Mira7 Mira7 komentáře u knih

Zmizelá Zmizelá Gillian Flynn

(SPOILER) Amy a Nick, manželé a dvě hlavní postavy čtivé, svěže napsané knihy. Zatímco Nick se především zpočátku jeví prostě jen nepříliš sympaticky, postavu Amy autorka vytvořila jako „dokonalého“ sociopata.
Úžasná Amy, která svým rodičům byla předlohou pro psaní knížek pro děti, zkonstruuje za účelem pomsty svému manželovi za nevěru dokonale promyšlený plán. Píše si deník popisující fiktivními události v průběhu několika let a vytváří pro ně „důkazní materiály“.
Při pátém výročí svatby začíná to hlavní. Amy je pryč a Nick se dostává do hledáčku policie coby hlavní podezřelý. Naprosto nepřipravený a v šoku padá do jedné léčky za druhou. Každoroční manželská hra na nápovědy tentokrát slouží k likvidaci Nicka.
Zatímco Amy si cestuje a objasňuje pojem „cool girl“, Nick se propadá dolů a s pomocí žurnalistky a její show čeká, zda se nestane obětí veřejného lynče.
Nickovi, kterému posléze začíná svítat, se podaří na dálku oslovit veřejným prohlášením Amy způsobem, kterým ji přiměje se vrátit. Což je však změna plánu a Amy nezbývá nic jiného, než zavraždit svého ochránce, u něhož nalezne azyl poté, co je okradena v motelu (doposud jediná situace, kdy ji něco nevyjde). Přichází se zcela novou verzí příběhu, opět téměř dokonalou, ale tentokrát už i policie se zdráhá uvěřit, nezmůže však nic.
Kniha sází na dokonale promyšlený děj (plán), který je místy možná trochu překombinovaný, na čtivosti a atraktivitě příběhu to však neubírá.

25.11.2017 5 z 5

Bleděmodré ženské písmo / Blassblaue Frauenschrift Bleděmodré ženské písmo / Blassblaue Frauenschrift Franz Werfel

Bleděmodré ženské písmo je první knihou od autora, kterou jsem přečetl. Kniha se četla výborně.
Franz Werfel dokázal do poměrně krátkého textu umně zahrnout atmosféru doby 30. let v Rakousku krátce před anexí, antisemitské nálady ve společnosti vedené i strachem z „mocného souseda“.
To vše na pozadí života hlavního hrdiny, výstižněji spíše hlavní postavy příběhu pocházejícího z chudých poměrů, který se přiženil do bohaté rodiny a vede pohodlný život vysokého státního úředníka a oportunisty. Na počátku jeho životního úspěchu stála sebevražda židovského spolubydlícího – „inteligentního izraelity“ - během školních let. Ten mu odkázal fešný oblek a od té doby zaznamenává Leonidas jen úspěchy a pozvání do nejvyšší společnosti se hrnou.
Dopis od dávné židovské milenky Leonida „vyvede z rytmu“. Nejsilnější momenty knihy nastávají asi v pasážích, kdy se Leonidas snaží přesvědčit své kolegy úředníky o správnosti nabídnout významnou akademickou pozici proslulému lékaři židovského původu. Druhým vrcholem díla je pak setkání Leonida s Verou po letech.
Knihu určitě stojí za to si přečíst.

04.11.2017 5 z 5

Hororové povídky Hororové povídky Dan Angus (p)

Mám teď období, kdy si pomalu rozšiřuji sbírku audioknih. Vesměs o tituly, které bych spíše nechtěl číst jako knihu. To je ten případ. Proto ani žádné zklamání. Naopak. Poslechnu si rád (dramatický přednes, dobře "hororově" ozvučeno).

07.04.2024 2 z 5

Chvála pohybu Chvála pohybu Miroslav Horníček

Teprve před pár dny jsem si rozšířil sbírku o tuto knihu v audio verzi a už jsem si ji stihl pustit vícekrát. Je to hezké, milé a na poslech pohodové. Humor je nenásilný, laskavý..

