Marthas Online Marthas komentáře u knih

Instant karma Instant karma Marissa Meyer

2,5/5 Za mě byl námět zajímavý, obzvláště ta karmická část, ale zpracování zejména začátku pokulhávalo. Zdá se mi, že má autorka problémy se začátky (četla jsem a komentovala totiž i její knihu Bez srdce, jež je na tom v tomto ohledu obdobně). V Instant karma jsem měla problém a to velký do strany 100. Do čtení jsem se musela nutit a přemýšlela, zda to nezabalím, ale vytrvala jsem. Nevadily mi ani tak charaktery hl. hrdinů ani šablonovitost. Spíše se zdálo, že některé vtipy do té 13. kapitoly, buď nebyly vtipné anebo jsem nepochopila jejich pointu, míjeli mne. Nepomohlo ani to, že neumím dost dobře španělsky a sem tam se v textu vyskytlo slovo, kterému jsem nerozumněla. Dále se knize bohužel nevyhnuli ani tiskařsští šotci anebo chyby v překladu. Knihu tedy nemohu hodnotit lépe než hodnotím, bohužel ten prostředek a ani konec nebyly takovej hit, aby to vyrovnalo tu prudu na začátku, protože ze 400 stran bylo prvních 100 fakt núďo. Sama pro sebe se celkem divím, že má někdo zájem tuto knihu zfilmovat. Pravda, ale je, že pokud bude scénarista šikovný, tak námět je to dobrý, i když celkem předvídatelný.

04.09.2021 3 z 5

Příliš mnoho žen Příliš mnoho žen Rex Stout

3,5/5 Kniha nebyla špatná to ne. Tentokráte jí pouze nepomolo, že byla jedinou v mém držení. Tudíž jsem její čtení musela natáhnout cca na měsíc. Taky se mi nelíbil její konec. Přesto ale hodnotím kladně, hodně se zde dozvíme o Archiem, Wolfe tentokrát upozaděn.

23.08.2021 4 z 5

Jen přes mou mrtvolu Jen přes mou mrtvolu Rex Stout

Mně osobně se ty balkánské dívky tak popletly, že jsem nepochopila skoro pointu. Mimochodem jsem četla vydání od Bety z roku 2007 a chyb tam bylo dost, i když míra nebyla tak velká, na jakou jsem zvyklá z knih dnešních. Jinak Archie tentokrát opravdu perlil.-)

20.07.2021 3 z 5

Mnoho strak věští vraždu Mnoho strak věští vraždu Anthony Horowitz

Z posledních autorových počinů, které jsem měla tu čest číst, je to po špionské sérii o Alexi Riderovi opět zase něco, co se dá číst. Postavy mi sice taky nepřirostly k srdci a ani prostředí mne nijak moc neuchvátilo, vyšetřovatelka taktéž nezískala přehnané sympatie, ale alespoň se to dle mého vyvedlo lépe než podoné napodobitelské tendence tohoto autora na dílo Arthuru C. Doyla. V porovnání s nimi hodnotím 4 hvězdami. A hlavně se to obešlo bez totálního zhnusení mé osoby na konci knihy. Až na konec Knihy v knize, který by mohl některé naštvat. Nesnáším toto zobecňování, protože všichni vzteklí psi se musí utratit, protože je to nakažlivé, ale jak hodně je nakažlivé u lidí.

26.06.2021 4 z 5

Možná tentokrát Možná tentokrát Kasie West

Tak tahle knížka od autorky se mi fakt líbila. Možná proto, že jsem četla nějaké nespokojené recenze a tak jsem byla jen příjemně překvapená, jak je dobrá. Mínusy naprosté minimum: vadila mi akorát stále se opakující ilustrace květin u každé akce, byla stejná a já bych ráda u každého povídání o květině, měla obrázek té květiny, o které se mluví a dál mi vadilo nepočeštěné jméno jedné z hlavních postav. Po chvilce jsem měla chuť za každé nevyskloňované oslovení do něčeho praštit. Naštěstí mi přijde mlácení knihou o zeď opravdu barbarské, neproduktivní a hlavně drahé, s tímhle s autorkou opravdu nesouhlasím. Kniha se jednoznačně probojovala do mé Top 3 od autorky a řadí se zaslouženě vedle PS Líbíš se mi a myslím, že předběhla Kluka od vedle :-)

