matogeminimato matogeminimato komentáře u knih

Mefisto Mefisto Tess Gerritsen

Brutálne vraždy sú úzko späté z Mefistovým klubom, ktorý sa už stáročia snaží preniknúť do podstaty zla. Vraždí naozaj nadprirodzený prízrak, alebo je za tým niečo celkom iné? Z posledných piatich prečítaných kníh sú štyri od TESS G. a hodlám v načatom trende pokračovať. Odporúčam každému, kto má rád drsné vraždy, napätie a aj históriu.

Dvojníčka Dvojníčka Tess Gerritsen

(SPOILER) Keď sa patologička Maura Issová vráti domov z dovolenky v Paríži, pred jej domom nájde kolegov a známych, ktorý neskrývajú šok z toho že ju vidia. Dôvod pochopí o malú chvíľu, keď príde k autu v ktorom je zavraždená žena, ktorá akoby jej z oka vypadla. Týmto začína príbeh, ktorý odhalí tú najtemnejšiu minulosť.

Löwensköldův prsten (trilogie) Löwensköldův prsten (trilogie) Selma Lagerlöf

Táto kniha, je sama o sebe historická . Bola vydaná v r. 1943 a vyskytujú sa v nej občas také slová o ktorých dnes už,, nechyrujeme".
..... Je to príbeh o starom generálovi, ktorému po smrti ukradnú z hrobky prsteň, ktorý dostal od samotného kráľa. A dotyčných začne prenasledovať jedna pohroma za druhou... je to pomsta samotného generála, či iba zlé náhody?

Červený smäd Červený smäd George R. R. Martin

Ak budete čítať túto knihu, zabudnete na romantických upírov ala,, twililight sága"Sú to bytosti staršie ako ľudstvo samé a nepôsobí na nich cesnak či svätená voda. Ľudí lovia ako ľahkú korisť. No raz sa narodí upír, ktorý toto všetko chce zmeniť... Chce žiť s ľuďmi v mieri a preto chce zjednotiť svoju rasu. Kdo by bol povedal, že bude k tomuto poslaniu potrebovať,, starého riečneho vlka", kapitána schátralej flotily Abnera Marsha, ktorý celý svoj život venoval rieke Missisippi. Tá zohráva v tomto príbehu jednu z hlavných úloh.

Zima mŕtvych Zima mŕtvych Henrich H. Hujbert

,, Zombie" pandémia pochádzajúca zo Slovenského Pezinku? Áno v tomto post-apokalyptickom príbehu všetko začína na našom území. Ale nie je to iba samoúčelná rúbanica-sekanica-vyvraždovačka nemŕtvych. Tento príbeh má dobrý dej s prekvapujúcim koncom.
Henrich H. Hujbert napísal knihu, ktorú som prelúskal za víkend, čo sa mi už veru dlho nestalo 300str.-8/10

V pekle plynových komor V pekle plynových komor Shlomo Venezia

Čo o tejto knihe napísať? Smútok,bolesť, nemohúcnosť. To sú asi najčastejšie pocity pri jej čítaní.Príbeh gréckeho žida ktorý sa dostane do Osvienčima a bude členom sonderkomanda. Bude ,,sprevádzať" ľudí na popravy a do plynových komôr... Zažije neskutočné utrpenie a aj keď sa zachráni a dožije vysokého veku, nikdy už nedokáže byť šťastný ani sa usmiať. Jeho rodina sa až po dlhych rokoch dozvie o tom že bol v koncentračnom tábore, keď začne prednášať na školách o tom, ako prežil peklo....

Prebijem sa! Štefánik Prebijem sa! Štefánik Jozef Banáš

Prvá z troch kníh o Štefánikovi prečítanáKeď som v novembri navštívil v Košariskách jeho múzeum,netušil som že ma tak nesmierne zasiahne jeho životný príbeh.Priznávam že dovtedy som mal o ňom tie najmenšie informácie.Poznal som ho hlavne z mojich návštev na Bradle na ktorú som chodil už od detstvaPre mňa bol ,,najväčším" Slovákom dovtedy rodák z neďalekého Vrbového Móric Beňovský a trochu sa hanbím že o Štefánikovi som nevedel skoro nič.No nikdy nie je neskoro a ja som ,,náhodne" navštívil jeho rodný dom.Prežil neskutočný život a obetoval ho svojej viere a Slovensku.Pre mňa je pravým hrdinom! ,,Per aspera ad astra-cez prekážky ku hviezdam"

22.11.2023 5 z 5

Plamene inkvizície 2 Plamene inkvizície 2 Marija Jurić Zagorka (p)