15.03.2024 4 z 5

Největší strach Největší strach Alex Finlay

Spletitý příběh, čtivý, některé části knihy mne však zaujaly méně. Naopak posledních zhruba 100 stran se četlo téměř bez odložení knihy. Podrobné vyšetřování, psychologie postav, originalita příběhu. Mexiko, vyšetřování tam, z toho jde docela strach :-) (nic proti Mexiku).
Máte rádi thrillery a Jo Nesbø nestíhá vydávat knihy odpovídající tempu čtení? Tak tady je dobrá alternativa. :-)

07.01.2024 4 z 5

Smrtící spojení Smrtící spojení Ian W. Sainsbury

Chvíle napětí a očekávání, co vzejde z knihy dosud nečteného autora...a? Výborné.. od první do poslední stránky zůstane čtenář v napětí a otáčí stránku za stránkou. Byl jsem zvědavý, jaké tajemství se bude skrývat za Bradleym.. Téma telepatie je zajímavé samo o sobě. Kniha je psána tak, že jsem měl chvílemi až pocit, že sleduji film - takový spád to má. Kdo má rád thrillery, měl by si chystat volné políčko v knihovně. :-)

21.12.2023 5 z 5

Směšné lásky Směšné lásky Milan Kundera

Opravdu směšné lásky. Říkám si, jak je to zvláštní, že mne Kunderovy knihy pořád baví číst, líbí se mi literární úroveň textů, která je možná bezkonkurenční. A přesto jsou mi hlavní hrdinové zpravidla bytostně nesympatičtí. Rozumím, že zvolená forma a obsah jsou pouze prostředkem pro vyjádření hlubších myšlenek, jak je v podstatě uváděno v komentáři za knihou... Mám nakoupeno několik "Kunderů“ do zásoby, ale asi je proložím nějakým literárním "popcornem"... P.S. Přemýšlím, má Kundera vůbec příznivce také mezi čtenářkámi? Bylo mi tentokrát líto Alice...

23.09.2023 5 z 5

Dívka v zeleném svetru Dívka v zeleném svetru Daniel Paisner

Silný čtenářský zážitek. Nebál bych se nazvat knihu "povinnou četbou". Nečetl jsem deník Anne Frank ani jiné zápisy přeživších holocaust, takže toto byla pro mne premiérová kniha k tématu. Celá skupina, která důvtipně dokázala přežít v úkrytu kanalizace protižidovský teror so zaslouží obdiv. Vzhledem k tomu, o čem to je, nemá kniha žádné "hluché místo", od první do poslední stránky kniha upoutá.

19.08.2023 5 z 5

Knihovna malých zázraků Knihovna malých zázraků Sara Nisha Adams

Začíst se do knihy mi chvíli trvalo, zajímavý příběh se rozvine postupně. Kniha (nejen) o knihách.

02.08.2023 4 z 5

Heidi / Heidi, děvčátko z hor Heidi / Heidi, děvčátko z hor neznámý - neuveden

Kniha napsaná velmi dobře pro ty, kteří s němčinou spíše začínají. Úroveň německého textu je tomu vhodně uzpůsobena.

05.11.2022 5 z 5

Neviditelná armáda Neviditelná armáda J. M. Troska (p)

Každá z knih trilogie je něčím jiná. A každá je dobrá. Závěr trilogie je asi
"nejakčnější". Podíváme se nejprve do velkolepého světa v podzemí a pak už směřujeme k pointě na Zemi. Stejně jako u předchozích dvou dílů je patrný silný idealismus díla.

24.09.2022 5 z 5

Prezidentův vězeň Prezidentův vězeň Vladimír Škutina

Kniha na pár hodin čtení. Určitě doporučuji. Svoboda je hodně křehká a není samozřejmost. Vtípky, švejkování (to umí dost pomoc v krizi) a prokládání židovskými anekdotami. Pár knih z prostředí totalit a jejich přístupu ke věznění politických odpůrců jsem již četl. Hlavně v prostředí Česka mne udivuje, jak rychle se dokázala totalita prosadit v zemi, kde sahá tradice parlamentu a více méně svobodné žurnalistiky opravdu hodně dozadu...

13.08.2022 5 z 5

Cthulhu 2000 Cthulhu 2000 * antologie

Dobrá kniha povídek. Styl psaní skutečně H.P. Lovercarfta připomíná. Text některých povídek mi přišel někdy trochu těžkopádnější, možná ve snaze co nejvíce vzdát hold autorskému vzoru. Ale jinak fajn. Nejvíc mne zaujal asi Pickmanův modem. Sice hodně krátká, ale svižná povídka, "jasně formulovaná". V některých delších povídkách jsem postrádal jasnější pointu, ale celkově opravdu dobrá kniha.

