medvídě medvídě komentáře u knih

Srdceryvný příběh o naději na znovunabytí svobody a plnohodnotných životu v poválečné době.
Je to napsáno převážně formou dopisů, čímž si mě to hned získalo, protože takových knih je vážně jako šafránu.
Podle vyprávění a vzpomíná hlavních účastníků knihy, jsem dostala chuť se jednou na ostrov vypravit a strávit tam alespoň pár dní.
Příběh není psán nucenou formou a vidíme události i z více stran a že nepřátelská strana nemusí být vždy jen ti nejhorší lidé, ale ti se také naleznou ve vlastních řadách.
(možný menší spoiler) Asi nejsilnější část byla, kdy jsem se bavila nad nápady a lumpárnami hrdinů a v tu chvíli přišel dopis se zprávou, kterou si nikdo (ani já) nepřipouštěl, že by se vůbec mohla stát.
Rozhodně děkuji autorce, za tak skvěle zpracovaný příběh a je velká škoda, že dalšího se už nedočkáme. Pokoj Vám.

17.10.2018 5 z 5

Dopisy, které nikdo nečetl Dopisy, které nikdo nečetl Iona Grey

Nemám slov ...
Knihu jsem právě dočetla, a myslím, že ji budu ještě nějaký čas vstřebávat.
Autorce se podařilo vytvořit nádherný a přitom i velmi bolestný příběh o dvou časových liniích, které se vzájemně propracovaně prolínají a doplňují.
Sice mi ze začátku trvalo začtení se do knihy a uvažovala jsem, co to bude, když to všichni vychvalují, ale byla jsem zaměstnána jinými povinnostmi a tak jsem se knize moc nevěnovala.
Teď jsem s ní strávila poslední 2 dny a nelituji. V práci (o přestávce, kterou jsem málem i přetáhla) mi neuvěřitelně zvedla náladu a chuť do života a hlavně touhu zjistit, jak příběh nakonec dopadl.
Takže, jestli někdo váhá na začátku, tak vytrvejte, stojí to za to.

12.07.2018 5 z 5

S láskou Rosie S láskou Rosie Cecelia Ahern

Napřed jsem viděla film, který si mě ihned získal a následně jsem si musela pořídit i knižní verzi. O obsazení hlavních rolí ani nemluvě. I když je to poupravená a zrychlená verze, stojí za shlédnutí.

A teď ke knize. Věděla jsem o čem život Rosie a Alexe je, ale že jsem toho až tolik nevěděla a nebo jsem zjistila, že byly nakonec jinak... Musím smeknout před autorkou této skvělé knihy, která mě dokázala tak vtáhnout do děje, že i učení na zkoušku muselo počkat. Takže nic naplat, napřed jsem musela dočíst knihu. Nikdy by mě nenapadlo, že se ti dva dají dohromady až po tak dlouhé době, po tolika promarněných možnostech a různých osudových chybách. Přála jsem těm dvěma co nejdříve konečně šťastný společný život, i když se ho dočkali až v tak pokročilém věku.

Jestli někdo o této knize byť jen trošku pochybuje, tak nechť všechny pochyby zahodí, vezme knihu a postí se do čtení tohoto pohlcujícího, smíchem i smutkem protkaného příběhu.

PS. Mám teď děsnou chuť se podívat do Irska a v duchu doufat, že tam na Rosie a Alexe někde v malém hotýlku narazím. ...

06.07.2016 5 z 5

Pí a jeho život Pí a jeho život Yann Martel

Knihu jsem z knihovny měla půjčenou již delší čas, ale nějak se mi do ní nechtělo. Před delší dobou jsem viděla část filmového zpracování, které mě ale nenadchlo, takže má nerozhodnost byla ovlivněna i touto zkušeností.
Opak se stal ale pravdou a do knížky jsem se začetla. Jsou zde pasáže, které čtenáře jen informují o nějaké skutečnosti, která se ale v průběhu času ukáže jako důležitá znalost k záchraně života.
Název knihy je mírně nepřesný. Na začátku knihy je v pár kapitolách shrnuto dětství hlavního hrdiny a na konci zase rozhovor s policií. Největší část příběhu ale zabírá plavba po moři, která tomuto trosečníkovi zabrala přes 200 dní. Čtenář se dozvídá útrapách, ale i malých radostech a dokonce i o samotné změně, která se v člověku v takové situaci udála. Ale také nezapomenutelné soužití s divokou šelmou - tygrem, o kterého je třeba se také postarat.
I když - byl tygr tygrem či jen pouhou metaforou ...