PLAMENE INKVIZÍCIE 2-442str.(celkovo 920str.).10b.!Pre mňa najlepšia (nielen)historická kniha.Plná súbojov,intríg,lásky a dokonca aj detektívkyDoria,Tajana,Čierny Tomo a rytier Sokol budú navždy v mojom srdci ako vzor čestnosti a šlachetnosti

V tomto domě straší V tomto domě straší John Boyne

Duchársky pribeh od autora ,,Clapca v pruhovanom pyžame,,...Mladá guvernantka sa príde starať o dve malé deti do honosného ale zároveň rozpadajúceho sa sídla...V celom dome žijú iba malý chlapec a jeho o niečo staršia sestra...,,Láska,,smrťou nekončí....

22.11.2023

Příšeří Příšeří Peter James

PETER JAMES-PRÍŠERÍ
240str.7,5/10b.
Na cintoríne je niekoľko dní počuť tlmené búchanie. Zistí sa, že pochádza z hrobu mladej ženy Sally Donaldsonovej, ktorá bola pochovaná len pred pár dňami... Bola totiž pochovaná za živa. Mladú novinárku Kate Hemingwayovú úplne pohltí tento strašný príbeh a zistí že ,, jeho cestičky" smerujú k dr. Swiremu renomovanému anesteziológovi. Je do tohto pripadu zapletený? ....
Pred vyše 20 rokmi mladý vysokoškolák Harwey Swire pri dopravnej nehode takmer umrie. Bude klinicky mŕtvy niekoľko minút a zažije,, mimotelový zážitok ". Začne hľadať ľudí, ktorý mali podobný zážitok.Ale taký sa veru ťažko hľadajú....
Táto kniha za zaoberá,, životom po živote", ale trochu inak.

11.03.2024 4 z 5

V cudzej koži V cudzej koži Karin Alvtegen

KARIN ALTVEGENOVÁ-V CUDZEJ KOŽI
230str.8/10b.
Sibilla je už 15 rokov dobrovolne,, na ulici", vlastne ani neexistuje v systéme. Vybrala si tento život sama, napriek tomu že sa narodila do bohatej rodiny, ktorá jej nikdy nedala ani kúsok lásky , skôr ju brali ako nepotrebnú vec...
Raz ju zhodou okolností obvinia z vraždy. Pribudnú potom ďalšie, v ktorých je vždy nejaký,, odkaz "že ich spáchala Sibilla. Už nie je anonymným bezdomovcom, ale pátra po nej celé Švédsko.
Keď to chce vzdať, získa nečakanú pomoc od dospievajúceho chlapca ktorý ju prijme k tomu, aby po peavom vrahovi pátrali oni dvaja na vlastnú päsť....

30.12.2023 4 z 5

V hlubinách Loch Ness V hlubinách Loch Ness Steve Alten

Od tohto spisovateľa som čítal tri knihy. Jednoznačne najznámejšou bola,, MEG". Áno, filmový trhák s Jasonom Stathamom. Prvý diel bol docela dobrý, druhý som ani nedokukal.
Tentoraz sa pustil do príbehu o azda najznámejšej,, príšere" Nessie.
Morský biolog Zachary Walace(áno, je to pra pra pra potomok Mela Gibsona(ten ho iba hral) , nie myslel som Williama Wallaceho-Škótskeho hrdinu, ktorého život skončil drastickou smrťou)ktorý ako dieťa žil u jazera Loch Ness sa vracia po rokoch domov. Ozve sa mu otec, s ktorým prerušil pred 17timi rokmi akýkoľvek kontakt. Je obvinený z vraždy a pomôcť mu má práve jeho syn, pretože má dokázať existenciu tohto bájneho tvora a práve tým ho zbaviť obvinenia z vraždy.
Najviac ma na tejto knihe zaujal podrobný opis jazera a blízkeho okolia.,, Googlil"som si všetky miesta v nej opísané a všetky existujú a sú to fakt krásne miesta. Raz sa tam určite vyberiem na výlet .
Do príbehu sú zapojení templársky rytieri a samozrejme sa točí aj okolo Škótskeho hrdinu. Je tam opísaný kus histórie, siahajúci až do šiesteho storočia.
A existuje teda Nessie? Áno a má prepojenie práve zo,, Statočným srdcom"Williamom Wallacem ,-)

22.11.2023 4 z 5

Wyrm - Tajemství Morrisonovy farmy Wyrm - Tajemství Morrisonovy farmy Wolfgang Hohlbein

