marketa1860 marketa1860 komentáře u knih

Prameny Vltavy Prameny Vltavy Petra Klabouchová

Naprosto úžasná kniha. Historická fakta se prolínají se současností, smutek s napětím. Začátek je napínavá detektivka, postupně se odkrývají detaily minulosti, které naprosto zásadním způsobem ovlivňují i přítomnost.
Knihy Petry Klabouchové jsou psány nádherným jazykem, líbí se mi čím dál víc.

27.05.2024 5 z 5

Anglická zahrada Anglická zahrada Petra Klabouchová

Neskutečná kniha. Petra Klabouchová je vynikající spisovatelka.
V polovině knihy mi to nedalo a zjišťovala jsem na netu víc informací o příběhu chlapečků, což jsem samozřejmě neměla dělat, protože při čtení jsem pořád nějakou jiskřičku naděje, že to nemusí dopadnou úplně špatně měla...
Moc se líbilo zpracování autorky - vyprávění očima malého chlapce, smutné.
Bylo to silné, dojemné, neuvěřitelné. Kolotoč osudových chyb, přešlapů, nezájem příslušných institucí, opovržení ostatních lidí, tolik zničených lidských životů.... neskutečné.

16.05.2024 4 z 5

Vzpomínky Vzpomínky Brian Freeman

Moje první kniha od autora a určitě ne poslední. Veliké překvapení to bylo. Nesmírně zajímavá zápletka příběhu včetně vlastní dějové linky hlavní hrdinky, dostatečně logické následující kroky, napínavé, překvapivé. Závěr pro mě parádní. Moc mě to bavilo.

23.04.2024 4 z 5

DNA DNA Yrsa Sigurðardóttir

Jsem trochu rozpačitá, námět dobrý, děj měl spád, závěr zajímavý. Za mě ale kapku slabší detektivka.
Přesto mě to neodradilo a určitě zkusím něco dalšího od autorky.

29.05.2023 3 z 5

Dítě zvané „To“ Dítě zvané „To“ Dave Pelzer

Naprosto nepochopitelné chování matky k jednomu z jejich dětí..., rozum mi to nebere. Absolutní absence citu, pochopení, týrání hladem, bití, naprosto šílené! Proč se neozval otec, učitelky, kamarádi, sourozenci??? Obrovský obdiv autorovi, který jen silou vůle přežil a v životě dokázal velké věci.

11.10.2022 4 z 5

Podbrdské ženy Podbrdské ženy Jana Poncarová

Nádherná kniha, příběhy žen několika generací jedné rodiny. Od první světové války po současnost. Paní Poncarová píše krásným jazykem, knihu jsem přečetla jedním dechem.

04.08.2022 5 z 5

Zlodějka příběhů Zlodějka příběhů Michaela Klevisová

Za mě zatím nejlepší kniha od paní Klevisové.
Zajímavá zápletka, atraktivní prostředí.

13.07.2022 3 z 5

Jmenuji se Maryte Jmenuji se Maryte Alvydas Šlepikas

Vlčí děti. Rodiče byly odvlečeni nebo zavražděni "osvoboditeli" a jejich děti se potulují tehdejším Pruskem v šílených podmínkách. Poválečná doba nepřinesla o nic míň utrpení než samotná válka. Němci byli masakrováni Sověty nebo živořili v krutých podmínkách, kdy byly matky donuceny svoje děti prodávat za kus chleba, aby uživily ostatní potomky, větší děti odcházely žebrat do Litvy, vlci a zima všude kolem.
Tvrdá, syrová kniha. Bude ve mně ještě dlouho doznívat.

14.12.2021 4 z 5

Než jsme byly tvoje Než jsme byly tvoje Lisa Wingate

Krásná kniha vyprávějící smutný příběh. Děti jsou násilně odebírány od rodin, pomocí podvodů jsou rozbíjeny rodiny, ničeny životy. Šokující fakta, založená na skutečných událostech 40. let v USA.
Základní děj je vyprávěn dvanáctiletou Rill/May a možná proto je to tak strhující. Jak může dítě pochopit, že je zničehonic odloučeno od rodiny a musí se postarat o čtyři malé sourozence, kteří mu mizí před očima ze života... Druhá linka je malinko romantická, a přesto že tento styl nemusím, hodí se sem a díky ní je celé tajemství rozpleteno.
Napsáno krásným, bohatým jazykem, který ovšem dostal zabrat díky velkému množství chyb.

22.11.2021 4 z 5

Závity ulit Závity ulit Martina Málková

Opravdu odpočinková kniha, děj plyne tak jaksi očekávaně, bez překvapení. Žádné zvraty nečekejte, je to příjemný odlehčený příběh vcelku zajímavé ženy v okamžiku rozhodování o vztazích, práci, minulosti, budoucnosti. Přečetla jsem ji za tři odpoledne, parádně vyvětrá hlavu a vyvolá úsměv na tváři.

