Monika1717 Monika1717 komentáře u knih

Němci Němci Jakuba Katalpa (p)

Skvělá záležitost, autorce bych věřila každé slovo. Nemám, co dodat. Četla jsem a děj přede mnou utíkal jako film. Uvěřitelný film. Klidně bych hvězdičku přidala.

15.03.2021 5 z 5

Soběstačný Soběstačný Zuzana Dostálová

(SPOILER) Štěpánovy osudy sledujeme po několik let. Otec odejde od rodiny, najde si přítelkyni, stane se vegetariánem, má další 2 děti. Matka bojuje s nedostatkem financí, půjčuje si, pije, onemocní, zemře. Štěpán bydlí se starým dědou, který je tak trochu podivín. Přesto kniha není depresivní, Štěpán na sobě neuvěřitelně pracuje, snaží se plnit cíle, které si dal. A hlavně si nechá poradit, když už neví kudy kam. Knihu doporučuji všem rodičům, kteří své děti nezdravě rozmazlují. A také dětem, které všechno přijímají tak nějak samozřejmě. Aby si uvědomily, že to tak nemusí být vždycky.

22.08.2020 5 z 5

Příběh lvice Elsy Příběh lvice Elsy Joy Adamson

Nádherná kniha o krásných zvířatech a obrovské lásce k nim. Četla jsem několikrát, viděla jsem i film.

14.08.2020 5 z 5

Chladnokrevně Chladnokrevně Robert Bryndza

V knize je ukázáno,jak je člověk ovlivnitelný a jak se může stát ze slušného člověka zločincem. Kniha se mi líbila, i když od poloviny bylo jasné, kdo je padouchem, četla jsem dál s určitým napětím, co ještě vyvedou. Nebudu psát, jaký byl konec, ale byla jsem ráda, ze to tak dopadlo.

27.07.2020 4 z 5

Když byli synové malí / dnes už oba překročili 30 /, namluvila jsem jim všechny pohádky na kazety a oni si je pouštěli pořád dokola. Dodnes na to vzpomínají. Některé pohádky uměli zpaměti. Nejoblíbenější byla Jak vezli vejce na sáňkách.

20.07.2020 5 z 5

Zahrada Zahrada Jiří Trnka

Knihu považuji za jednu z nejlepších dětských knih. Pohádkový příběh o zarostlé zahradě, kocourovi, velrybě a 5 klukách mi nikdy nezevšední. Nádherné ilustrace, jednoduché čtení. Jistě ji máte všichni doma. Uvařte si hrnek čaje, otevřte rozvrzanou branku a vstupte, jste vítáni.

20.07.2020 5 z 5

Chyť mě, jestli to dokážeš Chyť mě, jestli to dokážeš Frank W. Abagnale

Film je postavený na osobnosti 2 herců - DiCapria a Hankse. Proto je asi tak oblíbený. Kniha je však mnohem lepší. Všem doporučuji. Frank neměl nějaké super vzdělání, ale měl fantazii, nápady, schopnosti a štěstí. To, že ošidil banky, policii a další instituce, to by mi nevadilo. Ale s tím lékařem to trochu přehnal. Hlavně, že to všichni přežili. Držela jsem mu palce a doufala jsem,že ho nechytí..

16.07.2020 5 z 5

Bílý tesák Bílý tesák Jack London

J. London mě fascinoval nejen svou tvorbou,ale hlavně životem dobrodruha a zlatokopa. Bílý tesák mi tak trochu jeho život připomíná - pes, který si prožije své než najde místo, kam skutečně patří. I když nesnáším knihy, ve kterých se ubližuje dětem a zvířatům, příběh napůl vlka a psa mi učaroval. Četla jsem ji několikrát a ráda se k ní za dlouhých zimních večerů vracím.

23.06.2020 5 z 5

Na východ od ráje Na východ od ráje John Steinbeck

Kniha je úžasná.

18.01.2020 5 z 5

Chirurg Chirurg Petra Dvořáková

Kniha se mi moc líbila. KOlik lidí pije a nikdy bychom to do nich neřekli. Alkohol je dobrý sluha, ale zlý pán, v této knize to platí dvojnásob. Od autorky jsem přečetla Vrány a Zahradu, moc se mi knihy líbily. Hynek mi moc sympatický nebyl, byl nepoučitelný a nebylo mu asi rady ani pomoci. Rozhodně bych se s ním na operačním sále potkat nechtěla.

15.12.2023 5 z 5

50. léta - odporné období našich dějin. Dílo je skvěle napsané, uvěřitelné. Přečetla jsem jedním dechem. Doporučuji všem.

17.09.2023 5 z 5

Kde jsi, když nejsi Kde jsi, když nejsi Radka Třeštíková

(SPOILER) Jestli opravdu rozvod probíhá tímhle způsobem, tak chudáci děti. Bestseller? To snad ne. Nějak jsem nepochopila, čím se mladí živili - kromě prodávání drog. Máma od dvou dětí a takhle se chová, proč si nenajde práci a neodejde od manžela, když je tak hrozný. A těch sprostých slov, nevím, myslím, že na tuhle knihu byla škoda papíru. Za mě tedy ne.