(SPOILER) Joffrey Coppelstone, projektant stavby ciest ide na zapadlú farmu aby,, premluvil" majiteľa podpísať zmluvu o prácach na jeho pozemku.
Už cesta k nemu je plná nástrah a zvláštnych úkazov. A pohľad na stareho Morrisona ktorý je zohavený,, od hlavy až po pätu " jeho zlý pocit iba zvýrazní...
Je to sci-fi príbeh z náznakom hororu o tom, že nie vždy sa zvedavosť vypláca,aj preto lebo môžme natrafiť na,, veci" staršie ako ľudstvo samé... Trochu mi tento pribeh pripomínal diela H. P. Lovecrafta, ktorý mi nikdy nesadol. Aj preto, že ani tu sa nevyskytujú žiadne ženy .
Nakoniec ma napadla otázka, bola hlavný hrdina vlastne kladná, alebo záporná postava?

Země smíchu Země smíchu Jonathan Carroll

Nesúď knihu podľa obalu. Platí to v živote a platí to určite aj u tejto knihy. Keď som videl jej obal prvý krát, pomyslel som si, že je to nejaký bláznivý detský príbeh. No dal som jej,, šancu"aj skrz ten gýčovitý obal. To bolo skoro pred tridsiatimi rokmi a teraz som sa k nej vrátil znovu, aj keď som si z príbehu nepamätal prakticky nič, len to že obal nezodpovedal príbehu .
Je to príbeh Toma Abbeyho, syna veľkej filmovej hviezdy, ktorý celý život žil v,, tieni"svojho otca.
V detstve boli jeho najlepším kamarátom knihy známeho spisovateľa. V dospelosti, keď nevedel kam má jeho život smerovať sa rozhodol napísať životopis svojho obľúbeného ,,románopisca".
Preto sa vydáva do jeho posledného bydliska, malého mestečka, v ktorom žije spisovateľova dcéra a všetci obyvatelia uctievajú svojho slávneho zosnulého rodáka ako idol.
Už od začiatku sa mu niečo na tom mestečku nezdá. Žijú v ňom prakticky všetky postavy románov slávneho spisovateľa a príliš veľa bulteriérov ,ktorý sú vo veľa odhadoch zvláštny. Ale to je iba začiatok jedného neobyčajného príbehu, ktorý prejde až do žánru, fantasy".
Chcel som dať slabšie hodnotenie, no vďaka posledným šokujúcim stránkam som ho zdvihol.

Priechod Priechod Justin Cronin

(SPOILER) 688str.8/10b.(moja druhá,, najtlstejšia" kniha po,, Odviate Vetrom"ktorú som čítal ako decko a mala cez 800 str. )
Podľa tohto bestselleru natočili aj seriál,no zahŕňal iba prvú tretinu príbehu , aj to dosť nepresne. Najviac mi vadilo že hlavnú hrdinku Amy, ktorá mala v knihe 6 rokov stvárnila černoška, ktorá mala 10rokov no vyzerala na štrnásť.
Ale teraz k príbehu:Rozdelil som ho na tri časti. Prvá je najlepšia. Agent FBI Brad Wolgast dopravuje z celého USA odsúdencov na trest smrti do tajného laboratória, kde sa na nich uskutočňujú vládou odobrené pokusy, ktoré maju posilniť imunitný systém a predĺžiť život. Keď dostane za úlohu priviesť iba 6 ročné dievčatko Amy, rozhodne sa s ňou utiecť .
Ale skončia v cele obaja... Pokusné objekty však jedného dňa uniknú z ciel a spolu s nimi sa dostáva do sveta nebezpečný vírus meniaci ľudí v nemilosrdných a vraždiacich upírov. Nákaza ovládne svet. To je prvá tretina knihy, ktorá bola tak nejak podaná aj v tom tv seriáli .
Druha časť knihy nás posunie o 100 rokov neskôr, kde svet ľudí prakticky skončil. Zameriava sa na jeden opevnený tábor a hlavne na život v ňom.
Tretia časť je o tom, že sa objaví v tábore za zvláštnych okolností Amy, ktorá aj keď ma cez sto rokov, vyzerá na štrnásť.
Peter, hlavná postava druhej polovice knihy sa s ňou a partiou kamarátov vydáva na dlhú cestu naprieč Amerikou za,, volaním "z vysielačky ktoré poukazovalo priamo na Amy... Nájdu potom odpovede prečo práve Amy chce neznámy hlas a prídu na to ako zničiť vládu upírov?
No a prisiel koniec knihy a zistil som, že ma ešte dve také tlsté pokračovania ,-)

22.11.2023

Krvný obeh Krvný obeh Tess Gerritsen

Prečítaná siedma kniha mojej obľúbenej spisovatelky. Podľa ktorej príbehov je aj zfilmovaný seriál s dvojicou sympatických vyšetrovateliek .
Tento príbeh sa odohráva v malom mestečku Tranquility, kde sa po smrti svojho manžela uchýli doktorka Claire zo svojim 14 ročným synom Noahom.
Onedlho v mestečku vypukne vlna násilia, ktoré majú na svedomí miestne dospievajúce deti.
Nik si nevie vysvetliť prečo z ničoho nič prepadnú vražednému amoku.
Claire zistí že pôvodcom tejto nákazy môže byť,, niečo "z blízkeho jazera Locust,zvlášť keď sa podobné vyčíňanie stalo na jeho brehu pred vyše 50 rokmi.

