Monika1717 Monika1717 komentáře u knih

Foukneš do pěny Foukneš do pěny Radka Třeštíková

Chaos. Četla jsem elektronickou knihu, neustále jsem se vracela, protože mi to nedávalo smysl. Knihu jsem nedočetla, bylo to nad mé síly a chápání.

23.08.2020 1 z 5

Slabikář Slabikář Jarmila Hřebejková

Můj slabikář. Mám ho schovaný. Obrázky jsou krásné, texty bohužel poplatné době. Ale číst jsem se podle něj naučila. Vzpomínám si,jak jsem ho poprvé přinesla domů a s maminkou jsme v něm listovaly. A když jsme přišly na poslední stránku, tak mamka řekla, že až tohle přečtu, tak už budu umět dobře číst. A měla pravdu.

13.08.2020 5 z 5

Čuk a Gek Čuk a Gek Arkadij Gajdar (p)

Knížečku vlastním dodnes a ráda si ji čas od času prolistuji. Maminka sebere jednoho dne kluky a jede s nimi stovky kilometrů do tajgy navštívit otce, který tam pracuje jako inženýr geolog. Jenže se minou a ona zůstane v domku strážného odkázaná sama na sebe. Nevím, co by na ni vyprávění o Sibiři řekly dnešní děti.

06.08.2020 5 z 5

Malý Bobeš Malý Bobeš Josef Věromír Pleva

Knihu jsme četli ve škole na pokračování. V minulém století. Měla jsem ji ráda, mám ji v knihovně dodnes. Pamatuji si, jak mi bylo Bobše líto, když mu pes sežral párek, před tabulí mu vypadla svačina schovaná pod kabátkem nebo mu bohatí nadávali, že je z pazderny. Nejsmutnější bylo, když mu zemřel bratříček. Kniha to není příliš veselá. Je to spíš taková výpověď o době dávno minulé. Dnešním dětem by se asi už moc nelíbila.

15.06.2020 4 z 5

Krása nesmírná Krása nesmírná Irina Karnauchovová (p)

Baba Jaga a její 3 páry rukou, Kostěj Nesmrtelný a žabka carevna - kdo četl, nikdy nemůže zapomenout a rád se k pohádkám vrátí. Jako já.

07.06.2020 5 z 5

Bez dcerky neodejdu Bez dcerky neodejdu Betty Mahmoody

(SPOILER) Knihu jsem četla několikrát, ráda se k ní vracím už proto, že se Betty podařilo utéct od manžela a jeho rodiny. Smíšené manželství s muslimy je asi vždy problematické, protože sloučit rovnoprávně kultury asi nelze. Jeden vždy musí ustoupit, poslouchat a podřídit se. A muž to určitě nebude. Betty měla štěstí, lidé jí pomohli, dostala se domů i s dcerkou. Ale kolik je žen, které takové štěstí nemělo.

24.05.2020 5 z 5

V šedých tónech V šedých tónech Ruta Sepetys

Patřím ke generaci, která měla v učebnici dějepisu fotku J.V.Stalina přes celou stránku. Ve výtvarce jsme pravidelně kreslili Auroru a tanky Rudé armády osvobozující Prahu. Až do revoluce jsme sloužili velkému bratrovi. A potom se najednou ukázalo, že všechno bylo jinak. Inteligence, vědci, umělci a další nepohodlní po tisících zmizeli v pracovních táborech i s celými rodinami. V nelidských podmínkách živořili desítky let, pokud přežili. Jenom proto, že si to tak politikové diktátoři přáli. Je potřeba víc takových knih, aby si lidé uvědomili, jak je svoboda křehká.

23.05.2020 5 z 5

Sběratel kostí Sběratel kostí Jeffery Deaver

(SPOILER) Kniha je vynikající, film jsem neviděla, A. Jolie nemám ráda, proto mě to vůbec nemrzí. Nejdřív se mi trochu pletla jména všech těch vyšetřovatelů a ošetřovatelů, ale po několika desítkách stránek jsem se v tom už vyznala. Myslela jsem, že jsem vraha odhalila, ale kdepak, byl to někdo jiný. I vyšetřovatel ho odhalil úplně na konci a málem ho to stálo život. Moje první kniha od tohoto autora, půjčena náhodou, určitě nebyla poslední.

30.07.2023 4 z 5

Dešťová hůl Dešťová hůl Jiří Hájíček

(SPOILER) Knihu jsem přečetla jedním dechem. Bohatí a mocní, čachráři s pozemky, ti, co se nechali opít rohlíkem. Rodinné klany, které se umí obohatit. Líbila se mi hlavní postava, její urputnost a snaha po nápravě. Jeho manželka touží po dítěti, nedaří se. Zbyněk má poruchy spánku, určitě to každý z nás zažil, probuzení uprostřed noci nebo nad ránem a myšlenky, myšlenky, myšlenky, neodbytné a jedna za druhou. Doporučuji všem, kteří mají rádi české autory a české problémy.

