MMacicekk MMacicekk komentáře u knih

Sklíněné korálky Sklíněné korálky Petr Sýkora

Na to, že se jedná o autorovu prvotinu, nemám v podstatě ději co vytknout. Sžila jsem se s příběhem i postavami, s napětím očekávala co přinesou následující stránky, s obavami prožívala osudy některých lidí, s údivem a šokem jsem sledovala, čeho je člověk schopen a bála se nevyhnutelného konce, co přinese. Přála jsem postavám jiný osud, ale do knihy jsem šla s tím, že nečtu žádnou pohádku na dobrou noc, i když se tak místy tvářila. Doporučuji.

24.05.2021 5 z 5

Unesená Unesená T. R. Ragan (p)

Kdybych měla zhodnotit celkový děj, nebyl ničím významně originální, přesto zaujal mnoho čtenářů včetně mě. Něco v sobě má, něco, co si vás podmaní, podvědomě přitáhne a nepustí. Od prvních stránek se příběh četl totiž velmi dobře, autorčin styl psaní mi sedl a těžko se mi od knihy odcházelo. Začátek vás totiž vtáhne ihned do děje bez zbytečné omáčky okolo. Krátce po prvních stranách, kdy je Lizzy unesena, se odehraje menší zvrat, který mě překvapil především proto, že anotace nečtu důkladně.
Celá recenze v záložkách - Zaostřeno na knihy.

05.05.2021 4 z 5

Les sebevrahů Les sebevrahů Jeremy Bates

Pokud dáváte přednost hororům, ve kterých vás autor neurčitě napíná a jen naznačuje, kdy vy sami si máte domyslet či představit, co se to vlastně děje, tato kniha bude pro vás ta pravá. První polovina byla skvělá: tajemná mrazivá atmosféra vámi prostupovala stejně jako hlavním hrdinou, báli jste se neznámého a představovali si všemožné hrůzy, které se v lese dějí. Když však děj mířil ke svému konci a zápletka se vám odkrývala v celé její "kráse", napětí i strach opadl a přišlo na řadu kroucení hlavou. Konec byl přitažený za vlasy, nereálný a dostavilo se bohužel zklamání. Chystám se na Katakomby Paříž i Horu mrtvých a těším se, s čím nás autor překvapí.

28.04.2021

Vražda není hra Vražda není hra Alan Bradley

Druhý díl byl o chloupek slabší než ten první, ale jen v tom, že déle trvalo, než se příběh pořádně rozproudil. Seznamování s postavami bylo delší, ale konec vše vynahradil. Oblíbila jsem si Flavii, její zápal pro chemii a snahu přijít věcem na kloub, stejně tak její špičkování se sestrami. Těším se na pokračování.

28.04.2021 4 z 5

Mysterium tremendum Mysterium tremendum Sebastian Rainer

Knížka čekala na přečtení celkem dlouho, což byla možná škoda. Líbilo se mi místo i doba, kde se děj odehrával a stejně tak mě fascinoval Tizianův obraz i části o umění. Příběh se četl dobře, svižně odsýpal a ani konec, který si každý může vyložit jinak, mě nezklamal. Fanoušci tohoto žánru by mohli být spokojení.

28.04.2021 4 z 5

Dívka beze jména Dívka beze jména Lisa Regan

Už od prvních stránek jsme vrženi rovnýma nohama do případu, což musím na autorce opět ocenit. Musím jí však vytknout velké množství postav, ke kterým nejen, že jste si nedokázali vytvořit jakýkoliv bližší vztah, ale později vám dělalo problém si je byť jenom zařadit. S každou další stranou se objevila nová postava na úkor jiné, která zemřela. Více mrtvých se objevilo snad už jen v Midsommeru. Děj se více a více zamotával a stával se nepřehledným. S odkrýváním zápletky se příběh stával méně realistický, až převládla překombinovanost, která celkový příběh srazila o stupeň níže.