Žiadosť o priateľstvo Žiadosť o priateľstvo Laura Marshall

Lousie má od dospievania temné tajomstvo, ktoré jej zmenilo celý život.
Raz jej na Facebooku príde žiadosť o priateľstvo pri ktorom jej stuhne,, krv v žilách ". Je totižto od Márie, ktorá je skoro 27 rokov mŕtva.
A práve Mária je jej temným tajomstvom, pretože za jej smrť môže práve ona.
Príbeh sa odohráva v dvoch časových rovinách. V roku 1989 keď sa Lousie a Mária spoznali na škole... a v r. 2016 keď jej prišla spomínaná žiadosť o priateľstvo.
Je to hlavne príbeh o tom, že nielen ako deti chceme zapadnúť medzi,, obľúbencov ". Robíme veci, s ktorými v duchu nesúhlasíme, no vďaka nim sa môžme dostať medzi,, populárnych" ,ale v konečnom dôsledku nie sme šťastný a ešte
,, nesieme následky".
Je to asi prvá kniha, v ktorej som neuhádol,, páchatela".

Dcéra šialenca Dcéra šialenca Megan Shepherd

Kto pozná,, Ostrov doktora Moreaua" od H. G. WELLSa, bude poznať aj tento príbeh. Je však písaný pohľadom jeho dcéry Juliet Moreauovej, ktorú ako malé dievča jej otec opustil a nechal žiť aj s matkou v biede a hanbe.
Juliet je dlhé roky presvedčená, že jej otec umrel. No zhodou náhod stretne Montgomeryho, kamaráta z detstva, od ktorého sa dozvie že otec žije na ďalekom ostrove uprostred oceánu. Rozhodne sa zistiť či obvinenia z nehumánnych lekárskych pokusov z ktorých bol obvinený sú pravdivé a hlavne prečo ju a mamu opustil a nechal v domnení že je mŕtvy.
Ostrov je plný zvláštnych živočíšnych druhov, podobných ľuďom. Jej otec totižto šialenými pokusmi zo zvieratmi, vytvára mutantov, ktorý rozprávajú a správajú sa ako ľudia.... Ľahké čítanie, ktoré speje do neprekvapujuceho konca

Evan Evan Jakub Mišči

Globálna zombie nákaza, ktorej dej sa odohráva na Slovensku v okolí Brezna? Prečo nie? Svet ovládli krvilačné beštie, premenené nákazou z obyčajných ľudí. Pred bránami opevnenej farmy neďaleko Brezna sa objaví dezorientovaný chlapec, ktorý má príznaky autizmu... Čo keď práve on vie, ako nákazu zastaviť? Docela dobrý príbeh, hlavne prvá polovica. No dovolím si porovnať s podobným počinom môjho kamaráta Henrich H. Hujbert a, ktorý napísal,, ZIMA MŔTVYCH " odohrávajúci sa pre zmenu v Pezinku. A tento príbeh je celkovo predsa len lepší.

Tajemství lidského osudu Tajemství lidského osudu Edgar Cayce

Kniha,ktora vám pomôže lepšie pochopiť svoj vlastný zivot,osud Váš i Vašich blízkych. Poradí ako prežiť svoj život lepšie a plnohodnotnejšie, ako sa vyhnúť osudovým chybám .
Edgar Cayce bol intuitívny,, diagnostik". Počas svojho života poskytol ľuďom vyše 14 000 videní. Ako k tomu prišiel? Počas spanku.
Útla knižka ktorá nám ukáže, že naše strachy, obavy a problémy môžu pochádzať z minulých životov.
Ako žiť v piatich bodoch?
Nikdy sa neľutuj, ani nepreklínaj.
Konaj vždy tak, aby si vždy konal co najlepšie.
Pamätaj, že problémy sú vlastne príležitosťou k ďalšiemu rozvoju.
Nemá zmysel vyhýbať sa obtiažnym situáciám.
Žiadny problém bez vyriešenia zo sveta neodíde.