marketa3815 marketa3815 komentáře u knih

Zlodějka knih Zlodějka knih Markus Zusak

Knížka, která mě zaujala. Vypravěč(ka) Smrt, podle toho v kterém jazyce čtete, vám sice dopředu prozradí, kdy si pro koho přijde, a dokonce i za jakých okolností, přesto vás o prožitek neokrade, a na posledních pár desítkách stran vás emoce dostihnou v plné síle, ačkoli jste všechno věděli předem. Téma války v nacistickém Německu z pohledu Smrti mě uklidňuje, ačkoli se můžete stát součástí mikrosvěta knihy a podlehnout příběhu Zlodějky knih, můžete si také spolu se smrtí zachovat zainteresovaný odstup. S odstupem 10 let, co jsem knihu četla, si pamatuju už velmi málo, takže nezanechá vědomou trvalou stopu.

23.06.2022 3 z 5

Plechový bubínek Plechový bubínek Günter Grass

(SPOILER) Skvělá kniha o tom, že v pokřiveném groteskním světě se pokřivený a groteskní člověk může pasovat na spasitele a nakonec se jím vskutku stává aspoň na obraze. Fascinující je, že ačkoli se v příběhu odehrává spousta vyšinutých a nenormálních věcí, čtenář je nucen přijmout je jako normu světa Plechového bubínku, tedy ve mně nic nevzbudilo ani znechucení, ani rozčílení, žádné negativní emoce. Hlavní hrdina Oskar stojí celý život mezi Rasputinem a Goethem a má ze života panický strach. Střídá promluvy, nemluví o sobě jen v 1. osobě, ale zároveň svůj příběh místy komentuje z pozice pozorovatele, to mu umožňuje získat odstup a nadhled nad svým životem. Velmi důležitý je motiv hudby, všudypřítomným bubnováním Oskar komunikuje, a v podstatě žije. Na příběhu 4 lidí a 4 kocourů, jejichž osudy jsou propleteny, stále zrychluje děj až k šílenému víření (bubínku).
Co mě fascinovalo nejvíc, osobně v knihách nesnáším scény násilí, ale tady jsem se u scény, ve které se znásilňovalo, musela skoro smát, autor totiž soustředí detail na něco úplně jiného - na mravence a na vši, a to je opravdu hodno Nobelovy ceny, dokázat se podívat jinak.

23.06.2022 5 z 5

Birlibán Birlibán Eduard Petiška

Zatím jen dvakrát se stalo, že by si dcera přečetla nějakou knihu víckrát, Birlibán je jednou z těch knih. Děti v něm objeví svět plný fantazie a polepšován í Birlibána probíhá přirozeně a nenásilně. Navíc krásné ilustrace.

20.06.2022 5 z 5

Anna ze Zeleného domu Anna ze Zeleného domu Lucy Maud Montgomery

Četla naše osmileťačka, knížka se jí líbila, protože si oblíbila Annu a její velkou fantazii, venkovské prostředí. Annina upovídanost se také líbila, dokonce i její průšvihy a pochopitelně její přátelství. Neoblíbené postavy byly baby Rachel a Marilla. Na konci je prý knížka doják a Anna se mění. Dává všechny hvězdičky, ilustrace Ivony Knechtlové jsou prý také krásné. :D

10.10.2023 5 z 5

Brouk Pytlík Brouk Pytlík Ondřej Sekora

Naše druhačka si myslí, že knížka je hodně vtipná. Líbí se jí příběh i ilustrace.

25.02.2023 5 z 5

1984: grafický román 1984: grafický román George Orwell (p)

Tak tohle se bohužel nedalo, mám ráda 1984, mám ráda i grafické romány, ale tady to nějak nezafungovalo dohromady a odpadla jsem, bohužel nejsem schopná dočíst.

09.02.2023 1 z 5

Boříkovy lapálie Boříkovy lapálie Vojtěch Steklač

Pro osmiletou holku ideální audioknížka, zábavná, veselá, prý mám dát radši 6 hvězdiček. Fakt super. Pak si ovšem přečetla jako knížku a má to hrozně dlouhé kapitoly a kluci se pořád perou a hádají, takže snižuje hodnocení na 3 hvězdičky.

21.01.2023 3 z 5

Sněhová sestřička Sněhová sestřička Maja Lunde

(SPOILER) Po diskuzi s dcerou (8 let) dáváme 3 hvězdičky. Co se nám nelíbilo? Nejvíc asi chování rodičů, kteří se úplně přestali věnovat svým živým dětem. Pak se nám ještě nezdálo chování hlavního hrdiny, který byl celkem špatný kamarád, na konci to sice napravil, ale ta nepříjemná pachuť zůstala. Moc mrtvých a duchů. Naopak duch Vánoc a vánoční atmosféra chyběly. Potvrzuji, že dospělé příběh místy dojímá, děti absolutně ne. Jako dětská literatura průměr. Mně se ilustrace líbily, dceři ne.

19.12.2022 5 z 5

Nikdy nedělej kompromis aneb Vyjednávej tak, jako by ti šlo o život Nikdy nedělej kompromis aneb Vyjednávej tak, jako by ti šlo o život Christopher Voss

Nemůžu si pomoct, ale autorovi moc nevěřím a nepůsobí na mě dobře. Pět šest zajímavých informací se tam určitě najít dá, ale styl psaní je na hraně únosnosti/čitelnosti.

19.12.2022 3 z 5

To snad nemyslíte vážně! To snad nemyslíte vážně! Richard P. Feynman

Poslouchala jsem jako audioknihu a byla to čirá radost, sledovat tohoto energií přetékajícího, zapáleného, tvořivého člověka.

