Marsí5 Marsí5 komentáře u knih

Hra o trůny Hra o trůny George R. R. Martin

Knihu jsem četla na počátku velkého šílenství se začátkem seriálu. Od mnoha lidí se dozvídáte, že Hra o trůny se musí vidět. Já k tomu říkám: Ne, tohle se musí číst!
Seriál má u mě plus jen díky první sérii, která je dokonale natočená podle první knihy. Pokud vás mate velké množství postav, doporučuji kouknout na první sérii, urovnat si hlavní postavy a pak už jenom číst a číst. A po pátém dílu jen čekat a čekat na další :-D
Takže, shrnutí: Propracovaný děj, skvělé dialogy, měnící se charakter postav (V první knize chcete postavu nechat zabít, po několika kapitolách, už o ni nechcete přijít!), překvapivé zvraty. Žádná z postav si není jista svým životem :-D
Na dokončení série čekám již několik let, doufám, že po dokončení seriálu vyjdou další knihy!

20.01.2019 5 z 5

Zlámané kosti Zlámané kosti Angela Marsons

(SPOILER) Čím víc Kim poznávám, tím méně si o ní myslím, že by bylo těžké s ní vycházet. Naopak, pokud pochopíte její povahu, je úžasně přímá a jak ji vidíte, taková prostě je. Žádná přetvářka.
Kniha je opět skvěle napsaná, dobře se čte, tým vyřeší několik různých případů a vše nakonec zapadne do sebe. Líbí se mi, jak si autorka umí pohlídat, kdo má jaké informace.
V tomto díle chvíli trvalo, než se vyšetřování dobralo nějakých stop, ale líbilo se mi, že vyšetřující hledali další možnosti kudy se dát. V závěru Kim opět "seplo", ale oproti jednomu z minulých dílů (což byla zatím výjimka) to mělo uvěřitelnou logiku :-)
Určitě doporučuji :-)

13.04.2023 4 z 5

Pokrevní pouta Pokrevní pouta Angela Marsons

(SPOILER) Další díl této napínavé série za mnou.... Celkově jsem spokojená, autorka opět nezklamala, ale oproti jiným knihám má tahle pár nedostatků :-)
Velmi mě mátly zápisy "Můj milý deníčku...". Pořád jsem čekala, kdy najdou onu mučenou oběť. Nenapadlo mě, že je to děj z minulosti.
V popisu se píše o ráně do srdce, ale v knize je popisovaná rána ve spodní části těla nebo do břicha....
V tomto případu mi chyběly stopy vedoucí k pachateli. Dozvíme se, kdo za tím stojí, ale důkazy dostaneme, až když si Kim vše sama propojí. Z toho vyplývá i moje "nespokojenost" , jak na to vlastně mohla přijít. U všech zatím přečtených knížek je postup opačný. Za to ubírám jednu hvězdu.
Jinak se stále jedná o dobře napsaný příběh se zajímavými postavami. Líbí se mi, že se některé situace na pozadí prolínají více knihami. Čtenář má pocit, že nesleduje jen policii při práci, ale také životy postav :-)

24.11.2022 4 z 5

Marťan Marťan Andy Weir

Super :-) Knížka se četla velice lehce, což mě překvapilo vzhledem k popisům různých funkčních problémů a jejich řešení (nejsem vůbec technický typ!). I přesto tyto části nebyly nudné a vysvětlené byly tak, že jsem je pochopila i já (jak moc to bylo přesné, posoudit nedokážu - strojaři, fyzici a botanici mi prominou ;-) ).
Hodně jsem se nasmála, konec skvěle gradoval, i když jsem ho znala už z filmu (dočítala jsem do půl jedné v noci! :-D ). Líbilo se mi, že je v knize ponecháno v podstatě logické vyřešení, žádné hrdinské činy a obětování se (za tohle mají filmaři body dolů - když si za závěr zvolili jedinou variantu, kterou aktéři okamžitě zamítli a zjevně byla v knize spíše pro humorné uvolnění napětí).
Příběh, zábava, napětí, zajímavé informace - vše v jednom, vřele doporučuji ;-)

06.03.2019 4 z 5

Sedm sester Sedm sester Lucinda Riley

Na tuto sérii mě přivedla zákaznice, do které bych nikdy neřekla, že bude něco takového číst :-D
Velmi pěkný a dobře zpracovaný námět. Knihy se velmi dobře čtou, dozvíme se něco z historie, podíváme se po světě a do několika rozdílných kultur. Každá ze sester je povahově jiná, dozvídají se o sobě něco nového, mění se a potkávají další zajímavé postavy :-)
Nejedná se o přeslazenou červenou knihovnu , kde každý příběh probíhá jako přes kopírák.
Tohle jsou opravdu seriózně napsané knihy na úrovni :-)

09.12.2022 5 z 5

Jeho banán Jeho banán Penelope Bloom

Původně jsem čekala něco, co bych označila jako "brak", ale musím říct, že mi kniha vzala vítr z plachet a nakonec jsem se docela bavila :-)
Není to žádné složité dílo, ale napsaná je dobře a jako odpočinková kniha, která pobaví, se rozhodně neztratí. Uvidíme, jestli se dostanu i k dalším dílům série. Zatím si nejsem jistá, nicméně bych se tomu nebránila :-)