24.09.2019 5 z 5

Jsou světla, která nevidíme Jsou světla, která nevidíme Anthony Doerr

Právě dočteno.
Je to nádherná knížka plná emocí a já nemám slov. Je tam tolik dětských nadějí, které se snaží přežít hrůznou dobu a nedobrovolnou, příliš rychlou dospělo.
U této knihy, i kdyby byl film, bych se na něj nechtěla podívat. V knize je tolik myšlenek a drobností, že by to i sebelepší filmové zpracování nikdy nemohlo dotáhnout do takových rozměrů.
I když období kolem světových válek moc nemusím, tak k této knize se jistě během života alespoň jednou vrátím.
A hlavně ji mohu s klidným srdcem doporučit dalším čtenářům toužícím zažít něco jiného, klidného i bolestného zároveň.

13.02.2018 5 z 5

Poslední aristokratka Poslední aristokratka Evžen Boček

Tolik chvály z okolí a já se k samotné knize dostala až teď.
Jakmile se v kinech objevilo filmové zpracování, věděla jsem, že na něj půjdů, ale měla jsem rozečtenou jinou knihu, abych hned přečetla tuto. Vrhla jsem se tudíž na audio verze, kterou namluvila Veronika Khek Kubařová a mohu říci, že to byla vážně jízda. Vyprávění jsem si musela několikrát i zastavit a počkat, až mě přejde záchvat smíchu. Audioknihy nejsou má parketa, ale od této osůbky si nechám vyprávět klidně i horor. Proto mě i mrzelo, že nebyla v hlavní roli mladé poslední aristokratky Marie.
Filmové zpracování se mi i líbilo, dobré herecké výkony, ale … Chyběly mi nějaké scény, předané části a úplně mi to podle vyprávění nesedělo. Audiokniha byla mnohem lepší.
Tohle se událo před 2 lety.
Nyní přišla na řadu kniha. Při čtení jsem stále slyšela hlas paní Veroniky, kterého jsem se nemohla zbavit až do konce knihy. Občas ji tedy zastoupil Hynek Čermák, kterého jsem přímo viděla s jeho snahou nějak přijít k penězům. Ano, film mi trochu ovlivnil představy jednotlivých postav, které jsem měla už zařazené, ale to vůbec nevadilo.
Bohužel, jak se říká - opakovaný vtip není vtipem, tohle u této knihy bohužel platilo a byly pasáže, u kterých jsem se už tolik nesmála. Dostat se mi do rukou ale jako první a číst ji někde na veřejnosti, tak si asi zajistím lístek směr Šternberk.
I když dávám jen 4,5*, tak kniha rozhodně stojí za přečtení - nebo za poslechnutí!

31.12.2021 5 z 5

Temné hlubiny Temné hlubiny Robert Bryndza

Další temný případ, který padne na Eričina bedra. A vše začne celkem nevinně - při hledání ukrytých drog v zatopeném lomu, kde jsou nalezeny kosti malé dívenky, která, jak je záhy zjištěno, zmizela před více než 20 lety. Příběh sledujeme z více pohledů a jedním z nich je i naše záporná postava, ale kdo to vůbec ve skutečnosti je?
Jak hluboká a temná tajemství může skrývat rodina mrtvé dívky? A kdo skutečně může za její smrt? A jaký dominový efekt její smrt spustila v životě všech?
Tento díl se mi líbil asi nejvíce. I nová linka Eričina života vypadá dobře, tak doufám, že se ještě rozvine.

31.12.2019 5 z 5

Bezpečný přístav Bezpečný přístav Nicholas Sparks

(možný menší spoiler)

Stále mě překvapuje, jak takový příběh dokáže napsat muž.