04.07.2022 4 z 5

Alexandr Alechin: Neporažený mistr světa Alexandr Alechin: Neporažený mistr světa David Kaňovský

Hezky psaná kniha o fenomenálním šachistovi Aljechinovi. Myslím, že je to první kniha se šachovým zaměřením psaná formou vyprávění, kterou jsem četl. Není to přímo kniha pro zájemce o "tvrdou" výuku formou přehrávání partií, ale k šachům patří i znalost o jejich historii, význačných osobnostech a dobové atmosféře.

05.06.2022 5 z 5

Robert Fischer - Boris Spasskij Robert Fischer - Boris Spasskij Richard Biolek

Výborná kniha pro příznivce šachu. Množství partií obou excelentních hráčů k přehrání spolu s informacemi, které přibližují jejich cestu (šachovým) životem.

14.05.2022 5 z 5

Miniaturní šachové partie Miniaturní šachové partie Ladislav Alster

Hodně hezkých partií na rychlé přehrávání.

05.02.2022 5 z 5

Básně - Spisy II Básně - Spisy II Karel Kryl

Písně Karla Kryla jsem si kdysi občas poslechl. Vyrůstal jsem však již v jiné době, takže jsem asi nevnímal tolik jejich naléhavost. Na jeho poezii jsem byl docela zvědavý. Byl to opravdu velmi nadaný člověk. Přemýšlel jsem, jak to asi vnímal. Jako Čechoslovák žijící v transparentním prostředí tehdejšího Západního Německa, kterému nebyly poměry ve staré vlasti lhostejné, asi dost trpěl. Básně mi přišly ještě naléhavější a opravdu hodně negativní, než jeho písně. Psány jsou však velmi dobře a jsou určitým svědectvím doby. Když pak Karel Kryl pozoroval, jak se socialistická šeď volně mění v českou verzi demokracie ve speciální edici pro loupežníky, tak to už nedal....

05.12.2021 5 z 5

Vesmír, jaký je Vesmír, jaký je Jiří Grygar

Velmi kvalitní publikace. Obsahově a hloubkou zpracování výrazně dále, než Okna vesmíru dokořán (také výborné, ale zpracování pro děti). Autor jde hodně do výpočtů, čímž je kniha v některých pasážích dost složitá na pochopení. Své si najdou čtenáři se zálibou ve fyzice, ale Jiří Grygar se nevyhnul ani výletu do filozofie. Věřím, že vyjít tato kniha v některém ze světových jazyků, mohla by být bestsellerem podobně jako se jiimy staly publikace Stephena Hawkinga.

17.11.2021 5 z 5

Tři minuty do soudného dne Tři minuty do soudného dne Joe Navarro

Nebýt to skutečný příběh, byla by to skvělá detektivka. Předchozí knihy autora, které jsem četl byly spíše učebnicové, tato je více literární. O prolomení bezpečnostních opatření Západu během studené války si může čtenář přečíst velmi podrobně. Bývalému východnímu bloku slouží ke cti, že toho nevyužil k rozpoutání války.
Díky odbornosti a stylu psaní Joe Navarro dále stoupá v mém žebříčku oblíbených autorů nahoru.

07.08.2020 5 z 5

Šest let exilu a druhé světové války Šest let exilu a druhé světové války Edvard Beneš

K této knize se opakovaně vracím. Velmi obdivuji hloubku přemýšlení a úvah prezidenta Beneše. Jeho analýzy a schopnost předvídat budoucí vývoj byly mimořádné. Měl v životě tu smůlu, že byl státníkem, který věřil v dané slovo a platnost uzavřených spojenectví. On republiku vytvářel, aby ji v roce 1938 musel pohřbít i s po zuby vyzbrojenou armádou. Možná si to jen vsugerovávám, ale to neštěstí, kterým si prošel a touhu vše napravit z knihy cítím. Byl jednou z mála českých osobností v celé naší historii, která měla celoevropský význam. Šest let v exilu a diplomatického přesvědčování, dosažení zneplatnění Mnichovského diktátu bylo obrovským úsilím, které nikdo jiný nevykonal.

09.05.2020 5 z 5