21.09.2021 3 z 5

Příběh mateřídoušky Příběh mateřídoušky Miriam Blahová

Těšila jsem se na novinku, ale nakonec to není moje krevní skupina. Historická linka parádní, ale současnost byla pro mě totální červená knihovna.
Ani styl psaní mi moc neseděl, nicméně dávám tři hvězdy za téma, kterému se autorka věnovala.

13.05.2024 3 z 5

Hra o duši Hra o duši Javier Castillo

První díl se mi líbil, takže jsem zcela přirozeně sáhla po druhém a ufff, měla jsem co dělat, abych dočetla. Nebavilo mě to a Miren mi vyloženě vadila. Děj se neskutečně vlekl a trvalo mi dlouho, než jsem se dočetla k závěru, který mě příjemně překvapil. I když jsem mnohdy musela přimhouřit oči, trochu přitažené za lvasy:-)

11.03.2024 2 z 5

Zátah na ďábla Zátah na ďábla Richard Lourie

Neskutečné, syrové, brutální.

01.02.2024 3 z 5

101 minut 101 minut Štěpán Kopřiva

Svižný, napínavý příběh z pražského metra. Mělo to nápad, spoustu zápletek, hrdinů i překvapení. Na mě moc odborných výrazů a samozřejmě jsem na slovníček, který je vysvětloval, narazila až na konci:-) (četla jsem e-knihu).

11.09.2023 3 z 5

Zvěsti Zvěsti Aleš Novotný

Byla jsem docela překvapená, knihu jsem si v knihovně vybrala podle obálky a netušila, jak je autor výborný vypravěč. Pohledem několika gymnazistů zažíváme poměrně napínavé zářijové dny. Přesto, že je kniha určená pro dospívající čtenáře, já jako zralý člověk jsem se bavila.

01.09.2023 3 z 5

Pravda nebyla k dostání Pravda nebyla k dostání Lucie Hlavinková

Zajímavá knížka, moc se mi líbí styl psaní autorky.
Děj se odehrává prakticky v době mého dětství, takže jsem k hlavní hrdince měla opravdu blízko - šedá komunistická poklička dusila všechno a všechny. Kdokoliv vyčníval, byl špatný. Pro mě šokující informace a násilném odebírání dětí od rodin z náboženských důvodů. Kristepane, ještěže už jsme jinde!

18.04.2023 3 z 5

Němý křik Němý křik Angela Marsons

Zajímavá detektivka, dobrý nápad, vleklé zpracování. Vadila mi tvrdá bezcitná vyšetřovatelka.

07.11.2022 2 z 5

Spřízněné duše Spřízněné duše John Marrs

Za mě naprostá pecka. Příjemná svižná kniha. Příběh pěti dvojic spojených agenturou jako dokonalý pár. Trochu detektivka, trochu vztahy, trochu komedie. Zhltla jsem jí za dva dny, styl psaní mi dokonale vyhovoval, příběhy byly zamotané, propojené, pointy parádní.

10.10.2022 5 z 5

Majonéza k snídani Majonéza k snídani Markéta Lukášková

Markéta Lukášková je moje oblíbená spisovatelka, takže není překvapením, že kniha se mi četla dobře. Její vytříbený jazyk a smysl pro humor je osvěžující.
Nestandartní, komplikovaná, místy až nepříjemně sobecká dospívající maturantka Ema žije s rozvedenou matkou a trápí je klasické mezigenerační rozdíly, názory na život, na školu, budoucnost. Rozvod rodičů, vztahy v rodině, první láska, nejbližší kamarád... přivedou Emu k nápadu napsat knihu na téma láska. Kde se bere? Je stále stejně silná? Přetrvá navždy? Jako objekty "výzkumu" poslouží rodinní příslušníci, takže postupně objevuje příběhy a tajemství, o kterých neměla dosud ani tušení. Láska má mnoho podob a každý se s ní setkává za jiných okolností.
Je to krásný příběh o hledání sebe sama a i když mě Ema občas pěkně štvala, párkrát jsem se v ní viděla, když jsem v jejím věku s růžovými brýlemi na nose chtěla měnit svět:-)

15.06.2022 4 z 5

15 roků lásky 15 roků lásky Patrik Hartl

Těšila jsem se na další Hartlovu knihu, protože patří mezi mé oblíbené autory.
Četla se dobře, šlo o příběh jakoby obyčejného člověka, ať už děj a okolnosti byly dost nepravděpodobné. Ale pořád mi něco chybělo. Hartl je mistr vyprávění, zápletek, které se brilantně vyřeší. Tady mi chyběly. Děj začal, pokračoval a skončil. Pro mě to byl popis...
Další knihu si určitě koupím, ale 15 roků lásky už znovu číst nebudu (na rozdíl od Prvoka nebo Okamžiků štěstí).

18.01.2022 3 z 5