13.11.2022 4 z 5

Říjnový seznam Říjnový seznam Jeffery Deaver

No, teda! :-D
To bylo úplně boží :-D
Deaver se opět ukázal jako mistr manipulace. Tentokrát se mi podařilo drobnou část příběhu rozluštit, ale zdaleka to nestačilo na celou mozaiku :-D
Zvláštně psané, přesto nechybělo napětí a nečekané rozuzlení ;-)
Rozhodně povinné dílo pro každého fanouška ;-)

04.08.2021 5 z 5

Spolubydlící Spolubydlící Beth O’Leary

(SPOILER) Musím říct, že asi do čtvrtiny knížky mi Tiffy nebyla moc sympatická a považovala jsem ji téměř za husu, že se tak upíná ke svému bývalému.... Naštěstí v této části knihy začala lístečková komunikace s Leonem, takže jsem u příběhu vydržela a jsem za to ráda! :-D
Dál už to totiž začalo být zajímavější - vzkazy, postupně se měnící vztah mezi spolubydlícími (i když se ještě neviděli), Tiffino uvědomění pravdy o vztahu s bývalým, do toho ta správná porce romantiky....
Za mě celkově dobré, ale může chvíli trvat, než vás to chytne ;-)

06.10.2023

Duch domu Ashburnů Duch domu Ashburnů Darcy Coates

(SPOILER) Sama na horory a duchařiny moc nejsem, ale kamarádka tuto sérii chválila, takže v rámci výzvy jsem po ní sáhla.
Vzhledem k zápletce čtenáře čeká dost popisných částí, málo rozhovorů a ne moc hluboko propracovaných postav. Mně samotné to úplně nesedlo, ale každému vyhovuje jiný styl psaní a příběhů :-)

Oproti tomu, co mi vážně vadilo...
Co Addy celé dny pořád dělala?! Dostanu dům, tak ho snad celý projdu, ne? :-D
A když večer zjistím, že přes okna vidím kulový, tak je snad umyju! :-D
A vrchol příběhu o vražedkyni s nadpřirozenými schopnostmi - zastaví ji zamčené dveře! :-D

Nicméně každý příběh má své mouchy, průměr bych tomu dala ;-)

03.04.2023

Pohřbená pravda Pohřbená pravda Angela Marsons

(SPOILER) Další příběh, další spokojenost :-)
Oproti jiným vyšetřováním má v tomto případě čtenář navrch a kousky skládanky se mu pospojují dříve než všem členům všech týmů. Jo, jo.... Kdyby spolu kolegové hned mluvili... :-D Autorka velmi dobře předvedla, jak je důležité komunikovat a předávat si informace :-)
Velmi dobrý příběh, i když s poměrně drsným a hrůzu nahánějícím tématem.

08.01.2023

Za zavřenými dveřmi Za zavřenými dveřmi B. A. Paris (p)

(SPOILER) Tak tohle byl nakonec nervák.... Několikrát jsem musela knihu na pár hodin odložit, abych se oklepala.
Nejdříve jsem čekala klasický thriller s psychickým týráním, domácím násilím a snahou se z bludného kruhu vymanit, ale ukázalo se, že hlavní záporák je ještě větší h****, než jsem si myslela...
Kniha je dobře napsaná. Líbilo se mi vracení se v čase i změna na závěr, abychom byli do poslední chvíle napjatí. Párkrát jsem si myslela, že vím, co bude dál, ale nikdy jsem neměla pravdu. Místy jsem ani neodhadla, kdy hrdinka "hraje roli" a kdy mluví vážně. Konec mi udělal radost.
Doporučuji, ale pozor na nervy ;-)

13.11.2022 4 z 5

Němý křik Němý křik Angela Marsons

Na autorku jsem slyšela hodně pozitivních ohlasů, proto jednoho dne musela přijít na řadu :-)
Příběh sám o sobě nebyl špatný. Lákavá zápletka, uspokojivá policejní práce (v některých detektivkách o ni ani nezavadíte), překvapení a nečekaný zvrat....
Nicméně mi chvíli trvalo, než jsem se do knížky začetla a musím říct, že Kim není vůbec sympatická osoba. Na druhou stranu její vlastní příběh mě zaujal, takže hodnocení je rozhodně nadprůměrné :-)
Sérii dám určitě ještě šanci a uvidíme, jak zajímavé případy si autorka umí vymyslet ;-)

31.08.2022 4 z 5

Muži, kteří nenávidí ženy Muži, kteří nenávidí ženy Stieg Larsson

Knihu jsem četla do čtenářské výzvy a popravdě jsem ji původně po zhlédnutí filmů nikdy netoužila ani otevřít.
Proto jsem byla velmi mile překvapená, že se nejedná o nijak složité dílo. Larsson dokáže/dokázal psát s nečekanou lehkostí i o drsných a nepříjemných věcech, což jsem u severské detektivky ještě nezažila.
Knížka se čte velmi dobře, udrží Vaši zvědavost až do konce, i když bych přímo neřekla, že Vás vtáhne do děje. Popisy ekonomických procesů a z toho vyplývající následky jsou pro mě španělskou vesnicí a přiznávám, že jsem z toho pochopila maximálně polovinu (a to si nejspíš i fandím :-D )
Knihu doporučuji, nemusíte se bát složitého díla :-)