17.04.2022 5 z 5

Zloba Zloba Chris Carter

Po knize Já jsem smrt jsem se zařekla, že Cartera už nikdy. Vydržela jsem to půl roku. Musím dát plný počet hvězdiček. Psychopatický masový vrah, který je odhalen náhodou při dopravní nehodě, si vyžádá rozhovor s Hunterem, který míří právě na dovolenou. A ukáže se, že je to jeho dávný kamarád. Dobrý kamarád. Dokonale vymyšleno. Čte se jedním dechem.

29.09.2021 5 z 5

Jeden za druhým Jeden za druhým Chris Carter

(SPOILER) Moje první kniha od tohoto spisovatele. A byla to jízda. Brutální vraždy, člověk minimálně do poloviny knihy tápe, proč to ten psychopat dělá. Na konci napětí vystřídá smutek. Ne radost z toho, že ho chytili, ale obrovský smutek. Bylo mi strašně líto toho kluka a jeho rodičů. Matka zemřela, otec se s tím vyrovnal po svém. Už neměl, co ztratit, jen se chtěl pomstít těm, kteří mu v honbě za senzací nebo penězi ublížili. Druhou rovinu představuje chování lidí na sociálních sítích, když hlasovali a stávali se tak vlastně anonymními spolupachateli. Tohle je pro mě naprosto nové a mám divný pocit z toho, jak toho lze zneužít.

06.04.2021 5 z 5

Hostinec U kamenného stolu Hostinec U kamenného stolu Karel Poláček

Nelze hodnotit jinak než 5 hvězdičkami. Kniha spolehlivě rozežene chmury. Není to sice snůška vtipů, u kterých byste se smáli nahlas, ale pobavíte se. A když si pustíte film, je pohoda dokonalá.

11.08.2020 5 z 5

Mikeš Mikeš Josef Lada

První díl je super čtení. Druhý jsem už ani nedočetla. Mikeš, ten toho uměl. Mluvil, chodil po zadních a přední tlapky používal jako ručičky. V Hrusicích u ševců měli asi nějakou zázračnou vodu, protože mluvil i kozel Bobeš a prase Pašík. A dokonce i kocourek Nácíček, ten ale trochu šišlal. A jak byla zvířátka rozumná,šikovná a pracovitá. Leckteré děti by si z nich mohly vzít příklad.

17.07.2020 5 z 5

Hana Hana Alena Mornštajnová

Kniha je smutná. Bylo mi líto Hany i hlavní hrdinky. Knih o holokaustu mám víc, ale tuhle jsem přečetla jako první. Asi mě nalákala obálka. Knihu přesto doporučuji přečíst.

14.01.2020 4 z 5

Temné vábení Temné vábení Loreth Anne White

Kniha byla super, moc se mi líbila, konec se mi zdál trochu nedotažený. Příběh byl napínavý, zejména druhá část. Přečetla jsem na jeden zátah během víkendu, kdy pršelo.

07.10.2022 5 z 5

Slib Slib Sharon J. Bolton

Já jsem přečetla jedním dechem. Hvězdičku dolů dávám za uspěchaný konec. Jinak dobrá detektivka, za všechno se musí platit, nedá se nic dělat. A tady to platí dvojnásob.

12.09.2022 4 z 5

Chaloupky Chaloupky Štěpán Javůrek

Kniha se mi moc líbila, osudy lidí, které ovlivnila doba. Po první světové válce nikdo nic moc neměl, postupem času část lidí bohatla, někteří se dali k Němcům, charaktery se měnily nebo ne. V knize je hodně postav, je potřeba na ně dávat zpočátku pozor. Mám ráda knihy ze Sudet a tuhle považují za jednu z nejlepších, která se zabývá vztahem Čechů a Němců v té nelehké době.

03.07.2022 5 z 5

Nepečené dezerty Kateřiny A. Nepečené dezerty Kateřiny A. Andrea Čekanová

(SPOILER) Domácí násilí. Jak smutné. Po knize jsem sáhla náhodou, myslela jsem, že půjde o recepty. Hlavní hrdinky mi bylo líto. Naletěla a nechala se zavřít do zlaté klece. Příběh o to smutnější, že za dveřmi mnoha českých domácností se odehrává něco podobného.

29.06.2022 4 z 5

Děkuji, sestřičko... Děkuji, sestřičko... Hana Marie Körnerová (p)

Kniha se mi líbila stejně jako první díl. Dnes si děti dělají, co chtějí už od útlého věku, tehdy musely poslouchat rodiče a respektovat jejich názory i v dospělosti. Oslavy 1. máje a různé socialistické vymoženosti / udávání, přidělování bytů,.... / mám v živé paměti a paní spisovatelka asi také. V tetině spravené vile se rozvaloval papaláš a Sylvie mrzla s dítětem a manželem v mokré studené ratejně. Neměla prostě ten správný kádrový profil.

13.05.2021 4 z 5

Zuzanin dech Zuzanin dech Jakuba Katalpa (p)

(SPOILER) Tuhle autorku prostě můžu. Příběh se mi líbil, jednu hvězdičku jsem strhla za utopená koťata / já vím, že nejsem normální, ale jak jde o kočky, tak neznám bratra/. Pořád jsem čekala, že přijde ten pravý a Zuzana s ním bude šťastná. Zasloužila by si to. Nepřišel.

07.04.2021 4 z 5