povodních v 19. století "uvězněné" ve svém domě na břehu Vltavy. Pokud vám nevadí pár nesrovnalostí, například že se může duch oblékat do nových šatů atd, tak si jistě užijete příjemný příběh. Co mi imponuje na této knize nejvíc je nádherná kresba pana Kupčíka. Díky!

05.03.2020 4 z 5

Pytel kostí Pytel kostí Stephen King

Po dlouhé době další King, ke kterému jsem se dostala. Díky bohům za to! Příběh se dá řadit do klasické "kingovky" - je tam spisovatel, malé dítě se speciálním nadáním a nějaké to nadpřirozeno. Co víc si přát? Jedině klid na čtení, abyste si to pořádně užili. Tak směle do toho! :)

05.02.2020 5 z 5

Robinson Crusoe Robinson Crusoe Daniel Defoe

Tuhle knížku mi četl táta, když jsem byla malá. Dodnes si pamatuji vůni starého zaprášeného papíru a cigaretového tabáku, se kterou mám spojenou jméno Crusoe a zastřený hlas mého táty. Jsem si jistá, že jí budu číst jednou svým dětem.

11.12.2019 5 z 5

Kniha džunglí Kniha džunglí Rudyard Kipling

Je potřeba přečíst si knihy, které provázely generace silným příběhem, který přetrval tak dlouho! Kniha džunglí nesměla chybět a nezklamala!

26.08.2019 5 z 5

Návrat královny Chrysalis Návrat královny Chrysalis Katie Cook

No dobre, priznam se... Nenavidim cokoli ruzoveho a My Little Pony je to nejruzovejsi, co si muzete predstavit. Precist jsem je ale musela a proto muzu rict, ze... ach bohove....ze ponici jsou super. Maji vychytane hlasky, jejich svet je propracovany a cela myslenka pony sveta ma svih. Pribehy jsou vtipne a mnohdy maji takove narazky, ktere pochopi jen dospeli.
MLP je zlo...ruzove, obalene v cukru a zabalene do duhy. Tak se vam bude alespon lepe polykat a vy si nakonec budete muset pripustit, ze se vlastne dobre bavite ;)

08.07.2019 5 z 5

Svědectví Svědectví Stephen King

Jedna z mých velice oblíbených kingovek.
Postapo říznuté náboženským tématem? A to vše převyprávěno samotným Mistrem? To prostě chceš!

08.07.2019 5 z 5

Američtí bohové Američtí bohové Neil Gaiman

Právě jsem dočetla. Dlouho jsem Americké bohy odkládala, pak ale přišel seriál a já už další cliffhanger nesnesla. Musela jsem se přesvědčit na vlastní oči, jak to celé dopadne.

Čtu tady dost protichůdných názorů. Buď že je to absolutní bomba, nebo naopak odpad. Já bych šla zlatou střední cestou :)

Příběh má nápad. Na tom se snad shodneme všichni. Bohové, kteří jsou vytrženi z rodné země a jen díky víře svých následovníků jsou znovu stvořeni v Americe. Přežívají na každé modlitbě, na každé obětině. Jejich tváře se mění s tím, jak lidé vnímají nové svátky. (Například když se Ostara (Easter) musí dělit o svůj svátek s Ježíšem, achich ouvej). A do toho přicházejí noví bohové. Média, technologie, doprava,... Kdo vyhraje? Kdo zůstane u moci?

Celý plot twist se nakonec zvrhne v nečekanou situaci. Nechci házet tolik spoilerů :) Nicméně vyvrcholení celého příběhu je nečekané, zcela v božském slova smyslu.

