Michalka98 Michalka98 komentáře u knih

Vrány Vrány Petra Dvořáková

Chirurg mě příliš neoslovil, a tak jsem od knihy neměla velká očekávání. Ve Vránách však Petra Dvořáková dokázala naplno využít svůj literární talent. Na malém prostoru představuje "rodinu", ve které nefunguje vůbec nic, a nutí tak čtenáře prožívat všechny špatné emoce (u mě převládal vztek na matku). Příběh není plochý, přehnaný ani se nesnaží emoční prožitky ze čtenáře "dolovat násilím". Vrány jsou příběhem o tom, že některé věci nemusí být patrné na první pohled - týrání dítěte, psychické nemoci rodičů (protože oni opravdu nebyli normální a řekla bych, že psychiatr by jim určil více než jednu diagnózu). Je to kniha, která ukazuje, že někteří lidé by se opravdu neměli stát rodiči (Vrány bych doporučovala jako edukativní příručku pro všechny, kteří se chtějí rodiči stát).
P.S. Docela bych uvítala, kdyby autorka napsala pokračování o životu rodiny poté.

18.08.2023 5 z 5

V šedých tónech V šedých tónech Ruta Sepetys

Úžasná, děsivá a krutá kniha, která ukazuje druhou tvář "hodných" Sovětů. O jejich chování za Stalinovy vlády jsem neměla žádné iluze, ale kdyby mi autorka nepřipomínala, že se jedná o Sověty, byla bych přesvědčená, že čtu o běsnění nacistů (rozdíly v jejich chování se hledají opravdu těžko). Doporučuji k přečtení všem a v dnešní době zvláště těm, kteří si myslí, že největší životní tragédií, která je může potkat, je to, že jsou "nuceni" vynechat dovolenou a "svobodné" opíjení v baru.

13.03.2021 5 z 5

Les v domě Les v domě Alena Mornštajnová

Brilantní.

01.11.2023 5 z 5

Kavárna v Kodani Kavárna v Kodani Julie Caplin

Marně se snažím přijít na to, proč je Julia Caplin tak oblíbená autorka. Kavárna v Kodani sice byla lepší než Čajovna v Tokiu - tu jsem četla loni, ale autorčina tvorba na mě působí jako průměr. Tady tomu nebylo jinak - průměrné postavy, průměrná dějová linka, průměrná romantika, průměrný styl psaní. Ať přemýšlím jak přemýšlím, nedokážu u autorky najít to něco navíc. Mrzí mě to, protože mě tyto knihy lákají, ale zatím jsme si s Julií Caplin nějak neporozuměly - možná jednou.

29.12.2022 3 z 5

Hrbáč Hrbáč Paul Féval

Kdybych měla Hrbáče popsat jednou větou, řeknu nejspíš toto: Hrbáč je román s velkým R. Po zhlédnutí filmu, kde Henricha de Lagardéra ztvárnil úžasný Jean Marais, jsem věděla, že toto dílo nemůže uniknout mé pozornosti ani v knižní podobě. Hrbáč má vše, co si jen čtenář může přát: hlavní hrdiny, které budete milovat, záporáky, které budete nenávidět a k tomu klade důraz na hodnoty, které se z naší společnosti pomalu vytrácejí (láska, čest, spravedlnost). Vše je zde skutečné, nic nepůsobí uměle, a proto můžu Hrbáče přidat ke svým nejoblíbenějším knihám. Hrbáč mě znovu přesvědčil o tom, že ty nejkrásnější romantické příběhy byly napsány v předminulém století.

01.10.2021 5 z 5

Povídání o pejskovi a kočičce Povídání o pejskovi a kočičce Josef Čapek

Už od dětství tyto příběhy zbožňuju.

27.10.2019 5 z 5

Naslouchač Naslouchač Petra Stehlíková

Tato kniha je pro mě obrovským překvapením. Česká fantasy nemá takový zvuk jako ta světová, ale můžu říct, že tato kniha má světovou úroveň. Příběh byl napínavý od začátku až do konce a moc se mi líbí kombinace dystopie s fantasy. Těším se na další díly.

16.07.2019 5 z 5

Paní spisovatelka dokázala úžasnou věc - vrátila hlas Životicím, okolním vesnicím a lidem, které tato událost navždy poznamenala. Je to zkrátka úžasný počin a já jsem moc ráda, že jsem si knihu přečetla. Děkuji, paní Lednická, že jsem zase o něco vzdělanější.

14.04.2022 5 z 5

Příběh služebnice Příběh služebnice Margaret Atwood

Velice silná kniha, na kterou budu dlouho vzpomínat. Častokrát mi běhal mráz po zádech, ale stejně jsem musela číst dál a dál. Když přečtete knihu, tak většinou víte, že se ten příběh nestane, že je to fikce. Po dočtení této knihy tuto jistotu bohužel nemám. Doporučuji!

19.01.2019

Saturnin Saturnin Zdeněk Jirotka

Už dlouho jsem se u knihy tak nepobavila. Kniha plná humoru, psána moc hezkým jazykem, díky které poznáte, že obyčejné situace lze prožívat neobyčejně. Příjemné zpestření maturitní četby.

09.06.2017 5 z 5

Anna ze Zeleného domu Anna ze Zeleného domu Lucy Maud Montgomery

Anna ze zeleného domu byla na poli literární klasiky jedním z mých velkých restů. Je to úžasný příběh inteligentní, romantické a odvážné (někdy trochu ztřeštěné) duše, která si i přes nepříznivý začátek života snaží najít své místo ve světě - příběh mi připadá jako taková lehká kombinace Jany Eyrové a Malých žen. Anička (nemůžu jí říkat jinak) je kouzelná bytost, která mi v mnoha ohledech připomínala mě samotnou (až na to neustálé povídání. :) Je to jedna z těch nesmrtelných klasik, která vás pobaví, poučí i dojme.

