MirekUL MirekUL komentáře u knih

Kniha je plná zajímavých postřehů od člověka, který je/byl mistrem svého oboru. Čtenář má možnost nahlédnout do zákulisí práce, která se možná mnohým zdá atraktivní, ale málokdo by ji reálně dokázal vykonávat.

20.06.2023 5 z 5

Mé cesty do hlubin mozku Mé cesty do hlubin mozku Martin Moravec

Kniha, která poskytuje pohled na medicínu a svět očima člověka, který se dokázal ve svém oboru dostat na absolutní světovou špičku a navíc se na ní už delší dobu drží. Knihu určitě doporučuji k přečtení, avšak pochopení pro úplně všechny názory a postoje pana profesora lze asi nalézt pouze u striktně racionálně smýšlejících čtenářů, což ovšem nevadí, protože není podstatou knihy někomu jinému vštěpovat cizí názory. Dále se mi líbí, že kniha se nevyhýbá ani v dnešní době citlivějším tématům, které pan profesor dle svého otevřeně komentuje.

13.01.2020 5 z 5

Mluví k vám kapitán Mluví k vám kapitán Martin Moravec

Zajímavá a čtivá kniha, která umožňuje nahlédnout do zákulisí prestižního povolání pilota. Určitě doporučuji k přečtení, a to nejenom lidem, kteří mají letectví a létání jako svou zálibu, ale všem, kteří si rádi rozšiřují svůj všeobecný přehled.

31.07.2022 5 z 5

Sapiens: Od zvířete k božskému jedinci Sapiens: Od zvířete k božskému jedinci Yuval Noah Harari

Výborná kniha. Autor souvislosti okolo vývoje lidstva dává do velmi širokého kontextu a zároveň v rámci toho vysvětluje i věci, která mnohdy bereme automaticky, ale ony tak automatické nejsou (nebyly) nebo jejich původní význam mohl být dříve zcela jiný.

05.09.2018 5 z 5

Překážka jako výzva Překážka jako výzva Ryan Holiday

Velmi přínosná kniha z oblasti osobního rozvoj, která je rozdělena na tři hlavní části, a to na vnímání, konání a vůli, přičemž poznatky o osobním rozvoji jsou vhodně propojeny s životopisy a zážitky významných osobností. Kdo má o osobní rozvoj zájem, tak si určitě v knize najde své, jelikož každý člověk ve svém životě narazí na plno překážek, které vnímá negativně a byl by rád, kdyby vůbec nebyly, avšak kniha napomůže k tomu pochopit a hlavně vidět, že jen málokterá překážka nemá vždy i nějaký ten pozitivní aspekt.

29.12.2021 5 z 5

Poučná kniha, kterou určitě doporučuji si přečíst, přičemž čtení nezabere mnoho času, jelikož vše je vysvětleno velmi stručně, ale jasně a dostatečně. Asi každého (někoho více, někoho) kniha upozorní na to, že v češtině něco nedělá správně, avšak opačně zároveň i člověka potěší, když si potvrdí, že některé perličky ovládá správně.

12.12.2021 5 z 5

Odvaha nebýt oblíbený Odvaha nebýt oblíbený Koga Fumitake

Velice srozumitelná kniha, kterou považuji za jednu z nejlepších, které jsem doposud k problematice osobního rozvoje četl. Pro mnoho čtenářů může být kniha špatně pochopitelná nebo zcela nepochopitelná, avšak s tím počítá i jeden z autorů, který v doslovu uvádí, že kniha obsahuje „soubor názorů, které leží v protikladu k běžné společenské normě.“ Ovšem, i když nedojde k identifikaci čtenáře s jednotlivými názory a pohledy autorů v knize, tak kniha minimálně rozšíří obzory a nevede čtenáře k tomu, že určité věci v životě se dají dělat i jinak.

10.03.2019 5 z 5

Radikální otevřenost Radikální otevřenost Kim Scott

Velice přínosná kniha, která je sice primárně určena pro manažery, ovšem plno zajímavých postřehů a rad zde najdou i další čtenáři a jiné profese, které pracují ve větší míře s lidmi (např. učitelé).

24.01.2019 5 z 5

Další velmi dobře zpracovaná kniha od pana Martina Moravce, která je založena na rozhovoru se zajímavou osobností. Pan doktor Dvořák patří mezi ty šťastné lidi, kterým se splnil sen v tom, že dělají povolání, které si přáli dělat (samozřejmě se to nestalo jen tak, jelikož bylo nutné hodně odmakat a mít mnoho odhodlání), což se odráží i v tom, že povolání nebere jako práci, ale jako poslání. Obdivuji, že ač práce lékaře je riziková z hlediska syndromu vyhoření (možných příčin je v knize popsaných více než dost), tak pan doktor stále svoji práci dělá s nadšením a naplno. Nutné je ocenit i to, že kniha má i edukační charakter, a to např. v záležitostech první pomoci nebo všeobecně rozšířených „pravd“.

24.12.2023 5 z 5

Lesk a bída vzdělávání Lesk a bída vzdělávání Vladimíra Dvořáková

Poměrně přímočará kniha o aktuálním fungování vysokého školství. Jelikož v této oblasti pracuji, tak jsem cca 90 % popsaných obecných záležitostí a principů vysledoval v praxi sám a tato kniha mi mé domněnky jen potvrdila. Ovšem líbí se mi, že ač kniha poukazuje na negativní záležitosti, tak končí poměrně nadějně s naprosto logickým vysvětlením, proč k napsání knihy došlo.

