Melcrovka Melcrovka komentáře u knih

Stará dáma vaří jed Stará dáma vaří jed Arto Paasilinna

Vtipné od začátku do konce. Zápletka báječná. Stará dáma je sužována třemi utiskovateli, kteří jí každý měsíc berou peníze a ničí domov. Rozhodne se situaci řešit rázně a opravdu na úrovni. V knize pak střídá jedno překvapení druhé a člověk se pořád musí usmívat.

17.12.2017 5 z 5

Mipam - lama s paterou moudrostí Mipam - lama s paterou moudrostí Alexandra David-Néel

Jedna z nejlepších knih, které jsem kdy četla. Tibetská společnost, zvyky a mentalita tamních lidí jsou vykresleny věrohodně a autenticky. Příběh je čtivý, protkaný nadpřirozenými událostmi, které jsou ale z pohledu Tibeťanů pravdivé a tedy reálné.
Vydání Odeonu z roku 1990 je navíc nádherně ilustrováno malířem Jaromírem Skřivánkem.

27.06.2017 5 z 5

Deset malých černoušků Deset malých černoušků Agatha Christie

Kniha má rychlý spád, pohledy jednotlivých postav ukazují opravdu hodně odlišné jednotlivé charaktery. Zároveň ale nedávají vědět, kdo je za vraždy zodpovědný až do poslední chvíle. A to doslova. Do poslední stránky.
Autorka se mohla více rozepsat o psychologii postav, o hrůze, kterou museli zažívat, když si náhle uvědomili, že budou postupně odpraveni všichni. Proto nedávám plný počet hvězd. Uznávám ale, že by to patrně rozředilo příběh a detektivka by už neměla ten rychlý spád a napínavost.

09.06.2019 4 z 5

Dívka, která chtěla zachránit knížky Dívka, která chtěla zachránit knížky Klaus Hagerup

Okouzlující a poetický příběh o lásce ke knihám a o tom, že stárnutí se člověk nemá bát, ale má se naopak těšit na všechny příběhy, které se mu mohou v budoucnosti stát.

09.05.2019 5 z 5

Nedej se Nedej se Rainbow Rowell

Přečteno jedním dechem. Kniha se pohybuje na hranici vážně míněné čarodějnické fantasy a parodie na tento žánr. Je to neskutečně čtivé. Dialogy a vnitřní komentáře jednotlivých postav jsou zase až k neuvěření vtipné. Do kouzelnického světa a magických válek je skoro jakoby mimochodem zasazená lovestory dvou drsných mladíků, kteří se nikdy nemohli vystát. Osvěžující!
A BUDE POKRAČOVÁNÍ! V roce 2020 má vyjít pod originálním názvem Wayward son. Nemůžu se dočkat!

14.10.2018 5 z 5

Kniha zvláštních nových věcí Kniha zvláštních nových věcí Michel Faber

Sáhla jsem po ní, protože neobvyklé téma misionáře na cizí planetě mě zaujalo. Ze začátku mě kniha nenadchla, ale postupně, jak příěh pokračoval a byl čím dál tím exotičtější, jsem si knihu více oblíbila.
Oceňuji psychologické vykreslení postav, gradaci právě v psychologické rovině. Otázky zdraví a víry Oázanů byly pro mě špičkou této gradace. Pocity marnosti kazatele, který nemůže splnit očekávání svých oveček jsem si dokázala živě představit.
Odloučení a postupné odcizení manželů mi zde přišlo spíš druhořadé, i když se tomu věnuje velká část příběhu.

