mol378 mol378 komentáře u knih

Tichá modlitba Tichá modlitba Angela Marsons

Třetí díl této série, opět napínavější než předchozí. Přiměřeně drsný, ale nezneužívá brutality, aby nahradil promyšlenost a napětí. Jen jedna drobná malinká výhrada - fyzicky je Kim zdatná přezdatná superžena, která jednou rukou - a tak dále, ale asi to k tomu patří. Nic to knize neubírá na čtivosti a na všem, co čtenář očekává od správného thrilleru. Natočte to někdo!

02.04.2020 5 z 5

Dva divoši Dva divoši Ernest Thompson Seton

Jedna z nejzásadnějších knih mého dětství. Kniha o přátelství a životě v americké, tehdy ještě divoké přírodě, ale hlavně o veselých i napínavých příhodách kluků na prázdninách, hrajících si na Indiány. Odtud také pochází mé oblíbené úsloví, nahrazující okřídlené "až naprší a uschne" - jak se říkalo u Raftenů "až bude jednou všecka práce hotova..." Doporučuji, i když staré, stále aktuální a čtivé.

18.09.2019 5 z 5

Co to žere a kde to spí Co to žere a kde to spí Petr Heteša

Je čas po dlouhé době od přečtení a po spolykání několika dalších hetešovek napsat pár slov o téhle: Četba mi byla zprostředkována jedním z mých milých oblíbených uživatelů a znovu za to děkuji. Pořád jsem se nemohla rozhodnout, jestli se mi to opravdu líbí ze všech hetešovek nejvíc. Je to napínavé, velice nápadité a moji fantazii nesmírně podněcovaly různé architektonické vychytávky, organizace zločinné činnosti na jiné planetě, bavili mě zlosyni a klaďasové, i hlavní hrdinka. Závěr jsem musela přečíst dvakrát - řečeno slovy klasika "bo kdo se mi tu zamoce, už se nikdy něvymoce". Ke čtení doporučuji všem na hravé scifi s napínavou zápletkou naladěným, které nerozhazuje trocha té explicitnosti a těší je, že děj spěje kupředu fofrem. Na závěr trochu memento! Takze shrnuto - pro mě jsou tahle a Zelené šupiny rovnocenné příjemné a radostné počtení. A garantuju, že se do obojího ponoříte. P.S. Ehm, drobná korekce - jeden z mých milých oblíbených uživatelů této databáze samozřejmě ;-)

23.05.2023 5 z 5

Olive Kitteridgeová Olive Kitteridgeová Elizabeth Strout

Každý člověk, každá rodina má své problémy a starosti, své temné stránky, svá nedorozumění. Kdo tvrdí, že má život setrvale zalitý sluncem a dělá si z toho vlastní zásluhu, tomu nevěřím. Olive je poctivá. Mnohdy si nerozumí a mnohdy nedává najevo, pro co žije - Olive žije pro lásku, soucit, empatii, žije pro druhé, i když to není na první pohled tak úplně patrné. A celý život se učí poznat nitro svých blízkých, i když je netrpělivá a nevrlá a ti blízcí ji štvou; být vlídná, vycházet vstříc, chápat druhé a jejich pohnutky, pochopit smysl života. Je fascinující, že ať se člověku stane cokoliv, ať přijde téměř o všechno, zase ho něco přinutí vstát a vléct se dál. Protože život dokáže být zatraceně těžký a krutý, ale jindy stroze praktická Olive si na podzim vysadí 100 tulipánů a těší se, jak ze svého okna ve výklenku uvidí na jaře záplavu jejich květů rozkývaných lehkým větrem a aspoň na chvilku bude život nádherný. Ach, nepříjemná, ryzí, lidská, obětavá Olive, která si na nic nehraje a má se za horší, než skutečně je. Někdy je toho na ni prostě moc. Miluju Olive a miluju tuhle knihu a vím, že se k ní budu vždy vracet.
P.S. Ke knize mě přivedla velmi zdařile natočená minisérie, která zpracovává jednotlivé povídky velmi citlivě do plynulého celku a mohu ji doporučit těm, co upřednostňují jednolitý příběh. Zfilmování knize absolutně nic neubralo.

26.01.2022 5 z 5

Petrolejové lampy Petrolejové lampy Jaroslav Havlíček

Velkolepé dílo z maloměsta, realismus až naturalismus, tíživé vědomí nevyhnutelného. Po krátké úvodní pasáži radostného života belle epoque tvrdé prozření v životní realitě. Má milá rozmilá neplakej, život už nebude jinakej. Zítra ach zítra kdopak ví, zítra si lehnem do rakví. Stejně vynikající je i film s Janžurovou v její životní roli a Čepkem, který se pro lajtnanta Malinu zrodil. Jak pyšně si vedla krásného cool lajtnanta po svatbě náměstím před závistivýma očima všech a jaké strašné ponížení prožila o málo let později na stejném místě před stejnou korzující maloměstskou smetánkou s troskou, která se z jejího muže stala. Havlíček je vpravdě světový spisovatel, kam se hrabou mnohá evropská či americká světová díla.

