marrie5227 marrie5227 komentáře u knih

Sherlock Holmes: Skandál v Čechách | A Scandal in Bohemia Sherlock Holmes: Skandál v Čechách | A Scandal in Bohemia Arthur Conan Doyle

Ani zde Sherlock Holmes nezklamal. Krásné propojení s naší zemí a smrtelností, kterou u Sherlocka vyvolává přítomnost Irene Adlerové.

04.07.2021 4 z 5

Můj sen o zlatě a sněhu Můj sen o zlatě a sněhu Martin Fourcade

Martin Fourcade patří mezi mé nejoblíbenější sportovce a jeho sportovní kariéru jsem roky obdivovala. Knihu jsem měla od jejího vydání, ale nakonec mne doprovodila na výlet do Jižní Koreje, kde jsem ji během dvou jízd autobusem s chutí zhltla.
Krásný příběh o talentovaném sportovci, který toho mnoho dokázal.

04.07.2021 5 z 5

Přízraky domu Carrowů Přízraky domu Carrowů Darcy Coates

Troufli byste si strávit noc v domě hrůzy? Nebo těch nocí dokonce několik? Hrdinové třetího dílu Strašidelných domů tuto výzvu přijali a rozhodně to nebylo růžové.

Remy pracuje jako průvodkyně v Carrow, nejstrašidelnějším domě ve státě. V domě, kde sériový vrah zabil nejen původní obyvatele, ale také každého, kdo domu vkročil. Dokonale se vtělil do původního majitele a místním působil ze života peklo.

Po jedné prohlídek Remy osloví tajemný návštěvník, že by rád v domě uspořádal dvoutýdenní pobyt. Po dlouhém váhání Remy souhlasí a uzavírá se do domu spolu s médiem, nadšenci i lovcem záhad. Podaří se jim spatřit nějaký nadpřirozený jev nebo jsou vše jen báchorky?

Bouře odřízne ostrov od okolního světa a dům se probouzí.

Mimo tento díl jsem četla také Duchové rodiny Folcroftů, Strašení v Rookwardu a Fantoma z Blackwoodu. A jakože haló??

Tohle je zatím nejlepší kniha, kterou jsem od Darcy četla. Hltala jsem každou stranu, podezírala nesprávné postavy, brečela a tajila dech.

Už dlouho se mi nestalo, abych byla z knihy tak nadšená, protože tohle bylo perfektní. Ovšem, dočkali jsme se také happy endu, jaký Darcy umí a svoje příběhy tím trochu odlehčí.

Knihy Darcy mám moc ráda a tohle byla skvělá duchařina.

02.04.2024 5 z 5

Zaostřeno na tebe Zaostřeno na tebe Amy Lea

Chce se mi plakat, křičet, smát se a nadávat, že už je konec. Tohle byla jedna z nejlepších knih, které jsem zatím letos četla a díky Amy Lea jsem se zamilovala!

Jaký je rozdíl mezi sebepřijetím a sebeláskou? A dokážeme vůbec milovat někoho druhého, když nemilujeme sami sebe?

Crystal je úspěšná fitness instagrammerka, ale speciální. Pyšní se totiž sebeláskou k svému tělu, které rozhodně nesplňuje obecné standardy krásy. Má pár kilo navíc, je míšeného původu a učí se své sledující udělat ze svých nedokonalostí přednost.

Scott je naopak perfektní. Vysoký, svalnatý, vtipný, Chris Evans jako vyšitý.

Na knihu jsem četla rozporuplné recenze a na druhou část neměla velká očekávání. Stal se však pravý opak.

Příběh Crystal a Scotta jsem hltala s každou stránkou, smála se, brečela, zamilovala si je od hlavy až k patě.

Ano, Crystal se v druhé části knihy chovala.. jinak. Jenže já ji chápu. Je těžké milovat samu sebe, když nám společnost tvrdí opak a i když jde fitness blogování mimo mě, v osobních pocitech hrdinky jsem se našla.

