Martin1974 Martin1974 komentáře u knih

V podstate podobná kniha ako Storočný starček, napísaná rovnakým štýlom, rovnako ironizujúca svetovú politiku a zbrojenie, vybavená veľkou dávkou čierneho humoru.

28.07.2014 4 z 5

Pod ochranou pohanského boha Pod ochranou pohanského boha Tim Severin

Dobrý historický román...Autor sa nesnaží o akčný dej za každú cenu. Napriek tomu čitateľa ľahko prenesie do dávneho stredoveku s nespočetnými informáciami, s ktorými ste sa určite na hodinách dejepisu nestretli.

27.06.2014 5 z 5

Hannibal před branami: Kartágo proti Římu 218-202 př. n. l. Hannibal před branami: Kartágo proti Římu 218-202 př. n. l. Karel Richter

Čo sa týka histórie, tento druh literatúry mi pripadá omnoho zaujímavejší, ako klasické historické romány. Nazval by som ho polodokumentárny polohistorický román. Chvíľami vás zahrňuje faktami a chvíľami akoby vám pred očami bežal film. Takisto som tu našiel dostatok spoločných čŕt so súčasnosťou na to, aby ma kniha prinútila zamyslieť sa, kam tento svet speje. História už tisíce rokov dokazuje, že všetko, čo strmo vystúpi hore, nakoniec prudko spadne.

01.05.2014 5 z 5

Městečko Resolution Městečko Resolution Robert B. Parker

Príbeh o pištoľníkoch, ktorí sa v pravý čas dokázali postaviť za správnu vec.

18.03.2014 5 z 5

Krajina Pistolníků Krajina Pistolníků Louis L'Amour

L´Amour aj v tejto knihe dostál svojej povesti výborného rozprávača. Hlavný hrdina je typ Clinta Eastwooda...namiesto zbytočných rečí rovno strieľa.

02.03.2014 5 z 5

Keby bola možnosť udeliť šesť hviezd, udelím ich..

28.01.2014 5 z 5

Schody z písku Schody z písku Zane Grey

Romány Zane Greya mi čoraz viac navodzujú pocit, že patria do červenej knižnice. Muži a ženy si v nich navzájom zachraňujú dušu a srdce im môže puknúť od lásky, nebodaj môžu od lásky aj zomrieť. Pravdaže nájde sa v každom románe aj niekoľko stránok pre mužov, ale je toho pomerne málo. Čo stačilo čitateľom pred takmer sto rokmi, dnes už nemusí byť príťažlivé. Dnes by už hlavní hrdinovia skočili rovno do postele, veď prečo sa na dvesto stranách iba navzájom dráždiť, keď sa to môže rovno stať? :-) Jedna hodnota týchto kníh ale pretrvá navždy a to zasvätené opisy divokej prírody ( v tomto románe je to konkrétne púšť ), pri ktorých sa dá ľahko rozpoznať, že autor veľa cestoval a videl. Ktovie, či z nich naše pravnúčatá nebudú raz čerpať na hodine slohu.
" Deti napíšte úvahu na tému Ako si predstavujem prírodné krásy," povedala učiteľka a s ťažkým povzdychom sa pozrela na sivý svet za oknom triedy.

08.12.2013

Cesta Cesta Cormac McCarthy

Silný príbeh. Zničená zem. Otec a syn putujú na juh za teplom a ich najväčšia starosť je zaobstarať jedlo, teplo a úkryt pred zlými ľuďmi. Svet, v ktorom najhoršie ľudské pudy vyšli na povrch. "Čitateľom", ktorí majú rôzne výhrady k tomuto dielu, chcem odkázať : Absencia úvodzoviek v priamej reči má svoj zámer...svet, ktorý je tu opisovaný, môžeme kedykoľvek zažiť aj my, stačí jeden poriadny vulkán so zmyslom pre humor, ľudožrúctvo je tu na mieste, zrejme vám ešte nikdy od hladu neskrúcalo črevá tak, až ste ronili krvavé slzy....no, a ďalších mudrlantov je tu habadej, nechcem sa moc rozpisovať. Osobne si myslím, že toto dielo je geniálne svojím obsahom aj formou podania...možno mal autor zrovna zlé životné obdobie, alebo ho písal v alkoholovom opojení, ale určite sa dobre vyzná v ľuďoch a v ich povahách, hlavne v ich negatívach...Ľudia ukážu, akí skutočne sú jedine v najťažšom období svojho života a bohužiaľ sú to poväčšine zlé vlastnosti. Chvalabohu ale sú aj ľudia ( a bodaj by ich bolo čo najviac ), ktorí nám prinášajú svetlo.

27.11.2013 5 z 5

Operace Bruneval Operace Bruneval Jiří Šulc

Spočiatku to vyzeralo, ako nudný vojnový román odohrávajúci sa v zázemí, ale potom dej začal parádne gradovať a k slovu sa dostali aj zbrane a akcia. Autor tentokrát dokázal namiešať vynikajúci kriminálno vojnový koktail.

