maruska283 maruska283 komentáře u knih

Denní dům, noční dům Denní dům, noční dům Olga Tokarczuk

První tři čtvrtiny knížky bomba.
Pak to vyvanulo.

„Žádná kniha o houbách je nedělí na krásné a ošklivé, na vonící a páchnoucí, na příjemné na dotek a nepříjemné, na hříšné a na ty, které rozhřešují. Lidé vidí té, co chtějí vidět, a nakonec mají to, co chtějí mít. Jasné, ale falešné rozdělení. Zatímco ve světě hub není jisté vůbec nic."

24.04.2022 4 z 5

Milena Jesenská Milena Jesenská Alena Wagnerová

„Protože v okně leží všechna naděje po světle, po východu slunce, po obzoru, v okně leží touhy a přání, za dveřmi leží pouze skutečnost."

18.02.2022 5 z 5

Vitaj doma Vitaj doma Lucia Berlin

„V našem novém domě se podlaha lehce svažovala a já se denně bavila závody plechovek. Tuňák vs. Ananas." Mozaika jejího života seskládaná z drobností – dům na pláži, vynášení písku, děti v hamakách, útěky před heroinem. A dopisy - spousta dopisů. Nádhera. (přečteno anglicky, česky nevyšlo)

23.08.2021 5 z 5

Rodina Rodina Emma Cline

(Přečteno anglicky - český překlad mě odradil). Knížka je napsána velice vnímavě. Jen málo z vnitřního světa ostatních dokážeme rozeznat – přichází to v malých momentech, v jediné větě, v krátkém pohybu, kdy pochopíme něco nového. Hlavní protagonistka příběhu, Evie, je okouzlena děvčaty, které se potloukají naoboso po městě a vybírají popelnice. Nejsou na ni ani trochu hodné, ale ona se k nim o to víc přimkne. Během příběhu postupně odhalujete víc a víc z toho, co vztah děvčat motivuje.

10.12.2020 4 z 5

Skleněný zámek – Vzpomínky na dětství Skleněný zámek – Vzpomínky na dětství Jeannette Walls

Kdo může, ať si raději přečte originál. Knížka je opravdu silná. Nesnaží se být dojemná a přesto je, nesnaží se být poučná, a přesto je. Příběh je krutý, ale vypravěčka sama sebe nijak nelituje. Mám před sebou obraz toho rozpadajícího se domu s nedomalovanou žlutou omítkou....

29.11.2020 5 z 5

Betonová zahrada Betonová zahrada Ian McEwan

Vždycky si myslím, že bych si všimla, že jsem zlá, že se nechovám vhodně, nebo že k situacím nezaujímám moudrý postoj. Ale... je to pomalé, je to hnijící, zalité v betonu. Možná to praskne a někdo si všimne a možná mi to bude jedno. Kniha mě zanechala chladnu, ale příjemným způsobem oslněnou. Jenom krčím rameny.

02.08.2020 4 z 5

Udělej si ráj Udělej si ráj Mariusz Szczygieł

Některé zmiňované věci nejsou samy o sobě tak dobré, jako když o nich píše Mariusz. I kdyby to nebylo o Češích, ale zkrátka o lidech, byly by to pořád nápadité postřehy. Sestavené umně tak, aby měl každý prostor si z toho odnést to své, to se mi na tom líbilo nejvíc.

10.06.2020 4 z 5

Vzpomínky na Afriku Vzpomínky na Afriku Karen Blixen

To je vpravěčský um nejvyššího kalibru. Jakože ráda bych napsala sofistikovanější hodnocení, ale to se jinak vystihnout nedá.

Na cestě Na cestě Jack Kerouac

Četla jsem v esprávný čas na správném místě, dnes už by mě tolik neočarovala. Ale tehdy to byl naprostý zlo. Jakože i takhle se dá psát?

Príbehy obyčajného šialenstva Príbehy obyčajného šialenstva Charles Bukowski

Doporučuji anglicky, přečtěte si první (!!) a pak už jen náhodně nalistujte pár dalších. Tak asi vyždímate z knihy nejvíc.

25.02.2020

Poštovní úřad Poštovní úřad Charles Bukowski

Četla jsem to anglicky - za jediný den a dost mi to zlepšilo náladu. Nic není tak fucked up na to, abych si s tím nevytřela zadek. Tohle je chlapská literatura, kterou snesu. Jo a Bukowski je prasák a genius a má koule a milion dalších věcí.

Milostný dopis klínovým písmem Milostný dopis klínovým písmem Tomáš Zmeškal

Knihu jsem měla z knihovny a půjčila jí kamarádce, které se nějak záhadně ztratila. Tak působivá ta kniha je, že to nepřikládám za blbost kamarádce, ale obsahu, který do těch tří set stran Zmeškal vtisknul. Někde ke konci se debata věnuje víře, citují se křes'tanští mystici i církevní otcové. "Věřím, protože je to nesmyslné", nebo "věřím, abych pochopil"? Kdybych měla být nudná - je to skvělý postmoderní román (absurní a magický), který bude bavit i toho, kdo jen povrchně přelouská detektivní zápletku, ale i filosofa srdcaře, který bude všechno převracet do metafor a hledat odkazy na jiná díla. Krása. Ještě se k tomu vrátím.

Půjdeme do Mů Půjdeme do Mů Ivan Wernisch

Nic, chtěl bych jenom
ve stínu u zdi
maličko umřít,
než zase půjdu

Zdi iluzí Zdi iluzí * antologie

Povídka o tom, jak měl autor na starosti slunce je skvělá, nikde jinde se sehnat nedá :)

22.09.2019 5 z 5

Vlna zločinnosti na zámku Blandings Vlna zločinnosti na zámku Blandings Pelham Grenville Wodehouse

Ostrovtip. :)

22.09.2019 4 z 5

Američtí bohové Američtí bohové Neil Gaiman

Za mě příběhově silné, poutavé, kreativní. Verbálně jednodušší, uspávajíci.

22.09.2019 3 z 5

Kyselinovej test Kyselinovej test Tom Wolfe

Doporučuji ke čtení všem experimentátorům (s literaturou samozřejmě). Keseyho nezobrazil wolfe jen slovy, ale i atmosférou, kterou jimi vytvořil.

Lapači prachu Lapači prachu Lucie Faulerová

Za mě skvělé, snad i pro ty, kdo se s hlavní hrdinkou a negativitou promítnutou do celého přiběhy nedokážou ztotožnit.

Chytání pstruhů v Americe Chytání pstruhů v Americe Richard Brautigan

Hravé, slovně dostatečné, zbožňuji!

Mount Kodaň Mount Kodaň Kaspar Colling Nielsen

Tohle možná tolik neuchvátí, ale je to docela neotřelé. V Evropském jaru se Nielsen vyšvyhnul mnohem výš.

25.02.2020 3 z 5