06.08.2023 5 z 5

Vánoční prasátko Vánoční prasátko J. K. Rowling (p)

Rowlingová je literární bohyně! Vánoční prasátko je nádherný a neskutečně dojemný příběh o lásce jednoho malého chlapce k hračce. Příběh o lásce, která je silnější než problémy světa dospělých a zlý Ztráta. Rowlingová opět vytvořila úžasný svět (její fantazie je neskutečná a zřejmě i nekonečná :)). Během čtení jsem se usmívala, na konci si poplakala a hlavně jsem vnímala obrovský přesah, který tato kniha má. Vánoční prasátko mě naladilo na Vánoce a stane se novou vánoční tradicí. Pro mě jedna z nejlepších knih letošního roku. DOPORUČUJI!

31.12.2021 5 z 5

Tatér z Osvětimi Tatér z Osvětimi Heather Morris

Přiznám se, že patřím ke čtenářům, kteří mají z knihy rozporuplné pocity. Kdybych nevěděla, že se jedná o skutečný příběh, řekla bych, že si autorka Osvětim hodně idealizuje. Já vím, že Lale byl "výše" postavený, ale stejně mi některé věci přišly hodně neuvěřitelné. Bohužel nevíme, kolik z toho řekl samotný Lale a kolik si vymyslela autorka. Postavil Lale sám sebe do role absolutně kladného hrdiny, nebo to bylo zčásti dílo autorky? Další problém mám se stylem psaní. U knih s touto tematikou jsem zvyklá, že mě rozervou a rozpláčou, což se zde bohužel nestalo. Přišlo mi, že autorka nedokáže příběh správně uchopit a přenést jej na čtenáře. Jinak se kniha četla svižně a oceňuji to, že ji autorka napsala. Je důležité o tomto tématu psát a je zajímavé, kolik osudů jednotlivců je dodnes neznámých.

19.08.2021 3 z 5

Svědectví Svědectví Margaret Atwood

Svědectví je více než důstojným pokračováním fenomenálního Příběhu služebnice. Autorka v této knize dokazuje, že těžký život v Gileádu nemají jen služebnice, ale ženy obecně. Skvělá kniha, která stojí za přečtení.
SPOILER
Jen mě trochu mrzí, že jedna část vyprávění nebyla věnována někomu, kdo tomu systému skutečně věří. Myslela jsem, že to bude teta Lydie, ale Atwoodová ji nechala vystupovat v roli "kladné záporačky", což mě upřímně trochu zklamalo. Spíše bych ocenila, kdyby byla systému skutečně oddána - v každém, byť sebešílenějším režimu, se najde někdo, kdo jej bezmezně podporuje. Přineslo by to zase jiný úhel pohledu na Gileád.

21.06.2021 5 z 5

1984 1984 George Orwell (p)

Geniální a děsivé.

30.07.2018 5 z 5

Deset malých černoušků Deset malých černoušků Agatha Christie

Jedna z mých nejoblíbenějších knih od této autorky. Napínavý, originální příběh, při jehož četbě vám tuhne krev v žilách. Samozřejmě nechybí nečekaný závěr. Je neuvěřitelné, jaký příběh Agatha Christie vytvořila na motivy dětské říkanky.

10.06.2018 5 z 5

Na Větrné hůrce Na Větrné hůrce Emily Brontë

Knížce jsem se dlouho​ vyhýbala, protože jsem zhruba znala děj a neměla jsem potřebu číst něco tak depresivního, ale nakonec jsem si řekla, že jsem četla díla sester Charlotte a Anne a pro srovnání bych neměla vynechat ani Emily. Jsem ráda, že jsem to nakonec udělala a knihu si přečetla. Na Větrné hůrce je pro mě sice o něco slabším dilem než Jana Eyrová či Helena Grahamová, ale pořád je to velmi kvalitní kniha, která si i přes naprosto nesympatické hlavní hrdiny pět hvězd zaslouží. Navíc je to jediný román od Emily. Mou milovanou Janu Eyrovou sice tento román neporazí, ale stejně se staví vysoko v mém žebříčku. Na závěr musím už jen opravdu smeknout před těmito nadanými sestrami, které stvořily nezapomenutelná díla světové literatury.

03.05.2017 5 z 5

Kroky vraha Kroky vraha Michaela Klevisová

Kniha není špatná, ale mám pocit, že autorka úplně nedokázala využít potenciál svého příběhu. Více než na vyšetřování byl děj zaměřen na vztahy a problémy jednotlivých postav, což nám znemožnilo lépe poznat poměrně sympatického vyšetřovatele Bergmana (snad v dalších dílech). Rovněž mě mrzí, že se zde vyskytují postavy, které mají buď nějaké temné tajemství z minulosti nebo psychickou poruchu, popřípadě kombinaci obojího. Jsem si vědoma toho, že Kroky vraha vyšly již poměrně dávno, ale bohužel mám pocit, že tyto postavy se v naší literatuře objevují příliš často. Přiklonit se musím také k názoru, že celá detektivka byla překombinovaná. Jinak se kniha dobře četla, nenudila jsem se a plusové body dávám také za kočky :)

29.09.2021 3 z 5

Dášeňka čili Život štěněte Dášeňka čili Život štěněte Karel Čapek

Nádherná knížka, která pohladila po duši.

27.10.2019 5 z 5

Faja Faja Petra Stehlíková

I druhý díl série byl skvělý. Prvních sto stran jsem se nemohla začíst, ale pak jsem se chytla a četla. Moc se těším na další díl.

05.09.2019 5 z 5