05.06.2021 4 z 5

Statečné a zlomené srdce Statečné a zlomené srdce Brigid Kemmerer

2,5/5 No, zdá se mi to anebo se změna hrdinů knihy projevila na kvalitě příběhu, jak já jen nesnáším postavu arogantního Rhena. Tentokráte byl spád knihy plynulejší a kniha byla stále stejně čtivá celou dobu, i překlad byl lepší, takže uvidíme, pokud se vydavatelsví rozhodne sérii dovydat, přečtu si třetí díl taky, abych věděla jak to celé skončí.. I když si stále myslím, že by autorka udělala lépe, kdyby zůstala v contemporary vodách a do fantasy se nepouštěla.

05.06.2021 3 z 5

Dědictví Kláry Foxové Dědictví Kláry Foxové Rex Stout

4/5 V pořadí třetí případ Nera Wolfea a jeho společníka Archie Goodwina se mi líbil více než první. Dvojku jsem nečetla, nenalákala mne anotace. Naštěstí případy nijak moc nenavazují až na pár narážek, které se dají pochopit při znalosti anotace předchozího dílu. Zábavné a napínavé je Dědictví, jež nám zde zanechal Rex Stout. I chyb tam nebylo mnoho, překlad dobrý, obálka moc pěkná. Hvězdu srážím za zmatení postav, kdy si buď sám autor anebo překladatel spletl ke konci, když se to rozuzlovává, jmenně strážníka a prokurátora: dvě vedlejší postavy ale rúzných šarží a důležitosti.
ps: Štve mne, že jsou díly různě pospojovány v různých sbírkách a že nejdou postupně, protože u nás v knihovně autor bohužel značně prořídl a R. Goldsborougha, tam nenajdete už vůbec.

27.05.2021 4 z 5

Záhada na zámku Styles Záhada na zámku Styles Agatha Christie

Po cca 15 letech jsem si dala re-reading této detektivky: prvního dílu série od mojí z dětských let oblíbené autorky. Nezklamala. Sice jsem se sem tam hůře orientovala, ale to nepřikládám za vinu autorce, ale spíše své hlavě. Další díly si určitě také zopáknu, hezky po pořadě. Prostor pro navýšení jsem si nechala. Stará dobrá Anglie z toho přímo dýchá.
první vydání z roku 2001 od KK

17.05.2021 4 z 5

Mezi světlem a stíny Mezi světlem a stíny Anca Sturm

3,4/5 Bohužel začátek knihy mne nijak moc nechytil, nemohu pominut, že se sem vetřel nechtěný činitel v podobě slova cool, které dost zmrazilo mé nadšení předchozím dílem ( do fantasy knih podle mne taková slova nepatří), pak mé zklamání pokračovalo dle mého nedostatkem akce a napětí a frustrace se stupňovala a konec toho už moc nezachránil, byl takový uspěchaný, snadný. Postava Flinn mi v některých pasážích přišla náhle dost natvrdlá, nemluvě, že si některé věci odporovali. 3 hvězdy za obálku, sloh - převedení, vůbec grafika jako minule a typografie tentokráte super. Řekla bych, že bohužel načrtnutý svět se vybarvuje, ale ne tak jak by se mi líbilo. Možné prostě je, že díl trpí nešvarem dílů druhých, tedy takové předpřipravení na vyvrcholení v závěrečném díle. Taky si autorka mohla dát víc práce s tím, aby se důležité indicie zakamuflovaly lépe a nebylo už v prostřed knihy jasné, kam to směřuje. Přesto se nedá říci, že bych si nechala ujít další díl, pokud tedy vyjde, přeci jen některé postavy mi přirostli k srdci a chci vědět jak skončí. Prostě, pokud se vám líbila jednička, snižte trochu svoje nároky a čtěte. Dávám do doporučených, protože tam mám vždy vše ze sérií, co u nás vyjde a lehce zvědavě vyhlížím poslední díl, v očekávání buď velkého průšvihu a zmařených nadějí nebo mě třeba autorka ještě překvapí a vybruslí z té šlamastiky s grácií.
Ps Jen tak naokraj komentář k životopisu: Zajímalo by mne, kdo je v dětství posedlý tím, aby chodil do internátu, kde ho navlečou jako klauna a který má víc pravidel než celá Dk.

