mataaskorice mataaskorice komentáře u knih

Maminka Maminka Jaroslav Seifert

Krásné, něžné verše plné vzpomínek na chudobné dětství, které bylo ale naplněné láskyplným vztahem s blízkými lidmi, zejména s maminkou. Kdyby na mě moje děti jednou vzpomínaly s takovou láskou a něhou jako Seifert na maminku svoji, mohla bych si říct, že jsem svou maminkovskou roli odvedla dobře.

07.01.2024 5 z 5

Mimi & Líza Mimi & Líza Alexandra Salmela

Jedna z nejlepších dětských knížek, které jsem četla. Úžasný příběh plný dětské fantazie, přátelství dvou holčiček, z nichž jedna je nevidomá, kontrast mezi vnímáním obou děvčat, limity a možnosti, které se lidským smyslům nabízí a k tomu nádherné obrazové zpracování. Krása! Jdu objednat další díl.

07.01.2024 5 z 5

Laskavé pohádky víly Laskonky Laskavé pohádky víly Laskonky Romana Suchá

Četly jsme se čtyřletou dcerou. Pohádky se nám líbily, dokonce dcera dokázala odpovídat na mnohé otázky ohledně emocí, které pokládala víla Laskonka. Dcera se v textu krásně chytala, o jednotlivých emocích se dokázala rozpovídat. Překvapily mě její odpovědi, kde v těle který pocit cítí. Nerozuměla zatím jen závisti, na příkladech z pohádky jsme si ale i tuto záležitost vysvětlily. Smyslem knížky není nějaký super akční děj, ale usnadnění orientace dítěte v různých pocitech a náladách, které každý z nás zažívá. A v tomto ohledu je knížka určitě příjemným přínosem.

02.01.2024 5 z 5

Kdo zastaví déšť Kdo zastaví déšť Helena Žáková

Prvních dvě stě stránek mě nijak zvlášť nebavilo a do čtení jsem se musela po kouscích nutit, pak se to nějak zlomilo a stránky ubíhaly samy. Celkově to byla příjemná kniha, zajímavé prostředí, místo, doba, střet různých národností, kultur, společenských vrstev. Tím vším proplouval vztah Emy a Jamese. To vše mělo v tom kterém okamžiku vliv na směr, kterým se jejich cesty ubíraly. Na počáteční trápení s textem jsem nakonec s knihou spokojená. Zas něco nového, neotřelého, obohacujícího.

29.12.2023 4 z 5

Věci, na které nastal čas Věci, na které nastal čas Petra Soukupová

Tentokrát nečteno, ale naposloucháno na Českém rozhlasu. Petra Soukupová píše skvěle. Zvlášťní je, že se dá snadno namítnout, že kniha je vlastně o běžných a obyčejných věcech, o kterých nemá smysl psát / číst. Jenže autorka zvládá psychiku postav na výbornou. Situace jsou běžné a pro mnohé známé skrze osobní zkušenost, ale text je tak přirozený, uvěřitelný, plynulý, že z oné jednoduchosti vykouzlí benefit knížky. To, jak byl text načten, se mi taky líbilo.

26.12.2023 5 z 5

Velká medvědí cesta Velká medvědí cesta Zbyněk Černík

Přečetly jsme s mrňkou, u knihy neprotestovala. Příběh není špatný, krom děje samotného nabízí přesah ekologický i vzdělávací. Texty ale nejsou jednoduchým, hladkým počteníčkem. Autor si hraje se slovy, s rčeními, frazeologismy. Pro dítě občas dost chaos. Dospělák žasne, co vytvořil za nuance a říká si, jestli ho takové příměry napadají samy od sebe, nebo jestli jsou vypocené. Co mě opravdu bavilo, byly v případě této knížky ilustrace.

