Mátová Mátová komentáře u knih

Den Trifidů Den Trifidů John Wyndham (p)

Líbilo se mi to a zároveň mi běhal mráz po zádech. Autor mistrně pracuje s tím, že naše společnost a je vystavěná na velmi křehkých základech a stačí velmi málo na to, aby se zhroutila a všechny naše morální zásady, dogmata, životní postoje a to co je pro nás běžné velmi rychle vezme za své. Masožravé kytky už jsou vlastně jen takový nádavek navíc, aby se neřeklo...

29.10.2018 5 z 5

Jih proti Severu 1 Jih proti Severu 1 Margaret Mitchell

Když jsem si Jih proti severu pořídila, říkala, jsem si, že to nejspíš i dle anotace bude červená knihovna, ale když mi dá trochu ochutnat atmosféru občanské války, budu spokojená. A dostala jsem mnohem víc, než jsem očekávala. Náhled do jižanské kultury, samotný průběh války z pohledu obyčejných lidí. Příběh který je na začátku vyprávěný s humorným nadhledem se s nadcházejícími událostmi přehoupne k realistickému náhledu do drsných poměrů během války. Celý "milostný příběh" se odehrává na pozadí historického dramatu a rozhodně není pro celou knihu stěžejním tématem, tím je válka a to hlavně z pohledu žen, jejichž synové, manželé, snoubenci, otcové, bratři a přátelé bojovali a umírali za svou Věc.
Scarlett rozhodně není prototyp kladné hrdinky, kterou si člověk oblíbí od první stránky, ale o to je zajímavější sledovat vývoj jejího charakteru. Bez ní by to prostě nebylo ono. A ostatní postavy skvěle dokreslovaly prostředí, žádná nebyla černobílá, každá byla na svém místě.
Výborná kniha, která ale není pro líné čtenáře, kteří potřebují akci na akci jinak je čtení nebaví. Mě ale šla hodně hluboko pod kůži a našla si stálé místečko v mé knihovně. Chvíli si odpočinu a půjdu na další díl, jsem opravdu zvědavá, co všechno mi tam autorka naservíruje.

16.01.2017 5 z 5

Pistolník Pistolník Stephen King

Je to zvláštní... je to příběh a není, je řečeno všechno a nic a ani sám autor neví, kam to všechno povede. Je to jako vznášet se v mlze, kde je vše v matných obrysech ale, nevidíme nic.
A že ta kniha nemá zápletku? Vadí to? Mě v tomhle případě ne, protože na mě působí jako obraz - snově surrealistický, drsný jako rašple, který mě prostě sežral i s botama.
(Četla jsem původní, neupravenou verzi)

23.06.2018 5 z 5

Ptáci v trní Ptáci v trní Colleen McCullough

I když je to docela bichle, zhltla jsem ji za pár dní, nemohla jsem se od ní odtrhnout. Jedna z knih, která téměř fyzicky bolí a když je všechno relativně v pořádku, člověk trne, co se sakra zase po*ere. A to je jeden z důvodů proč ji mám ráda. K tomu nádavkem náhled do života v australském středozemí i v rovníkové oblasti, letmý pohled do Vatikánu, na bojiště druhé světové války, ne moc, ale jen aby čtenář věděl a je to naprosto dostačující. A hlavně nejrůznější podoby lásky - zrádné mrchy, která neskutečně bolí ať už je to vztah partnerský, rodičovský, nebo sourozenecký.

03.08.2017 5 z 5

Gejša Gejša Arthur Golden

Velmi dobrá kniha, ať už jde o přepracovaný skutečný příběh, nebo fikci. I když se o Japonsko přímo nezajímám, náhled do života gejš pro mě byl velmi zajímavý, co mě ale opravdu zaujalo, jak dokázal popsat ženskou rivalitu a úskoky, které dokáží dělat jen ženy. Velmi dobrá práce.

27.06.2017 5 z 5

Vejce a já Vejce a já Betty MacDonald

Vrátila jsem se k ní po letech, když jsem si chtěla dpočinout mezi náročnějšími knihami. Běžně humorné knihy nevyhledávám, ale Vejce mě prostě baví. Sebeironie, podivné existence, cynický nadhled, obyčejně neobyčejný život, který se může přihodit každému a... slepice. Všude!

01.02.2017 5 z 5

Naslouchač Naslouchač Petra Stehlíková

Naslouchač má jednu nespornou výhodu - na začátku vás text drapne a než se nadechnete, jste na konci, nejde přestat číst. Ale když se nad ním zamyslím, mám z něj poněkud rozporuplné pocity. Svět je to fascinující, o tom žádná, ale ve zpracování mi některé věci chyběly. Stejně jako mnozí jsem nevnímala moc pozitivně to, jak autorka představovala svět čtenáři (schéma otázky - odpovědi), ocenila bych propracovanější jazykovou stránku (cizí výrazy jsou fajn a nijak mě neomezovaly, ale "něco" tomu i tak chybělo) a plastičtější postavy pětadvacítky, ale to asi i proto, že nejsem čtenářem YA literatury. Nicméně to neznamená, že nebudu čít dál, zajímá mě, kam se příběh vyvine a co vlastně bude jeho smyslem.
Rozhodovala jsem se mezi třeni a čtyřmi hvězdami a zatím dávám tři, je tu pořád prostor pro zlepšení v dalších dílech, tak uvidíme.