Čtení jsem si naprosto užila a doufám, že se u nás brzo objeví další autorčiny knihy, protože už dlouho mě nic tak parádně nepobavilo.

Knihu si nejspíš pořídím i mimo recenzní výtisk a budu se k ní vracet, když mi bude pod psa.

27.03.2024 5 z 5

Tajemný dům mrtvých Tajemný dům mrtvých Roxann Hill

Zatím poslední přeložený díl, ale nejlepší.

Potěšil mě návrat k postavám z předchozích dílů a vývoj jejich osobností, stejně jako života hlavních postav.

Tentokrát jsem až do konce nevěděla, kdo je pachatel a o to víc mě kniha bavila.

Právě osobní linky hrdinů zůstávají trochu otevřené, takže doufám, že dojde k přeložení ostatních dílů, protože tahle série je opravdu skvělá a moc mě baví! :)

21.01.2024 5 z 5

Ráj mrtvých dětí Ráj mrtvých dětí Roxann Hill

Pomalý start, který ale čtenáře navnadí. Mezi hlavními protagonisty je dobrá chemie a hlavně probíhá laskavé seznámení se všemi postavami.
Pro začátek trochu divoké téma, vzhledem k problémům církve, ale čtenář nedokáže přestat!

21.01.2024 3 z 5

Nebezpečná laskavost Nebezpečná laskavost Darcey Bell

Kdyby se mě někdy někdo zeptal, proč jsem si turo knihu pořídila, odpověď je jasná - miluju Blake Lively. Zbožňuju ji ve všech jejích snímcích, je nesmírně krásná a tyhle role jí prostě jdou. A nikdo jiný se na Emily Nelson nehodí víc. Tak pojďme kouknout na knižní předlohu tohoto šíleného filmu.

V knize se setkáváme s třemi pohledy. Již zmíněná Emily je okouzlující žena s oslnivou kariérou v módním oboru a s pohledným manželem Seanem tvoří pár, kterému leckdo závidí. Zároveň je zodpovědná a milující matka.

Na druhou stranu je zde její kamarádka Stephanie, jejíž manžel před několika lety tragicky zahynul při autonehodě, stará se o malého syna a úzkostné pocity ventiluje na svém blogu určeném komunitě matek s malými dětmi.

Všechno začalo drobnými laskavostmi. “Mohla bys vyzvednout Nickyho ze školy? prosila Emily už několikrát svoji nejlepší kamarádku. A Stephanie je pokaždé ráda, že může být přítelkyni užitečná.

Jednoho dne si ale Emily pro syna nepřijde, nezvedá mobil, neodpovídá na textovky. Nejistota trvá několik měsíců, až se v jezeře najde tělo utonulé ženy, kterou policie identifikuje jako Emily. Případ je uzavřen jako sebevražda jenomže Stephanie náhodou narazila na důvod k pochybnostem a nejistota ji svírá čím dál naléhavěji.

Neví Sean o Emilyině zmizení víc, než přiznává? Jak dobře znala svoji nejlepší kamarádku? Co ví o jejím dřívějším životě? Neudělala chybu, když se jí svěřila s tím, na co by ze své minulosti nejraději zapomněla? Co když se za kamarádstvím skrývá záludný, detailně promyšlený ďábelský plán?

Celá kniha je plná plot twistů, setkáváme se s pohledy Emily, Seana a Stephanie, vnímáme kvalitní a zajímavou dějovou linku plnou tajemství a nečekaných zvratů.

Rozhodně doporučuji i film s Blake Lively, Annou Kendrick a Henrym Goldingem v hlavních rolích. Brzo se můžeme těšit na 2. díl, tak se nechme překvapit!

20.10.2023 5 z 5

Dokud neustane vlnobití Dokud neustane vlnobití Kristina Janů

I když se pro mě léto stalo nejčtivějším obdobím a dočetla jsem se svého cíle 30 knih, se sdílením této cesty to trochu pokulhává. Ale tahle kniha rozhodně nepočká, protože to byla vážně jízda.