17.09.2023 1 z 5

Chlapec v pruhovaném pyžamu Chlapec v pruhovaném pyžamu John Boyne

(SPOILER) Otec Bruna je povýšen, stane se velitelem koncentračního tábora a celá rodina se musí z Berlína odstěhovat. Všichni se trápí. Otec vidí,že rodina trpí, matce se na venkově nelíbí, Bruno se bez kamarádů nudí. Spřátelí se s židovským chlapcem. Trochu utopie, ale proč ne, je to přece kniha pro děti. Bruno zahlédne film o táboře, který ukazuje, jak lidé v táboře po práci sportují, zahradničí, schází se v bufetu. Je tam tolik dětí a Bruno by si s nimi chtěl hrát. V převlečení vleze do tábora...... Konec je tragický. Všichni ho hledají. Je ale pozdě. Vězni se zrovna museli jít sprchovat. A Bruno s kamarádem jdou s nimi.......
Kniha je zvláštní, měla by dětem přiblížit válku, konec je krutý.
Viděla jsem i film. Asi se mi líbil trochu víc. Celou dobu jsem ale seděla s ovladačem v ruce, abych televizi mohla vypnout.

10.05.2023 4 z 5

Selský baroko Selský baroko Jiří Hájíček

(SPOILER) Kniha se mi líbila tak, jako všechny od tohoto spisovatele. Hlavní hrdina mi byl sympatický, jen nechápu, jak a proč se lidé jako on nechají srazit na samé dno. Vztahy s bratrem - sedlákem, který se bojí, že mu tu jeho dřinu studovaný bratr, který nemá nic, ukradne. Daniela mi byla nesympatická / srazila jsem za ni hvězdičku / a od samého začátku jsem si o ní myslela, že to bude pěkná zmije. Za přečtení to rozhodně ale stojí.

07.10.2022 4 z 5

Polámané panenky Polámané panenky James Carol

Moje první kniha od tohoto autora. A určitě ne poslední. Napínavá tak akorát,vyšetřovatel sympaťak, zimní počasí / přečteno na pláži na Krétě /. Vraha známe hned od začátku a sledujeme,jak se k němu vyšetřovatelé přibližují. Dávám 5 hvězdiček, 4 za děj, myšlenku a čtivost danou krátkými kapitolami. Poslední hvězdičku dostává Sofie a její kočka.

18.07.2022 5 z 5

Listopád Listopád Alena Mornštajnová

(SPOILER) Váhala jsem mezi 3 a 4 hvězdičkami, nakonec jsem dala 3. Knihu jsem sice přečetla na jeden zátah, ale mám z ní zvláštní pocit. Dobu předrevoluční i samotnou revoluci, mám v živé paměti / jako sama autorka /, na začátku 70. let jsem začala chodit do školy - ruské básničky, pionýři, ruské a sovětské hry, ruština ve škole,..... Chvilku mi trvalo než jsem se v příběhu zorientovala, nečetla jsem žádnou recenzi, čekala jsem buďto retrospektivní příběh předrevoluční nebo příběh porevoluční. Chvilku mi trvalo než jsem pochopila, že Maju z vězení nepustí a příběh bude fikce, co by kdyby......Trochu mi to připomínalo romány z let 50., kdy nepohodlní lidé mizeli ve vězeních nebo táborech, příběh Magdy zase zpočátku trochu připomínal Velké trápení. V knize jsou citáty použitelné pro současnost - vystrašení lidé jsou poslušní,.... Nemohu říct, že se mi kniha nelíbila, ale připadala mi tak trochu nedotažená.Já kdybych věděla, že mám někde dceru, tak bych ji hledala tak dlouho, až bych ji našla. V knize uběhlo tolik let, jedna na druhou myslela, ale to bylo všechno.

18.04.2021 3 z 5

Bílá nemoc Bílá nemoc Karel Čapek

Nejlepší hra Karla Čapka. Tak nějak v ní vidím paralelu s dnešní dobou.

02.01.2021 5 z 5

Dva roky prázdnin Dva roky prázdnin Jules Verne

Moje srdcovka. No řekněte, kdo byste nechtěl jako školák zažít 2 roky prázdnin. A nemuselo by to být zrovna na ostrově, stačilo by to moře. I starší syn měl knihu moc rád.

13.08.2020 5 z 5

Veselé pohádky a říkadla Veselé pohádky a říkadla Michail Alexandrovič Bulatov

Okurčičko, okurčičko a Běží koza rohatá umím už několik desítek let zpaměti. A co teprve pohádky - O koblížkovi byla naše nejoblíbenější. Máme vydání z roku raz dva, kniha se pomalu rozpadá, chybí několik stránek na konci i na začátku, ale stále patří k těm nejčtenějším.

06.08.2020 5 z 5

Hanýžka a Martínek Hanýžka a Martínek Jindřich Šimon Baar

Hanýžku a Martínka jsem přečetla několikrát, moc se mi líbila. Občas ji otevřu a začtu se znovu. Dnešním dětem však připadá nudná. Četla jsem s nimi kapitolu o Velikonocích a vůbec je to nebavilo. No jo, doba jde dál, zvyky mizí. Je to škoda, za chvíli děti nebudou vědět, že se chleba peče a máslo je z mléka / tedy to pravé máslo /.

04.08.2020 5 z 5