milamarus milamarus komentáře u knih

Zápisník motivů Zápisník motivů Mirko Očadlík

Objeveno pod štítkem faksimile. // Kniha má dvě části. Zaprvé jde o exponát složený ze 156 notových záznamů zapsaných Bedřichem Smetanou v průběhu dvaadvaceti let, konkrétně v období od 14. března 1858 do 15. listopadu 1880. Zadruhé jde o výklad k zápisům, o jejich podrobný několika-vrstevnatý rozbor, kterého byste se při návštěvě muzea asi sotva dočkali. Vytvořil ho muzikolog Mirko Očadlík. // Dohromady = jednoduše fascinující dílo, které rozkrývá, jak objevitelské může rozhodnutí ponořit se do života hudebního skladatele být.
Dávám maximální počet hvězdiček. Vhodné pro první, patnáctou nebo sedmnáctou příčku letošní čtenářské výzvy. // Kdo chce, nechť se ponoří.
---------------------------
CITÁT:
Obtíž reprodukční spočívala v tom, že originál má vesměs zápisy tužkové, takže retušování muselo být provedeno s krajní opatrností a pečlivostí.

26.03.2023 5 z 5

Můj život a hudba Můj život a hudba Jakub Jan Ryba

Objeveno pod štítkem faksimile. // Vše podstatné je uvedeno v anotaci shora. Já dodám jen, že kniha obsahuje rovněž poznámkový aparát, který Rybovo vyprávění zpřesní, a hodnotím všemi hvězdičkami. // Cenná kniha!
--------------------
CITÁT:
Přitom jsem se řídil zásadou, že to, co jsem chápal, jsem nechal být. Když se objevilo něco nejasného, opsal jsem to a zaobíral jsem se tím, dokud se mi nerozsvítilo.

25.03.2023 5 z 5

Český film v obrazech 1898-1945 Český film v obrazech 1898-1945 Milan Wolf

Rozumím, že ani při více-jak-dvousetstránkovém rozsahu nelze obsáhnout všechny, kteří v českém filmu v tomto období hráli, kteří ho vyráběli, že vždycky zůstane někdo opomenut. Toto však lze podstatně eliminovat pečlivým výběrem fotografií a ještě pečlivěji formulovanými popisky, aby každý, kdo na tom či onom vybraném snímku je (a je na něm rozpoznatelný), nezůstal bezejmenný. Jenže, tady kdepak.

Mezi režiséry vede Martin Frič, mezi herci Vlasta Burian, a ostatní, například Jaroslav Marvan - toho najdete v knize jen jednou a sice až na straně 153, což je při jejich filmovém partnerství (Revizor, Katakomby, Přednosta stanice, Zlaté dno, U pokladny stál,..) dost tristní. // Stejně špatně z toho vyšli moji oblíbení milovníci - Hugo Haas (str. 111) a Gustav Nezval (str. 215), přičemž Ladislava Boháče jsem nenašla vůbec. Ach jo. Ten jeho šibalský úsměv mi zde velmi schází.
Jde-li o existující popisky pod fotografiemi - první výhrada, vlastně přání zní: ráda bych znala celá křestní jména těch, na které se dívám. První písmeno mi nestačí. Druhá, jak už jsem naznačila shora, u naučné knihy bych očekávala, že budou autorem identifikováni všichni, na které se dívám, případně, že v textu bude uvedeno "neznámý", "neztotožněný" apod., aby čtenář netápal, aby se něco naučil. Vždyť zvolený formát knihy (34 cm x 24 cm) poskytuje dostatek prostoru k rozepsání. Třetí - očekávala bych, že text bude před tiskem kontrolován. Hned vysvětlím, domnívám se, že koupajícím se děvčetem na čtyřicáté straně je Zorka Janů (1921-1946), protože Ohnivé léto....