28.04.2021 3 z 5

Květy smrti Květy smrti Jill Johnson

Květy smrti je zajímavě pojatá detektivka napsaná ve stylu klasických detektivek s vědeckým přesahem. Nečekejte tak scény, v nichž se objeví litry krve či výrazná brutalita.

Čtenáře zaujme především charakter hlavní hrdinky, která je, jak jsem již výše uvedla, velká podivínka, nicméně která nebyla taková vždy. Autorka velice chytře propojila vědu s detektivním románem, přičemž téměř všechny postavy pojmenovala podle jedovatých rostlin, což úžasně korespondovalo s myšlením hlavní hrdinky.

Autorka sice vsadila zejména na popisné scény, ale nemusíte se jich vůbec obávat. Lehce vás uvedou do děje a nastíní charaktery rozličných postav, které se v románu představí. Odehraje se zde i mnoho poutavých a chytrých dialogů, díky nimž se dozvíte spoustu zajímavostí o jedovatých rostlinách, jejich jedech a účincích na organismus.

Jelikož se v příběhu odvíjí více dějových linek, respektive pohledů různých, zdánlivě s příběhem nesouvisejících postav, může čtenář zpočátku tápat, ale pokud jste pozorný čtenář, vzájemné souvislosti vám neuniknou a v závěru vám dají smysl.

Nejedná se tedy o žádnou oddechovou literaturu, ale o chytře a originálně promyšlenou detektivku, která, pokud se vám trefí do nálady, příjemně překvapí.

12.04.2021 4 z 5

Smršť Smršť Jozef Karika

Ráda se bojím a s knihou od pana autora se nemusím strachovat, že by se mi snad toto přání nesplnilo. V rámci bezpečnosti a zachování duševního zdraví jsem knihu četla pouze za bílého dne a myslím, že jsem dobře udělala, protože i tak mě při čtení mrazilo. Začátek je hodně podobný Trhlině, což mě rozhodně potěšilo, stejně tak charakter hlavního hrdiny. Žádné výrazné sympatie zde u postav nehledejte. Neoblíbila jsem si nikoho, a to ani vypravěče, záchranářku Ninu nebo jejího přítele policistu Gabea. Obdivuji autora, že umí vytvořit tísnivou atmosféru, která s každou další stránkou houstne. Líbí se mi, že se autor ničeho nebojí a ani s postavami se příliš nepáře. Jejich osud je v jistou chvíli zpečetěn, což nejspíš i samy tuší. Očekávání, jak příběh skončí, je veliké, o to větší pak může nastat zklamání. Pokud jste však do jisté míry filozoficky zaměřený člověk, závěr vás může naopak velmi mile překvapit. Rozhodně je nad čím přemýšlet.

09.04.2021 4 z 5

Rodina z podkroví Rodina z podkroví Lisa Jewell

Obdivuji autorčinu fantazii i schopnost dát nápadu jasné obrysy a děj propracovat tak, aby dával smysl a měl navíc čtivou formu. Kniha se opravdu velmi těžce odkládala, pochybnosti vámi zmítaly a bylo těžké se od příběhu odpoutat. Rozlousknout tento oříšek nebylo snadné, ale nakonec se povedlo.

05.04.2021 5 z 5

Výjezdovka Výjezdovka David Urban

Jak já na povídky moc nejsem, tak tohle mě bavilo. Zajímavá ukázka práce české policie, zejména tzv. výjezdovky. A tohle je bohužel realita.

