marina4088 marina4088 komentáře u knih

Zloději dýmu Zloději dýmu Sally Green

Upřímně jsem se knížky trošku bála (ačkoliv od autorky naprosto zbožňuji sérii hald bad) toho, jak se vypořádá s příběhem z pohledu 5 osob, což je prostě jednoduší zkazit, než když píšete o jedné osobě. Každopádně mě překvapila, protože se jí to povedlo docela dobře. Máme tu vyprávění 5 osob, které nemohou být rozdílnější - princezny Catherine, Tash, Ambrose, Marche a Edyona. Do některých se dá zakoukat více jak do ostatních, ale příběh všech je důležitý, abychom později pochopili vývoj jejich chování a některé jejich skutky.

Mě osobně nejvíce bavila linka Tash a Marche. Catherine a Edyon byli takový průměr a Ambrosův příběh tam prostě byl.. A nebyl zajímavý. Jeho linka tam byla nejméně čtivá, ale zase chápu, že tam musela být kvůli pozdnějšímu vývoji, jak už jsem psala. Ups.

Největší dojem na mě udělalo postupné prolínání všech linek v příběhu. Nic tam nebylo narváno "násilím", všechno šlo hezky postupně, stejně jako představování dýmu a ostatních věcí. Člověk si v hlavě vytvořil určitou otázku a v určitou dobu mu byla i zodpovězena, což cením.

A naprosto obrovské plus za obálku a barvy stran. To se fakt povedlo.

26.05.2021 4 z 5

Nevítaný host Nevítaný host Shari Lapena

Má již třetí přečtená kniha od téhle autorky a neumím si vybrat mezi tím, že mě bavila nejvíc a tím, že podobných knih s podobným tématem bylo napsáno už moc a tahle nenabízí nic nového. Furt si nejsem jistá.

Knížka sama o sobě byla fajn. Mám fakt ráda, jak Shari umí psát tak čtivé knížky. Všechno tak hezky rychle utíká, že se ani nenadějete a je konec.

Ze začátku příběhu hezké představení všech účinkujících, jenže trvalo docela dlouho. Stále nějaké příběhy a po thrilleru skoro nic (až na jednu mrtvolu tedy..). No až tak po 100 stránkách se to začalo nějak rozjíždět, začalo to být zajímavé a člověk si už v hlavě vytvářel příběhy o tom, kdo to mohl udělat. Dost mě tu zklamala jedna věc a to bylo to, že už jsem někdy v téhle části měla favorita na toho, kdo by to mohl být a jaksi jsem to uhodla.

Bylo fajn popsané to, jak má každý své tajemství, které postupně vycházeli na povrch. Konec byl na mě moc uspěchaný, jak kdyby to autorka chtěla nějak rychle ukončit a už to nechat být. Což je škoda, protože si myslím, že pár stran navíc by neuškodilo. I tak mám knihy od Shari velmi ráda. Vlastně jen díky Shari čtu thrillery.
3,75 hvězd

26.05.2021 4 z 5

Zloděj čísel Zloděj čísel Hayley Barker

(SPOILER) Druhý díl se odehrává rok po tom všem a Hoši a Ben společně se zbytkem jsou stále na útěku. Schovávají se po opuštěných budovách, neustále žijí ve strachu a v bídě, ale nejdůležitější je, že jsou stále spolu. Teda, jen chvíli.. nakonec se Benově matce je totiž podaří dostihnout, Ben vydává svůj život jí napospas a nechává Hoši, Gretě a Jackovi čas na útěk a příběh se začíná vyvíjet dvěma různými, divokými směry. Ben se navrací do cirkusu, kde zjišťuje, že jejich úhlavní nepřítel stále žije a ke všemu vypadá úplně.. jinak. Dozvídá se od odstavcích, co se dělo a snaží se dokázat svou loajalitu k nim. Nový cirkus k nám donesl k nové atrakce, ještě krutější a morbidnější než ty předtím (autodrom, kolo neštěstí, zombie..) Hoši s Gretou a Jackem jsou vrženi do Londýnského ghetta, prý nejhoršího ze všech, kde se dozvídají podstatné info a kde po nich neustále pátrají. Nakonec se všichni slezou v cirkuse, které je pro ně peklem a i tady je to dost divoké.. Za mě naprosto krásné zakončení až na tu malou myšlenku, že by on snad mohl ještě přežít a tím máme naději na třetí díl? I když si nejsem jistá, o čem by už byl. Kapitoly jsou krátké a stále přeskakujeme mezi Hoši a Benem, bohužel jim bylo v knížce jen hrstka času na to, být doopravdy spolu, takže když už jsme je někde spolu viděli, byla to většinou vzpomínka nebo sen.. 4,5/5