Závěr: dávám tři slabé hvězdičky, přidávám štítky a za všechny neúplné popisky doplňuji - na str. 65 vidíte vedle Jiřího Voskovce herečku Milku Balek-Brodskou (1888-1961); na str. 146 spolu krom Josefa Kemra a Rudolfa Hrušínského debatují také František Kreuzmann (1895-1960), Karel Černý (1892-1945) a František Hlavatý (1873-1952).

18.03.2023 3 z 5

Přibyl Přibyl Jitka Fukačová

Podařená monografie muzikoložky a dlouholeté pracovnice Československého rozhlasu v Brně, která - a píšu to schválně hned do první věty tohoto komentáře - souvisí s knihou "Takový podraz od Pána Boha jsem nečekal". Jejím paradoxem totiž je, že byla vydána právě v roce, kdy Vilém Přibyl utrpěl mozkovou mrtvici a zpívat přestal. // O to víc si vážím toho, že se tu po jednotlivých operních rolích sám ohlíží, a že tyto jeho vzpomínky neváhala paní Fukačová do knihy zapracovat. // Krom toho je vyprávění načechráno úryvky z tisku - dozvíte se, jak ho viděli a oslavovali tehdejší kritici; jak nabitý diář měl, kde všude vystupoval, přičemž své zařídí i černobílé fotografie (v této edici standardní příloha).
Je to kniha o krásném životě naplněného hudbou; kniha končící ujištěním, že ,,má svých posluchačům stále co dát", tedy stále nekončící; kniha plná energie a bez slovíčka náznaku budoucího děje. // Vhodná pro čtvrtou příčku letošní čtenářské výzvy - mapu najdete hned vedle gramofonové desky a uvidíte na ní kus světa od Glasgow až po Ankaru. // Líbilo. Dávám maximální počet hvězdiček.

--------------------------------------
CITÁT:
Zpíval, protože mu to přinášelo radost.

17.03.2023 5 z 5

Maria Callas Maria Callas Marián Jurik

Jiné než předchozí díly, jiné než jsem očekávala - totiž víc než o zpívání, o práci operní zpěvačky či operách samotných, je řeč o intrikách, požadavcích a skandálech. Tu v Miláně, tu v New Yorku, nebo Římě. Skoro jsem měla chuť knížku zavřít. Deziluze. ....až přišla str. 50 a s ní kapitoly "Odvrácená tvář Marie Callasové", "Operní hrdinky Marie Callasové" a následující. Těmi jakoby se vše vyrovnalo, vysvětlilo, ospravedlnilo.... // Pracovitost, přesto strach ze selhání. Disciplinovanost, přesto strach z vypískání. Odevzdanost roli, přesto šílení fanoušci využívající její krátkozrakosti. // Vyprávění je proloženo několika černobílými fotografiemi. Gramofonová deska však v tomto exempláři, jak poznamenala paní knihovnice, ode dne 17.10.2001 chybí. // Dávám maximální počet hvězdiček.

Některé osoby, které se v knížce objevují:
- Elvira de Hidalgo (1892-1980)
- Rudolf Bing (1902-1997)
- Renata Tebaldi (1922-2004)
- Kurt Honolka (1913-1988)
- Aristoteles Onassis (1906-1975)

-------------------------------------
CITÁT CITÁTU:
Kdo jej jednou slyšel, poznal by jej kdekoliv.

16.03.2023 5 z 5

Arturo Toscanini Arturo Toscanini Karel Vladimír Burian

Jeho jméno na mě vykouklo v hudebním oddělení několikrát. Poprvé snad v souvislosti s Emou Destinnovou (1878-1930), pak v korespondenci putující světem mezi Otakarem Ostrčilem a Vilémem Zítkem,... a minulý měsíc u jiného dílu této edice věnující se dirigentu Karlu Ančerlovi. // I zde chci pochválit lehkost a spád vyprávění, jeho obyčejný tón, který však autorovi nebrání v projevech uznání, ve vyzdvihnutí Toscaniniho pracovní výkonnosti. Nejvýrazněji asi ve dvanácté kapitole: "Pohled do orchestru - pohled z orchestru". // Vyprávění je proloženo černobílými fotografiemi. // Dávám maximální počet hvězdiček. Líbilo. Přidávám štítky, abyste knihu lépe našli, a zvlášť upozorňuji na přílohu, kterou není nic křehčího než gramofonová deska.