04.04.2021 5 z 5

Imaginární přítel Imaginární přítel Stephen Chbosky

Všimla jsem si, že tento příběh si buď zamilujete nebo jej odsoudíte. Já se rozhodně řadím k první skupině. Příběh mě pohltil hned od prvních stránek: zajímavý vypravěč (v poslední době jsem si dětské vypravěče dost oblíbila), neobvyklé prostředí, výstřední postavy, šokující zvraty a překvapivé momenty, nechybí všudypřítomná hororová atmosféra, napětí a mnohdy až pozoruhodné scény. Autor měl příběh dokonale promyšlený, vše postupně do sebe zapadalo. Kniha je rozdělena na několik částí, které odpovídají současnému stavu/místu, kde se zrovna příběh odehrává. Trochu jsem se bála autorova zakončení, ale nakonec jsem spokojená. Šest set stran překvapivě rychle uteklo, což bylo hlavně tím, že mě příběh vtáhnul a nechtěla jsem imaginárního přítele a celý svět vůbec opustit. Na konci mi bylo i líto, že už je po všem. Byla to ta správná hororová jízda, která mi přišla v tu chvíli vhod.

20.03.2021 5 z 5

Hodná a zlobivá holka Hodná a zlobivá holka Michael Robotham

První díl nové série s forenzním psychologem Cyrusem Havenem je více než slibný. Od prvních stránek jsem byla lapena v příběhu, který vypráví současně dvě hlavní postavy – na jedné straně psycholog Cyrus Haven a na druhé Andělská tvář. Čtenář tak může nahlédnout do hlavy oběma postavám, ty jsou navíc velmi dobře charakterově vykresleny. U autora jsme zvyklí na obsáhlejší příběhy a zde tomu není jinak. Nemusíte se však bát, jakmile se do příběhu ponoříte, jen tak vás nepustí. Hlavními znaky jsou vysoká čtivost, ale zejména zběsilé tempo příběhu, které zajišťují zejména svižné a dobře napsané dialogy především mezi Cyrusem a Andělskou tváří. Pro milovníky thrillerů se jedná o povinnost! Už teď se nemůžu dočkat pokračování, protože všechny otázky zdaleka nebyly zodpovězeny.

14.03.2021 5 z 5

Jedna velká lež Jedna velká lež Joanna Schaffhausen

Přiznám se, že jsem od této knihy mnoho neočekávala a nakonec jsem velmi příjemně překvapená. Styl, jakým autorka píše, i postavy, kterým vdechla život, vás prostě musí zaujmout. Skvěle vykreslené postavy totiž vytváří skvělý příběh. Platí to i zde. Líbila se mi i hlavní dějová linie zaměřující se na 40 let starý případ Reedovy matky Camilly, která byla brutálně ubodána. Vyšetřování se zaměřilo především na výslechy tehdejších svědků, biologické stopy již nebylo možné totiž s odstupem věku zkoumat a vyšetřovatelům tak moc možností nezbývalo mimo prostudování vyšetřovacího spisu. Jedinou vadou na kráse bylo, že jsem celkem brzy odhalila pachatele i motiv a rozčilovalo mě, že Reeda ani Ellery tato možnost nenapadla – snad až v úplném závěru. Blížící se konec budil dojem, že nepřinese nic překvapivého, ale autorka si pro čtenáře připravila ještě jeden zvrat. Šok to pro mě rozhodně byl, ale s odstupem času mi přišel trochu nereálný. I přesto doporučuji.

03.03.2021 4 z 5

Bretaňské poměry Bretaňské poměry Jean-Luc Bannalec (p)

Až na ten pomalejší začátek, u kterého jsem přemýšlela, jestli jsem sáhla po správné knize, se jednalo o zajímavou detektivku ve stylu, který mám ráda. Případ se odehrává v pouhých čtyřech dnech a komisař Dupin pátrá především formou rozhovorů se svědky. Příjemné a zajímavé čtení - hlavně co se týče umění. Jen to prostředí mi není blízké, ale snad si zvyknu :-)

02.03.2021 4 z 5

Fáma Fáma Lesley Kara

Začátek byl velmi zdlouhavý a moc mě nebavil. Jednu chvíli jsem přemýšlela, že knížku odložím, protože jsem se nemohla vůbec začíst. Nepomohl ani fakt, že byl děj vyprávěn v první osobě, s čímž nemám problém, spíše naopak a preferuji ho. Joanna působila nesympaticky a lepší to nebylo ani s prostředím, do něhož byl děj zasazen. Už si přesně nepamatuji, ve kterém momentu se ona nuda a zdlouhavost zlomila. Poté jsem však nemohla knihu ani na okamžik odložit. Vtáhla mě a nepustila, a to v tom momentě, kdy už jsem přestala doufat. Nenechte se tedy odradit začátkem, konec a vyústění vám jej vynahradí. V závěru budete velmi překvapení (stejně jako já), autorka si děj i stavbu příběhu velmi dobře promyslela. Můj celkový dojem z knihy musím označit jako pozitivní a určitě zkusím i další autorčinu knihu.