Příběhem nás provází Dominika, která si takhle první týdny manželství rozhodně nepředstavovala. Čerstvě po svatbě se ocitá sama v cizí zemi, nerozumí místnímu jazyku a nechápe, kam a proč zmizel její manžel.

Nebudu se tajit tím, že čeští autoři v mé čtecí cestě z 99% nefigurují, protože nemám zrovna nejlepší zkušenosti. Jak s knihami, tak s autory.

Ale! Když jsem natrefila na @mama_nad_knihou a její zběsilé sdílení autorských štafet, řekla jsem si, proč to nezkusit!

Dramatický milostný příběh Češky Dominiky a Francouze Nicolase nás zavedl do současné Francie. Dominika nepátrá jen po svém manželovi, ale po odpovědích na spoustu položených i nevyřčených otázek.

Souvisí snad Nicovo zmizení s naléháním jeho rodičů na ukončení manželství? Dokážou novomanželé ustát rodinnou tragédii, která všemi otřásla a ovlivnila jejich životy? Kdo mluvil pravdu? Kdo ji naopak zamlčel?

Kniha si mě získala anotací a velmi sympatickou obálkou. I když jsem balíček otvírala skepticky, teď už vím, že tato #autorskastafeta byla trefa do černého. Příběh měl spád, střídání minulosti a součastnosti do sebe krásně zapadalo a obrovské plus patří krátkým kapitolám, které mám úplně nejradši.

I když měla kniha své mouchy, protože některé situace byly na můj vkus až příliš, doufám, že autorka v budoucnu vydá další poutavý příběh, který si budu moct s chutí přečíst!

~ tuhle i další knihy sdílím na svém bookstagramu: instagram.com/@annewithbook

20.08.2023 4 z 5

Vrah je v každém z nás Vrah je v každém z nás Lucie Bechynková

Zůstaňte naživu, zůstaňte na svobodě.. tak se na konci každého podcastu Opravdové zločiny loučí Lucie Bechynková s Bárou Krčmovou. Lucie obohatila tento příliš návykový podcast již o dvě knihy a své síly spojila i s elitním kriminalistou pražské mordparty Janem Štočkem.

Rozhovory s legendárním detektivem, který stojí za vyšetřením zásadních tuzemských kriminálních případů, mezi které patří sériový vrah Ivan Roubal nebo Orlické vraždy, kterého v otevřeném rozhovoru vyzpovídala Lucie Bechynková, zločinožroutka a zakladatelka podcastu @opravdovezlociny.

Zákulisí vyšetřování popisuje Jan Štoček s humorem sobě vlastním a velmi osobitě (viz. případ na Kypru), což všem případům dodává na neskutečné autenticitě.

Upřímně, od knihy jsem na základě názvu čekala něco jiného a po prvních několika stranách se bála, že budu zklamaná. Nakonec se z toho vyklubala velmi dobrá sbírka rozhovorů mezi mou oblíbenou zločinožroutkou a expertem ve svém oboru.

Mou peněženku jistě nepotěší zpráva, že si teď budu chtít přečíst dvě další Lucčiny připravované knihy a již vydané Opravdové zločiny, ale skvělých českých autorů není nikdy dost a krimi už vůbec!

Pro fanoušky Opravdových zločinů a podcastů obecně určitě doporučuji podcast @zlodejizivotu, kde se s Janem Štočkem potkáte v dalších velmi poutavých příbězích, které naleznete také v knize.

07.07.2023 3 z 5

Rituál Rituál Adam Nevill

Po státnicích jsem konečně zase začala mít čas na dohánění čtecích restů a jedním z nich byla štafeta na hororový příběh Adama Nevilla - Rituál, kdy se v švédských lesích probouzí dávno zapomenuté zlo.

