Mike99 Mike99 komentáře u knih

Smrtící tajnosti Smrtící tajnosti Robert Bryndza

Mám příběhy Eriky rád, stejně jako kdysi, když jsem hltal už za bolševika dostupné příběhy Steva Carelly :-) (od Ed Mc Baina). V závěru zvrat, ale zase ne tak překvapivý.

16.04.2023 5 z 5

Zrcadlový muž Zrcadlový muž Lars Kepler

Tak pro mne po překombinovaném Lazarovi starý dobrý LK. Na scéně se znovu objevuje hypnotizér Erik Maria Bark. Saga Bauer je mimo hru, umístěna v rekondičním zařízení, nekomunikuje. Čtivé, napínavé, místy opět hodně drsné/krvavé, nečekaný vrah.

28.12.2020 5 z 5

Chladnokrevně Chladnokrevně Robert Bryndza

RB píše takové "čisté" detektivky, nic moc psaní kolem, věnuje se zejména příběhu. Na pozadí je sice také o soukromí Eriky, jo, rozešla se Petersonem, a kolegů, ale odbyto na pár řádcích. Vrazi byli uvěřitelní, jediné, co nedávalo smysl, že u jedné oběti vědomě zanechal zboží za 30 tis. Ł, přitom motivem jednání byly zejména ony. Závěr s happy-endem, RB mohl trochu přitvrdit a ponechat jej otevřený do dalšího příběhu.
Délka je akorát, pouze díky menšímu počtu řádků na stránce se kniha jeví obsáhlejší.

19.08.2020 5 z 5

Kroky vraha Kroky vraha Michaela Klevisová

MK nám předkládá příběh z Prahy, kde popisuje život čtyř rodin, které jsou nějak propojeny. Do jejich života zasáhne vražda a následně druhá. Děj vrstevnatý, samotné vyšetřování je takové divné, navíc je až v samém závěru po 2. události. Vyřešeno je sice logicky, ale myšlenkové pochody detektiva ne moc uvěřitelné.
Styl psaní je v "pořádku", četlo se to hezky. Charaktery postav jsou dobře vykresleny, ale pro mne ani jedna nebyla sympatická.

06.06.2020 4 z 5

Stalker Stalker Lars Kepler

Vracíme se zhruba po roce od smrti Jurka Waltera, po celou dobu byl J.L. nezvěstný, situace došla tak daleko, že byl prohlášen za mrtvého, veškerý majetek připadl státu. Mezi živé ho nevrátí nikdo jiný, než Saga Bauerová.
Na scénu se vrací psychiatr Erik Maria Bark, důležitá postava z Hypnotizéra, kterého začíná dohánět vlastní profesní minulost - zatajení klíčového důkazu o nevině obžalovaného. Někdo totiž začíná vraždit podle 9 let starého scénáře, jedná se o vraždy žen, jejichž minulost je nějak propojena s Erikem. Případy vyšetřuje Margot spolu s Adamem Jusufem (projev multikulturalismu ve Švédsku), nové postavy, do vyšetřování "se plete" Joona, který také nakonec vraha dopadne i za cenu spáchaných trestných činů s (ne)patřičným trestem na konci.
Zase nesmírně dobře logicky vystavěné, někdy hodně drsné, závěr je překvapivý. Čtení knih od LK je návykové. Už se těším, kam nás další příběhy dovedou i na další osud Joony.

23.04.2020 5 z 5

Nejlepší víkend Nejlepší víkend Patrik Hartl

Jedná se o životní příběhy 2 manželských párů a 2 jednotlivců v průběhu jednoho roku, jsou navzájem propojeny přes zážitkovou firmu. Další postavy dotváří děj. Dle mého opět uvěřitelné, dobře psané, z mých třech přečtených hartlovek zatím na prvním místě. PH dobře sleduje své okolí, umí se vžít do různých situací, dobře vystihuje jejich myšlení a uvažování.
Neřekl bych, že se jedná zrovna o oddychové čtení. Myslím, že cílovou skupinou je skupina 40+, která už má za sebou nějaké životní zkušenosti a která docení to, co je mu předkládáno. Opět jsem zažil déjà vu.

08.09.2019 5 z 5

Paganiniho smlouva Paganiniho smlouva Lars Kepler

Po dříve přečteném Hypnotizérovi další setkání s Joonem Linnou. Komisař, který má své trauma doprovázené zdravotními neduhy, se vyznačuje neochvějnou logikou, schopností rychle vyhodnocovat informace a rizika. Příběh mě rychle vtáhl, měl jsem sto chutí se podívat, jak to dopadne s Penelope, ale odolal jsem.
Námět zajímavý a poměrně reálný, obchod s nelegálními zbraněmi hýbe světem.
Děj měl rychlé tempo, členění do krátkých kapitol mi plně vyhovuje. Jsem zvědav na další příběhy.