25.02.2021 4 z 5

Lhářka Lhářka Cate Holahan

Začátek byl velmi slibný, dva příběhy v jedné knize mnoho nabízely, ale ve výsledku jsem zklamaná. Námět a nápad se mi líbil, i když v dnešní době se nejednalo o nic originálního, ale zpracování bylo velmi slabé. Zápletka průhledná a ani konec to nespravil.

25.02.2021 3 z 5

Krátký život Jana Palacha Krátký život Jana Palacha Anthony Sitruk

Moje první kniha o Janu Palachovi a upřímně jsem čekala víc. Do knížky jsem šla i přesto, že ji napsal francouzský autor, který nemohl čerpat z český zdrojů, a to jednoduše proto, že česky nerozumí. Jednalo se o útlou knížku, kterou jsem měla přečtenou vcelku rychle. Vadily mi osobní vsuvky z autorova soukromého života, které podle mě do podobné knihy nepatří. Velmi mi chyběly fotografie, které u životopisů očekávám. Hodnotím průměrně a určitě se poohlédnu po jiných knihách věnujících se Janu Palachovi.

16.02.2021 3 z 5

Zatímco jsi spala Zatímco jsi spala Kathryn Croft

Tento psychothriller vystavěný na lžích hlavních i vedlejších postav se mi moc líbil. Kniha měla spád a velmi dobře se četla. Autorka vsadila na dialogy - neustálé rozhovory hlavní hrdinky s ostatními postavami posouvaly velmi rychle příběh vpřed. Zpočátku se zdá být vše jasné, ale autorka si příběh velmi dobře promyslela a svého čtenáře tím dokonale zmate. Zvratů, postupného odhalování a odkrývání lží bude pomalu přibývat, až nakonec budete mít jasno. Anebo ne? Konečný zvrat vás překvapí a vše, o čem jste si dosud mysleli, že víte, autorka jedním tahem zbortí. Moje první kniha od autorky a určitě ne poslední. Doporučuji.

16.02.2021 4 z 5

V kleci V kleci Ellison Cooper

Po hodnocení a nadšených komentářích jsem čekala pecku, ale nakonec jsem celkem zklamaná. Námět však nebyl vůbec špatný. Bohužel hlavní postava působila od prvních stránek velmi nesympaticky a nic se na tom nezměnilo ani v průběhu knihy. Jediná postava, která mě zaujala, byl Ezra. Nicméně knize nemůžu upřít čtivost, četla se vcelku rychle a dobře. Konec byl typicky americký a na mě moc rychlý. Autorce dám šanci ještě pokračováním, ale pokud mě ani Pohřbení nepřesvědčí, s touto sérií končím nadobro.

16.02.2021 3 z 5

Duchové rodiny Folcroftů Duchové rodiny Folcroftů Darcy Coates

Darcy Coates jsem si oblíbila hned první knihou Duch domu Ashburnů. U této knihy jsem se bála, že bude slabá, a to jen proto, že má celkem málo stran. Chyba! Po Ashburnech se jednoznačně jedná o její nejlepší knihu. Skvělý příběh, který má jasně danou dějovou linku, ale konec a rozuzlení vás velmi překvapí. Já si ji užila od první stránky až do té poslední. Skvělé hlavní postavy, i ty vedlejší. Nic není takové, jaké se na první pohled zdá. Rozhodně doporučuji!

16.02.2021 5 z 5