21.05.2018 4 z 5

Silné příběhy několika lidí žijících a strádajících za německé okupace během druhé světové války na Normanském ostrově Guernsey. Tyto příběhy jsou srderyvné, dojemné, mnohdy hodně drsné a smutné a opravdu svědčí o té době a místě.
Tyto příběhy jsou předkládány ve formě dopisů mezi mladou ženou, která o okupaci píše článek do novin a později celou knihu. Vyobrazuje drsnou dobu a ukazuje, že i během těch nejtěžších dob lidem pomáhá mít velké srdce, lidskost, pohostinnost, kamarádství a soudržnost, a také lásku k umění a literatuře.
Pro mě byla kniha krásná, ale hodně těžká na čtení. Je tam spousta drsných okamžiků, které se opravdu staly a já si musela dát vždycky chvíli oddech, abych to zpracovala.

10.01.2020 4 z 5

Muffin a čaj Muffin a čaj Theo Addair (p)

Škoda, že nejde dát víc než 5 hvězd. Zhltla jsem ji za 2 dny. A teď znovu listuju a pročítám znovu a znovu ty nejhezčí pasáže. Je to milé, je to dojemné. Je to hluboké. City, prožitky, opevnění se před světem, strach z odkrytí svého nitra někomu dalšímu, následky hlubokého ublížení zranitelné duši. To vše je zde krásně, uvěřitelně a pochopitelně popsáno.

30.09.2018 5 z 5

Jantarové oči Jantarové oči Vilma Kadlečková

Origininální příběh, originální svět. Líbí se mi, že zde neexistuje žádný stoprocentní hrdina. Člověk vlastně neví, komu má fandit, kdo koho využívá, kdo hraje na dvě strany. Zkrátka nic zde není v žádném případě černobílé.

13.10.2016 5 z 5

Naslouchač Naslouchač Petra Stehlíková

Nejprve čtenář hltá každé slovo, neboť se seznamuje s naprosto neznámým světem. A pak opět hltá každé slovo, neboť se v tomto už trochu známém světě děje jedna akce za druhou.
Upřímně ale je té akce vlastně moc. Proto jsem musela jeden palec nakonec ubrat. Neškodilo by trochu mezi jednotlivými akčními scénami zvolnit a třeba si pohrát s vykreslením postav. Nejvíc jsem si užívala první třetinu knihy, kde se Ilan seznamovala v učení se sklenitem a poslouchala příběhy od svého mistra.

06.01.2018 4 z 5

Koláčky a spiklenci Koláčky a spiklenci Theo Addair (p)

Trvalo mi to přesně 23.5 hodiny Koláčky přečíst. Mají jinou atmosféru než Muffin, takovou dospělejší, a mně se to líbilo! Moc. Protože, když má někdo potíže a kamarádi se spolu domluví a pomůžou i přes výslovný zákaz, tak to je krásný. Moc dobře je popsaný taky Danielův vývoj. Je na dobrý cestě, kluk jeden.

18.07.2019 5 z 5

Sedmilhářky Sedmilhářky Liane Moriarty

Knihu jsem dostala darem, a tak jsem jí dala šanci hned dvakrát. Poprvé před pár měsíci jsem přečetla dvě kapitoly. Tentokrát jsem vydržela čtyři. Ve čtvrté už jsem ale přeskakovala. Tak mě to strašně nebavilo.
Matky pětiletých dětí se navzájem pomlouvají, jedny řeší jak jsou úžasné a pokrokové, jiné jak jsou ve stresu ze svých nadaných dětí. A vyšetřování vraždy se točí kolem žabomyších sporů této skupiny.
I když mám sama dvě děti zrovna v daném věku, tak mě to téma naprosto nebavilo. Asi mám v sobě silný odpor vůči pomluvám a povrchním řečím, na kterých je tato kniha postavena.

A jazyková stránka je věc sama pro sebe. Popisy řasenek a krásně nalíčených žen mi přišly jak ze slohovky středoškoláka. Navíc se zde používají hovorové výrazy, ale ve větách napsaných čistě spisovnou až literární češtinou. Působí to hodně nepřirozeně a o tom hůř se to čte. Nemůžu posoudit, z jaké míry je toto chyba překladatele, nebo jestli tak byl psán i původní anglický text.