10.02.2019 3 z 5

Tajemství porodní báby Tajemství porodní báby Sabine Ebert

Velmi zdařilý román, i když pro mě spíš oddychovějšího rázu, přestože se autorka se svými postavami opravdu nemaže. Sice mi přijde, že má jistější ruku ve spřádání dvorských intrik, než v prožívání postav, kde se mi nedokázala dostat pod kůži. Nicméně i tak je kniha opravdu dobrá a napínavá, zhltla jsem ji jako malinu, i když té romantiky bych snesl i méně.
Co mě ale dost zamrzelo a rušilo byla ne zrovna dotažená redakce (stylistické chyby v textu) a chyby v překladu (nepředpokládám, že by autorka nevěděla, že fazole pochází z Ameriky, když má jinak reálie očividně v malíčku a řeknou se v němčině stejně jako boby atd.). Mám vydání z roku 2015 od Euromedie.

05.02.2018 4 z 5

S duší lvice S duší lvice Petra Langová

Tahle knížka je jako hrst bonbónů a autorka vám je strká do pusy jeden za druhým a vám nezbývá než mlsat - některé sladké jako Bon Pary, jiné nahořklé jako kvalitní čokoláda, nebo trochu nakyslé, jako žížaly. A když dojíte, nezbývá jež se s přiblblým úsměvem koukat do stropu, protože to co jste právě zažili byla skvěle napsaná odpočinková jízda, která i ve tvrďákovi jako já vykřesala kousek romantika. Tak já si jdu dát feferonku, abych zase byla ostrá holka a budu se těšit na další sladkou seanci!

08.06.2023 5 z 5

Sňatky z rozumu Sňatky z rozumu Vladimír Neff

Krásný náhled do druhé poloviny 19. století v Praze a nejen v ní. Hodně mě zaujalo, jak autor zpracoval historické události, které se postav dotkly kolikrát i nepřímo a přesto byly precizně propracované, díky tomu jim může porozumět i neznalý čtenář. Postavy jsou lidské i když pro mě ne vždy sympatické (nejsympatičtěji na mě zatím působí Nedobylovi).
A ta krásná čeština... jak jsem nikdy toto období zase až tak nemusela, tady má své kouzlo. Jen čtenáři, kteří potřebují akci na akci a pádící děj si tu na své nepřijdou.
Jdu na další díl.

04.12.2017 5 z 5

Velký Gatsby Velký Gatsby Francis Scott Fitzgerald

Neuvěřitelně nádherným a květnatým jazykem popsaná povrchnost, prázdnota a pomíjivost, vetknutá do smutného příběhu. Moc se mi to líbilo.

30.07.2017 5 z 5

Jih proti Severu 2 Jih proti Severu 2 Margaret Mitchell

Dočteno jedním dechem. Skvěle vystavený román, který krom romance, která ale vůbec není sladká, ale bolavá a plná nepochopení, nabízí ucelený pohled na dobu poválečné Rekonstrukce jihu. Autorka nejen že se otevřeně opírá do tyranie nastolené Washingtonem, ale také do zkostnatělé jižanské kultury. Stejně jako v prvním díle ukazuje lesk i bídu tehdejší doby a dělá to zatraceně dobře. Jih proti severu rozhodně není jen romancí, osobní výpovědí, ale uceleným obrazem doby, umírající kultury, která se s obrovskou bolestí zvedala z popela a obrací naruby to, co jsme se o občanské válce dozvídali v hodinách dějepisu. Skvělá práce, kde vše má své místo, každý svou roli, přesto ji hraje nenuceně a přirozeně, lidsky a tím ukazuje, že svět není černobílý a nikdy nebyl.

24.01.2017

Obraz Doriana Graye Obraz Doriana Graye Oscar Wilde

Užila jsem si to. Výborné dialogy, skvělý styl... prostě Wilde. Další z knih ve kterých jsem měla sto chutí si podtrhávat.

22.12.2016 5 z 5

1984 1984 George Orwell (p)

Tahle kniha mě dostala. Nadčasová záležitost, která je aktuální v každé době. Komentář píšu s odstupem několika měsíců a přesto z ní mám pořád husinu.

