Metuje Metuje komentáře u knih

Pentagram Pentagram Jo Nesbø

(SPOILER) Začátek trochu komplikovanější a matoucí, konec skvělý. Tenhle díl na mě působil trochu mělčeji, vraždy nebyly příliš silně motivovány, na můj vkus bylo celé "představení" příliš racionální a chladné. Ani na rodinné chvíle s Ráchel se téměř nedostalo. S Waalerem je konečně amen, občas mě sice vytočilo jeho chování k Beátě, ale na rozdíl od třetího dílu, kdy mi opravdu pil krev, mě ve 4. ani 5. díle tolik nedráždil, ikdyž musím říct, že se smrtí se Nesbø opravdu vyhrál :)

07.02.2022 4 z 5

Pandemie Pandemie Michal Kubal

622 stran plných naprosto profesionální novinářské práce. Ze začátku jsem se trochu lekl té tloušťky, ale po prvních kapitolách mě to docela pohltilo. Jsem rád, že jsem si knihu přečetl "až" po čtyřech letech od popisované doby, člověk už tak trochu pozapomněl některé věci, a tak mi kniha sloužila zároveň jako připomínka. Dávám do wishlistu druhý díl.

07.04.2024 5 z 5

Aréna smrti Aréna smrti Suzanne Collins

Sérii jsem vedl již delší dobu v patrnosti, díky čekání jsem pak ulovil na Amazonu krásný box všech 4 knih v hardbacku v originále, stejně mi pak ale přes rok ležel v knihovně. Pak jsem otevřel první díl, a že by mě kniha úplně vtáhla se říct nedá. První polovinu jsem četl několik týdnů, druhou týden. Na některých kapitolách je cítit YA zaměření, text se ale svižně četl a nic z toho nebylo jako pěst na oko. Film jsem neviděl, nemůžu porovnat, ohlasy jsou ale spíš kritické. Již tradičně si dám před dalším dílem něco jiného, ale jsem zvědav, kam autorka hrdiny nasměřuje.

23.01.2024 3 z 5

Krysí ostrov a jiné povídky Krysí ostrov a jiné povídky Jo Nesbø

Bezva, po první povídkové sbírce jsem se trochu obával, nicméně tahle je mnohem lepší. Nejlepší jsou asi Cikády a Černý jezdec, obzváště ten se velmi přibližuje stylu série s Harrym. Je znát, že se Nesbø snaží pouštět do sci-fi, ale zatím mu to úplně nevěřím, zrovna zmíněné Cikády futuristické prvky značně poškozují. Jinak kniha uteče jako voda, nicméně samozřejmě člověku nepřiroste k srdci.

09.02.2023 4 z 5

Jako zabít ptáčka Jako zabít ptáčka Harper Lee

Jediná zajímavá část bylo soudní líčení, jinak je to taková babička 2.

19.01.2023 2 z 5

Nemesis Nemesis Jo Nesbø

(SPOILER) Policii posílí dcera slavného kriminalisty Jørgena Lønna a seznamujeme se s Harryho bývalou láskou, která nám děj slušně zamotala. Raskol byl sympaťák, obzvlášť, když si z Ivarssona vystřelil :D Tom Waaler je čím dál, tím větší hajzl. Harryho vyzvednutí jeho vlastního klíče byl pěknej twist :)

19.03.2022 4 z 5

Babišovo Palermo I Babišovo Palermo I Jaroslav Kmenta

Moje první čtenářská zkušenost s Jaroslavem Kmentou. Ačkoliv jsem nikdy nebyl příznivcem Andreje Babiše (především kvůli svému ročníku narození, kdy mi v době jeho vzestupu bylo 12), Kmentovy knihy jsem vždycky vnímal s určitou úrovní odporu. Představoval jsem si, že jde o dalšího pouhého příživníka na vlně nenávisti vůči AB, podobně jako redakce webu Forum24. Po vydání knihy Boss Babiš jsem si stále říkal, že přeci AB nemůže být tak hrozný, že už by přeci dávno seděl ve vězení. S přibývajícími roky a vydanými knihamy JK jsem si přidal právě tuto knihu do seznamu knih, které si chci přečíst, a až po 3 letech jsem se k tomu skutečně dostal.

Kniha mě už po prvních padesáti stranách chytila a nutila načínat další a další kapitoly, Kmenta je zkrátka profesionál a píše jako po másle. Přišlo mi však, že v druhé polovině trochu ztrácel dech, zbytečně se některé skutečnosti opakují dokola anebo v rámci jedné výpovědi jednoho politika autor téměř v každé vědě zmíní, že se jedná o výpověď "nejmenovaného bývalého ministra Babišova kabinetu". Celkově však kniha obsahuje velké množství údajů a stojí za ní bezpochyby hodiny únavné novinářské práce.

