Monika1717 Monika1717 komentáře u knih

Tajemství Barunky Panklové Tajemství Barunky Panklové Helena Sobková

Život BN mě vždy fascinoval a tato kniha odpověděla na mnoho otázek. Úplnou pravdu se asi nikdy nedozvíme. O žádném spisovateli se nikdy nevedlo tolik diskuzí jako o životě BN. Způsob života, vztah k mužům doložený mnoha dopisy, bída, utrpení, nemoc. Před osudem největší české spisovatelky ustupuje trochu do pozadí i její dílo.

04.08.2020 5 z 5

Robinsonka Robinsonka Marie Majerová

Knihu jsem měla moc ráda, jen mi vadilo jméno hlavní hrdinky. Blažena, proč nemohla být třeba Jana. Kniha, která začíná smrtí maminky, to je teda taky síla. Já bych se s tím třeba nikdy nevyrovnala. Proto knihu tak obdivuji, jak se dokázala spisovatelka vcítit do dívčí duše. Dokonce jsem po jejím vzoru zkusila i upéct vanočku - mistrovský kus. Dopadlo to podobně.

03.08.2020 4 z 5

Poplach v Kovářské uličce Poplach v Kovářské uličce Václav Řezáč (p)

Knihu jsem neměla jako dítě ráda, byli chudí, měli hlad a Bočan je okrádal. Zkusila jsem ji číst s dětmi, nemohly pochopit, proč si Bočan psal útratu do sešitu - to si lidi u něj jako otevřeli úvěr?

03.08.2020 4 z 5

Dobrodružství veverky Zrzečky Dobrodružství veverky Zrzečky Josef Zeman

Kniha mého dětství, na které se podepsal zub času a četnost čtení. Pamatuji se, jak jsem veverce držela palce, aby se jí nic nestalo, když se vydala hledat doktora, který by její dub vyléčil. Veverky od té doby považuji za chytrá zvířátka a knihu za malou učebnici lesní moudrosti.

03.08.2020 5 z 5

Dívka v ledu Dívka v ledu Robert Bryndza

Kniha se mi moc líbila,byla to moje první kniha od tohoto spisovatele. Něco tam nesedí, proto ubírám hvězdičku / je zima a dívka je bez punčoch - proč?, naprosto mě iritovalo oslovení - šéfinspektor, několikrát na každé straně / . A vyšetřovatelka nebyla moc sympatická. Ale jinak super.

26.07.2020

Bratři Lví srdce Bratři Lví srdce Astrid Lindgren

Kniha,kterou jsem objevila jako dospělá. Je trochu jiná než ostatní knihy AL. Příběh plný odvahy, statečnosti a přátelství, i když začátek je dost drsný. Doporučuji k přečtení nejen starším dětem, ale i jejich rodičům. Kniha nám představuje AL jako hluboce věřící spisovatelku, protože jak jinak by mohla nechat postavy zemřít. Věděla, že ožijí v jiné zemi.

19.07.2020 5 z 5

Zločin na Bezdězu Zločin na Bezdězu Vlastimil Vondruška

Můj první Vondruška. Kniha se mi moc líbila, takové krimi ze středověku snad nikoho neurazí. Doporučuji všem, kteří mají rádi popularizovanou historii a nepídí se po tom, jak to všechno ve skutečnosti bylo.

22.06.2020 4 z 5

Velké trápení Velké trápení Helena Šmahelová

Velké trápení jsem četla jako náctiletá a pamatuji se, že jsem nad ní plakala. Potom jsem neustále sledovala rodiče, protože jsem se bála, že jejich občasné dohadování také povede k rozvodu / rodiče jsou spolu už 56 let /. Je to krásná kniha, měli by si ji přečíst hlavně rodiče, protože právě oni často mohou za bolavé dušičky svých dětí.

22.06.2020 5 z 5

Motýlek Motýlek Henri Charrière

Knihu jsem si vzala do nemocnice,kde jsem čekala na nějaké plánované vyšetření. Díky ní se mi podařil čas čekání minimalizovat.Dočítala jsem doma. Je mi úplně jedno, jestli je příběh vymyšlený nebo ho prožil autor sám nebo některý z jeho kamarádů. Pro mě to byla naprostá bomba. Proto dávám nejvyšší možné hodnocení.

18.06.2020 5 z 5

Bílá Masajka Bílá Masajka Corinne Hofmann

Knihu jsem přečetla, ale zdála se mi moc dlouhá, rozvláčná. Kdyby to nebyl pravdivý příběh, asi bych tomu nevěřila. Zamilovat se na dovolené do domorodce, vzdát se života v civilizaci, prodat majetek a odstěhovat se do Keni, vdát se za domorodce, porodit mu dítě, všude špatná hygiena, nemoci, hadi, hmyz. Nechápu. Asi to musela být opravdu láska jako trám.

24.05.2020 4 z 5

Kladivo na čarodějnice Kladivo na čarodějnice Václav Kaplický

Čarodějnické procesy, ukázka toho,jak psychopat a jeho touha po majetku dokáže zblbnout lidi kolem sebe.

