MCGinger MCGinger komentáře u knih

Filmu jsem se nějak vyhýbal, nechtělo se mi do něho. Knížku jsem přečetl v rámci výzvy 2021 a teda...asi jsem se malému pinglovi vyhýbal zbytečně. :) Hodně dobrá knížka, nejvíc mě zaujal popis doby protektorátu, který byl podaný dosti netradičně oproti většině ostatních děl.

25.10.2021 5 z 5

Ve stínu šumavských hvozdů Ve stínu šumavských hvozdů Džian Baban

No...asi jsem to úplně nepochopil. A kresba se mi taky moc nelíbila, ale některé větší panely a scéna s bitkou byly povedené.

11.09.2021 2 z 5

Dánská dívka Dánská dívka David Ebershoff

Zajímavé téma a osobní příběh inspirovaný osudem Lili Elbe. Trochu pokulhávající pojetí. A jednu hvězdičku ubírám za to, že je inspirace spíše volná, což se projevuje nejvíc třeba ve výměně Gerdy za Gretu.

06.11.2020 3 z 5

Arkwright integral Arkwright integral Bryan Talbot

Pecka. Prostě pecka. Oba komiksy sdružené do knihy Arkwright Integral byly velice povedeným dílem jak příběhem, tak formou i zpracováním. Původně jsem se bál, že ve čtení tak velkého a komplexního komiksu zaseknu podobně jako v Kastě Metabaronů, ale nestalo se tak a zvládl jsem to průběžně během prázdnin, aneb se čtením všude tam, kde si můžete vzít takto velkou knihu. Nemůžu jinak než doporučit ostatním.

První díl příběhu je velice detailně nakreslen a některé panely přes celou stránku opravdu braly dech. Děj je vcelku obtížné sledovat, minimálně zpočátku, ale postupně začne dávat smysl a střípky do sebe začnou zapadat. Rozhodně nemůžu tvrdit, že jsem pochopil všechno, ale pobral jsem toho snad dostatek.

Druhý příběh je pak pojat poněkud lineárněji a přehledněji, kresba je jednodušší a objevují se barvy. Ale jaké! Také radost se dívat, příběh odsýpá a postupně graduje.

(Četl jsem v originále, takže překlad nehodnotím.)

24.09.2020 5 z 5

Jimmy Corrigan: nejchytřejší kluk na světě Jimmy Corrigan: nejchytřejší kluk na světě Chris Ware

Silný příběh, krásná kresba, zajímavá forma a asi nejnesympatičtější postavy jaké jsem kdy zažil. Původně jsem myslel, že čtení tohoto komiksu nebude nic moc, dlouho jsem ho odkládal...ale pak jsem se po prvních stránkách do příběhu fakt zakousl a byl napjatý, jak dopadne. Je to smutné, ale stojí to za přečtení.
(Četl jsem v originále, překlad tedy nehodnotím.)

24.09.2020 5 z 5

Lovec duší Lovec duší Brian Edmund Posehn

Pro mě tedy výrazně slabší než Mrtví prezidenti, kteří mě nadchli. Příběh Lovce duší mě moc nezaujal, hlášky to zachraňovaly. Čteno v originále, takže překlad nehodnotím.

30.05.2020 3 z 5

Hovory z rezidence Schlechtfreund Hovory z rezidence Schlechtfreund Džian Baban

K těmto stripům jsem se dostal náhodou a ze začátku jsem na ně podobně jako na další "intelektuálský humor" hleděl dost nechápavě. Ale ke konci už jsem si našel svoje a dokázal se i dobře zasmát. Hodně se mi líbili grafiky na předělových dvoustránkách.

30.05.2020 3 z 5

Mor Mor Milada Mašinová

Celou trilogii jsem přečetl během chvilky a úplně nevím jak hodnotit...trošku drsné čtení na jaře 2020, ale nemůže se mu upřít, že o pět let předstihlo dobu. Kdybych celou trilogii Mor četl v době kdy čerstvě vyšla, tak bych si o příběhu říkal, že je krajně nereálný a nevěřil bych mu ani stránku. Ale v kontextu této doby jsou některé prvky jen lehce dotaženy přes úroveň reality do lehkého absurdna a zbytek je docela snadno uvěřitelný.

30.05.2020

Siberia Siberia Martin Wágner

Nezkrocená příroda, atmosféra 50. let byť se jedná o fotografie z minulých dvou dekád...ze Siberie místy mrazí. Technicky krásné černobílé snímky, ale místy mi vadilo jejich rozdělení přes dvě stránky.