Katie (Erin) jsem držela palce a litovala toho, co vše musela zakusit a obdivovala jsem její sílu a odvahu od všeho utéct, když nebylo žádné jiné východisko.
Kevin, detektiv bránící se 10 přikázáními a dalšími citáty z Bible, který je schopen brutálním způsobem zmlátit ženu a tolik holdovat alkoholu, ale hlavně si vše odůvodnit tím, že si za to může sama, že udělala chybu a on ji miluje ...
Alex a jeho děti Josh a Kristen, kteří zažili ztrátu matky a manželky, a i přesto do svého života ochotně pustili Katie, které ukázali, jak umí být život krásný a láska není jen pohádkou.
A samozřejmě Jo - maminka a kamarádka, která si prostě umí vybrat :) I když mě jednou svým jednání překvapila, a to v baru.

U čtení jsem si často vybavila filmové zpracování, které je mimochodem velmi povedené (několikrát viděno), ale najde se tu plno pozměněných (např. chování Joshe, hledání Erin) nebo vynechaných scén.

Příběh rozhodně stojí za přečtení a shlédnutí. Je o hledání toho pravého "bezpečného přístavu" pro každého z nás.

26.04.2019 5 z 5

Námi to končí Námi to končí Colleen Hoover

Příběh o silném tématu napsán částečně z vlastní zkušenosti. Teď přijde velké ALE.
Přišlo mi to spíše jako příběh pro náctileté, s čímž nemívám vůbec problém a u takové literatury si odpočinu. Bohužel, tady se mi zpočátku líbily jen deníkové/dopisové pasáže a přítomnost mě nějak nebavila. Pořádně začíst se mi podařilo až před koncem knihy, k němuž jsem se dostala jen díky tomu, že knihy nerada odkládám.
Upřímně je mi líto lidí, co tu hrůzu museli někdy zažít na vlastní kůži, ale v tomto příběhu jsem, byť pro někoho skvěle napsaný, jsem se nechala nalákat reklamou a jsem ráda, že mám knihu z knihovny. Ale i tak jsem ráda, že se hrdinka nakonec rozhodla tak, jak to udělala.

Poznámka k překladu:
Překládající osoba (paní či slečna) bohužel asi nezná animovaný příběh Hledá se Nemo. Věta: “Musíš plavat” mě štvala, kdykoli jsem na ni narazila.
Skloňování jména Ryle - 4.pád = Rylea. Jako vážně? Omlouvám se češtinářům a lingvistům, ale kdyby tam bylo Ryleho, tak to i dokonce zní lépe.

17.11.2018 3 z 5

Čokoláda Čokoláda Joanne Harris

Znala jsem jen filmové zpracování, které jsem si velmi oblíbila a mohu si pustit kolikrát za sebou chci a stejně mě neomrzí.
Překvapilo mě, kolik změn je v knize. Ano, hlavní linka je stále stejná, ale to okolo.
Ale i tak, příběh má své kouzlo a čtenář vidí, jak před jeho očima se lidé v malém městečku mění - někteří k lepšímu, někteří odhalí svou pravou tvář.
Rozhodně se (doufám) brzdy dostanu k pokračování, protože mě zajímá, co bylo silnější - jestli touha mít stálý domov a místo, nebo vítr, ten tulák táhnoucí je do dalších krajů a k dalším dobrodružstvím.

10.11.2018 5 z 5

Zákon přitažlivosti Zákon přitažlivosti Nora Roberts

Poslední ze série a její vrchol.
U toho dílu, na který jsem se velmi těšila, jsem se nasmála, ale i oči se orosily ... Kniha obsahuje vše, co v letní odpočinkové knize čekáte ... hlavně v těchto velkých vedrech příjemné sněhové ochlazení.
Částečně mě i mrzí, že jsem se musela s touto čtveřicí tak rychle rozloučit.
V knihách najdeme postavy různého postavení - ať už na poli finančního zajištění nebo povahy samotné. Některým fandíte, jiné tam už vážně nechcete.
V knihovně jsem na tuto sérii narazila náhodou a byla jsem z ní nadšená - stejně jako i z jiných knih této autorky, od které sice víte co čekat, ale to nebrání se do příběhů ponořit a užít si je plnými doušky.
PS: popis této knihy je velmi zavádějící a pod zmíněnou "sázkou" jsem si představovala něco jiného