Po dočtení tak hodnotím knihu jako velmi povedenou, už mám na poličce i druhý díl, do kterého se, až přijde čas :), rád pustím. Pravděpodobně si však kniha najde čtenáře bohužel pouze mezi odpůrci/lidmi indiferentními k osobě AB, přičemž nejdůležitější čtenářstvo zůstane nezasaženo.

14.05.2024 3 z 5

Severka Severka Nina Špitálníková

(SPOILER) Ze Svědectví o životě v KLDR jsem byl nadšenej. Tady se autorka vydala (podle mě zbytečně) jakousi románovou cestou, kdy se na prvních stranách knihy pokouší o inovativní styl psaní, vstupuje do textu, oslovuje čtenáře, ale alespoň na mě to vůbec nefungovalo, naopak mě to dost rušilo. Po prvních kapitolách se už autorka vrací ke standardnímu stylu psaní, který je ale také na pár místech stylyzován do rozhovoru se čtenářem. Ze začátku čtení jsem se obával, že se bude jednat "jen" o Svědectví číslo 2, ale potěšilo mě závěrečné přiblížení života privilegovaného Severokorejce v imperialistické půlce Koreje.

13.03.2024 3 z 5

Macbeth Macbeth Jo Nesbø

Jako neznalec originálu jsem šel do knihy na slepo a v první chvíli mi ani nedošlo, že název indikuje remake Shakespearova díla. Stylem psaní je to typický Nesbø, ale kvůli absenci známých postav z HH série jsem si k nim nezískal bližší vztah. Zarazilo mě, že není kniha vydaná Knihou Zlín, je přeložená jinou překladatelkou a ještě k tomu z nějakého důvodu z anglického překladu, trochu mě to vyděsilo, ale moje amatérské oči nezaznamenaly žádný rozdíl oproti ostatním Nesbøho knihám. Stejně jako u dalších jeho knížek jsem posledních 100 stran četl jako feťák, v tomto případě bohužel jen proto, abych se dostal k velmi pohádkovému a utopickému konci. Škoda, ale určitě si díky tomu přečtu i předlohu, abych se dovzdělal.

11.02.2024 3 z 5

An(n)a. An(n)a. Sára Báchorová

Mám tu čest, že byla autorka mojí spolužačkou na gymnáziu a troufám si říct, že je i kamarádkou. Jakmile jsem se dozvěděl, že pracuje na knize, ani vteřinu jsem neváhal s podporou jejího vydání a mám ji tak s osobním věnováním Je pravda, že kniha možná nedosahuje literárních a jazykových kvalit "opravdové literatury", nicméně velmi přesně čtenářům přibližuje pocity člověka trpící PPP. Někteří tu zmiňují neplynulost a zmatečnost textu, to byl však věřím úmysl, jelikož v hlavách nás "nemocných" se myšlenky tak úplně neřídí obecnými pravidly. Vím, že napsat knihu není nic jednoduchého, nicméně Sáro už čekáme docela dlouho :D

14.08.2023 4 z 5

Prezidentův klobouk Prezidentův klobouk Antoine Laurain

(SPOILER) Podobně jako ostatní komentující se mi mnohem více líbila první polovina knížky, čekal jsem buď nějaké hromadné (náhodné či ne) setkání všech nostitelů nebo konec do ztracena. Nedočkal jsem se ani jednoho, ale zvláštní druhé poloviny, hutně spoléhající se na tehdejší politické prostředí a opírající se o umělecké znalosti. Přečteno má člověk rychle, nijak zásadně v paměti nezůstane.

27.01.2023 3 z 5

Lovci hlav Lovci hlav Jo Nesbø

(SPOILER) Musím souhlasit s těmi, kteří také slyšeli na knihu nesmírnou chválu a následně byli ze čtenářského zážitku zklamáni. Nechápu srovnání s HH ve smyslu, že jsou Lovci knih lepším dílem. HH je podle mě úplně jiná liga. V pozitivním slova smyslu. Tady je ze začátku relativně zajímavý úvod do života hlavního hrdiny, nicméně celá akce mě nechávala těžce chladnou. Možná je to tím, že už jsem rozmazlen zbylými Nesbøho díly. Scéna v latríně mě nijak nepobavila, ani nepohoršila. Za mě trochu zklamání, vyvolané zbytečnou chválou, nicméně vyloženě špatné to není.

22.01.2023 3 z 5

Za sklem Za sklem Sajaka Murata

Knížka mě prvotně zaujala názvem a obálkou, nicméně po přečtení této "jednohubky" musím říct, že mě zklamala. V podstatě si stačí přečíst doslov Jana Sýkory a budete mít knihu shrnutou na 3 stránkách. Myšlenka na pozadí je zajímavá a do určité míry i realistická, nicméně na těch 120 stránkách se v podstatě nic neděje a stále je omílána jedna a tatáž myšlenka dokola. Posední třetina románu je pak velmi přitažená za vlasy, ale to je prostě možná symbol japonské literatury.