Některé osoby, které se v knížce objevují:
- Giuseppe Verdi (1813-1901)
- Enrico Caruso (1873-1921)
- Giulio Gatti-Casazza (1869-1940)
- Bedřich Smetana (1824-1884)
- Karel Burian (1870-1924)

--------------------------------------------------------
ÚRYVEK:
A v tom okamžiku přeskočila ona osudová, neviditelná jiskra, která rozžehla zář životní hvězdy Artura Toscaniniho. Vstal od svého cellového pultu a postavil se na místo dirigenta. První pohyb, který učinil, je pro něho dokonale charakteristický: zavřel partituru. Obecenstvo ztichlo v napjatém očekávání. Snad bylo ohromeno smělostí neznámého hudebníka, snad jeho mládím.
Toscanini řídil Aidu zpaměti a suverénně, jako by nikdy nedělal nic jiného. Po prvním dějství bylo o úspěchu představení rozhodnuto. Vlastně slovo úspěch je v této souvislosti výraz opravdu nedostačující. Byl to triumf!

Vltava Vltava Ferdinand Bučina

Krásná, překrásná kniha! Prohlížím pomalu a uváženě... // Jsou tu slova Karla Čapka, Jana Nerudy, Jaroslava Seiferta, Aloise Jiráska, Karla Hynka Máchy, Adalberta Stiftera a mnoha dalších. Je tu šumavská Kvilda, Český Krumlov, České Budějovice, zámek Hluboká,... a Praha. :-) // Těžko vybrat jeden snímek. Nutno však napsat, že formát fotografií je proměnlivý a legenda k nim, včetně popisků, je až v závěru.
Potvrzuji, že součástí publikace je příloha, ke které budete potřebovat přehrávač a reprobedny, přičemž české filharmoniky diriguje Libor Pešek (1933-2022).

Bravo!!!

Kresby Bedřicha Smetany Kresby Bedřicha Smetany Zdeněk Nejedlý

První příčka letošní čtenářské výzvy obsazena. Nemám, co bych vytkla. Musím jen pochválit a zkrotit vlastní překvapení. Smetana kreslí? - Ano, je to tak! // Je to skladovka, která vám ukáže švédský ostrov Särö i český Lamberk; která vás přenese doprostřed lesa plného zajíců, bažantů a koroptví; a také ta, která skrývá vymyšlené, neskutečně obrovské a z ptačí perspektivy na papír zachycené bezejmenné město na moři. // Maximální počet hvězdiček. Líbilo.

12.03.2023 5 z 5

Faksimile žádosti Bedřicha Smetany o místo ředitele konservatoře hudby v Praze Faksimile žádosti Bedřicha Smetany o místo ředitele konservatoře hudby v Praze Bedřich Smetana

Neděle patří Smetanovi. // A vezmu to rovnou od té rozměrově největší skladovky, kterou jsem si včera z ústřední knihovny přinesla. Skoro nemůžu věřit, že mi to bylo umožněno, protože jde o publikaci vydanou před více jak sto lety, čímž pádem dosti křehkou. // Žádost začíná slovy: "Slavnému ředitelství Jednoty ku povznesení hudby!" a je německy psaná. Smetana v ní rekapituluje svůj dosavadní umělecký život - úspěchy, kterých dosáhl co učitel, dirigent, skladatel a virtuos. Připomíná i svou spisovatelskou činnost. // Součástí žádosti byly přílohy, tyto však v knize otištěny nejsou. Nutno však pochválit za souběžný český překlad vyhotovený muzikologem Dobroslavem Orlem (1870-1942). Kdo by o něm chtěl vědět něco víc, nechť nahlédne do Českého hudebního slovníku. Odkaz vkládám jako zajímavost. // Dávám maximální počet hvězdiček.