11.08.2018 5 z 5

Marťan Marťan Andy Weir

Wow !!!
Parádní knížka, u které jsem se tolikrát zasmála. (nešlo jinak)
I když jsou tu vědecké pojmy a občasné vysvětlování, jak co funguje - které mi i tak nic neříkalo, k této knize to neodmyslitelně patří a dodává jí to na autentičnosti.
Mohu ji jen doporučit. Jen mi chybí konec - doufám, že se na tu Zemi vážně dostane, s tím, kolik "havárií" se mu za ten dlouhý pobyt událo.
V brzké době hurá na filmové zpracování, u něhož doufám, že ho nezkazili.

05.02.2017 5 z 5

Cizinka Cizinka Diana Gabaldon

K přečtení knihy jsem se dostala až 2 roky po tom, co jsem se (jsem byla) dokopala k podívání na samotný seriál. A pak už to bylo ráz na ráz a jedinou překážkou byl spánek a práce, jinak bych vše odvysílané viděla ještě rychleji.
Kniha mě dostala zpět na začátek příběhu a tolikrát jsem přímo před sebou viděla seriálové zpracování, ale ne vždy. Vyskytuje se zde mnoho scén, které byly vytvořeny jinak, zazněly informace, které jsem neznala, nebo chvíle a události, které se v tv vůbec nevyskytly.
Kniha je doslova vír, který vás do sebe vtáhne a na konci jen vypustí a hledej si pokračování. Cesta o 2 století nazpět je uvěřitelná, autorka Vám představuje tehdejší život s jeho výhodami, ale i těžkými událostmi a zážitky, které by se nyní vyřešily snadno a nemusely by tak často končit smrtí. Historické reálie jsou předkládány čtenáři tak, že do příběhu pasují, protože ne každý tohle všechno ví a chybělo by vám to. Hlavně na autentičnosti doby 18. století, kdy Angličané bojují se Skoty a tehdejší život je o to náročnější.
Snad si autorka u dalších dílů udrží laťku, kterou posune jedině vzhůru, nikdy dolů.

04.12.2022 5 z 5

Dracul Dracul Dacre Stoker

Myslela jsem si, že příběh o Draculovi dobře znám, tato kniha mě však přesvědčila o opaku.
Pomocí deníkových záznamů a nalezených indícií je nám předkládán příběh, který není úplně jednoznačný. Nebo je? A co když je to nakonec úplně jinak?

Kniha vtáhne do děje a i přes svůj pomalejší začátek, kdy jsem si nebyla jistá, co se tam vlastně děje a kde jsem se to ocitla a proč, se náhle dostanete doprostřed příběhu, o kterém musíte zjistit více.

Ale jak to tedy skutečně bylo, to je na každém zvlášť …

“Všem, kdo vědí, že nestvůry jsou skutečné”

Čtenářská výzvy 2021 #3: Kniha, která je vyprávěna retrospektivně

31.12.2021 5 z 5

Matčina hra Matčina hra Sandie Jones

Původně jsem chtěla udělit jen 4 hvězdičky, ale za ten závěr a bráno jako celek to muselo být 5.

Spoiler
Emily si konečně našla pravou lásku, ve kterou už nedoufala. Její ex totiž jí totiž zahnul s její nejlepší kamarádkou.
S Adamem se cítí správně. Mají se rádi, přitahuje je to k sobě. Ale aby to nebylo až tak růžové, je tu jeho matka Pamela - neboli Pammie. Všichni ji mají rádi, vycházejí s ní. Tedy až na Emily. Pammie dělá co může, aby Emily znepříjemnila život - překrucuje její slova, využívá situace proti ní ...
Ale je Pammie tím skutečným nepřítelem?
A co Adam? Z toho, že Emily otěhotněla a ještě ke všemu to bude dcera (Poppy), nebyl moc nadšený. A co se skutečně stalo s jeho ex?