Bohužel této knize nemůžu dát ani tu jednu hvězdu.

26.03.2019 odpad!

Obrázky z Holandska Obrázky z Holandska Karel Čapek

Poetické a pravdivé. Teď je to půl roku, co žiju v Holandsku. A postřehy učiněné autorem v 30. letech 20. století jsou stále platné, trefné a úsměvné i v roce 2019. A ten krásný starý český jazyk je příjemnou třešničkou na tomto zákusku.

24.03.2019 5 z 5

Hudba ticha Hudba ticha Patrick Rothfuss

Čteno v originále se slovníkem v ruce (respektive ve čtečce). Auri je tajemná postava, naslouchá řádu světa a žije s ním v souladu. Ke konci knihy je dokonce naznačeno, že Auri asi není jen pomatená, ale její vidění světa je možná správné. Pokud má přání, svět se jí přizpůsobí.
Původní verze v anglickém jazyce navíc přidává podstatnou část krásy tomuto dílku. Autor si krásně hraje se slovy, používá zvukomalbu a obraty, které navozují atmosféru. Slovník je nutnou pomůckou, jelikož se tam objevují i slova naposledy používaná ve středověké angličtině. Ta hra s jazykem je jedním slovem úchvatná. To se bohužel v překladu ztratí.

23.02.2017 5 z 5

Kniha, která donutí hodně přemýšlet o životě, o jeho smyslu, o tajemství, o vztazích.
Depresivní nálada z příběhu přímo sálá. Dlouho jsem se odhodlávala pro další Murakamiho knihu, neboť tato ve mně zanechala velice silný dojem, který se musel nějakou dobu nechat uležet.

23.02.2017 5 z 5

Poslední aristokratka Poslední aristokratka Evžen Boček

Vtipně napsaná kniha, odpočinková. Ale je zcela bez zápletky, jde o takový sitcom. Díky tomu byla kniha trochu bez šťávy a do jejího dokončení jsem se musela mírně nutit. Po dalším díle asi nesáhnu.

03.08.2019 3 z 5

Dám ti slunce Dám ti slunce Jandy Nelson

Hodně podnětů k přemýšlení, hodně poetiky a povznesení.
Popis niterných pocitů postav se mi dostal až pod kůži. Vyrovnávají se s dospíváním, s křivdou, s pocitem vlastní viny, se smrtí blízké osoby. Každé z dvojčat se s tragédií vyrovnává úplně jinak. Vyprávění má pro mě nesmírně krásný umělecký podtext. Jude prokládá své prožitky citáty o životě, konzultuje vše se svými již zemřelými nejbližšími. Noah zase vidí svět s obrovskou představivostí, v barvách, které málokdo vidí. Povznášející!

24.04.2019 5 z 5

Faja Faja Petra Stehlíková

Už u Naslouchače jsem měla problém se stylem vyprávění. Svět je zajímavý, zápletka také, ale styl psaní je příliš jednoduchý a přímý. Chybí mi zde hlubší psychologie a charaktery postav. Chybí mi hlubší souvislosti. Vše je příliš ploché. Knihu jsem nakonec nedočetla.

09.12.2018 2 z 5

Kouzelné přání Kouzelné přání Chris Colfer

Tuto knihu jsem odložila asi po sedmdesáti stránkách. Ze zde zveřejněných komentářů jsem měla pocit, že to bude bavit i dospělého, ale je to na mě moc dětské. Hvězdičkami nehodnotím, protože pro cílovou skupinu, tedy 10-15 let, to bude určitě velice čtivé, nápadité, zábavné. Mě už toto ale nebavilo.

16.10.2018

Velké dobrodružství Pepíka Střechy Velké dobrodružství Pepíka Střechy Pavel Čech

Famózní. Poetické. Křehké. Krásné. Vizuálně i příběhově dechberoucí komiksová kniha.

14.09.2018 5 z 5