22.02.2020 4 z 5

Pláňata Pláňata Petra Dvořáková

Kniha mi trochu připomíná Vrány. Matka pořád běhá s hadrem, v rodině chybí peníze, Jana s Pavlou si šijí z ruské Burdy,aby měly něco modernějšího na sebe.Nevím odkud autorka čerpala,ale podobné dětství měla spousta z dříve narozených. Otec každý den v hospodě, tenhle to dost přeháněl. Možná měl i sexuální choutky, tolik mu dcera Pavlínka pripomíná manželku Alenu, která mu dává jenom za odměnu. Alena má věčně špatnou náladu, žádná práce ji nebaví, nic pořádně neumí. Není divu,že obě dcery od rodičů utečou. Kniha se čte pěkně, i když je smutná.

18.02.2024 4 z 5

Sedm schodů k moci Sedm schodů k moci Josef Klíma

(SPOILER) Seriál jsem neviděla. Kniha mě docela šokovala. Nejen tím,jak jednoduše se Anička dostala z venkovské hospody do premierovy postele. Ale tím,jak jsou politici, kteří přece dělají všechno pro nás obyčejné lidi, zkorumpovaní, úplatní penězi a drahými,luxusními dárky a ovlivnitelní milenkami. Kauzu, která byla ke knize předlohou, máme v živé paměti. Když to všechno přerostlo únosnou mez, v síti uvízlo pár velkých ryb. Ani se mi nechce věřit, ze je to v politice dnešních dnů jiné.

11.01.2024 4 z 5

Řbitov zviřátek Řbitov zviřátek Stephen King

Knihu jsem si vybrala do Čtenařské výzvy a na základě upoutávky na film.Máme také mazlíčka kocoura Mainského mývalího. Do poloviny se celkem nic strašného nedělo,druhá část je hororovější. Co jsem očekávala,to jsem dostala. Určitě se podívám na film a určitě si přečtu i jiné Kingovy knihy.

07.08.2023 4 z 5

Čachtická paní Čachtická paní Jožo Nižnánsky

Knihu jsem vytáhla před mnoha a mnoha lety z rodičovské knihovny a na tajňačku přečetla, teda spíš zhltla v době, kdy nebyl nikdo doma. Byla jsem nadšená, věřila jsem,že hraběnka byla bezcitná mrcha, přesto mě její život fascinoval. Hraběnku jsem si představovala všelijak, ale rozhodně ne tak, jak vypadala v Jakubiskově filmu.

12.10.2022 4 z 5

Ženy bez slitování Ženy bez slitování Camilla Läckberg

Byla to jednohubka, ale líbila se mi. Už jsem jednou něco podobného četla. Celkem jednoduchý děj i zápletka, konec trochu uspěchaný.

05.09.2022 4 z 5

Nebe nad Perninkem Nebe nad Perninkem Štěpán Javůrek

(SPOILER) Kniha se mi velmi líbila, jak lehké je propadnout závislosti a zničit si slibnou kariéru. Naštěstí Petr najde cestu ven, konec tak trochu připomíná červenou knihovnu. Přesto knihu doporučuji, pěkně se čte.

03.07.2022 5 z 5

Ve znamení Kon-Tiki Ve znamení Kon-Tiki Thor Heyerdahl

Kniha se stěhovala z jedné knihovny do druhé a ničím mě nelákala k přečtení. Cestopisy nečtu. Chtěla jsem ji odnést do knihobudky, několikrát jsem ji měla v ruce, ale vždycky dostala milost. A pak přišla čtenářská výzva a já jsem ji se smíšenými pocity vytáhla z knihovny a ........... přečetla. Omlouvám se, pane Heyerdahle. Vaše kniha vůbec není špatná, ba naopak. Jestli jsou všechny cestopisy tak zábavné, tak je asi začnu číst. A k tomuhle se určitě ještě někdy vrátím.

16.03.2022 4 z 5

Majonéza k snídani Majonéza k snídani Markéta Lukášková

Kniha se mi líbila,prožila jsem s ní příjemný víkend. Prolínání časových rovin mi nevadilo. Nápad na sepsání historie rodiny je skvělý, neotřelý. Hrdinka se mi líbila, byla v něčem jiná než její spolužačky. I Jan měl moje sympatie. Kromě Lososa v kaluži jsem přečetla od této autorky všechny knihy a tahle se mi líbila nejvíc.

16.01.2022 4 z 5

Panda v nesnázích Panda v nesnázích Markéta Lukášková

(SPOILER) Kniha se mi docela líbila, dvě časové roviny mi nevadily. Hvězdičku jsem strhla, protože se tak nějak nemůžu zorientovat v čase - utekli v 50 letech, bylo jim kolem 35, najednou se tam objeví pravnučka, už také skoro dospělá. Druhou hvězdičku jsem strhla za způsob, jakým je psaná diplomová práce. Jednu takovou - z historie - mám za sebou. Týdny jsem proseděla v archívech, přečetla stovky stran kronik, dobových materiálů, vzpomínek pamětníků, hospodářských zápisů, atd. Aby někdo napsal diplomku na základě deníků, byť podrobných - to asi ne. I když si hrdinka něco začala s vedoucím diplomky. A jak se teda vlastně jmenoval? Chvíli Tomáš, chvíli Jan.
Kniha není špatná, pěkně se čte, je zde patrná i velká snaha autorky o vykreslení povahových rysů postav. Nakonec to končí jako pohádka.

15.03.2021 3 z 5