04.12.2022 2 z 5

Dcera války Dcera války Sara Nović

Kratší, ale velmi čtivá knížka, přečteno za pár dní, neustále jsem v knize hledal, jestli náhodou nebude někdo hluchý, podle autorčina hendikepu. Děj byl poutavý, bohužel však krátký a nepříliš rozpracovaný, konec otevřený. Myslím, že by bývalo stálo za to knihu o nějakých 200 stran prodloužit a dějové linky doplnit. Jinak se mi ale líbila a zřejmě zatím doma zůstane.

22.11.2022 3 z 5

Harry Potter a Ohnivý pohár Harry Potter a Ohnivý pohár J. K. Rowling (p)

(SPOILER) Tak po za mě horším třetím díle jsem byl příjemně překvapen. Je teda docela tlustá, ale četla se jak po másle. Potěšilo mě, že byl Quidditch "vyměněn" turnajem, i když ani o ten jsme tak úplně nepřišli díky světovému poháru. Na závěr nepřišel žádný extra twist, ale konec byl pro mě zatím nejzajímavější. Asi tím, že byl nejpropracovanější a akorát tak dlouhý. Hezky se taky ukázala Harryho povaha, vztahy byly taky více rozpracovány. Spokojenost. Už otevírám další díl.

16.10.2022 4 z 5

Klub Klub Takis Würger

Zajímavá knížka z prostředí vysokoškolského boxu, zápletka je dost jednoduchá, až nezajímavá, napětí téměř žádné, ale dobře se čte, přepínání postav vůbec nevadí, člověk se v tom po chvíli poměrně jednoduše orientuje. Jak už tu bylo napsáno, neurazí ani nenadchne, předpokládám, že za pár měsíců si ji ani pamatovat nebudu.

27.05.2022 3 z 5

Ilustrovaný muž Ilustrovaný muž Ray Bradbury (p)

(SPOILER) Užil jsem si to o poznání víc, než Marťanskou kroniku, líbilo se mi, jak Bradbury dal nesouvisející povídky do kontextu. Ale jako s každou sbírkou povídek jsou tu skvělé a hrozné kousky. Nejvíc se mi líbily Marionety a Liška a les (to bylo opravdu skvělý, musím si přečíst i nějaký knihy o cestování časem) a Raketa byla taková milá. Jinak zbytek byl relativně nezajímavý nebo nudný, ale vzhledem k tomu, že nemám rád nedočtené knihy, donutil jsem se až ke konci. Nakonec jsem udělal dobře, protože ty lepší povídky jsou paradoxně až na konci.

12.05.2022 2 z 5

Marťanská kronika Marťanská kronika Ray Bradbury (p)

Budu si muset někdy asi znovu přečíst, jestli jsem něco nepřehlédnul. Některé povídky byly zajímavé, jedna až nápadně podobná 451 stupňům, ostatní neméně originální. No a pak tam bylo také hodně povídek, které dle mého nedávaly smysl, nenavazovaly nijak na ty ostatní a jen v knize “byly”. Jak se mi 451 stupňů Fahrenheita líbilo, toto se mi četlo daleko hůř. Uvidíme, jak na tom budou další autorova díla.

24.04.2022 2 z 5

Myšlení, rychlé a pomalé Myšlení, rychlé a pomalé Daniel Kahneman

Hrůza. Prvních pár kapitol je docela fajn, kniha vás chytne a pokud se alespoň nepatrně zajímáte o psychologii, budou vás příklady různých paradoxů a iluzí bavit. Kniha ale záhy nabere opravdu nudného tempa, kdy se budete postupně víc a víc do čtení nutit. Kniha vždy přijde s novou myšlenkou na začátku každé části knihy (je jich na 500 stránkách 5) a tu následujících 100 stran omílá neustále jen v malých obměnách dokola. Český překlad rovněž zážitku nepomohl, jelikož je psán opravdu strnule a obsahuje chyby. Reálně stačí si přečíst vždy první kapitolu dané části a závěrečnou, shrnující. Výrazně si tím zkrátíte utrpení číst náročný odborný text, který se nepokusil být jakkoliv přístupný široké veřejnosti a ušetříte čas.

11.03.2024 2 z 5

Duna, kniha 1 Duna, kniha 1 Kevin J. Anderson

Jsem rád, že vznikla i tahle duní adaptace, protože kniha se mi četla dost těžko, ale zároveň mě její příběh dost lákal, kvůli ohlasům okolí. Film jsem viděl, ale z něj jsem taky nebyl úplně moudrý, jelikož vyžaduje značnou znalost předlohy. Komiksové zpracování bylo tady mojí již třetí zkušeností s příběhem duny a užil jsem si ji asi nejvíc. Už aby vyšly další dva díly.

25.02.2024 4 z 5