25.08.2019 5 z 5

Loutkář Loutkář Daniel Cole

Motiv v první knize byl zvrácený, tady brutální. Poměrně komplikovaně psané, nutné se na četbu soustředit, pokud možno nemít dlouhé pauzy mezi čtením. Příběh uvěřitelný, jediné, co mi moc nesedělo, že by organizátor dokázal zmanipulovat až tolik lidí k vykonání takových hrůzných činů vč. krvavého zasvěcení. Baxterová mě baví, Edmunds je neskutečně milý, pozorný, sympatický. Nová postava agenta Rouche je s mnoha démony, či alespoň jedním. Čekal jsem na vyřešení situace kolem Wolfa, ale ten se ukázal až na poslední stránce.
P.S. přiznám se, že jsem mnohokrát přemýšlel nad stejnou situací, jak bych se vyrovnal s tím, co se stalo Greenovi a Keatonovi, ale jejich řešení jít proti vlastním lidem, ne proti původcům zla, považuji za nepochopitelné. Svět je dnes hodně zranitelné místo.

05.07.2019 4 z 5

Netopýr Netopýr Jo Nesbø

Po 2 samostatných knihách (Lovci hlav, Syn) a HH4 a HH5 se začínám seznamovat s Harrym pěkně od začátku. Děj mě okamžitě vtáhl, způsobeno zejména tím, že reálie po dd pobytu v délce 9M v Austrálii jsou mi hodně blízké, evokovalo mi to hodně vzpomínek. Příběh samostatný nebyl špatný, vraha jsem nečekal stejně jako jeho motiv. Líbily se mi myšlenky místních domorodců. Přidám jinou: Aboriginec během putování Austrálií nezabije pro své nasycení jiného tvora, pokud ten sám mu nezkříží cestu.
Pozn. koho zajímá kultura Aboriginců, doporučuji k přečtení skvělou knihu od Marlo Morgan: Poselství od protinožců.

13.06.2019 4 z 5

Pavouk Pavouk Lars Kepler

(SPOILER) Tak se na scénu vrátila moje oblíbena Saga Bauerová, připomíná mi Lisbeth Salander. Jinak jsme se zase dočkali drsného příběhu s obrovským počtem mrtvých, dalších pár detailů ze života Jurky. Jsem rád, že přežil Karl Spleer, mohl by se objevit v další části v nějaké menší roli.

"Mechanismy popírání jdou ruku v ruce s mechanismy lží."

"Přestože současné Rusko navenek působí jako politicky stabilní země, pod povrchem kypí mocenský boj. Praví nepřátelé a falešní přátelé si vyměňují místa, nečestná spojenectví se trhají a rovnováha se v nečekaných vlnách stále přeskupuje."

30.01.2023 5 z 5

Mstitel Mstitel Jan-Erik Fjell

Příběh ve třech časových rovinách, které jsou krásně propojeny (Alcatraz 1961-3, San Francisco 1994, Fredrikstad, současnost). Anton byl suspendován a díky snaze pomoci přes FBI je mu povoleno se podílet na hledání sériového vraha. Pro mě byli podezřelí dva, ale neurčitý/nejasný motiv. A rozuzlení? Pachatel i motiv, velké překvapení, ale vyústění logické. Opět čtivé.
Magnus je šeredně postřelen, padá do kómatu, přichází o pár tělesných orgánů.
Anton je chvílemi na "zabití", arogantní, nesnesitelný, v závěru naopak hodně lidský.
Další ze sérií, v které si libuji.

23.03.2021 5 z 5

Ví o tobě Ví o tobě Sarah Pinborough

Povedený thriller. Vyprávěno z pohledu obou hlavních hrdinek. Napínavé od začátku, kdy tušíte, že se něco stane i že se něco stalo, ale karty jsou odkrývány velice pomalu. Možná je děj trochu natahovaný, ale rozuzlení stálo za to. První ještě strávíte, není nad rafinovanost, ale to druhé vás dorazí.

Řekněme, že dva lidé prožijí to samé - ale když je později požádáte, aby to popsali, jejich vyprávění se vždy budou trochu lišit. Pravda se různým lidem jeví různě.

Když se s někým podělíte o tajemství, cítíte se chvíli skvěle, ale později se to promění v břemeno. Hryže vás, že jste vypustili něco, co nemůžete vzít zpátky, a že někdo má najednou moc nad vaší budoucností.

01.02.2021 4 z 5

Úpis - Prachy. Sex. Kariéra. Úpis - Prachy. Sex. Kariéra. Michelle Miller

Nevím, jestli je to tím, že mám k tématu svým způsobem poměrně blízko, ale za mne naprosto skvělá kniha. Postav tak akorát, krásně vykresleny povahy jednotlivých aktérů, dokonale vystavený příběh z burzovního prostředí, jehož tématem je primární úpis akcií. Neskutečně jsem se bavil, přitom si nemyslím, že se jednalo o plytký děj, ba naopak. Kde jsou hranice byznysu a morálky? Lehce otevřený konec, ale s poměrně jasně naznačenými indiciemi.