11.12.2023 4 z 5

Černobílý svět Černobílý svět Kathryn Stockett

Skvěle se četlo. Téma je neotřelé, zajímavě zpracované. Některé postavy jsou pojaty, co se jejich charakteru týče, taky dost černo-bíle. Ale jinak příjemné čtení z období, o kterém se dočítám minimálně, o tématu, jež je známé spíš z dob koloniálních, dob otroctví.

11.12.2023 5 z 5

Příšerky a jejich historky Příšerky a jejich historky Cornelia Funke

Příběhy nejsou špatné, ilustrace žádná sláva. Dcera se na příšerácké počtení těšila, mně knížka přišla spíš průměrná.

06.12.2023 3 z 5

Byla jednou koťata Byla jednou koťata Ljuba Štíplová

Čtyřletou dceru příběhy bavily. Na konci každé kapitoly jsme si zanotovaly známý nápěv z večerníčku, s textem vždy upraveným podle děje daného příběhu. Pohodové předusínací počtení o kočičích uličnících.

06.12.2023 4 z 5

Abeceda povolání Abeceda povolání František Zacharník

Básničky super, ilustrace se mi příliš nelíbí. Jednoduché rytmické básničky pro děti o jednotlivých povoláních. Pravidelný rým i rytmus, texty, které mají smysl a přitom jsou pro děti uchopitelné. Navíc si dítě procvičí písmenka. Čtyřleťačku bavilo.

27.11.2023 4 z 5

Pojízdný krámek snů Pojízdný krámek snů Jenny Colgan

Poměrně stupidní příběh, ale příjemný, oddechový. Něco takového na tvrdou realitu všedních dní sedne jak ulité. Reálno nereálno vůbec neřeším. Bylo to milé, pohodové. Závěr mi přišel divný. Takový zbrklý. Šup šup a je ruka v rukávu. Knížka, ke které bych měla hromadu obsahových výhrad, ale protože se mi nic řešit nechce a protože to byl jednoduchý, příjemný relax, dávám čtyři hvězdy.

12.11.2023 4 z 5

Černočerná tma Černočerná tma Stephen King

První povídka Černočerné tmy s názvem 1922 pro mě bylo takové utrpení, že jsem knížku na více než měsíc odložila. Pak jsem se zkusila hecnout a knížku nějak dorazit a ejhle - obrat. Další povídky jsou dobré. Velmi surové, přitom okořeněné morbidním humorem. Zkoumají duši hrdinů do těch nejtemnějších zákoutí a tato psychologická expedice do netušených míst v mysli každého z nás je vážně vydařená. Až na úvodní povídku skvělé počtení.

05.11.2023 4 z 5

Alej smrti Alej smrti Jiří Hanibal

Při představě, že takoví zmetci běhají mezi námi a dost možná právě na viditelných místech... Brrr. Knížka se čte dobře, stránky mizí jedna za druhou. Je to taková trochu retro klasická detektivka s tradičními českými kriminalisty. Občas se v textu objeví slovní klišé, třeba když se žena vyjadřuje o autu jako o "tom, co má čtyři kola a volant" nebo když jeden ze záporáků nazve fotbal jako běhání za kulatým nesmyslem. Dějová linka je poměrně předvídatelná, konec očekávatelný, pravda ale - trochu otevřený. Nicméně četlo se dobře, sfouknuto za dva večery.

04.11.2023 4 z 5

Zvířata a jejich úkryty Zvířata a jejich úkryty Susanne Riha

Pěkná vzdělávací kniha pro děti s celostránkovou ilustrací zvířecího příbytku z vnějšího i vnitřního pohledu a řadou menších obrázků popisujících části těla zvířete nebo týkajících se potravy, péče o mláďata a dalších aspektů zvířecího života. Text přináší řadu zajímavých informací a poznatků. Četly jsme s čtyřletou dcerou a bavilo ji to, knížka je ale vhodná i pro starší děti, cca prvostupňové, texty úplně krátké a banální nejsou.