12.03.2023 5 z 5

Mariánský sloup na Staroměstském náměstí v Praze Mariánský sloup na Staroměstském náměstí v Praze Josef Pejřimovský

Skladovka o okolnostech vzniku Mariánského sloupu, jeho stržení a také o snaze po jeho obnově. Jsou zde podrobně rozebrány tři hlavní námitky (nevhodnost sousedství; symbol rekatolizace; potupa národa), tj. proč sloup neobnovit; je zde zodpovězeno proč ano. To se mi líbilo. // Knížku doporučuji. // Škoda jen těch nahromaděných chyb v první kapitole popisující bitvu o Prahu, kde v jedné větě vidím Malá Strana a v další Malá strana; se Starým Městem totéž; kde je co obránce Karlova mostu vyzdvihnut jezuitský kněz P. Jiří Plachý (1606-1664) a o dvě strany dál Jan Plachý.

Některé další osoby, které se v knížce objevují:
- generál Conti (1610-1661)
- Franta Sauer (1882-1947)
- Jan Hus (cca 1370-1415)
- Tomáš Garrigue Masaryk (1850-1937)

CITÁT:
Byl současně i připomínkou statečnosti obránců města, kteří se vzepřeli nepřátelskému vpádu a statečně hájili své město, životy i majetky své a svých bližních.

11.03.2023 4 z 5

Válečné dokumenty vypovídají Válečné dokumenty vypovídají Miroslav Brož

Cenná obrazová koláž vydaná u příležitosti 60. výročí osvobození. Zahrnuje desítky černobílých fotografií, potvrzení, prohlášení, rozkazy, novinové články, medaile a řády tak, jak už napovídá obálka knihy. Jsou tu také legitimace, průkazy a jiné doklady, které nosili vojáci u sebe. Vše je pečlivě doplněno popisky. // Chválím za šedivé výkladové rámečky. // Přidávám štítky “východní fronta“, “karpatsko-dukelská operace“ + “čeští vojáci ve 2. světové válce“ a dávám maximální počet hvězdiček. // Vhodné pro čtvrtou příčku letošní čtenářské výzvy (mapu najdete hned na str. 5). // Doporučuji.

Některé osoby, které se v knížce objevují:
• Ludvík Svoboda (1895-1979)
• Gertruda Engelová (1910-2003)
• Bedřich Reicin (1911-1952)
• Richard Tesařík (1915-1967)

CITÁT:
Taktická cvičení se konala ve dne i v noci a mnohdy trvala i několik dní.

01.03.2023 5 z 5

Písmo slavných osobností Písmo slavných osobností Sheila Lowe

Objeveno pod štítkem grafologie. // Patnáct žen, šedesát mužů. Každý má spravedlivě svou dvoustranu, svoji portrétní fotografii. Vlevo je výklad zahrnující krátkou charakteristiku dané osobnosti, její vztahy k ostatním lidem, odstaveček o intelektuálních schopnostech, o tom, co je motivalo, kolik energie měli. Vpravo pak vybraná písemnost a její překlad do českého jazyka. // Pěkně udělané. Srozumitelné. Zajímavé. Dávám plný počet hvězd.
CITÁT:
Stejně jako se v průběhu času může změnit osobnost člověka, může se změnit i jeho rukopis.

28.02.2023 5 z 5

Židovská Praha Židovská Praha Leo Pavlát

Putování o šesti kapitolách s nespočtem černobílých fotografií Zdeňka Merty (*1955). Pohledy z dálky, z blízka, z boku…, detaily náhrobků i snímky po léta uchovávaných exponátů Židovského muzea… a těch jmen! // Jedno hned doplním i sem do prvního komentáře – tj. historik Jiří Fiedler (1935-2014), který je autorem kapitol “STARÝ A NOVÝ ŽIDOVSKÝ HŘBITOV“ (str. 34) a “PŘEDMĚSTSKÉ ŽIDOVSKÉ OBCE“ (str. 48-49). // Dávám maximální počet hvězdiček a potvrzuji zařazení mezi naučné knihy.