08.04.2021 5 z 5

Poslední číslo Poslední číslo Hayley Barker

Hned od začátku jsme vhozeni do násilného až brutálního světa rozděleného podle ras (co mi to asi připomíná?). Rozdělení je tu na Čisté a Dreky a už podle pojmenování jde poznat, kdo je na tom hůř. Drekové jsou tu umístěni v ghettech, dělají těžké práce za něco, čemu se skoro nedá říkat jídlo, jsou utlačováni a žijí v chudobě. Pak jsou tu ti, kteří měli to “štěstí” a narodili se jako Čistí a ti si ve většině případů libovali v násilí spáchaném na Drecích. A tím se dostáváme k cirkusu. Cirkus, o kterém si mnozí mysleli, že je pro Dreky vysvobozením, ale víc z nich vědělo pravdu o tom, jak zle zde zacházejí s dětmi i dospělými. Hošiko byla jednou z nich - přezdívaná Kočka - a také jedna z hlavních tahačů cirkusu, byla ve velmi mladém věku odvedena od rodičů, aby se z ní stal jen další pokusný králík pro Silvia, Drekovského “ředitele” cirkusu, který je podle zvěstí míšenec Čistého a Drekyně a je nevýslovně krutý, libuje si v tom a ještě je zapřísáhlý myšlence, že patří mezi Čisté. Jako posledního tu máme Bena, zcela klasicky syn jedné z nejbohatších rodin, která vysloveně nenávidí podřadnou rasu. Zcela nečekaně se zamiluje do Hošiko a cely příběh nabere jiné obrátky. I přes to, že se všechno odehrálo jen v pár dnech a jejich láska byla vytvořena hodně rychle, tak to vůbec nevadilo. Kapitoly krátké, střídání pohledu mezi Hoši a Benem bylo super, četlo se skoro samo. Až na pár nesrovnalostí, které mi tam prostě neseděly (hlavně konec) to byl čtivý, řekla bych že i aktuální příběh. 4,5/5

08.04.2021 5 z 5

Snílek Neznámý Snílek Neznámý Laini Taylor

Snílek byl pro mě ze začátku trošku oříšek, protože se tam nic nedělo, nebylo tam nic zajímavého. Pak nastane totální zlom a během chvíle začínáte objevovat světy, o kterých jste si mysleli, že neexistují a knížka díky tomu nabrala správný spád. Lazlo je prostě od začátku sympaťák a to zůstane až do konce duologie a postupně nám společně s několika dalšími postavemi provádí tímhle světem. Jak Pláčem, tak citadelou, tak ostatními místy, která jsou neméně zajímavá. Jde vidět, že autorka to měla všechno krásně promyšlené, protože nám sice nabízí hodně otázek, ale na všechny postupně odpoví a nezůstane snad jediná nezodpovězená, což mi dělá neskutečnou radost a dává mi to pocit klidu, fakt. Děj vás vtáhne a nepustí, budete se cítit jako v pohádce, vše prožívat s hrdiny. Obrovské plus za naprosto krásnou obálku, protože to je fakt masterpiece.

18.01.2021 5 z 5

Kočka na cestách Kočka na cestách Hiro Arikawa

Kočka na cestách byla celkem oddechová, moc hezká knížka, která se určitě zalíbí všem kočkomilům a čtenářům, které mají radši méně náročné knihy, které jsou takové pohlazení po duši, protože přesně tohle to je. Příběh byl hrozně hezký, člověk si hned zamiloval obě hlavní postavy, což je tu mladík Satoru a kocourem Nana. Postupně se nám tu ukazují jeho kamarádi, u kterých mi přišlo, že vždycky daný kamarád ukazoval nějakou vlastnost člověka - jeden byl lakomý a závistivý, druhý extrémně žárlivý a podobně, naopak Satoru byl stále usměvavý a optimistický, ikdyž měl ze všech nejmenší důvod k úsměvu. Konec jsem celý probrečela, ikdyž to vlastně nebyl špatný konec, jen mě to svým způsobem hrozně chytlo u srdíčka. 0,5 hvězdičky dolů dávám jen kvůli chybám v českém překladu a kvůli tomu, že tu prostě neexistovala skoro přímá řeč a někdy se nešlo vyznat v tom, co kdo povídá.

27.12.2020 5 z 5

Futurama-o-Rama Futurama-o-Rama Matt Groening

Komiks nejel pro srdcaře jako já, ale i pro čtenáře, co s komiksy nemají tolik zkušeností (taky já), Futuramu moc neznají nebo si jen chtějí přečíst něco vtipného, navíc jsou tu fakt skvělý a krásný ilustrace, což je jen jedno z dalších plusů. Jsou tu tři příběhy prokládané inzeráty z jejich novin. