Mindy Mindy komentáře u knih

Revizor Revizor Nikolaj Vasiljevič Gogol

Tak to bylo skvělé. Ráda občas sáhnu po takovéto klasice, protože vím, že to nemůže být špatná volba. A opět se mi to potvrdilo. Hra je z roku 1836. Pojednává o zkaženosti tehdejší společnosti, ale je aktuální i dnes. Na kritiku Gogol reagoval: "Nevrč, brachu, na zrcadlo, když máš křivou hubu". To je krásný citát. Výborný je i doslov.

25.11.2021 5 z 5

Pět malých prasátek Pět malých prasátek Agatha Christie

Obálka je příšerná, nechápu, jak mohl někdo něco takového navrhnout a další člověk to schválit (mám vydání z roku 1969). Já ale naštěstí budu hodnotit obsah a musím dát plný počet. Už jsem se těšila, že jsem jednou uhodla vraha správně, ale pan Poirot mi tu radost nedopřál a na poslední stránce určil za pachatele zase někoho jiného.

15.07.2021 5 z 5

Na západní frontě klid Na západní frontě klid Erich Maria Remarque (p)

To bylo strašně smutné. A děsivé. A nejsmutnější a nejděsivější na tom je, že to všechno byla pravda.

12.04.2019 5 z 5

Gump – pes, který naučil lidi žít Gump – pes, který naučil lidi žít Filip Rožek

Krásný příběh, který nám vypráví psík Gump. Líčí nám své zážitky a zkušenosti s různými lidmi (a psy), s kterými se setkává. Je to moc pěkné čtení, které nás má přimět se zamyslet nad naším chováním ke zvířatům.

29.12.2022 5 z 5

Kyselé třešně Kyselé třešně Lenka Chalupová

Na válce je pěkné jedině to, že z tohoto období je tolik krásných knih. Tato doba je plná silných, smutných a dojemných osudů. V Kyselých třešních se seznamujeme se členy rodiny Skálovy a několika dalšími obyvateli obce Lověšice nedaleko Přerova. Děj začíná v roce 1944 a končí osvobozením republiky, což ale neznamená jenom radost z vítězství a svobodu.

24.09.2022 5 z 5

Zuzanin dech Zuzanin dech Jakuba Katalpa (p)

Kniha popisuje osudy židovské rodiny Liebeskindových. Bohatý cukrovarnik Abrahám, jeho manželka Liliana a dcera Zuzana. Ta prožívá bezstarostné dětství v přepychu, jenže pak přichází rok 1939 a jak to se Zuzanou dopadne, to už si musíte přečíst sami. Jenom si dovolím podotknout, že moc příjemné čtení to není, obzvlášť tedy druhá půlka knihy.

13.04.2022 5 z 5

Šikmý kostel 2 Šikmý kostel 2 Karin Lednická

Překrásná knížka. V tomto případě je 600 stran málo, chtěla jsem číst dál a dál...
Osudy členů této rodiny mě občas hodně dojaly a emočně vyždímaly. Proto si nesmím příště zapomenout nachystat kapesník, protože se k celé sérii ještě určitě vrátím.

07.02.2021 5 z 5

Půlnoční knihovna Půlnoční knihovna Matt Haig

Já nemůžu říct, že bych litovala nějakého svého rozhodnutí. Ale ze zvědavosti bych se chtěla podívat, jakým směrem by se můj život ubíral, kdybych se rozhodla jinak. Je to zajímavá knížka, zároveň moc pěkná a čtivá.

23.08.2022 5 z 5

Spasitel Spasitel Andy Weir

Naprosto skvělé, bravurní, dokonalé. Mám ráda přesně takové sci-fi a takový humor. A ten konec mě teda dostal! Trochu přetechnizované, ale fakt moc moc dobré.

10.11.2021 5 z 5

Hana Hana Alena Mornštajnová

Po Návratu z pekla od Jana Vavříka další kvalitní kniha o válce a holokaustu od českého autora (autorky).

06.03.2018 5 z 5

Listopád Listopád Alena Mornštajnová

To je opravdu hodně zajímavá myšlenka, co napadla paní Mornštajnovou. Co by bylo, kdyby...
Opět velmi čtivé, jako všechny její knihy.