21.12.2021 5 z 5

Kód k výjimečnosti - 10 nekonvenčních zákonů, jak změnit svůj život a uspět podle vlastních představ Kód k výjimečnosti - 10 nekonvenčních zákonů, jak změnit svůj život a uspět podle vlastních představ Vishen Lakhiani

Dle mého velmi dobrá a přínosná kniha. Kniha vychází ze základních všeobecně známých pravidel osobního rozvoje, které jsou dostupné i v mnoha jiných knihách, ale jde znát, že autor měl za cíl posunout danou problematiku dál, a tak i čtenář, který už několik desítek knih o osobním rozvoji přečetl, tak se v této knize v téměř každé kapitole dozví něco nového. Z toho je patrné, že autor sám jde příkladem a stanovuje si v životě cíle konečné a nikoliv cíle postupné, což je v části knihy podrobně rozebrané. Přišla mi i velmi zajímavá definice dvou dimenzí vědomí, a to modelů skutečnosti (jako hardwaru) a systémů žití (jako softwaru).

25.04.2020 5 z 5

48 zákonů moci 48 zákonů moci Robert Greene

Kniha je psaná tak, že přímo čtenáře jednotlivá pravidla navádí k tomu, aby je reálně používal, pokud chce získat moc. Některá pravidla se nám můžou zamlouvat a běžně je můžeme v reálném životě používat, naopak některá nám můžou přijít (a reálně i jsou) za hranou a nemorální, a tak je můžeme osobně odmítat. Ovšem ať se nám to líbí nebo nelíbí, tak významná část lidí kolem nás takto funguje, a proto je dle mého názoru dobré mít do těchto principů vhled.
Kniha je přehledové povahy, což odpovídá jejímu názvu a de facto i cíli, ale mě osobně vyhovují spíše knihy, ve kterých se jde v řešených problémech více do hloubky a čtenář se tak můžu do jednotlivých kapitol více začíst, což zde moc nešlo.

13.04.2020 5 z 5

Umění uměřenosti: Cesta ke spokojenosti v nespokojené době Umění uměřenosti: Cesta ke spokojenosti v nespokojené době Svend Brinkmann

Poměrně stručná, avšak přínosná kniha, ve které je zpracované střízlivé zamyšlení nad současným konzumním světem. Líbí se mi hlavní myšlenka knihy, že uměřený život neznamená v žádném případě život méně kvalitní, protože právě opak je mnohdy pravdou.

03.04.2020 5 z 5

Stop průměrnosti : jak uspět ve světě, který oceňuje jednotvárnost Stop průměrnosti : jak uspět ve světě, který oceňuje jednotvárnost Todd Rose

Knihu určitě doporučuji, jelikož se zabývá běžně používanou věcí, a to průměrem. To co je používáno každodenně a běžně je většinou přijímáno bez hlubšího zamyšlení, přičemž právě tato kniha toto porušila a donutí čtenáře zamyslet se, zdali je používání průměru vždy vhodné a navíc prospěšné. Autor představuje v knize tři principy, a to členitosti, kontextu a individuality, se kterými pokud se čtenář seznámí, tak dle mého názoru bude v budoucnu průměrné hodnoty a jejich relevanci už vnímat s větší rezervou.

29.12.2019 5 z 5

Velice zajímavá a přínosní kniha, která se dá přečíst velmi rychle. Užité výrazové prostředky jsou sice místy ostřejší, někomu to asi může být nepříjemné, ale mně osobně to nevadí. Kniha jednoznačně patří do kategorie osobní rozvoj, avšak spíše bych ji doporučil čtenářům, kteří už nějakou knihu s touto problematikou přečetli, jelikož myslím, že na „začátečníky“ může být až moc přímočará. Za nejzásadnější myšlenku z knihy považuji to, že i když se člověku dějí věci, za které nemůže (které sám nezpůsobil), tak je přesto zodpovědný za jejich řešení - dle mého se nám to líbit nemusí a vlastně ani nemůže, ale principiálně to už tak v životě funguje.

23.12.2019 5 z 5

Promrhané dny - Myšlenky, které mi změnily život Promrhané dny - Myšlenky, které mi změnily život Tomáš Kosačík

Velice přínosné kniha, která je psaná velmi čtivým, srozumitelným a mnohdy až nevybíravým způsobem, což pro uvědomění si základních principů, které autor v knize řeší, vůbec není na škodu. Jediné co bych knize vytknul je to, že autor neodkazuje vůbec na jiné autory, jelikož určitě ne všechny myšlenky v knize jsou od základu jeho původní.

20.03.2019 5 z 5

Kurvítka v hlavě - Proč i chytří lidé jednají hloupě Kurvítka v hlavě - Proč i chytří lidé jednají hloupě Ivo Toman

Knihy Iva Tomana mám velmi rád, přečetl jsem většinu jeho knih. Knihu Kurvítka v hlavě považuji za jednu z nejlepších. Lidem se zájmem o osobní rozvoj určitě pomůže si uvědomit (případně zopakovat) mnoho věcí, které umožní využít svůj potenciál efektivněji.

20.10.2018 5 z 5

O bludných kruzích a bludných kamenech O bludných kruzích a bludných kamenech Max Kašparů (p)

Stručná, jasná a výstižná kniha, která obsahuje zajímavé postřehy, které se čtenáři v životě určitě neztratí.

11.03.2015 5 z 5

David a Goliáš David a Goliáš Malcolm Gladwell

Malcolm Gladwell opět nezklamal. Znovu napsal poutavou knihu, která obsahuje plno zajímavých a zpravidla i překvapivých věcí, jejichž znalost člověku rozšíří obzory.

29.12.2014 5 z 5

Sebeovládání Sebeovládání Karel Nešpor

Velice přínosná publikace, která vysvětluje základní pojmy k tématu a pomáhá pochopit iracionální jednání lidí.

29.12.2014 5 z 5