Jsou věci, které člověk nevidí. Systémy, které jsou vám skryté, ale které existují a které jsou důležitější než vy.

Jednat správně je soukromá, individuální záležitost.

Muži v oblecích spěchají sem a tam jako pilní mravenci. Každý nese své zrnko písku a slepě věří ve vážnost svého poslání. Všichni společně staví své písečné impérium a nemyslí na to, co se stane, až přijdou deště.

15.11.2020 5 z 5

Chraň mě před zlými muži Chraň mě před zlými muži Saul A. Lelchuk

Autorova prvotina - a výborná. Okamžitě v ději, děj má spád. Hrdinka Nikki má svého démona, ale je z mého pohledu sympatická, chytrá, s nadměrně vyvinutým citem pro spravedlnost. Příběh napasován na myšlenku George Orwella, Big brothera a jeho zneužití. Kromě vyšetřování autor postupně odhaluje minulost Nikki. Logicky dobře vysvětleno, informace do sebe zapadají jako puzzle.
Nad knihou jsem se v dobrém slova smyslu bavil, jsem zvědav na případné další příběhy.
V knize je mnoho odkazů na literární autory a na různé knihy (viz zajímavosti).
--------------
Člověk není vybavený instinkty pro nic za nic. Přehlížení instinktů je jako plýtvání vzácnými zdroji. Jako ignorování zvuku jen proto, že spoléháte na zrak.

28.06.2020 5 z 5

Temný les Temný les Liou Cch'-sin

Jsem rád, že jsem se po prvním techničtějším díle rozhodl pokračovat ve čtení. Technická část byla odsunuta do pozadí, jde zejména o osud Luo-Ťi. Kniha se zase dobře čte, napínavý děj, pro mne nečekaný závěr. Budu se těšit na třetí, závěreční díl.
P.S. chyby v ději knih moc neřeším, nejde ohlídat všechno, ale tady v diskuzi ke knize dle mého názoru rozvedu, kde se autor dopustil základní logické chyby.

02.02.2020 5 z 5

Hedvábník Hedvábník Robert Galbraith (p)

Opět skvěle napsáno, vše pečlivě rozepsáno do posledních detailů, kromě klasického postupného vyšetřování se dále vyvíjí vztah mezi Cormoranem a Robin. Zmíněné detaily nevadí, ale na druhou stranu je obsah dlouhý, skutečně dlouhý, nebál bych se do toho trochu šáhnout a ubrat, spádu knihy by to jen prospělo.. Ale hrdinové a jejich příběhy mě baví, nyní si dám pauzu a pak hurá na třetí příběh.

06.11.2019 5 z 5

Prvok, Šampón, Tečka a Karel Prvok, Šampón, Tečka a Karel Patrik Hartl

Moje druhá kniha od PH, výrazně lepší než M.p.e. Přečteno během jednoho dne během marodění, lehce uvěřitelné příběhy, plně ze života. Občas jsem měl Déjà vu.

05.07.2019 5 z 5

Hadrový panák Hadrový panák Daniel Cole

Na krimi scéně se nám objevil nový detektiv, který zákony nectí v okamžiku, kdy mu to brání vyšetřování případů. Prvotní zločin byl morbidní, následující zápletka originální, ale podané vysvětlení trochu pokulhávalo. A závěr? Pro detektivku netypický, předpokládám, že vysvětlení bude až v druhé knize, Loutkáři.
Přiznám se, že po té všudypřítomné reklamě jsem čekal víc, ale Loutkáře si přečtu. Ale zklamaný taky nejsem. Hodnocení: 3,5 *

25.03.2019 4 z 5

Dívka ve vlaku Dívka ve vlaku Paula Hawkins

Přišlo mi, že autorka pro svou prvotinu vzala námět z Okna do dvora (oknem vlaku sleduje "sousedy") a Zvětšeniny (hledání pravdy, přičemž otisk tentokráte není ve filmovém okénku, ale v alkoholem poznamenané paměti hlavní hrdinky).
Na začátku mi trochu dělalo problém přepínat mezi Megan a Rachel, ale to po chvíli přešlo, navíc psaná ve dvou časových rovinách, než se protnou. Kniha se četla dobře, mírně ale těžší na soustředění, psaná ve dvou, v závěru ze tří pohledů, pokaždé v Ich formě, vraha jsem odhalil o něco dřív (ale to asi všichni :-)), kniha mohla být asi kratší.

13.02.2019 4 z 5

Dívka v pavoučí síti Dívka v pavoučí síti David Lagercrantz

Byl jsem zvědav, jak David naváže na předchozí sérii. Četlo se to dobře, kniha měla spád, ale řekl bych, že mi tam chyběla větší míra investigativního vyšetřování, to co dělalo první tři díly tak skvostnými. Zjednodušeně - tentokrát se Mikael sejde s několika lidmi a je vše jasné, hodně popisné.

20.01.2019 4 z 5