MMacicekk MMacicekk komentáře u knih

Na okraji Na okraji Lina Bengtsdotter

Tento příběh vás pohltí už od prvních stránek, obyvatelé městečka si vás podmaní a bude se vám od knihy těžko odcházet. První polovina knihy mě nebavila tolik jako druhá, kterou jsem přečetla jedním dechem. Rozhodně vás překvapí propracovanost zápletky, na jejímž konci do sebe vše dokonale zapadne. Konec se mi líbil, autorka se vyhnula zbytečné překombinovanosti, která by se dala očekávat, a čtenáři přichystala uvěřitelný závěr. Myslím, že kniha lépe skončit nemohla.

12.01.2019 4 z 5

Advokátova dcera Advokátova dcera Anthony Franze

Napínavý thriller, který vás nejen dojme a ukáže důležitost soudržnosti rodiny, ale nabídne vám atraktivní právnické prostředí a vcelku neokoukanou zápletku. Pro plný počet hodnocení knize však něco chybělo. Příběh postrádal originálnost, je zde totiž patrný nesčetněkrát omílaný návrh, který znáte z béčkových akčních filmů. Nechybí ani pár klišé, které jsou pro tyto náměty typické. Když však knize tyto drobné výtky odpustíte, čeká vás příjemný čtenářský zážitek.

12.01.2019 4 z 5

Střípky ticha Střípky ticha Linda Castillo

Autorka opět stvořila napínavý, šokujícími zvraty nabitý příběh, který má neuvěřitelně rychlé tempo. Zápletka je velmi dobře vystavěna a vede ke strhujícímu závěru, který bude pro mnohé čtenáře velkým překvapením. K tomu nemám co bych vytkla. Bohužel mě trochu unavuje Katina záliba v alkoholu, která dle mého narušuje i její pracovní výkon. Chápu, že se potřebuje s hrůzami, které v práci vídá, nějak vyrovnat, ale čeho je moc, toho je příliš. Snad se v dalších dílech trochu umírní. Doporučuji.

Anděl smrti Anděl smrti Richard Sklář

Tato kniha volně navazuje na Vilu na Sadové. Pokud jste (stejně jako já) již četli předchozí autorovu knihu, nepřekvapí vás autorův rozvláčný styl, který mně upřímně moc nesedl. Kniha je objemná nejen počtem stran, ale i svou velikostí a myslím, že by příběhu jen prospělo jej mírně seškrtat. Děj vás drží v napětí už od prvních stránek, ale nebýt podrobných popisů, měl by větší grády. Navíc se zde setkáte s dost drastickými a krvavými scénami, které by pro některého čtenáře mohly být až příliš. Mně tento autor bohužel nesedl, takže knihu nedoporučím.

21.11.2018 3 z 5

Hádanka jménem Oliver Hádanka jménem Oliver Liz Nugent

Autorka velice dobře z psychologického hlediska propracovala postavy a jejich charaktery. O její schopnosti jsem se přesvědčila už v knize V úkrytu, která na tom byla velmi podobně. Zvrácené charaktery jsou autorčinou doménou. Nečekejte zde výrazné zvraty, ale spíše poklidnější vyprávění, které někdy bývá o to děsivější. Já osobně však od knihy čekala více, po dočtení jsem cítila jakési zklamání, které by možná nenastalo, kdybych knihy četla chronologicky, jak je autorka napsala.

21.11.2018 3 z 5

Vítr ve dveřích Vítr ve dveřích Madeleine L'Engle

Vítr ve dveřích je druhým dílem ze série Struny času a i zde se setkáváme s našimi dobře známými hrdiny. Autorce se opět podařil napsat velmi čtivý a zároveň nadčasový příběh, který, i když je primárně určen pro mladší čtenáře, zaujme i čtenáře starší. Kombinace fantasy a sci-fi prvků okořeněná vědeckými principy působí originálně a nevšedně.

21.11.2018 4 z 5

A Cup of Style - motivační diář 2019 (střední vydání) A Cup of Style - motivační diář 2019 (střední vydání) Nicole Ehrenbergerová

Tento diář se opět velmi povedl a nese se v duchu předchozích, takže vás nic nezaskočí či nemile nepřekvapí. Spíše naopak. Holky jsou velmi kreativní a pořád vymýšlejí nové a nové výzvy, které vás dovedou k lepšímu sebevědomí, ale zároveň vám jejich praktičnost dokáže lépe zorganizovat čas. Pokud stále hledáte diář na rok 2019, přimlouvám se rozhodně za tento.