-----------------------------------
CITÁT:
Studium patřilo u Židů vždy k nejváženějšímu zaměstnání.

22.02.2023 5 z 5

Cesta Ant. Dvořáka k světovosti Cesta Ant. Dvořáka k světovosti Jan Miroslav Květ

Další z drobných příspěvků autora k osobnosti hudebního skladatele Antonína Dvořáka (1841-1904) - tentokrát dokonce schovaný za účetní zprávou Městské spořitelny v Kralupech nad Vltavou a úsporně vydaný v jedněch deskách, což je překvapivé… // Jsem daleka tomu, abych rozebírala jednotlivé majetkové rozvahy či komentovala výši příjmů a výdajů. Skočím o dvaadvacet stránek vpřed a napíšu, že jde o kratší monografii začínající v „starém kraji kouřimském“ a končící Dvořákovým výrokem: „Vzdor tomu, že jsem se ve velkém hudebním světě dosti pohyboval, zůstanu přece jen tím, čím jsem byl – prostým českým muzikantem.“ // Pěkné, čtivé. // Doplněno ještě informacemi o generaci předchozí a následující. A následující. // Přidávám štítky a knížce dávám maximální počet hvězdiček.
-----------------------------------------------
CITÁT:
Pancéřových schránek bylo koncem roku 1940 pronajato 51.

20.02.2023 5 z 5

Pamětní mince a medaile Pamětní mince a medaile Josef Šafařík

Vskutku přehled. Dozvíte se jaké mají rozměry, kolik váží, z čeho jsou, v jakém množství byly vydány a kdy. Dozvíte se, co na nich je, tj. co vidíte na lícové (averz), co na rubové straně (reverz), přičemž právě zde přichází na řadu ten - alespoň pro mě – kouzelný okamžik, kdy se čtení zvrtne v trochu detektivní, trochu badatelské pátrání, vy očima počnete zkoumat dvě řádně nazoomované fotografie a kontrolovat, zda vidíte všechno, o čem čtete, nebo naopak zda na to, co vidíte, je v popisu pamatováno... Krásné!
-----------------------------------------
CITÁT:
U mince a medaile je výhodou její kruhový formát.

18.02.2023 5 z 5

Křesťanský demokrat JUDr. Bedřich Hostička (1914-1996) Křesťanský demokrat JUDr. Bedřich Hostička (1914-1996) Petr Blažek

Česko-anglická publikace, jež slovem i obrazem připomíná kus naší historie, resp. historie, která byla skutečností, v níž se odehrával život... // Koho téma zajímá, nechť pátrá dál. Prameny tam jsou. // Prozatím ji propojuji s knihou "Nezapomeňte na mne“, kterou jsem v knihovně zachytila loni v říjnu, a doplňuji, že kromě Petra Blažka (*1973) tvoří autorský kolektiv Vít Fojtek (*1973), Jan Kalous (*1972) a Kryštof Zeman (*1974). // Maximální hodnocení.
---------------------------------
CITÁT CITÁTU:
Snažil jsem se býti vězněm klidným.

17.02.2023 5 z 5

Lidská tvář Petra Bezruče Lidská tvář Petra Bezruče František Trávníček

Drobná skladovka, od které se můžete odpíchnout k obsáhlejším dílům – příkladně k monografii “Petr Bezruč“ od Františka Buriánka, “Petr Bezruč“ od Josefa Poláka nebo k titulu „Pět studií o Petru Bezručovi“, jak je napsal Oldřich Králík. // Řeč bude o turistice, samotářství, filologii i nekonečných korekturách. // Líbilo.
--------------------------
CITÁT:
Literární věda má tu vděčné pole zkoumání, ale právo rozhodovat o díle samém má jen jeho tvůrce.

