Mifo752 Mifo752 komentáře u knih

Krev: Tajemství našeho "tekutého orgánu" Krev: Tajemství našeho "tekutého orgánu" Ulrich Strunz

Zo začiatku sa mi to dobre čítalo, dozvedel som sa veľa nových informácii o krvi a o orgánoch v našom tele. Po čase mi začala trocha vadiť neustála reklama na jeho stránku a na to že stále pisal že mi máme dať zmerať krv (asi 20x, mne by stačilo aj 5x :) ).
Ku koncu som už trocha preskakoval, lebo sa autor až moc opakoval. Ale inak dobrá kniha pokiaľ sa chcete niečo dozvedieť aké látky prúdia našou krvou.

23.05.2020 3 z 5

Prečo zostať nažive Prečo zostať nažive Matt Haig

Dočítal som to do 60%, ak budem chcieť zabiť tak to prečítam celé. Autor je veľmi sčítaný a úprimný, že sa takto rozhodol porozprávať nám svoj životný príbeh. Je to jednoduché čítanie plné rád ako sa cítiť lepšie a nájsť motiváciu. Vďaka tejto knižke sa viem viac vcítiť do role depresívnych a úskostlivých ľudí.

08.04.2020 4 z 5

Kdo mi vypnul mozek? Kdo mi vypnul mozek? Caroline Leaf

Kniha spája vedu a náboženstvom, už to samo osebe neveští nič dobré. No keď si odmyslím tie reči o Bohu (ktorých tam je viac než dosť) tak to nie je až také zle. Našiel som tam pár informácií čo som nevedel, a rád som sa dozvedel niečo nové aj o epigenetike.

25.01.2020 1 z 5

Co tě nezabije Co tě nezabije Scott Carney

Kniha sa dobre číta, trošku mi vadí nelineárna časová postupnosť. Je tam to najdôležitejšie z techniky otužovania, veľa príkladov a študíí ktoré presvedčili mierneho skeptika Scotta Carneyho že otužovanie v spojení s riadením dýchaním a meditáciou má obrovské blahodárne účinky na náš organizmus.

12.01.2020 5 z 5

Dluh. Prvních 5000 let Dluh. Prvních 5000 let David Graeber

Skvelá kniha

11.12.2019 5 z 5

Nahý oběd Nahý oběd William Seward Burroughs

Prvých 100 strán sa mi čítalo celkom dobre, vtipné situácie, nové poznatky o drogách, spoznávanie života feťákov a homosexuálov, všetko to bolo zaujímavé. Ale tá forma, tá bola fakt strašná, Nesúvislý dej, stále nové postavy, bolo to písané trochu ako poézia, no nevedel som sa z toho vysomáriť. Ďaľších 150 strán som len tak preletel a prečítal som si už iba zhnitý úvod a poznámky prekladateľa, z ktorých som sa o knižke dozvedel asi najviac.

Celé mi to prišlo že to musel písať v totálnych halucináciach a v psychózach, táto knižka nie je pre slabé povahy.

08.10.2019 2 z 5

Pozornost - Skrytá cesta k dokonalosti Pozornost - Skrytá cesta k dokonalosti Daniel Goleman

Výborna kniha, ktorá je takým aktualizovaným rozšírením EQ. Pozornosť je kľúčová vlastnosť v živote od ktorej sa odvíja kto sme, aký život vedieme a čo je pre nás dôležité. V knihe je veľa teórie ako pozornosť funguje, rôzne úvahy na zamyslenie, čo sa týkajú vplyvu pozornosti na bohatstvo, správanie, ekológiu. Trochu mi v knihe chýbajú praktické rafy ako svoju pozornosť zvýšiť. Ale rozumný čitateľ toto minimálne tuší a keď ho to zaujíma tak si to vyhľadá inde.

01.10.2019 4 z 5

Dobrý designér to všechno ví! Dobrý designér to všechno ví! Petr Staníček

Veľmi dobrý všeobecný pohľad na designovanie stránok, front-end aj back-end

19.09.2019 5 z 5

Emoční inteligence Emoční inteligence Daniel Goleman

Prvá časť knihy sa venuje hlavne teórii na konci sa prechádza ku praxi, ktorá ale "racionalne" inteligentných ľudí napadne už pri čítaní prvej časti knihy. Mrzí ma že sa takéto veci neobjavili v osnovách keď som ešte chodil na gympel. Niektoré časti tejto knihy považujem za veľmi prínosné, najmä kapitoly 1-11. Ku koncu knihy sa už autor až moc opakoval, a posledné 2 kapitoly by som kľudne mohol preskočiť (prínosné najmä pre učiteľov a vychovávateľov). Ze prečítanie stoji aj "DODATOK B".