04.02.2020 5 z 5

Manželé odvedle Manželé odvedle Shari Lapena

Od autorky jsem si na základě příznivých recenzí půjčila dvě knihy. První přečtená byla hodně slabá, přesto jsem tomu ještě dala šanci s Manžely odvedle. Zpočátku se mi to jevilo zajímavější, napínavé, pak to začalo být čím dál unavenější a únavnější. Pachatele není možno neodhalit dávno dřív, než autorka zjevně zamýšlela, táhne se to děsně, všecko už čtenář ví, ale stále se kolem toho vedou dohady a plané řeči. No a na závěr se autorka vypjala k jakémusi hororovému vyvrcholení, jehož laciností to zabila zároveň se zavražděnou postavou definitivně. Prostě ještě větší blbost, než jsem doufala. Hvězdy jsou za jakés takés napětí první třetiny. Víc od autorky číst nebudu.

09.03.2022 2 z 5

Sběratel sněhu Sběratel sněhu Jan Štifter

Svižné, zajímavé, celkem dobře vypovídající o všech dobách, kdy se příběhy odehrávají, o lidských povahách a různých životních principech a přístupech. Líbilo se mi propojení časových rovin i reálna s nadreálnem, které popřelo postoj samotného "sběratele sněhu", který žil jen přítomným okamžikem. Přestože tvrdil, že co bylo, ho nezajímá, něco ho stejně nutilo k jeho bizarní sběratelské činnosti a konzervaci vzpomínek a do minulosti byl magicky vtažen... Má to hloubku! Přirovnání z některých zdejších komentářů ke knihám Mornštajnové nesedí - Štifterovy postavy jsou živé, procházejí vývojem, nejsou jen protagonisty čtivě sepsaných příběhů a nezmizí z mysli se zavřením dočtené knížky. Doporučuji, pro mě byl autor velmi příjemným objevem.

26.08.2021 4 z 5

Není římského lidu Není římského lidu Jarmila Loukotková

Na střední, a vlastně už od základky, jsem milovala antiku. Tahle kniha mě přenesla velmi čtivou formou do onoho období a prožívala jsem s Římany nejen velkou historii, ale i každodenní život, hostiny, intriky, vraždy, lásky. Ráda bych věděla, jestli byl Nero pouze spratek bez svědomí, vedený odmalička k naprosté svévoli a opilý vlastním božstvím, nebo skutečný psychopat. Asi obojí. V té pradávné době mi knihu dobře doplnil televizní seriál Já, Claudius. I po letech si román s potěšením přečtu znovu a při pohledu na přebal jsem ráda, že i za totality jsme u nás (pokud
nebyly zakázané) měli edice na poměrně vysoké úrovni.

05.08.2021 5 z 5

Hana Hana Alena Mornštajnová

Pro mě lehký konzumní nadstandart, hodně nadhodnocovaný, nemám potřebu víc toho od autorky číst. Ale chápu, proč se kniha tak líbí, je tam přesně nadávkovaný sentiment, láska, smutek, opepřeno válečnými útrapami. Dobře se čte, po přečtení lehce odplyne z hlavy a z nočního stolku do knihobudky, kde jistě někoho potěší.

29.07.2019 2 z 5

První krev První krev Angela Marsons

Potěšilo. Od autorky výborný nápad, vrátit nás na úplný začátek a představit nám Kim a spol., jako bychom je viděli poprvé. Ach, Dawson! Mně, co pamětnici dob starých a ještě starších, to evokovalo při vědomí věcí a dílů, které přijdou, televizního hrdinu kriminálek z dětství - Hopkirka... Není tu, a přece je. No a kromě nostalgie napínavé je to taky, vtipné je to... Svůj pro nezasvěcené asi dost tajuplný komentář končím zcela explicitním doporučením - Hopkirk Nehopkirk - prostě čtěte!

24.04.2023 5 z 5

Vražedná mysl Vražedná mysl Angela Marsons

Po dlouhé době opět moje oblíbená Kim a jeji tým. Nový díl nezklamal, naopak,po našem dlouhém odloučení vyloženě nadchl a byl přečten v jednom zátahu. Výborný plnotučný thriller, ktery navíc zpracovává složité téma zranitelných spletitých a mnohdy nepochopených lidských vztahů, citů, zraněni. Takže nejen napínavý děj, ale také zamyšlení. Odpouštějme si a snažme se chápat sami sebe i naše blízké. A věřme jim, věřme v rodinnou lásku a dobré lidské vlastnosti. A čtěte!