Čtyři kamarádi - Lucas, Dom, Hutch a Phil se vydávají na výlet za polární kruh. Na vysoké byli nejlepšími přáteli, ale časem jejich vztahy prostě ochladly a každý šel svým směrem. Teď se však sešli, aby společně vyrazili za dobrodružstvím.

Už to nejsou mladíci a rozdílný životní styl každého z nich mezi nimi způsobuje napětí. Frustrovaná a unavená čtveřice se rozhodne zkrátit si cestu lesem, ale zkratka změní jejich výpravu v noční můru, která je může stát život. Na místě, jež zažilo temné rituály, naleznou prastaré předměty a neidentifikovatelné kosti. Kromě toho ale narazí i na bestii, která v lese stále přežívá. A nyní se stávají její lovnou zvěří.

Kniha je jako celek rozdělena do dvou částí - rozsáhlý popis putování 4 přátel zdánlivě nedotčeným lesem a boj o přežití jednoho z nich.

Upřímně.. kniha na mě měla efekt / \ / \ až jsem zůstala zmatená z konce. Lepší pasáže střídaly ty divnější a pro mě ne úplně zajímavé. Jako celek šlo ale o poměrně dobrou knihu. Doma mám od autora ještě knihu Rudá zem a možná někdy sáhnu i po Dobrých sousedech. Uvidíme, jak to půjde dál.

Kniha si určitě najde své fanoušky a na základě toho doporučuji film Slunovrat ( #midsommarmovie ) s Florence Pugh, protože švédských tradic a zvrácené kultury není nikdy dost!

instagram.com/annewwithbook

13.06.2023 3 z 5

Sedm manželů Evelyn Hugo Sedm manželů Evelyn Hugo Taylor Jenkins Reid

Kniha, která na sociálních sítích nebo v knihkupectví nemohla minout vůbec nikoho. Pro mě samotnou to bylo druhé setkání s autorkou a i tentokrát, jako se mi to stalo u Daisy Jones & The Six, jsem na konci zůstala jen tiše zírat.

Evelyn Hugo je stárnoucí a uzavřená hollywoodská ikona. Jenže najednou se rozhodne promluvit o svém okouzlujícím a skandálním životě. Ale když si pro tuto práci vybere neznámou reportérku Monique Grantovou, nikdo není ohromen více než samotná Monique. Proč ji? Proč teď?

Monique se v obklopení přepychu dává do poslechu a zaznamenávání Evelynina fascinujícího celoživotního příběhu. Od cesty do Los Angeles v 50. letech až po rozhodnutí opustit showbyznys v 80. letech a samozřejmě - sedm manželů. Evelyn rozvíjí příběh o nelítostných ambicích, nečekaném přátelství a velké zakázané lásce.

Na samotném konci příběhu dochází k rozuzlení otázky proč Monique?, což jsem upřímně vůbec nečekala.
Evelyn a Celia se mi chvílemi zdály trochu povrchní, na druhou stranu, bylo to dobou a také situací, která ani dnes není v takových případech snadná.

Už podruhé se mi stalo, že mě Taylor dostala do fiktivního světa, který se zdál tak neskutečně reálný, ačkoliv jsem se lépe začetla až po polovině.

07.06.2023 5 z 5

Devět křížů Devět křížů Roman Kulich

Mám podezření, že s všemi hromadícími se krabicemi v mém pokoji, proti mně mé knihy zahájí nějakou vzpouru, protože i dneska přicházím s štafetou, kterou jsem tentokrát získala od Lenky!

Vyrostla jsem v rodině, kde se česká historie a pověsti hltají ve velkém. Proto mne neminula ani legenda o Devíti křížích, o zjevující se nevěstě a záhadných nehodách. Ale proč se na celý příběh nepodívat zase z jiné stránky?

Je víkend a rodina vyráží na výlet do zoo. Adam, Veronika a je jich dvě děti - Silva a Štěvo. Všichni by chtěli, aby byli taková správná, idylická rodinka. Ale takové existují jen v pohádkách.