26.05.2020 5 z 5

Mrtví prezidenti Mrtví prezidenti Brian Edmund Posehn

Normálně moc nemám rád superhrdiny, ani jejich komiksy. Výjimku pro mě tvoří ti, kteří trochu vybočují z žánru, jako třeba Umbrella Academy, nebo právě Deadpool.

Deadpoola jsem poznal v prvním jeho filmu, který mě bavil, a tak mě napadl jako první adept na vyzkoušení superhrdinského marvelovského stylu. Správná volba.

Chytlavé, vtipné, oddechové čtení, hezky nakreslené, prostě to, co jsem doufal, že dostanu. Samozřejmě jsem se zcela nechytal odkazů do zbytku Marvel Univerza, ale bral jsem to spíš tak, že se tím nenechám rušit. Četl jsem v originále a mám pocit, že čeští čtenáři přicházejí v překladu o dost pěkných vtípků, nebo alespoň o jejich původní smysl.

09.05.2020 5 z 5

Pchjongjang – Výlet do Severní Koreje Pchjongjang – Výlet do Severní Koreje Guy Delisle

Paradoxy, tolik paradoxů...propaganda vs. realita. Aneb všichni tušíme, jak to v KLDR vypadá, ale tento komiksový cestopis přináší několik osobních postřehů a tragikomických detailů...tedy spíše tragických než komických.

Rváč Rváč Jeff Lemire

Velice komorní příběh, spíše kratší, ale dostává na více než 250 stránkách dost prostoru k vykreslení detailů. Sfoukl jsem ho během jednoho odpoledne, zápletku prozrazovat nebudu, přečtěte si Rváče sami, rozhodně to doporučuju.

Technokněží Technokněží Alejandro Jodorowsky

Než jsem se pořádně začetl, tak jsem si říkal, že je to poněkud slabší odvar z Kasty...ale není to tak. Už jsem přečetl skoro všechny knihy z Jodoversa a Technokněží nabízejí ucelený příběh, který je čtivý, odsýpá, klasicky je to šílená jízda, ale zároveň má i nějaký hlubší přesah. Oproti Kastě, kterou jsem po jednotlivých kapitolách louskal šíleně dlouho a musel jsem si vždy připomenout, kdo je kdo, zde bylo výrazně méně hlavních postav, což jednoznačně usnadňovalo orientaci a možná i díky tomu jsem Technokněží přečetl za pár dnů. Doporučuji.

Kresba je výborná, jen se mi obecně moc nelíbí "digitální" coloring (který občas připomíná barevné přechody s omezenou škálou jak z malování), ale zde mi to ani nepřišlo.

Město světla Město světla Jason Lutes

Důstojné zakončení cyklu knížek. Čtenáři už tak trochu tuší, co přijde, a kdo se (vlastně v sérii poprvé) objeví na scéně...

18.01.2020 3 z 5

Druhá osoba singuláru Druhá osoba singuláru Sajjid Kašua

Další z knih popisující složité vztahy Izraelců, Palestinců a Izraelských Palestinců. V této knize navíc napínavý příběh několika lidí, jejich osudy se spletou dohromady dílem jedné velké náhody. Stránky jsem hltal a snažil se dohlédnout za roh, co se stane a jak to dopadne. Výborné, doporučuji.

Hotel Zapomnění Hotel Zapomnění Gerard Way

Četl jsem skoro hned po vydání a původně jsem si chtěl ještě zopakovat první dva díly. Neudělal jsem to a možná jsem měl. Příběh byl zajímavý, ale občas mi asi něco uniklo, nebo jsem to nepostřehl. Pro mě nejslabší ze série, nicméně stále velmi dobrý.

18.01.2020 4 z 5

Persepolis Persepolis Marjane Satrapi

Výborný komiks popisující rozdílné kultury Íránu po revoluci a Francie. Po nedávných událostech, kdy se dostal Írán do záběru médií, si asi půjdu přečíst Perseopolis znovu.

V jako Vendeta V jako Vendeta Alan Moore

Před pár lety jsem viděl film s Weavingem a Portmanovou a jako šlo to...no a až pak jsem četl předlohu. To se nedá skoro srovnávat! Dokonalá atmosféra, výrazně lepší zápletka, zvraty...výborné. Doporučuji.

Kasta metabaronů Kasta metabaronů Alejandro Jodorowsky

Dlouhý předlouhý epos, který si prostě jen tak nevezmete do MHD, takže mi trvalo bez přehánění s přestávkami půl roku, než jsem ho dočetl. Ale rozhodně to stálo za to.

26.12.2019 4 z 5

Prokletí vran Prokletí vran Paul Tobin