23.11.2013 5 z 5

Sharpův tygr Sharpův tygr Bernard Cornwell

Ráta sa mi, že autor do tohto románu príliš nevnucuje romantiku. Lebo zabíjanie nemá s romantikou nič spoločné. Komu by sa zdal tento príbeh naivný, nech radšej siahne po nejakej dokumentárnej knihe, pretože toto je čisto dobrodružný román a v takom predsa musí niekto aj prežiť. A čitatelia právom očakávajú, že to bude hlavný hrdina. Ide predsa o ďalšie pokračovania a honoráre...nemám pravdu, pán Cornwell ?? :-)

16.11.2013 5 z 5

Poslední vlak z Gun Hillu Poslední vlak z Gun Hillu Gordon D. Shirreffs

Milo ma prekvapilo, ako zručne je tento western napísaný. Čakal som príbeh rodokapsového typu a čítal som ho len zo zvedavosti, aby som ho mohol porovnať s filmovým spracovaním a vykľul sa z toho naozaj kvalitný western. Môžem vyjadriť len ľútosť, že dobré westerny od L´Amoura, Olsena, Schäffera a ďalších, sú u nás vydávané len sporadicky.

05.11.2013 5 z 5

Mŕtvy na Pekelnom vrchu Mŕtvy na Pekelnom vrchu Juraj Červenák

Pred rokom som si vypočul rozhlasovú hru a treba uznať, že autor v knižnej podobe príbeh poriadne rozvinul. Má to rýchly spád, odohráva sa v historicky zaujímavej dobe a vyvážene splieta prvky dobrodružného a detektívneho žánru. Konečne zas niekto na Slovensku, kto sa intenzívnejšie venuje písaniu historických románov.

27.10.2013 5 z 5

Smrt králů Smrt králů Bernard Cornwell

Dôstojné pokračovanie predošlých dielov..

18.10.2013 5 z 5

Mosty do Tel Avivu Mosty do Tel Avivu Jiří Šulc

Autorovi to šlape...výborné prepojenie politického, vojnového a historického románu..

08.10.2013 5 z 5

Dva proti Říši Dva proti Říši Jiří Šulc

Vynikajúci thriller zo zásadného obdobia Československej republiky. Byť učiteľ dejepisu a vyučovať 2 sv.vojnu, odporučím ho prečítať svojim žiakom, a až potom by som sa pustil do výkladu učiva.

28.09.2013 5 z 5

Tygři z Mompracemu Tygři z Mompracemu Emilio Salgari

Z tejto knihy som veľmi sklamaný. Autor opisuje Sandokana ako obávaného piráta, zabijaka a drsného muža a na druhej strane ho nechá slintať a vzdychať za Marianou, ktorá sa takisto nelogicky okamžite zamiluje do neho. Sandokanovi muži sú ochotní zomrieť len pre to, aby ich vodca mohol byť s Marianou a nájde sa tu dosť ďalších absurdných okamihov. Celkovo mi to vychádza ako naivný príbeh, ktorý žrali čitatelia v 19. storočí, ale v 21. storočí nemá šancu. Nostalgia, nenostalgia. Jediná rozumná postava, ktorú však autor nerozvinul, ako by si zaslúžila, sa mi javí Yanez.
Taktiež nemôžem súhlasiť s vetou v noticke pri autorovi, že Salgari je taliansky Jules Verne. Prepáčte, ale s Verneom nemá Salgari nič spoločné a nemožno ich ani porovnávať, pretože mu Talian nesiaha ani po päty.

27.09.2013 1 z 5

Příštích sto let Příštích sto let George Friedman

Kniha skutočne núti zamyslieť sa nad tým, aký je svet dnes a aký môže byť v budúcnosti. Autor uvádza súvislosti, ktoré by mohli viesť ľudstvo určitým smerom, nie, čo sa naozaj stane. Pretože, koľko ľudí, toľko názorov a každý jednotlivec má ten svoj. Stačí si len spomenúť, aký bol svet pred dvadsiatimi rokmi, koľko počítačov a mobilov sme mali v izbe vtedy, ako fungovali rodiny kedysi atď. a všetko nám musí byť jasné. Svet sa naozaj dokáže za dve desaťročia neskutočne zmeniť...

04.09.2013 5 z 5

Pirátská odysea Pirátská odysea Michael Crichton

Mal som pocit, že čítam rodokaps. Dej je podaný takým rýchlym spôsobom, že nie je čas obľúbiť si, alebo znenávidieť niektorú postavu. Zdá sa až neuveriteľné, že túto knihu napísal Crichton. To už lepší je Čierny korzár.

02.09.2013 2 z 5

Zlato Arkony. Kniha druhá Zlato Arkony. Kniha druhá Juraj Červenák

Poviedky o Roganovi mali pre mňa väčšie čaro, ako tento román. Evidentne bol napísaný pre peniaze a je to poznať. V Červenákových knihách sa zo zásady prirodzenou smrťou nezomiera, to by zrejme čitateľa unudilo k smrti, ale v tomto románe je toho sexu a masakrov až nad mieru. Jediné pozitívum Zlata Arkony vidím, že román trochu priblížil dobu a život polabských Slovanov, čo vyžadovalo venovať veľa času naštudovaniu histórie. A práve toto u autora obdivujem a v jeho príbehoch vyhľadávam. Rogan je jednoducho najlepší v poviedkach, podobne ako Conan.

24.08.2013 3 z 5

Tažení Tažení Robyn Young

Výpravne napísaný román o posledných rokoch existencie Templárov vo Svätej zemi, ktorý nadväzuje na prvý diel a v ničom nezaostáva. Povedal by som, že skôr predčí. Opis bitiek autorka profesionálne zvládla a plynulé prechádzanie deja zo strany Frankov na stranu mamelukov taktiež. O Templároch toho v posledných rokoch vychádza neúrekom, ale táto kniha patrí k tým, ktoré môžem odporučiť.

08.08.2013 5 z 5