martineden Online martineden komentáře u knih

Petr a Lucie Petr a Lucie Romain Rolland

Petr a Lucie se rýmuje podle vzoru Romeo a Julie. A jako Shakespearovo dílo se i toto stalo legendou a pro člověka, který si říká čtenář, je znalost knihy na místě.

27.03.2022 5 z 5

Smrt číhá na jarmarku Smrt číhá na jarmarku Anders de la Motte

Nejedná se o žádné vybroušené literární veledílo, ale je to prostě pohodové a klidné, což mi vyhovuje. Pro milovníky naší Michaely Klevisové určitě povinné čtení. A netrpělivě budu vyhlížet další díka s puntičkářským Peterem.

23.04.2023 5 z 5

Dášeňka čili Život štěněte Dášeňka čili Život štěněte Karel Čapek

Nadčasová klasika! A ty obrázky a fotky! Jedinečné.

28.09.2021

Musím tě zradit Musím tě zradit Ruta Sepetys

Chvályhodný počin, jak pomocí osobního příběhu poukázat na historické události, které možná ti mladší neznají. Chvílemi mi kniha hodně připomínala Orwellovo 1984, na můj vkus se až moc tlačilo na pilu. Obávám se ale, že lidstvo se stejně nepoučí.

18.03.2023 4 z 5

Oznamuje se vražda Oznamuje se vražda Agatha Christie

Na knihách Agathy Christie je báječné, že je můžete číst stále dokola a vždy objevíte něco nového, případně pozapomenete děj i vraha. A tahle detektivka si rouhodně pečlivé čtení či poslech audioknihy zaslouží.

29.09.2022 5 z 5

Vánoce Hercula Poirota Vánoce Hercula Poirota Agatha Christie

Ta Agatha je génius! Tolik knih, tolik kvality... Ale Hercule je naštěstí jen jeden.

26.06.2022 5 z 5

Dva proti Říši Dva proti Říši Jiří Šulc

Perfektní kniha o období v našich dějinách, ve kterém se obnažije lidská existence až na kost. Samozřejmě držím těm frajerům palce, ale kdo mě dostává do kolen, jsou osudy civilistů, kteří jim pomáhali a krutě na to doplatili.

26.03.2021 5 z 5

Vražda v Orient-expresu Vražda v Orient-expresu Agatha Christie

Jsou stálice, které můžete číst dokola, vidět dokola, ale především stále toužit po cestě Orient expresem.

22.03.2021 5 z 5

Tichý pláč Tichý pláč Lisa Regan

Čtivý, napínavý to je. Ale ke konci už tedy hodně přehnané. Série je ale návyková, to musím uznat.

21.06.2023 3 z 5

Jeřabinový dům Jeřabinový dům Marie Hajdová

Příběh introvertní Lucie a její rodiny se mi moc líbil, hlavně ta melancholie Jeseníků a Rychlebských hor, ta byla vykreslena skvěle. Je nyní v české literatuře více autorek, které tento kraj a jejich obyvatele zmiňují - Bílá Voda Kateřiny Tučkové a Až uvidíš moře od Scarlett Wilkové. Líbila se mi určitá syrovost běžného života - příběh obhroublého Vojty a Janiny v protikladu k Lucii, která mi přiznám se nebyla moc sympatická.

09.02.2023 4 z 5

Tady byla Britt-Marie Tady byla Britt-Marie Fredrik Backman

Chvílemi jsem byla z knihy tak nadšená, že bylo jisté - plný počet ji nemine. Jenže kniha nekončila a mně to lavírování mezi ano, ne u této hry na fotbalového Malého prince začínalo lézt nějak nervy. Přesto jsem se určitému dojetí neubránila. A hlavně mě bavily ty hlášky a přirovnání. Jdu si víte jak. Vyndat citroníkovou plantáž, víte odkud?

17.03.2022 4 z 5

Těla Těla Klára Vlasáková

Znepokojivé, syrové, ale vynikající. Tohle je podle mého názoru opravdu kvalitní současná literatura. Čekala jsem, že kniha bude dobrá, ale předčila má očekávání. Anebo stárnu.

24.07.2023 5 z 5

Símka Símka Lucie Hušková

Vůbec jsem nevěděla, co od knihy čekat, ale jsem příjemně překvapená autorčiným stylem, kdy vás to stále nutí číst dál, držíte Símce palce, ale tak nějak tušíte, že to prostě nedopadne... Takhle popsaný toxický vztah matky a dcery jsem dlouho neviděla, je to jakoby autorka takové postavy znala. Uf!

15.06.2023 5 z 5

Katarze Katarze Yrsa Sigurðardóttir

Sjíždím knihy od Yrsy, je to tedy jilzda. Až si někdy říkám, že ten Island je tedy pěkně divokej. Tenhle díl byl výborný, je tedy děsné, co děti dovedou dělat druhým dětem, bohužel nejen v knihách. Tady ten konec mi ale připadal už hodně nesrozumitelný.

08.06.2023 4 z 5

Zahrada Zahrada Petra Dvořáková

Tak tohle byla jízda! Od první po poslední stránku. Petra Dvořáková fakt umí!

06.12.2022 5 z 5

Vetřelec Vetřelec Kristýna Trpková

(SPOILER) Moc jsem se na knihu těšila, ale přiznám se, že tam mám menší výhrady pro udělení plného počtu. Lauře je přes 30 let, několikrát se mluví o jejích dlouhých letech zkušeností v roli vyšetřovatele. Nevím, ale dlouhá léta jsou podle mě třeba 20 let praxe a víc... A úplně mě vytáčí, když v kriminálkách jde někdo sám někam na vlastní pěst v noci, i přes indicie, jaký je pachatel profík. A trochu jsem se nudila u opakování toho, jaké kecky, rifle, účes, jídlo... patří k Adamovi. To bylo únavné. Přesto autorce moc fandím a těším se na další počin.

02.04.2023 4 z 5

Propast smrti Propast smrti Robert Bryndza

Mám pro detektivky Roberta Bryndzy slabost. Baví mě všechny. A dokonce jsem odhadla vraha. Pravda, nebylo to zas tak těžké...

11.03.2022 5 z 5

Trhlina Trhlina Jozef Karika

Strašně jsem se bála. Možná je to i tím, Slovensko a Tribeč jsou tak blízko.

13.04.2021

Černá díra Černá díra Yrsa Sigurðardóttir

Čtivý, čtivý, napínavý. Ale pár věcí jsem uhodla, opět bych knihu zkrátila tak o 50 stránek. Ale jsem zvědavá, jak to bude dál.

14.05.2023 4 z 5

Metráček Metráček Stanislav Rudolf

Těžká nostalgie. Líbí se mi ten pokus o (sebe)ironii, kterou hlavní postavy románů Stanislava Rudolfa mají.

14.01.2021 5 z 5