12.05.2021 3 z 5

Magický expres Magický expres Anca Sturm

4/5 Zajímavý příběh o hledání ztraceného a nalezení nečekaného a neřku-li nehledaného. Knize se nedá upřít krásná obálka, velmi povedený překlad, až na pár chybek, které utekli buď pozorným korektorům anebo v tiskárně, je provedení skoro bezvadné. Ani autorčin zvukomalebný styl psaní a popisu mi nevadil, i když mou fantazii to nenakoplo, ale tu nenakopne nic. Jediné, co to trochu kalí a za co srážím, je někdy pro mne málo uvěřitelná psychologie postav. Obrázek si udělejte sami, doporučuju a do druhého dílu se pustím brzy, ale nejsem si jistá, zda se u nás dočkáme všech knih.

29.04.2021 4 z 5

Zmije hraje golf Zmije hraje golf Rex Stout

3,4/5 Zajímavá postava velkého detektiva Nero Wolfa a i jeho věrného spolupracovníka Archie Goodwina a jejich "první případ", uvěřitelné charektery a motivy. Bohužel třešničkou na dortu nebyl sloh či překlad. Neřekla bych, že by kniha byla až tak archaická, ale místy se mi zdálo, že tam či onde nesedí například zápory a jiné. Na další díly se chystám a doufám, že budou už jen lepší.

24.04.2021 3 z 5

Bohyně Bohyně Josephine Angelini

2,4/5 Nějak si nemůžu pomoct, ale i s tou přehršlí akce nebo právě proto kniha tak nějak prošumněla mimo mě a mé city. Tak nějak jen okrajově jsem vnímala všechnu tu smrt, což by být nemělo.
Když porovnám jednotlivé díly, přišel mi třetí a závěrečný díl nejméně povedený. Nevyužitý potenciál knihy, jejíž závěr mi přišel značně osekaný a opravdu už přitažený za vlasy, a ta snaha, aby se už vše už zavřelo a ukončilo.

17.04.2021 2 z 5

Proroctví Proroctví Josephine Angelini

3,5/5 Místy mi ta knížka přišla trochu překombinovaná, obzvláště konec, který mi taky přišel lehce odbytý a natažený na další díl. Nechala jsem si trochu prostoru pro navýšení u dalších dílů, ještě uvidíme.-)
Přesto se mi toto zakomponování řeckých dějin do příběhu asi líbilo nejvíce, z toho co jsem zatím k tomuto tématu četla.

10.03.2021 3 z 5

Dopisy ztraceným Dopisy ztraceným Brigid Kemmerer

4,5/5 Tak jsem splnila svou pohružku, že si od autorky přečtu něco jiného než jen Temné a osamělé prokletí. Opravdu to bylo lepší. Přes celkem jednodušší styl psaní - sloh a souvětí - byl příběh prodchnutý jiskrou a postavy byly plastické, charaktery realistické a rozhovory uvěřitelné...

02.03.2021 4 z 5

Frankensteinova továrna Frankensteinova továrna Andrew James Butcher

No co říct? Normálně moc scifi nečtu, ale tenhle mix scifi, budoucnosti a světa špionů, se mi znovu docela líbil. Víc v recenzi v záložkách

Re- reading: 2.2.2021 - 3.2.2021

03.02.2021 4 z 5

Jediný skutečný král Jediný skutečný král Soman Chainani

Nu závěr mne zase tolik neuchvátil a časté tiskařské nedorazy a chyby v textu knize taky nepřidaly. Možná to je částečně také tím, že pro autora je zabití postavy, tak běžné jako pro některé výměna ponožek. A vývoj charakterů, pro mne nebyl tak přirozený, abych mu uvěřila. Pravda, ale je, že se to dalo napsat i hůře.