04.11.2023 5 z 5

Sběratelka sirotků Sběratelka sirotků Ellen Marie Wiseman

Tentokrát mě Wisemanová nijak zvlášť neuhranula. Téma je zajímavé, zpracování mi ale moc nesedlo. Přijde mi to krapet utahané, v celku na mě text působí spíš jako prvoplanové klišé. Knížka se čte celkem dobře, to určitě. Děj mi ale přišel jako takový sled útrpných událostí, chyběl mi nějaký náboj, nějaké drama, napětí, něco, co by z textu udělalo tu knížku, od které čtenář nemůže odejít, dokud ji nepřelouská.

28.10.2023 3 z 5

Franklin a tma Franklin a tma Paulette Bourgeois

Příjemná, velmi jednoduchá knížečka s minimem textu a maximem ilustrací. Franklin je u nás známý z TV a je v kurzu, takže knížka sbírala body už jen tím, že se objevila doma v čtenářské nabídce :-) Přečteno raz dva, dnes napoprvé, už teď se třesu na dalších 389 přečtení, která mě v následujících týdnech čekají :-)

12.10.2023 5 z 5

Kdo roste v zahradě Kdo roste v zahradě Kateryna Michalicyna

Po několika knihách, u kterých čerstvě čtyřletá dcera nechtěla vydržet, konečně knížka, u níž seděla jak přibitá. Něžný poetický dialog mezi slavíkem a dřevinami v zahradě. Asi tak bych charakterizovala tuhle knihu. Ilustrace a celkové barevné ladění jednotlivých stran příjemně koresponduje s textem a vytváří estetický a pozitivní energií nabitý celek. Sympatické mi je to, že i stromy a keře promlouvají, mají svou duši i osobitý charakter. Milá, po výtvarné stránce pěkná a zároveň poučná knížka.

10.10.2023 5 z 5

Lovec duchů Lovec duchů Michelle Paver

Tak... A celá série je za mnou. Achjo... Bylo to pěkné, napínavé, svižné. Torak, Renn i Vlček mi budou chybět. Jsem ráda, že jsem na tuto báječnou sérii narazila. Dala mi toho hodně - zamyšlení nad vnímáním přírody a běhu času, přemýšlení o tom, co bylo pro lidi zásadní kdysi a jaké povrchnosti vrchol pomyslného žebříčku obsadily dnes, zejména mi ale Letopisy z hlubin věků daly příjemné chvíle, během nichž jsem se přemístila do jiného světa, v němž jsem se často bála, v němž jsem hltala moudra prastarých národů, kde jsem se ale díky autorčině živosti vypravování cítila jako doma. Knížky o toulavém duchovi a jeho přátelích budou zcela jistě v mé mysli patřit k těm, na které se nezapomíná.

07.10.2023 5 z 5

Na viděnou příští léto Na viděnou příští léto Elin Hilderbrand

Milá, citlivá, příjemná odpočinková knížka. Nic vysloveně červenoknižního. Příběh je něžný a i přes netradiční sladkobolný motiv racionální. Postavy Mallory i Jaka mi byly sympatické. Oba jsou nějakým způsobem fixovaní na toxickém vzrahu k jiné osobě (Jake k manželce Uršule, Mallory ke kamarádce Lelandě). Knížka taky otvírá otázku rutiny, okoukání milostného vztahu, vyčpění prvotní jiskry, nutí čtenáře přemýšlet, jestli není lepší udržovat vzájemnou přitažlivost občasným setkáním, výjimečností schůzek. Jestli denodenní blízkost milované osoby spojená s problémy každodenního života a nutné vyšumění vztahu je lepší než příležitostná milostná schůzka. Skvělá oddechovka.

25.09.2023 5 z 5

Na pokraji sil Na pokraji sil Samantha M. Bailey

Začátek mi přišel kýčovitý, moc hrrr, přemíru přibarvený. Nicméně jednotlivé střepy do sebe začnou zapadávat a nakonec je to docela napínavá, rychle utíkající četba skoro na jeden zátah. Mouchy to má, ale bavilo.

14.09.2023 4 z 5