Mechtylda Mechtylda komentáře u knih

Na západní frontě klid Na západní frontě klid Erich Maria Remarque (p)

Tak trochu opravdovější pohled na válku než poskytují hry na playstationu. Jsem strašně ráda, že jsem si tuhle knížku přečetla a vím jistě, že by mě doteď míjela, nebýt povinné školní četby. Takže pro ty, co váhají, zda si ji mají z kánonu vybrat: ano, udělejte to.

Velký Gatsby Velký Gatsby Francis Scott Fitzgerald

Trochu výsměch červené knihovně. Chlap, který má hromady peněz, ale chce jedinou věc, kterou si za ně nemůže koupit a holka, která si má vybrat mezi jistotou v nudném vztahu nebo dosti nejistým dobrodružstvím s klukem, co je do ní blázen. A na rozdíl od všech dívčích románů se ona rozhodne naprosto pragmaticky a žádný happyend se nekoná. Je zvláštní, jak je obsah té knihy pořád aktuální.

Sophiina volba Sophiina volba William Styron

Ten příběh pro mě nebyl děsivý kvůli všem těm volbám, které musela Sophie podstoupit, ale kvůli tomu, že když to celé mělo skončit, ocitla se v Americe, jejíž společnost neměla ani potuchy o tom, co se v té daleké Evropě dělo. Prostě další bláznivá ženská, co žije s divným chlapem. Ale takhle my v Evropě o válce a jejích obětech nepíšeme. Je to stejné jako s Tarantinovými Hanebnými pancharty, v Evropě prostě nežertujeme o tom, že někdo zabíjí v lesích nácky. Je to pro nás až moc osobní. Oni mají odstup, my ne. A proto je pro mě tak těžké, se se stylem vyprávění tohoto příběhu vyrovnat.

Pěna dní Pěna dní Boris Vian

Tahle knížka je vlastně takové malé akvárium, do kterého Boris Vian uzavřel úplně jiný svět. Je v něm chvílemi veselo, ale taky hodně smutno, hodně to v něm bublá a všude je spousta květin a knížek a tónů hopsatrotu. Je krásné se do něj na chvíli ponořit.

28.02.2018 5 z 5

Dneska už se tomu směju Dneska už se tomu směju Adina Mandlová

Knížka ke které se ráda vracím. Adina je především strašně vtipná a sebeironická. Z knížky přímo sálá, jak silnou a zajímavou osobností byla. Adina v ní také vyvrací dojem, že krásný holky to mají vždycky jednoduchý.

26.02.2018 5 z 5

Takže my si tady čteme knížky zatímco tenhle člověk zrovna zachraňuje zastřelenýho, rodí dítě, rovná čelisti, trénuje na maraton a jen tak mimochodem publikuje knihy. By si jeden řek, že dělá pro lidi naprostý prd, když to čte a asi jo, asi to tak bude.

28.02.2018 4 z 5

Betonová zahrada Betonová zahrada Ian McEwan

Ta kniha Vám tak zamotá hlavu, že na konci máte pocit: „Tak jasně, vyspal se s vlastní sestrou, to je strašně divný, ale v jeho situaci, máma mu umřela a navíc on s ní vlastně neměl úplně sesterskej vztah...že jo.“ Strašně zvláštní kniha, strašně moc.

27.02.2018 5 z 5

My děti ze stanice ZOO My děti ze stanice ZOO Christiane Vera Felscherinow

Přečetla jsem si ji v 17 letech a pak už nikdy, ale některé pasáže si pamatuji dodnes. Především to, jak mi byla hlavní hrdinka sympatická a nepociťovala jsem vůči ní žádný odpor ani nepochopení, naopak mi po četbě téhle knihy navždy zůstal v hlavě pocit, že drogám může propadnout kdokoliv a velmi jednoduše.

Ten, kdo stojí v koutě Ten, kdo stojí v koutě Stephen Chbosky

No je pro mě trochu těžké si hlavního hrdinu zařadit. Je to popletený dospívající introvert, který má zajímavé kamarády (mimochodem, co to je sakra za lidi???) a snaží se být alespoň podobně zajímavý a sečtělý, nebo je to chudák kluk, který prožil trauma a snaží se s tím vyrovnat? Pokud to druhé, je to vážně taková sranda?

27.02.2018 3 z 5

Věc Makropulos Věc Makropulos Karel Čapek

Krásná myšlenka, že život má smysl pouze, máme-li někoho rádi a někdo má rád nás.

27.02.2018 5 z 5

Masarykovy vražedkyně: Ženy, zachráněné v období první republiky prezidentskou milostí od trestu smrti Masarykovy vražedkyně: Ženy, zachráněné v období první republiky prezidentskou milostí od trestu smrti Ivo Pejčoch

Takový trochu jiný pohled na tu bájnou první republiku, kdy bylo prý všechno růžové. Ještě zajímavější než samotný popis vražd je pohled do života tehdejších venkovanek, strašně drsná doba, kdy zabít vlastní dítě bylo někdy jediné východisko.

Prožívat několik životů Prožívat několik životů Hana Krejčová

Jaké je vychovávat cizí dítě, které vlastně není nikdy úplně vaše. Moc hezká knížka o lidech, kteří se rozhodli žít jinak než s manželkou, dvěma dětmi a psem.