Naposledy se ohlédni Naposledy se ohlédni Janelle Brown

Důmyslný a skvěle propracovaný psychologický román, který je rozhodně překvapením v daném žánru. Donutí vás zamyslet se nad vlastním životem a jeho hodnotami, ale také vás přivede k jednomu zjištění, a sice, že i když s člověkem žijete mnoho let, nikdy ho nemusíte doopravdy poznat. Napínavé, dechberoucí, ale i smutné - to jsou přívlastky, kterými bych tuto knihu označila.

Číhání Číhání Eric Rickstad

Autor si mě získal už předchozí knihou Tiché dívky a jsem ráda, že ani Číhání mě nezklamalo. Děj mě pohltil už od první kapitoly, ale nečekejte žádný akční a napětím prošpikovaný thriller, ale spíše poklidnou detektivku, která se zaměřuje na poctivou detektivní práci. V ději nenajdete žádná hluchá místa a budete doslova prahnout po další stránce. Rozuzlení je překvapivé, ale natolik věrohodné, že vám zůstane rozum stát. Už se nemůžu dočkat pokračování, které si rozhodně ujít nenechám.

21.11.2018 5 z 5

Hra na lháře Hra na lháře Ruth Ware (p)

Jedná se o mé druhé setkání s touto autorkou a opět mohu říct, že se jí kniha vydařila. Líbila se mi dokonce o chloupek víc než Žena z kajuty č. 10. Autorka buduje napětí velice zvolna, karty odkrývá postupně a velice dlouho nechává čtenáře na pochybách. Kdo lže a kdo mluví pravdu? Nic totiž není takové, jaké se na první pohled zdá. Velkým plusem je tíživá a mnohdy až strašidelná atmosféra, kterou má na svědomí místo, kde se příběh odehrává. Autorka mě touto knihou přesvědčila, že psát umí a já se rozhodně řadím mezi její příznivce.

Dej mi své jméno Dej mi své jméno André Aciman

Tento LGBT román vypráví o hlubokém přátelství mezi dospívajícím chlapcem a mužem, které postupně přeroste v lásku. Děj plyne velmi zlehka, až můžete nabýt dojmu, že se spíše vleče. Tento dojem způsobují dlouhé monology hlavního hrdiny, které zabírají podstatnou část knihy. První polovina se občas táhla, druhou polovinu jsem naopak přečetla jedním dechem. Upřímně - vůbec jsem nečekala, že mě zrovna tato kniha tolik zasáhne. LGBT literaturu vůbec nevyhledávám, tato byla teprve mou druhou čtenářskou zkušeností.

07.09.2018 4 z 5

Modlitba za mlčení Modlitba za mlčení Linda Castillo

Autorka se i v této knize drží stejného scénáře jako ve Slibu mlčení. Nejprve jsou nalezeny oběti, provedena pitva a poté policisté začnou shromažďovat důkazy, prověřovat podezřelé osoby a hledat motiv. A ono to funguje. Vraždy jsou opět velmi brutální, s detailními popisy, ale tento případ je o to horší, že mezi oběťmi jsou i děti. Pokud tedy máte rádi napětí, láká vás prostředí amišské komunity a preferujete poctivou detektivní práci, je tato kniha pro vás jako dělaná.

07.09.2018 4 z 5

Vlaštovka, kočka, růže, smrt Vlaštovka, kočka, růže, smrt Håkan Nesser

Autor ve svém vyprávění rozvíjí charaktery více postav včetně vraha, jeho styl je spíše rozvláčnější. Pokud tedy dáváte přednost přímočarosti a nevyžíváte se v drobných detailech, raději sáhněte po jiném autorovi. Přese všechno se jedná o velmi čtivé dílo, které vás vtáhne, ani nebudete vědět jak. Příběh vcelku rychle plyne, nechybí napětí ani nečekané zvraty. V tom mě autor velmi mile překvapil. I když si kolikrát budete jistí, kterým směrem se příběh rozvine, autor vás celkem často svými drobnými zvraty vyvede z míry. Rozhodně doporučuji.

21.07.2018 5 z 5

Stíny nad zálivem Stíny nad zálivem Lucy Clarke

Když je mateřská láska tak silná, že pro své dítě uděláte prakticky cokoliv...Stíny nad zálivem jsou skvěle promyšleným příběhem, v němž vystupují střídavě dvě hlavní hrdinky - Sára, která vypráví svůj příběh v současnosti, zatímco Isla nabízí pohledy do minulosti, přičemž oba příběhy se na konci protnou ve stejnou dobu. Charaktery obou hrdinek autorka zvládla dokonale, budete s nimi prožívat každou událost, ať už šťastnou či tragickou. Toto psychologické drama vás emočně vyčerpá, vyždímá a na konci vyplivne a vy budete dočítat závěrečný epilog s pusou dokořán. Už teď si troufám tvrdit, že Stíny nad zálivem budou mou topkou letošního roku.