10.03.2023 5 z 5

Volání odnikud Volání odnikud Jaroslav Velinský

Mám čtecí krizi, nelze si to dále zastírat, a z ní plynoucí absťák hodný léčby v ÚVN. Přerušuji Sedm smrtí Evelyn Hardcastlové u nezajímavé vraždy, sebevraždy, či co to má být, č. 3, a po několika dnech otálení (ještě je brzo, šetři!) se ponořuju do Oty Finka. Ne že nezklamal, nadchnul, potěšil a rozesmál jako vždy. Prostředí mrtvé vesnice ve vojenském úvoze, rozježděný, rozrytý a rozstřílený kus krajiny a pár ztracených vojclů, hospoda nadšená z čehokoli, co je nové, hýbe se a vydává zvuky, oblíbený a všude uplatnitelný repertoár - hospůdky malé a dotazy na činnost hasičů, závěrečná zábava ve stylu Šakalích let a proměna housenky v nevídaného motýla. Zápletka bizarní a mrtvolný puch z útrob řopíku, který může skrývat cokoliv. Díky, Otakare, i za tu trochu sentimentálních vzpomínek na oheň, kytary, hvězdy, cvrčky - a cesty pro vodu - a teď zas do reality...

15.11.2021 5 z 5

Hostinec U kamenného stolu Hostinec U kamenného stolu Karel Poláček

Džbery pod Skalou. Dyndero, on loudí! To je taková prvorepubliková nádhera! Jde se, kam se chce! Čtěte to, je to čistá rozkoš.

30.03.2021 5 z 5

Ďábelské hry Ďábelské hry Angela Marsons

Opravdu napínavé, uvěřitelné, bez zbytečných nechutných brutálních podrobností zločinů - i tak jsou dost hnusné, sympatický vyšetřovatelský tým a hlavní zloduška opravdu děsná. I přestože dobře víte, že Kim vyhraje, trochu se bojíte, jste napjati a držíte palce. Ještěže vzhledem k současné neutěšené situaci mám home office, jinak bych si namouduši musela v kanclu číst jako dítě pod lavicí. Těším se na další díl série. A přečtěte si i první odstavec doslovu, jsou prostě mezi námi...

31.03.2020 5 z 5

Zmizet Zmizet Petra Soukupová

Moje první kniha od autorky, čtená hned po vyjití a - byla jsem polapena. Píše výborně. Až člověka zaráží, že ač relativně mladá, píše jako po rozsáhlých životních zkušenostech. Nečte se to snadno, je to holt o životě a lidech bez příkras.

25.02.2020 5 z 5

V mysli vraha V mysli vraha Mike Omer

Huhuuuuu! Ten závěr! A vůbec! Hlásím objev nové série, zcela nečekaně. Vzhledem k současnému životnímu rozpoložení a celkovým okolnostem obecně (ach, ten svět, ra politika, ti lidé nevyzpytatelní, s krátkou pamětí a tak) nedokážu teď pořádně číst nic jiného než krimi a thrillery, doufám, že dočasně. A tento velmi zaujal, sympatická dvojka poradců, kteří se jaksi omylem stali vyšetřovateli a moc jim to sedí. Zápletka výborná, napsáno napínavě, charakteristiky vraha natolik nejednoznačné, že si člověk radostně zatipuje, aby pak musel tip přehodnotit. A přesah do dalšího nebo dalších dílů. Mám dovolenou a různé plány aktivit, ale když já prostě musím ihned sehnat a načít druhý díl. No, načít.... Jdu na to.

14.03.2023 5 z 5

Na plechárně Na plechárně John Steinbeck

Jako koupel v teplém oceánu, nekonečná dovolená, pohodové bezčasí přesně v duchu "netrap se budoucností, nic tím nezměníš a zítřek bude mít své starosti". Krása.

02.01.2020 5 z 5

Mistr a Markétka Mistr a Markétka Michail Bulgakov

Kniha z nejmilovanějších. Střet sovětských reálií s nadpřirozenem, boj v nitrech sovětských občanů - na jedné straně vnucené racionální odmítání jakéhokoli duchovna, na straně druhé mystérium široké ruské duše, ruský fatalismus a přirozená víra v něco, co člověka a strohý rozum (natož politické proklamace) neuchopitelně a nepochopitelně přesahuje. Navíc humor, poezie, absurdní a fantastické scény, jedním slovem úžasné.

25.07.2019 5 z 5

Les oběšených lišek Les oběšených lišek Arto Paasilinna

V rozporu se strašidelným názvem jde o roztomilou severskou absurdní blbůstku, která se moc dobře čte. Připomnělo mně to černým humorem oblíbený film, tuším švédský, Boj sněžného pluhu s mafií, přičemž tohle je o něco úsměvnější. Lidé jsou v podstatě slušná stvoření - i vyvrhel může mít laskavé rysy.

16.07.2023 4 z 5

Vražedná lhůta Vražedná lhůta Andreas Gruber

Velmi mě bavil na první pohled nepříjemný detektiv a těším se vysloveně na další díl. I když jsem se poněkud déle začítala, což je ovšem dáno i tím, že na německou literaturu a hudbu vyjma klasické si věru nepotrpím. Ovšem napětí se dostavilo, a jak říkám, postava detektiva je pozoruhodná a vzbuzuje zvědavost. P.S. Autor není Němec, nýbrž Rakušan, čímž se věc vysvětluje. :-)

15.07.2023 4 z 5