20.10.2021

Prázdné křeslo Prázdné křeslo Jeffery Deaver

Pááni!
Už třetí kniha od tohoto autora, všechno příběhy Amélie a Lincolna, a zatím absolutně nejlepší! Nejdříve si říkáte, co bude na další polovině stránek, když se pronásledování blíží k úspěšnému závěru. A od té doby nečekané zvraty neberou konce!
Autor vás okamžitě vtáhne do děje a už nepustí, napínavá gradace, která probíhá téměř čtvrtinou knížky, při odhalování zločinů už jen valíte oči :-D
Luxus!!!

09.03.2019 4 z 5

Dívka, která si říkala Tuesday Dívka, která si říkala Tuesday Stephen Williams

(SPOILER) Tuesday je vražedkyně, anděl pomsty, krutá, chladnokrevná a jistě byste našli mnoho dalších označení.... Přesto ji neberete jako špatného člověka. Spíše se hodí pojem antihrdina.... Tak trochu Punisher v sukni :-D
Knížka se čte dobře, kapitoly ubíhají, plán se rozplétá a postupně zjišťujete, kam až sahá a jaké jsou skutečné motivy.
Škoda, že autor nenapsal pokračování, velmi ráda bych si ho přečetla :-)

06.10.2023 4 z 5

Balada o ptácích a hadech Balada o ptácích a hadech Suzanne Collins

(SPOILER) Původní Hunger games mě sice tolik nenadchly, i tak jsem nemohla odolat a nedoplnit si další část příběhu :-)
Nevím, jestli autorka s touto knihou počítala už u předchozích částí, ale je vidět značný posun ve stylu psaní. Příběh mi sedl mnohem víc, moc dobře se četl, rychle mě vtáhl do děje.
Nedozvíme se celý životní a kariérní postup prezidenta Snowa - je nám představena jen část jeho mládí, která ale velmi zásadně ovlivnila pozdější trilogii. Ve své podstatě není mladý Coriolanus zlý člověk, ale drží se svého hodnotového žebříčku a snaží se udělat vše potřebné, aby dosáhl svého snu - moci. Díky tomu je nakonec schopný jít přes mrtvoly... Doslova....

07.06.2022 4 z 5

Www.bez-bot.cz Www.bez-bot.cz Ivona Březinová

Už dlouho jsem se u knihy nenasmála tolik jako teď :-D
Tématu jsem se obávala, ale nakonec jsem byla velice mile překvapena. Kromě počátečních nesnází se jedná o velmi veselou knihu, i když s vážným podtextem.
Doporučuji každému, kdo chce získat náhled do této problematiky, ale bojí se, aby čtení ustál po psychické stránce ;-)

19.06.2020 5 z 5

Cesta Cesta Cormac McCarthy

Knihu jsem četla do čtenářské výzvy. Vybrala jsem ji, protože znám i film...
A upřímně absolutně nechápu, nejenom ZA CO dostala Pulitzerovu cenu, ale také PROČ se tahle kniha vůbec vydala!
Jediné, co mi knížka dala, je napsané už v popisu. Víc z toho prostě nedostanete...
Nikdo neví, co se stalo, svět je šedivý a pustý, nic neroste a téměř nežije a neurčitý závěr, pod kterým si představím jen pokračování toho stejného, ale rozhodně žádnou naději.
Asi poprvé knihu nedoporučuji, protože jsem jejím přečtením nezískala vůbec nic...

29.01.2020

Šest vran Šest vran Leigh Bardugo

Trvalo to pár stránek, než jsem se začetla, ale pak už jsem se nemohla odtrhnout a všechno mělo spád a jedno překvapení střídalo druhé :-)
Kniha je promyšlená, postavy mají charakter, každá svou minulost, která ji utvářela, všechno se dozvíte ve správný čas a zapadne to do sebe. Chvilku si myslíte, že se plány úplně pokazily a nakonec bylo vše domluvené.
Skvělé, určitě mě čeká pokračování ;-)

06.11.2019 5 z 5

Elantris Elantris Brandon Sanderson

Moje první setkání s autorem (zvoleno do čtenářské výzvy) - a musím říct, že rozhodně nezklamal! ;-)
Knížka se čte velmi dobře, příběh je promyšlený, každá záhada má logické zdůvodnění, politické postoje a intriky jsou dobře vysvětlené (proč se někdo nějak chová a co z toho vyplývá), nechybí ani závěrečné napětí a nečekaný zvrat. Svět Elantris má autor pěkně promyšlený a není na škodu, že se čtenář dozvídá informace postupně. Všechno do sebe pěkně zapadá a v závěru se dozvíte všechno potřebné, aby byl obraz úplný :-)
Knížka se mi líbila, k autorovi se určitě ještě vrátím ;-)

20.08.2019 4 z 5