17.02.2023 4 z 5

Karel Ančerl Karel Ančerl Karel Šrom

Jeho jméno na mě vykouklo v hudebním oddělení několikrát. Poprvé snad v monografii o Pavlu Haasovi (1899-1944), pak v souvislosti s Leošem Janáčkem (1854-1928) a minulý měsíc u jubilejní publikace týkající se opery Prodaná nevěsta, kde byl medailon o něm. // Toto je však podstatně obsáhlejší a ucelenější text. Jsem překvapena, jak poutavě je napsán. Svižně, lehce, obyčejně, žádné uvíznutí mezi odbornými termíny, kterým bych nerozuměla, prostě forma nepředbíhající obsah. // Své nezastupitelné kouzlo zde mají černobílé fotografie, kterými je vyprávění proloženo. // Líbilo. Dávám maximální počet hvězdiček, přidávám štítky a zvlášť upozorňuji na přílohu, kterou není nic křehčího než gramofonová deska.

- Alois Hába (1893-1973)
- Jaroslav Ježek (1906-1942)
- Václav Kašlík (1917-1989)
- Václav Talich (1883-1961)
- Arturo Toscanini (1867-1957)

------------------------------------
CITÁT CITÁTU:
Já nemohu, musím se ještě moc učit.

14.02.2023 5 z 5

Současná ilustrace dětské knihy Současná ilustrace dětské knihy Blanka Stehlíková

Naťukávací a proto efektní prezentace čítající více jak tři desítky osobností, z nichž dnes žije už jen Alois Mikulka (*1933), Josef Paleček (*1932) a Václav Kabát (*1932). // Je to knížka, se kterou si připomenete i objevíte další knížky a dost možná tak najdete vhodné kandidáty pro devatenáctou příčku letošní čtenářské výzvy nebo prostě jen rozšíříte svoji „Chystám se číst“ sekci. ....Píšu možná, protože - zaujata černovlasou princeznou v dlouhých narůžovělých šatech a motýlky nad hlavou (str. 37) - jsem zkusmo zadala do vyhledávače také titul „Kniha bájí o rostlinách“, se kterou by měla souviset, a nic... // Každopádně maximální počet hvězdiček.
--------------------------
ÚRYVEK:
K dětským knížkám a zčásti i ke knihám určeným mládeži přistupuje umělec jinak než k ostatní literatuře. Vychází z přesvědčení, že se ilustrátor stává dítěti průvodcem, že mu tedy musí přiblížit text ze všech stran, podrobněji než dospělým, a naznačit i věci, které jsou za příběhem. Pro každou knížku tu volí jiný klíč.

12.02.2023 5 z 5

Vítězslav Novák v obrazech Vítězslav Novák v obrazech Bohumír Štědroň

Při psaní referátu, při chystání se na biografii o něm, či co já vím při poslechu jeho hudby, tuhle knížku si někam zapište, ať o ní víte, a můžete pak do ní souběžně nahlédnout. Myslím totiž, že vám to seznamování s V. N. může zatraceně usnadnit.
Vezme vás do Jindřichova Hradce, Bítova, Tater i Splitu, ukáže jak Národní divadlo, tak pražský rozhlas, a hlavně skrývá nespočet portrétních fotografií Novákových současníků (Josef Suk, Rudolf Reissig, Hugo Boettinger, Václav Talich,…. ) a následovníků (Vítězslava Kaprálová, Jaroslav Krombholc, Josef Křička, Maria Tauberová,... ). Jsou tu taky dvě zahraniční osobnosti, tj. hudební skladatel Johannes Brahms (1833-1897) a dirigent Erich Kleiber (1890-1956). // Chválím. Skvělý pomocný (přípravný) materiál!

12.02.2023 5 z 5