MíšaS. MíšaS. komentáře u knih

To nejlepší ze Smoljaka, Svěráka a Járy Cimrmana II. To nejlepší ze Smoljaka, Svěráka a Járy Cimrmana II. Zdeněk Svěrák

Opět milé a vtipné čtení.

09.05.2023 5 z 5

Romeo a Julie Romeo a Julie William Shakespeare

Co napsat... Souhlasím s nízkými hodnoceními, kterým se příběh nelíbí, ale souhlasím i s vysokými hodnoceními, kteří příběh milují. A teď babo raď.
Takhle, vidět hru na divadle je úplně něco jiného, než si ji jen přečíst. Herec dá slovům výraz a svým výkonem Vám dá zapomenout, že Romeo je přelétavý motýl a Julie ufňukaná čtrnáctka. Pokud je to dobrý herec, pokud ne, tak Vám na patře zůstane pouze taková divná pachuť a pocit, že je něco špatně...
Jestliže můj komentář nechápete, nic si z toho nedělejte, nechápu ho ani já.

08.05.2023

Dílo Dílo William Shakespeare

Vynikající kniha. Rozhodla jsem se, že postupně jí přečtu celou. Komentáře k jednotlivým hrám jsou u samostatných vydání her a zde si dovolím komentovat celou sbírku.
Miluji WS již od ZŠ, kdy v čítankách začínáte Romeem a Julií a přes komedie a romance jsem se dostala k tragédiím a historickým hrám. Přečetla jsem skoro vše, ale vždy to bylo v různém překladu a vydání, podle toho, co bylo v knihovně. Zde je vše v jednom překladu a nemohu si pomoci, ale pan Hilský má neskutečnou slovní zásobu a znalosti ze středověké Anglie jsou nepřekonatelné.
Doporučuji knihu všem, co mají WS rádi a rádi se dozví i něco navíc o životě ve středověku.

08.05.2023 5 z 5

Hamlet Hamlet William Shakespeare

Shakespearův majstrštyk. A v neposlední řadě i překladatelský majstrštyk pana Hilského. Neskutečná hra se slovy.

08.05.2023

To nejlepší ze Smoljaka, Svěráka a Járy Cimrmana I. To nejlepší ze Smoljaka, Svěráka a Járy Cimrmana I. Zdeněk Svěrák

Skvělé odpočinkové čtivo.

06.05.2023 4 z 5

Prohnilé město Prohnilé město Leigh Bardugo

Jak jsem psala už u prvního dílu, kdybych neměla oba půjčené naráz, do druhého bych nešla. A po jeho přečtení, musím říct, že bych ani o nic nepřišla. Ukecané, neuvěřitelné, překombinované. A ten konec, to byla sr...a.
By mě zajímalo, kde byly ty napínavé akce, jak všichni píšou...

03.05.2023 1 z 5

Zkrocení zlé ženy Zkrocení zlé ženy William Shakespeare

Jak jen to slušně napsat... Kateřina se chovala jako kráva, tak se asi nikdo nemůže divit, že jí Petruchio chtěl "převychovat". Jeho metody nejsou v pořádku, ale ruku na srdce, kdo by chtěl mít doma hádavou, vzteklou saň. Myslím, že by se našli i muži, co by nešli daleko pro pár ran...
Podle mě, se v jejich svazku sešly dvě tvrdé palice a ta rozumnější nakonec ustoupila.
A v neposlední řadě se musí brát ohled na to, kdy byla hra napsána. V 16. století prostě svět a mezilidské vztahy fungovaly jinak. Ale i v té době se našli rozumní muži, kteří chovali ženu jako poklad a ne jako majetek.
Každý ať si o hře myslí, co chce. Někomu se nelíbí, mně se líbí.
Ještě napíši, že jsem byla v Divadle na Vinohradech a v podání Andrei Elsnerové a Filipa Blažka to byl mistrovský koncert.

30.04.2023 5 z 5

Šest vran Šest vran Leigh Bardugo

Ze začátku kniha vypadala zajímavě, ale bohužel minimálně v půlce jsem zjistila, že mě to nebaví a čtu jen proto, abych dočetla. Začala jsem přeskakovat řádky, nakonec odstavce a konečně došla na konec, který byl, jak jsem předpokládala, ... , ale nebudu prozrazovat.
Kdybych neměla z knihovny rovnou půjčený i druhý díl, vůbec bych ho nečetla. Už teď je mi jasné, jak to bude pokračovat a bohužel i to, jak to skončí...
Také si nemohu pomoci, ale strašně mi v ději vadilo užívání moderních zbraní. Nevím proč, prostě to tam působila nějak nepatřičně.
Asi dokážu pochopit, co se ostatním na knize líbí, ale buď už jsem z YA fantasy vyrostla, nebo nemá kniha tak dobrý příběh, aby zaujala i někoho v jiném věku.
Malým plusem je, že se mi kniha hodí do ČV 2023.