V autě panuje napětí, které se daří rozptýlit aspoň vyprávěním napínavého příběhu z dávné minulosti. Proto se setkáváme s příběhem ze strany právě Adama a jeho rodiny, a samotným vznikem legendy. Zde Adam popisuje vývoj nešťastné lásky Petra a Milady, nesouhlas její matky a samozřejmě peněz, které jsou vždy až na prvním místě.

Proč stojí u dálnice devět křížů? A je to všechno pravda? Co všechno?

Kniha se pyšní podtitulem Některá místa jsou prostě prokletá! Upřímně? Já se tak při čtení cítila taky. Části, kde se objevuje samotná legenda, mi připadaly v některých částech zdlouhavé, ale záživnější než části naší rodinky.

Co se mi vůbec nelíbilo, bylo časté použití OK v přímé řeči. Určitě by se dalo použít okay, dobře, ale ne každou konverzaci změnit v chat na facebooku.

Konec příběhu jsem vůbec nečekala a knize to po tom všem rozhodně vylepšilo image.

Znovu bych po ní nesáhla, ale jako štafeta fajn a je dobře, že takové legendy neupadají v zapomnění.

02.06.2023 3 z 5

Můj policista Můj policista Bethan Roberts

"for a policeman, you're very romantic"
"for an artist, you're very afraid"

Nevím, zda někdy tvůrcům filmového zpracování odpustím vypuštění druhé části tohoto citátu, protože se, dle mého, jedná o jednu z nejkrásnějších pasáží celého díla. Díla o zakázané lásce v nelehké době a také díla, na které jsem si poprvé troufla celé psáno anglicky.

Ocitáme se v Brightonu 50. let při setkání učitelky na základní škole, Marion, a policisty Toma.
Marion má pro bratra své nejlepší přítelkyně oči už několik let a konečně se jí dostává příležitosti, aby s ním trávila svůj volný čas, protože se scházejí na lekcích plavání, které jí vysportovaný Tom ochotně poskytuje. A Marion mu podléhá čím dál tím víc. Je přesvědčená, že je ten pravý a musí se za něj vdát, aby byla šťastná.
V této době se Tom shodou okolností setkává s pracovníkem brightonského muzea, Patrickem. Patrick je jím naprosto okouzlen a ukazuje mu úplně nový, okouzlující, sofitistikovaný svět umění, cestování a krásy. Ale také něčeho, za co ještě do nedávna hrozilo vězení.
Pro Toma je bezpečnější oženit se s Marion a schůzky s Patrickem se konají tajně. Ale jako žádný milostný trojúhelník, ani tento nemůže vydržet a Marion postupně zjišťuje, jak je to s jejich rodinným přítelem doopravdy.
V 342 stranách se seznamujeme s upřímnou zpovědí Marion, která se prolíná vzpomínkami jak jí, tak Patricka. Vidíme rozkvět mladé lásky a stejně tak i její strmý úpadek, stejně jako bolestnou skutečnost, která se odehrává v uličkách za bary po setmění.
V tomto sugestivním portrétu Anglie 50. let Bethan Roberts znovu představuje skutečný milostný trojúhelník policisty Boba Buckinghama, jeho ženy a spisovatele E. M. Forstera.

10.04.2023 5 z 5

Pan Selfridge Pan Selfridge Lindy Woodhead

Před lety jsem narazila na stejnojmenný seriál a tak jsem po nějaké době zakoupila i knižní předlohu. Musím říct, že příběh Harryho Selfridge je krásný, smutný a divoký. Sledujeme hrbolatý vzestup amerického obchodníka, kterého čekal strmý pád. Na druhou stranu je velmi obdivuhodné, jak se vzhledem k věku dokázal stále zapojovat do obchodní činnosti a i přes své, finanční i osobní potíže, si držel image gentlemana a neustále usměvavého a vyrovnaného muže.
Seriál si vždy ráda pustím a mám radost, že jsem sáhla i po jeho předloze. Jednu hvězdičku ubírám, protože na můj vkus byly kapitoly příliš dlouhé, ale sama publikace je zajímavá, naučná a doplněná o skvělé fotografie.
Harry Gordon Selfridge přinesl do světa obchodu velmi výjimečný styl.