Co mi v knize vadilo, bylo vypuštění některých detailů o bozích, které by jistě dodaly mnohem více šťávy. Nedovedu si představit, že bych Americké bohy četla jako neznalec božských panteonů. Byla bych zmatená a nevěděla bych, o čem je řeč. Na druhou stranu - s tím, že jsem věděla o co se jedná, tak jsem si užila ty jemné nuance náznaků božskosti jednotlivých postav.
Mrzí mě plytkost příběhu. Vše je zpracováno rychle, bez detailů, bez hlubšího zakousnutí se do světa a jednotlivých příběhových linek. Vše sledujete z jedoucího auta a nestačíte ani zírat, co všechno se děje - a najednou je to u konce. Některé scény jsou opravdu krásné - například Stínova vigilie. Takové scény jsou propracované, prožité a vtáhnou vás svou skutečností. Ale další scény mi přijdou zbytečně osekané, jako kdyby na ně Neil zapomněl, nebo se s nimi nechtěl moc obtěžovat. Hlavně aby to už bylo u konce.

Můj názor? Americké bohy jsem si nesmírně užila. I přes malá škobrtnutí v detailech je kniha nadčasová, mytická, a originální. Jako doplnění doporučuji shlédnout seriál, i když se vyprávěním odlišuje od knihy. Ucelí vám to pohled na celý božský vesmír kolem nás :)

02.07.2019 4 z 5

Maškaráda Maškaráda Terry Pratchett

"Show must go on!"
Ryze pratchettovsky Fantom opery! A kdyz k tomu pridate carodejky, je o kvalitni ctivo postarano. Pro milce Zemeplochy doporucuji i divadelni inscenaci Divadla v Dlouhe.

31.05.2019 5 z 5

Poslední kontinent Poslední kontinent Terry Pratchett

Terryho Pratchetta miluju a vykreslení jeho podivnosti Austrálie mě dostalo. Nicméně si nejsem jistá, jestli jsem vše pochopila tak, jak jsem měla? Mnoho věcí mi unikalo a mnohdy ani nedávalo smysl, i když jsem si vše přečetla poctivě ještě jednou. Asi bych se měla ztratit v prostoru a poklábosit s nějakým bohem o stvoření evoluce, třeba tomu budu rozumět lépe O:)

30.05.2019 5 z 5

Alice Cooper: Poslední pokušení Alice Cooper: Poslední pokušení Neil Gaiman

Krátký, temný a skvěle kreslený příběh.
Nenechte si ujít Alice Cooper, nejošklivější ženskou co kdy kdo viděl! :D

07.03.2019 5 z 5

Skrýš Skrýš Masasumi Kakizaki

Krátký, ale silný horor.

Hlavní hrdina se vyrovnává s těžkou rodinnou situací - úmrtí syna. Za vinu mu to dává jak manželka, tak její rodina i ostatní okolí. Hrdina se potýká s pracovními problémy, finanční situací a manželskou krizí. Rozhodně se začít znovu a pak...se to trochu zvrtne.
V temnotě jeskyně nachází děsy, o kterých se mu nesnilo. Ale síla jeskyně je na jeho zmučenou psychiku až moc velké sousto. Možná se mu stává vykoupením..

Horor jsem si užila, měla jsem ho přečtený jedním dechem. Jde o klasickou smyčku oběť/padouch. Vše doplňuje skvělá kresba. Atmosféra je tísnivá, šílená, dusivá.. Paráda! Škoda jen, že je to solitérní počin. Ale budu se těšit na další díla od tohoto autora :)

15.10.2018 5 z 5

Emanuela Emanuela Emanuelle Arsan

Erotická filosofie a vhled do erotického světa tak, jak jej neznáme (ale možná bychom si přáli poznat). Nádherné setkání se smyslnou sexualitou a jejím pojetím i na vyšší, než fyzické úrovni.

17.08.2018 5 z 5

Stalker Stalker Arkadij Strugackij

Nejlepší! Škoda, že je příběh tak kratičký, snesla bych klidně celou sérii.

09.07.2018 5 z 5

Domeček krve a bolesti Domeček krve a bolesti Mike Carey

Pokud milujete gotické romány a horory, antikvariátní hračky a trochu toho rodinného dramatu přitaženého za všechny časové osy, je Domeček krve a bolesti pro vás tou pravou mlskou. Navíc v podání Careyho (Lucifer, Mezi řádky), u kterého víte, že nesáhnete vedle.

27.03.2024 4 z 5