10.09.2019 4 z 5

Nahá opice Nahá opice Desmond Morris

Kniha o evolučných začiatkoch človeka a o naších živočíšnych, pudovych dedičstvách. Je zaujímavé čítať o zvieracej ríši, hlavne o cicavcoch a ich potrebách a porovnávať to s človekom ktorý tieto potreby povýšil na oveľa vyššiu sofistikovanú úroveň ale základ ostal rovnaký.

V 5. Kapitole píše o BOJI, že človek bojuje v vonkajšom svete 2 hlavné boje a to je boj v hierarchii spoločnosti a boj o územie, ja by som tam pridal aj boj o lásku (rozmnožovanie) a boj o materiálne statky (ale to môže byť aj v boji o územie).

08.09.2019 4 z 5

Kniha je rozdelená do 4 tématických celkov histórie ľudstva

1.KOGNITIVNA REVOLUCIA (PRAVEK)
Autor Y.N.Harari v tejto kapitole skúma nás vývoj na základe nájedných fosílii a iných dôkazov, ako aj vlastným bádaním a skúmaním. Naše vymanenie sa z nevedomosti bolo plné útrap. Nebolo to ľahké a ľudia sa na základe "mýtov" nejakých ideológii dokázali zgrupovať do čoraz vačších celkov. Ľudia vačšinou migrovali a lovili-zbierali čo našli, začali skupinovo loviť. To malo obrovský dopad na živočíchy a rastliny okolo nás. Ľudstvo v tomto období chtiac nechtiac vyhubilo behom pár tisícročí vačšinu fauny a flóry ktorá vtedy žila.

2. POĽNOHOSPODARSKA REVOLÚCIA (cca pred 12 000 rokmi)
Toto je kapitola o tom ako ľudia prestali migrovať a začali sa usadzovať. Dali si za úlohu skrotiť prírodu a začali šľachtiť rastliny a zvieratá. Ľudia vďaka tomuto mohli žiť v mestách a stavať vačšie stavby. No nebol to vôbec ľahký údel a ľudia mali v mnohom ešte ťažšie životy ako mali pred tým. Medzi ľuďmi sa začali presadzovať tí s väčšou charizmou a sociálnymi zručnosťami. Čím viac ľudia spolupracovali tým viac ako spoločnosť mohli prosperovať. No vždy najviac prosperovala hŕstka jedicov a tí písali históriu.

3. ZJEDNOTENIE ĽUDSTVA
Ľudia si tvorili imaginárne poriadky (zákony, zvyky, mýty), ktorým postupne viac a viac verili a vďaka nim ako spoločnosť mohli koexistovať, pretože ľudia sa vždy delia na "MY" a "ONI" a vďaka týmto poriadkom sa dokázali spájať. Ľudia sa začali neskôr spájať kôli rozmáhaniu impérii, k tomu dopomohli peniaze, náboženstvo a viera v ľudí že bude lepšie. História často všetko len nie spravodlivá. Spravodlivosť je výplod ľudskej mysle, ktorý v skutočnosti vačšinou nefunguje.

4. VEDECKÁ REVOLÚCIA
V poslednej kapitole sa autor venuje najma dobe za poslednych 400 rokov, kedy objav "nevedemosti" spôsobil že ľudia prestali veriť náboženstvám a tomu že všetko sa už nie a je nemenné a začali viac veci skúmať do hĺbky. Toto zabezpečilo nervýdaný rozbeh technológii a rast európskych mocností, kde sa priemyselná revolúcia zrodila.

V knihe je mnoho zaujímavých súvislostí a myšlienok, ktoré zabezpečia to že som ju čítal veľmi rád, dozvedel som sa z nej veľa zaujímavých informácii a začal som sa na náš vývoj a na históriu pozerať trošku inak.

30.07.2019 5 z 5

Inteligence propojená v síti Inteligence propojená v síti Grazyna Fosar

Zaujala ma téma skupinového vedomia (hyperkomunikacia). V knižke som sa dozvedel zaujímavé informácie. Bohužiaľ nie je to moc odzdrojované a knihu som po 100 stranách prestal čítať plynule a začal som preskakovať. Kapitoly na seba nadväzujú a prišlo mi to trošku chaotické.

28.07.2019 2 z 5

Buď pánem svého prostoru Buď pánem svého prostoru Linda McCarthy

Kniha je písaná jednoduchým jazykom určený hlavne pre laikov. Vrelo odporúčam hlavne rodičom pre ich deti, aby spoznali aké nástrahy na nich na internete číhajú.

17.05.2017 3 z 5