06.06.2022 4 z 5

Tři případy Sherlocka Holmese / Three Cases of Sherlock Holmes Tři případy Sherlocka Holmese / Three Cases of Sherlock Holmes Arthur Conan Doyle

Určitě další skvělý přínos do knihovničky Sherlocka Holmese. První případ se mi nejevil příliš reálně, ale určitě byl zajímavý. Lví hřívu jsem si velmi užila, hlavně také protože se jednalo o pohled samotného Holmese a dočkala jsem se nečekaného rozuzlení!
Poslední příběh vypadal ze začátku velmi tajemně, ale konec byl příjemný a opět zajímavý.

07.04.2022 3 z 5

Zkáza a naděje Zkáza a naděje Leigh Bardugo

Nad tímto dílem jsem si vyplakala oči. Neskutečný konec celé série. Autorka rozhodně nešetřila napětím, akcí a dojemnými scénami.
Za mne rozhodně nejpovedenější díl, krásná práce.

08.10.2021 5 z 5

Targa: Okamžik před smrtí Targa: Okamžik před smrtí B.C. Schiller

Knihu jsem dostala jako dárek při jednom ze svých nákupů, sama od sebe bych si ji ani nekoupila. Každopádně děj mne zaujal a byla jsem nadšená.
Musím říct, že mi chybí trochu osobnost hlavní postavy - Targy. Zdá se mi vcelku nepříjemná, určitě by se na ní dalo zapracovat.
Avšak Sandman překvapil příjemně, na sériového vraha působil velmi sympaticky, dokážu si takového člověka představit a nepřekvapuje mne, že nebudil podezření u dalších žen.
Kvůli podivného konce jsem zvědavá, zda autoři vydají další díly.

04.07.2021 3 z 5

Deníky z krypty: Poslední dny sedmi parašutistů za heydrichiády Deníky z krypty: Poslední dny sedmi parašutistů za heydrichiády Jana Raila Hlavsová

Jedno obrovské "WOW". Kniha je čtivá, rychlá, krásně podaná, obohacená o ilustrace. Mohla bych použít všechna slova chvály a nebylo by to dost.
Nikdo tuto knihu nenazývá biografií, dokumentem nebo čistě faktem. Jde o románové zpracování něčeho, co se stát mohlo, ale také nemuselo.
Má babička byla také nadšená, líbilo se jí, jak si člověk mohl představit co se v kryptě asi odehrálo a jaké rozhovory pánové vedli.
Jakožto někdo, kdo se o heydrichiádu zajímá, jsem si knihu rychle pořídila, rychle přečetla a rychle se zamilovala. Obrovský palec nahoru pro autorku.

04.07.2021 5 z 5

Jeptiška Jeptiška Denis Diderot

Knihu jsem zvolila kvůli maturitní četbě na střední škole. Zaujal mne její název a stejně i děj. Každopádně se mi nečetla vůbec dobře.
Velmi jsem se trápila kvůli nerozdělených kapitol a často jsem se vůbec nesoustředila a v ději ztrácela.
Jsem ráda, že jsem si ji u maturity nevytáhla a měla ji jen půjčenou z knihovny. Věřím, že Denis Diderot byl skvělý spisovatel a kniha může najít spoustu příznivců, ke mě si ale cestu nenašla.

04.07.2021 2 z 5

Nový měsíc Nový měsíc Stephenie Meyer

Opět méně oblíbený díl celé ságy, ale když se ohlédnu zpětně, chápu, proč jsem ji celé dětství tak zbožňovala.

04.07.2021 4 z 5