13.08.2022 5 z 5

Kvak a Žbluňk jsou kamarádi Kvak a Žbluňk jsou kamarádi Arnold Lobel

Naše prvňačka měla celou knížku přečtenou za 25 minut a připadá jí strašně vtipná, takže dáváme plný počet. Ilustrace se jí také líbí. Celkem ušlo i divadelní představení v Dlouhé.

06.07.2022 5 z 5

Dívka s pomeranči Dívka s pomeranči Jostein Gaarder

(SPOILER) Tohle je jedna z těch věcí, které by si měl člověk poslechnout, ještě než umře. Smutný "pohádkový" příběh se k nám dostává zprostředkovaně - dopisem (jak jinak u J.G.),
příběh o tom, že svět lze vnímat jako pohádkové místo a život prožívat jako pohádku. Příběh o lásce, smrti a paměti. Každý z nás prožívá (prožil) podobně pohádkový příběh lásky, někdo si třeba jen neuvědomil, že musel "plnit úkoly", "luštit hádanky" a dělat správná rozhodnutí. Na cestě každého z nás jsou i špatná znamení a smrt je nevyhnutelným zakončením našeho příběhu, hodně lidí snáší umírání špatně a často dokonce negují předešlý krásný, pohádkový život, zvlášť když naděje na nějakou smysluplnou existenci po smrti je mizivá. Ale to není nutné, člověk zůstává součástí vesmíru i po smrti, jen změní formu. Každý z nás je (byl) dívkou s pomeranči a každý z nás je (bude) i umírajícím tatínkem. Když zvládli umřít jiní, my to taky zvládneme.
Dalším podstatným motivem je paměť, člověk jako by podruhé umíral, když se vytratí z paměti pozůstalých. Krásný příběh o tom nejpodstatnějším a připravte si kapesníčky.
Kniha je doporučena dětem středního školního věku (11 – 14 let), přemýšlela jsem nad tím a své dceři bych tu knížku tak brzo ke čtení nedala, puberta je věk přecitlivělosti a děti nemají potřebný nadhled, navíc mi ten dopis od tatínka připadá krutý v tom, že v něm popřel smysl své existence a ještě nutil dítě k zaujetí stanoviska. Pokud se děti musí konfrontovat se smrtí, mělo by to být provedeno mnohem citlivěji.

23.06.2022 4 z 5

Adam a Eva Adam a Eva Karel Šiktanc

Tady je mi Šiktanc nejblíž, proměny lásky v čase a prostoru musí oslovit snad skoro každého.

23.06.2022 5 z 5

Houbařka Houbařka Viktorie Hanišová

I když je knížka dobrá a ráda bych ji přečetla celou, bohužel musím skončit se čtením už ve čtvrtině. Věděla jsem, o jaké téma půjde, ale netušila jsem, že kvůli tomu nebudu moci spát.

16.04.2024

Bílá komnata Bílá komnata Vojtěch Matocha

(SPOILER) Četla naše devítiletá dcera, oproti předchozím dílům byla o dost méně nadšená, ale pořád to prý ještě stačí na 5*. Nerozuměla Nápravníkovým vynálezům a chtěla po mně vysvětlení, takže jsem některé pasáže musela číst taky. Též ji zklamal konec, přála si zachování Prašiny. Pobavili jsme se i o sektách a jejich nebezpečnosti, a jak je poznat.

25.02.2024 5 z 5

Sněhová sestřička Sněhová sestřička Maja Lunde

Dcera si přečetla znovu po roce, tentokrát ve svých 9 letech, a je mnohem shovívavější než loni, ze 3 hvězdiček je najednou 5, začaly se jí líbit ilustrace i příběh a přečetla ho opravdu svižně. Nicméně příběh ji stále nedojímá.

03.02.2024 5 z 5

Nový měsíc Nový měsíc Stephenie Meyer

Dá se to číst, svým holkám ale tuhle sérii dávat nebudu, hlavní hrdinka toxická, psychicky nemocná, sobecká a sebestředná závislačka, to není dobrý vzor. Taky je hodně nepříjemné, jak se Bella pořád snaží vstoupit do nějaké sekty upírů a má úplně vymytý mozek. Děj žádný, takže dost nuda. A i když se autorka urputně snaží, aby to vypadalo jako paralela Romea a Julie, nemá to s tímhle příběhem absolutně nic společného. (lze číst od levelu pre-intermediate a dost podprůměrné slovní zásoby)

14.04.2023 2 z 5

Silo Silo Hugh Howey

Chápu lidi, kteří čtení vzdali, začátek je neuvěřitelně nudný, a celkově jsem si říkala, že by knížku snad líp napsala AI než Hugh Howey, ale nakonec je škoda knížku nedočíst, námět je celkem zajímavý a za přečtení stojí. Nevím, jestli budu pokračovat v dalších dílech, zřejmě přeskočím Turnus a zkusím až Prach, už jsem si zvykla na hlavní postavu, a tak možná budu sledovat její další osudy. (Zkusila jsem ještě Prach a nedočetla, nějak mě čtení naplňovalo absolutním nezájmem a apatií)

02.02.2023 3 z 5

Dobrodružství pavouka Čendy Dobrodružství pavouka Čendy Pavel Čech

Takhle nějak má vypadat knížka pro malé čtenáře - nádherné ilustrace ve velkém množství a napínavý příběh. Dcera četla první tři díly dvakrát, a kdybychom nemuseli vrátit do knihovny, nejspíš by se Čenda dočkal ještě více přečtení.

21.07.2022 5 z 5

Lichožrouti Lichožrouti Pavel Šrut

Srdcovka mladší dcery, všechny díly. Dlouho se u nás nemluvilo o ničem jiném než o lichožroutech. Ocenili bychom větší ilustrace. Zatímco starší dcera Lichožrouty nesnášela.

20.06.2022 5 z 5