03.01.2021 3 z 5

Čtvrtý hrob pod nohama Čtvrtý hrob pod nohama Darynda Jones

(SPOILER) No, cca asi posledních 100 stran nějaký děj. Už jsem myslela, že to nedám. Zdá se mi, že autorka ráda zmrtvých vstání a opak jako překvápko v dalších dílech. A oprava, nedozvíme se význam jména ale...
Otázka, zda bych chtěla další díl? Snad ani ne, už jsem si něco domyslela.

05.12.2020 2 z 5

Náhradní kluk Náhradní kluk Kasie West

3,5/5
Kniha nebyla špatná, ale pravděpodobně jsem od ní měla příliš vysoká očekávání. Obzvláště vezmu-li v potaz, že není moje první od autorky. Nepovedlo se jí ani zdaleka sesadit v mých očích hravou PS Líbíš se mi a nedosahuje bohužel ani kvalit Kluka od vedle. Nepatří samozřejmě ani k nejhorším. A co mě štvalo, že jsem ze začátku ne vždy pochopila, o co v dialogu kráčí. Taky mi přišla taková naivní. Na druhou stranu jsem se ale docela nasmála. A málem se mi povedlo ji přečíst za 24 hodin, kdybych nemusela spát a jíst, určitě bych to zvládla rychleji než za 1 den a 12 minut.-) Klidně si ji přečtěte a udělejte si názor sami.

14.10.2020 3 z 5

Temné a osamělé prokletí Temné a osamělé prokletí Brigid Kemmerer

(SPOILER) Všeobecně jsem už pár převyprávění četla a zatím nikdy a nikomu se nepovedlo napsat převyprávění Krásky a zvířete tak, aby se mi to opravdu a bez výhrad líbilo. Co se mi nelíbilo zde: za prvé nevím, zda je autorka nebo překladatelka negramotná ale upřímně mi přišlo, že se na knize někdo nepěkně vyřádil. Slyšela jsem, že autorka je schopná a překladatelku, tuším, znám z jiných knih, ale tahle kniha mi přišla jako grafomanský blábol za který, nevím, komu mám poděkovat. -Postavy mi přišli ploché a nedodělané, dialogy nucené, natahované, neuvěřitelné. -Ta spousta stránek čítá spoustu vaty. -Co jsme se z knihy vlastně dozvěděli o světě, ve kterém se odehrává, pokud nechci spoilerovat řeknu, že nic moc. -A ta jména Uhlíkov, no promiňte, ale tehle název ze mne vykřesal maximálně zhnusení. A jedna z hlavních záporaček fakt origo nejdřív jméno z bible, haha a pak i Karis Luran.-/ -Fakt neuvěřitelně jsem se nudila zhruba prvních 300 stran, říkám fakt bichle. A za co tedy ty dvě hvězdy: +Ucházející obálka a jedna z postav, kterou jsem si jakž takž oblíbila a kvůli niž bych byla ochotná obětovat další čas, abych si přečetla i další díl, pokud bude jen jeden a já se k němu dostanu. +A to, že po té cca. 300 straně jsem to dokázala dorazit za jeden den čili náznak spádu.
Závěrem: Zase jednou dílo, které hnilo v mozku nebo na papíře autora dle mého příliš dlouho. Nebo žánr fantasy Brigid Kemmererové fakt nesedí. O čemž mám v plánu se ještě blíže přesvědčit v jedné její jiné knize.

30.09.2020 2 z 5

Dlouhá cesta domů Dlouhá cesta domů Louise Penny

Vypadá to, že se stále neshoduji s většinovým vkusem, co se líbí ostatním nelíbí se mně a obráceně. Toto byl ten obrácený případ. Kniha mne opravdu zaujala, ne-li se mi líbila. Nečetla jsem ji s odporem. Dokonce jsem uvažovala nad 4 hvězdami, které nakonec přeci jen nedám.

29.09.2020 3 z 5