31.05.2023 4 z 5

Než vystydne káva Než vystydne káva Tošikazu Kawaguči

Tak nejdřív mě zaujal ten název - Než vystydne káva - ten je kouzelný.
A co se týče knihy - chvilku mi trvalo, než jsem se začetla a zvykla si na ta japonská jména, ale dost věcí se tam opakuje, takže po tom počátečním zorientování se už se to četlo moc dobře a na konci i slzička ukápla.

04.02.2023 5 z 5

Devatenáct set osmdesát čtyři Devatenáct set osmdesát čtyři George Orwell (p)

Naprosto vynikající kniha.
Při čtení jsem skoro ani nedýchala. Opravdu jsem místy četla se zatajeným dechem a hltala každé slovo.
Je to další z knih, kdy mě fascinuje rok, ve kterém byla napsána (1949).

29.11.2020 5 z 5

Zmizela v mlze Zmizela v mlze Michaela Klevisová

Český kriminalista Josef Bergman odjíždí na dovolenou do vesničky na severu Norska, aby si zarybařil. Ale co se tam nestane - samozřejmě vražda. Trošku začne pátrat na vlastní pěst, protože mu to nedá. A zjišťuje, že skoro každý z obyvatel, které poznává, má nějaké tajemství. Žádný velký nervák, hodně se mi líbily popisy norské krajiny.

27.06.2022 4 z 5

Babička pozdravuje a omlouvá se Babička pozdravuje a omlouvá se Fredrik Backman

Propojení říše pohádek se skutečným současným světem, tak, jak to umí jedině Fredrik Backman. Líbily se mi pohádky o mrakoních, vílách, rytířích a princeznách a to vše na střídačku s příběhem Elsy, ke které bych sice měla nějaké výhrady, ale ona to neměla vůbec jednoduché, tak co.

07.04.2022 5 z 5

Hotýlek Hotýlek Alena Mornštajnová

Moje třetí kniha od paní Mornštajnové a opět velmi čtivá. K některým postavám je osud více přívětivý, k jiným méně, někdy až příliš nespravedlivý. Ale takový už je život. A jako bonus jsem se v magazínu Práva dočetla, že autorka žije v mém rodném Valašském Meziříčí.

07.07.2019 4 z 5

Povídky z jedné kapsy Povídky z jedné kapsy Karel Čapek

Z povídek přímo dýchá atmosféra starých časů. Napsáno krásným jazykem. I když jsou povídky vesměs kriminálního charakteru, nechybí jim i humor. Dobře se četly, líbily se.

30.10.2019 5 z 5

O myších a lidech O myších a lidech John Steinbeck

No teda! Taková útlá knížečka a takový dojem ve mně zanechala. Po jejím přečtení jsem jenom zůstala sedět a hledět a vstřebávala všechny dojmy. Ty stále opakující se věty v rozhovorech mají svoje působivé kouzlo. Velmi emotivní. Závěrečnou scénu od vrbiček mám pořád před očima.

10.01.2019 5 z 5

Artemis Artemis Andy Weir

Knihy Andyho Weira mě neskutečně baví. Už jsem se s jeho hrdiny podívala na Mars, do vesmíru a teď i na Měsíc. Jsem moc zvědavá, s čím přijde příště

28.02.2023 5 z 5

Paní Curieová Paní Curieová Ève Curie

Marie Curie Sklodowska - výjimečná, geniální, obdivuhodná polská vědkyně, která získala dvakrát Nobelovu cenu - v roce 1903 za fyziku za výzkum radioaktivity (spolu s manželem Pierrem Curie a Henri Becquerelem) a po manželově tragické smrti sama za chemii za izolaci čistého radia v roce 1911.
Měla dvě dcery - Iréne, která taktéž obdržela Nobelovu cenu společně se svým manželem Frédéricem Joliotem v roce 1935 za objev umělé radioaktivity. Druhá dcera Ève se stala spisovatelkou a novinářkou a je autorkou tohoto dechberouciho životopisu. Ève zemřela v roce 2007 v New Yorku ve věku 102 let.

28.12.2022 5 z 5