06.09.2020 5 z 5

Dívka v ledu Dívka v ledu Robert Bryndza

Detektivky moc nečtu, ale tahle mi přijde hodně povedená. Nic mi tam nechybělo a musím říct, že vraha jsem neodhalila - myslela jsem, že to byl někdo jiný, a to buď Linda, nebo Sparks.
Ke knize jsem se dostala díky plánové autogramiádě autora na veletrhu Svět knihy, a tak jsem chtěla vědět, jak píše a zda za to stojí. A mohu říci, že už se těším na další případy šéfinspektorky Eriky a sám autor si chválu, kterou odevšad slýchám vážně zaslouží.
Perlička na závěr: o autorovi jsem si nic nezjišťovala a myslela jsem si, že jej mám považovat za severského spisovatele a následně mě velmi překvapily zmínky o Slovensku a České republice, a tak mi to nedalo a byla jsem zjištěním, jak to s ním vlastně je, docela překvapena :)

03.05.2019 5 z 5

Dům soli a smutku Dům soli a smutku Erin A. Craig

Pohádku, která se stala motivem příběhu, znám vážně jen mizivě, a tak jsem byla zvědavá, co mě nakonec v knize čeká. Tohle jsem však neočekávala ani v nejmenším. Příběh mě do sebe vtáhl a držel i po přečtení.
Autorka skvěle vykreslila nový svět, vyvíjející se postavy, ale i tragédie, kterými to začalo…
V budoucnu si přečtu originální verzi pohádky, ale teď mám v myšlenkách jen solný lid, bohy, kteří navštěvují smrtelníky a lásku, za kterou stojí bojovat.
Knihu jsem si zapůjčila v knihovně, ale teď vím, že si ji budu pořizovat i domů.

…v sůl se obrátíme …

11.03.2021 5 z 5

Pekelná princezna Pekelná princezna Harold Schechter

Autor vypráví příběh založený na sesbíraném dobovém materiálu a představuje nám tak Bellu Gunnessovou – nejznámější americkou sériovou vražedkyni z počátku 20. století.
Příběh je psán čitelnou formou bez zdlouhavých a vyplňujících částí. Příběh vidíme z více úhlů, ale také je zde názorně vidět, jak byla kriminalistická práce ještě v plenkách – např. ohledávání spálených mrtvol = „poznáváte je někdo?“.
Sice nám svým způsobem chybí závěr – případ nikdy nebyl pořádně vyřešen, zda dotyčná osoba zemřela, nebo všechny přelstila a zajistila si nový život …

02.12.2020 5 z 5

Deník Deník James Patterson

Čtena podruhé a stále stejně krásná a smutná. Ano, není to veledílo, ale své poselství sdělí.

"Představ si, že život je hra, při které žongluješ s pěti míčky. Ty míčky se jmenují práce, rodina, zdraví, přátelé a poctivost. A ty je musíš udržet ve vzduchu všechny najednou. Jednoho dne však zjistíš, že míček práce je gumový. Když ho upustíš, odrazí se zpátky. Ostatní čtyři míčky – rodina, zdraví, přátelé a poctivost – jsou skleněné. Pokud upustíš jeden z nich, nakřápne se, odštípne, možná dokonce rozbije. A jakmile jednou opravdu pochopíš tuhle hru s pěti míčky, bude to počátek rovnováhy ve tvém životě."

30.08.2018 5 z 5

Rozhodovala jsem se, zda dát 3 nebo 4 hvězdičky, ale díky obrázkům, které mě zaujaly a dostala jsem velkou chuť je vybarvit (ne neudělala jsem to, do knížek nepíšu, natož je nevybarvuji) jsem se rozhodla pro 4.
Je to pěkně zpracovaný seznam stvoření, na které můžeme narazit ve světě slavného kouzelníka Harryho Pottera.
Je to hezký doplněk ke knižní sérii, která neztrácí na oblibě.

29.08.2018 4 z 5