22.12.2016 5 z 5

Dívka z 6E Dívka z 6E Alessandra R. Torre (p)

Knihu jsem si užila, je zatraceně dobře napsaná, dobře vystavěná, postavy jsou živé, vše je vysvětleno. Pro mě napínavá a zajímavý oddychovka, která mi dala to co jsem chtěla, jen na konci jsem musela trochu přimhouřit oko, tam bych uvítala ještě nějaké doplňující vysvětlení. Neměla jsem problém hlavní postavě věřit její úchylku, přeci jen svět psychických a psychotických poruch je velmi rozmanitý a jsem ráda, že autorka nesáhla po otřepaném klišé jménem schizofrenie a stejně tak neudělala z Deanny všemocnou Xenu.
Ovšem nedoporučuji čtenářům, kterým vadí explicitní popisy erotiky a vulgarity. Mě to ale nevadilo, naopak, bylo to nadávkováno tak, že to sedlo kam to patřilo. Rozhodně to ale není kniha jen o sexu, naopak.

15.12.2016 5 z 5

Poslední uzel: Jedno téma, osmnáct různých pohledů Poslední uzel: Jedno téma, osmnáct různých pohledů * antologie

Perfektní vyrovnaná antologie povídek a básní. Je obohacující sledovat, jak různé asociace dokáže takový uzel vyvolat.

18.11.2020 5 z 5

Dívka ve vlaku Dívka ve vlaku Paula Hawkins

Dlouho jsem přemýšlela, jestli dát knize tři nebo čtyři hvězdy. Nakonec jsem dala tři. Oceňuji na ní důmyslné dávkování informací i cílené zavádění do slepých uliček, promyšlenost, i vykreslení charakterů vypravěček (které mi ale byly bytostně protivné, přesto mě ale nepřestalo bavit číst). Ale čím víc jsem se dostávala ke konci, tím mi přišla vyprázdněnější. Tam kde by měla být gradace, silné emoce, se všechno nějak rozplynulo. Od jistého momentu jsem autorce nevěřila a četla jen, abych věděla, jak to dopadne, jestli jsem správně uhodla, o co tam jde (uhodla).
Takže, odpočinkové čtení pro ukrácení dlouhé chvíle (pokud čtenář snese trochu toho fňukání a alkohličku) - ano, ale mě tam prostě něco chybělo i v rámci tohoto žánru.
Mimochodem - jedna z nejlepších filmových obálek, které jsem potkala, zato ji ale sazeč odflákl v knižním bloku. Co se dá dělat.

20.11.2017 3 z 5

Deštivý den Deštivý den Jiří Kostka

Kniha tak na půl cesty, byla by dobrá, opravdu dobrá (zápletka se mi moc líbí, konec jakbysmet, za ten velmi chválím) ale je tam spousta technických nedostatků v tom jak je napsaná, které jí podráží nohy a které by mohl vychytat šikovný redaktor, kdyby ji ovšem nějaký šikovný redaktor dostal do ruky.
Stejně jako mnohým dalším tady mi vadily zdrobněliny (podle mě do beletrie pro dospělé nepatří, určitě ne v takové míře), i některé další věci zde již zmíněné i ty které zmíněné nejsou a ze kterých krom jiného na dálku čiší nezkušenost autora. Stejně tak mě naštvala neskutečně odbytá sazba a grafická úprava (horší jsem snad zatím nepotkala, což je co říct).
Prostě další kniha a příběh, který nedostal náležitou péči, je to škoda. Přesto si myslím, že stojí za to si ho přečíst.
Moc děkuji autorovi za zaslanou knihu, i přes to, co jsem popsala výše se jí pokusím najít další čtenáře.

06.04.2017 3 z 5

Komplet - Věčně zpívají lesy Komplet - Věčně zpívají lesy Trygve Gulbranssen

Jako mám s podzimem spojeného Pána prstenů, bude pro mě se zimou spojená právě tato trilogie. Ideální knihy pro dlouhé zimní večery, kdy se člověk chce zastavit a popřemýšlet o smyslu života. Mezi řádky, v chybách a přešlapech postav, jejich trápení a myšlenkách je vepsána moudrost nasbíraná za věky lidské existence, která vždy byla a bude aktuální.
Z příběhu přes dramatické osudy postav a životní zvraty sálá poklid a drsná harmonie severských lesů, kde je proti síle přírody lidský život jen kratičká bezvýznamná lopota. Určitě se ke knihám budu vracet.

06.01.2017 5 z 5

Nesejdeš z cesty Nesejdeš z cesty Dagmar Digma Čechová

Příběh o tom, jak pár slov dokáže ovlivnit něčí život, myšlení a vztahy. Je až děsivé, jak se některé věci dokážou dostat pod kůži a do hlavy. Civilně svižně zpracované originální téma, ze kterého mrazí, protože kdo někdy nezatoužil nahlédnout do budoucnosti a kdo někdy nepřemýšlel o tom, jestli jeho život už není dopředu napsanej?
Kniha mi sedla víc, než Nemusíš!, i když i ta mě bavila (přeci jen oddychovky nejsou moc můj šálek čaje), Nesejdeš z cesty sedla jak zadek na nočník. Slupla jsem ji jak malinu. Těším se na další knihu od této autorky, protože bude určitě skvělá.

17.06.2021 5 z 5