27.04.2023 2 z 5

Dva páni z Verony Dva páni z Verony William Shakespeare

Naprosto souhlasím s uživatelem Set123.
Příběh by byl dobrý, ale připadá mi psán horkou jehlou, ale vzhledem k tomu, že tato hra bývá označována za jeho první dílo, budiž. Také se zde vyskytuje mnoho motivů, které pak rozvinul v dalších, lepších, hrách.
Čteno v překladu pana Hilského a slovní obraty jsou skvělé a velmi vtipné. Za to přidávám jednu hvězdu navíc.

25.04.2023 3 z 5

Aristokratka u královského dvora Aristokratka u královského dvora Evžen Boček

Bavila jsem se, takže i když je to opět jednoduché, předvídatelné a prvoplánové, dávám 4*, a těším se, až na mě vyjde v knihovně řada na další díl.

21.04.2023 4 z 5

Tento díl mě nenadchl, nechápu proč to nemohlo být zařazeno již do třetího dílu, a nějak ve zkratce.

19.04.2023 3 z 5

Aristokratka na koni Aristokratka na koni Evžen Boček

Opět skvělé odreagování.

19.04.2023 4 z 5

Aristokratka ve varu Aristokratka ve varu Evžen Boček

Opět jsem se skvěle bavila.
Jen, teď jak mám rozečtený třetí díl, si myslím, že by to klidně šlo spojit dohromady, jak píše i Janizoun pode mnou.
Je to jednoduché, obyčejné, trochu přehnané, ale jak jsem již psala, já jsem se skvěle bavila.

18.04.2023 4 z 5

Klub rváčů Klub rváčů Chuck Palahniuk

Já nevím...
Knihu jsem přečetla, ale nemůžu říct, že by ve mně něco zanechala, nebo že bych pocítila tu skvělost příběhu.
Kniha se čte dobře, příběh má spád. Hlavní zápletka mě někde v půli napadla, a to jsem neviděla film a ani pořádně nevěděla, o čem to je. Není to zbytečně dlouhé a ukecané. Jenže mám pocit, že je to takové průměrné čtení. Neurazí, ale ani nenadchne. Alespoň tedy mě.

16.04.2023 3 z 5

Hlava XXII Hlava XXII Joseph Heller

Musím se přiznat, že jsem knihu nedočetla. Došla jsem na stránku 100, a dál už to prostě nešlo. Ještě jsem přeskákala jen tak pár kapitol a když jsem zjistila, že celá kniha je psána stylem povídka sem povídka tam, odložila ji. Místy jsem se zasmála, ale většinou jsem si jen říkala, proč je tato kniha tak chválená.

14.04.2023 2 z 5

Neviditelný Neviditelný Jaroslav Havlíček

Bohužel, ale ze všech knih, které jsem od Havlíčka četla, se mi tato líbila asi nejméně. Viděla jsem směr, pochopila, co chtěl autor vylíčit, ale prostě mě to "nechalo chladnou".

07.04.2023 3 z 5

Poslední aristokratka Poslední aristokratka Evžen Boček

Nebylo to špatné, celkem jsem se i nasmála. Není to žádná velká literatura, ale účel splnila a myslím, že by bylo škoda hodnotit jí jen jako průměr, takže dávám o jednu hvězdu navíc a jdu do knihovny pro další díly.

05.04.2023 4 z 5

Dámský gambit Dámský gambit Walter Tevis

Naprosto neuvěřitelný příběh, plný klišé a nudných šachových partií.
Začátek vypadal slibně, ale bohužel. Asi za to ta jedna hvězda...

02.04.2023 1 z 5

Šarlatové písmeno Šarlatové písmeno Nathaniel Hawthorne

Příběh skvělý, ale ten styl vyprávění...

31.03.2023 3 z 5

Šedá jako popel Šedá jako popel Ursula Poznanski

Druhý díl je o něco lepší než první. Minimálně do půlky to bylo doopravdy dobré, ale pak opět autorka začala přehánět a bohužel příběh šel do kopru. Nechápu Carolininy myšlenkové pochody a nechápu, že ještě žije... Opět to autorka prostě překombinovala. Nevím, zda si přečtu i třetí díl. Teď jsem koukala, že se má jednat o grandiózní finále, takže naštěstí více knih už nebude a možná, abych tedy měla dočtený komplet si jí v knihovně půjčím, pokud jí budou mít... Ale žádný zázrak se nekoná.

31.03.2023 2 z 5