13.07.2018 5 z 5

Chlapec, který přežil pochod smrti Chlapec, který přežil pochod smrti Pavel Taussig

Autorův životopis jsem měla přečtený na jeden zátah. Opravdu silné a mrazivé čtení, které vás k sobě připoutá a nepustí. Člověk dodnes kroutí hlavou nad hrůznými činy, které byly páchány (nejen) na Židech, přičemž o život přišly milióny nevinných mužů, žen i dětí, a to z velké části právě v koncentračních táborech. Chlapec, který přežil pochod smrti je útlá knížečka menšího formátu, ale o to většího obsahu. Myslím si, že je jedině správně, že se tyto knihy vydávají, protože na hrůzy, které se děly, bychom neměli zapomínat, ale zároveň je třeba se z nich poučit, aby se už nikdy v životě neopakovaly.

03.07.2018 4 z 5

Tajemství skotské krve Tajemství skotské krve Jan R. Hrdina (p)

Slušný a lehce nadprůměrný historický román s detektivní zápletkou, který se odehrává ve viktoriánském Skotsku na hradě Kilcarron, jenž je opředen tajemnem a děsivým prokletím. Je vidět, že autor se v problematice vyzná, příběh tím působí uvěřitelně. Bohužel detektivní práce je brzy upozaděna, což mě zklamalo, neboť se kniha prezentuje jako detektivka. Milovníci Skotska si však přijdou na své.

30.06.2018 4 z 5

Hrob kolibříka Hrob kolibříka Jennifer Skutelsky

Pokud máte pocit, že dnešní thrillery jsou si všechny podobné a myslíte si, že vás už nic nedokáže překvapit, zkuste Hrob kolibříka, ve kterém se dokonale snoubí magický realismus s detektivní zápletkou. Děj se odehrává kdesi v Latinské Americe, v zemi, kterou ovlivnila diktatura tak moc, že ani nastupující demokracie nic nezmůže. V knize nechybí magické motivy, zaryté a dlouholeté tradice, u kterých vám bude rozum stát, kde vzduch je tak řídký, že způsobuje halucinace. Nechte se unášet na vlnách úžasných popisů tamní fauny a flóry a dechberoucích přírodních scenérií.

27.06.2018 4 z 5

Na odvrácené straně Na odvrácené straně Anthony O'Neill

Jsem nadšená! Postava androida je bezkonkurenční a ty hlášky, které nám servíroval, byly vtipné a já se jich nemohla nabažit. Damien Zackon coby poručík nováček je sympaťák, kterého si hned oblíbíte. Život na odvrácené straně Měsíce se autorovi povedl dobře popsat, občasné technologické popisy mohou sice nudit, ale pro děj jsou důležité. Určitě se jimi nenechte odradit. Fanouškům sci-fi rozhodně doporučuji!

22.06.2018 5 z 5

Ledové sestry Ledové sestry S.K. Tremayne (p)

Ledové sestry jsou velmi čtivým psychologickým thrillerem zahaleným určitým stupněm mystična, které dodává celkovému příběhu na atmosféře. Téma dvou sester, jednovaječných dvojčat, z nichž jedno zemře a později se ukáže, že zemřela ta druhá, je dost atraktivní a lákavé. Originální jistě není, ale zpracování považuji za velmi vydařené. Líbilo se mi i odhalení děsivé skutečnosti, která zpočátku nebyla vůbec patrná, neboť rodina působila spořádaně a slušně. Postupné odkrývání pozadí tragédie, jež celou rodinu zasáhla, směřovalo k nevyhnutelnému a pro mě zcela šokujícímu konci, neboť jsem takovéto rozuzlení vůbec nečekala. Co se zdálo být na první pohled jasné, ve výsledku bylo docela jinak.

20.06.2018 5 z 5

Slib mlčení Slib mlčení Linda Castillo

Skvělý detektivní thriller z policejního prostředí. Od knihy a celého příběhu jsem měla velká očekávání a s potěšením mohu oznámit, že se naplnila. Jedná se o strhující thriller, který mě vtáhl hned od prvních stránek a už nepustil. Autorka píše velmi čtivě, do příběhu se ponoříte a nevnímáte okolí, jen hltáte stránku za stránkou. Nevěřila jsem, že mě knížka tak chytne, ale opak se stal pravdou. Příběh nemá žádná hluchá místa, takže ani na okamžik nepocítíte byť jen náznak nudy. Naopak. Napětí stoupá každou přečtenou kapitolou a vy jen s trnete, co přinesou další stránky. Nechybí hodně zvratů, které zamíchají s dějem a vy budete podezírat každého ze spáchání oněch brutálních vražd.

20.06.2018 5 z 5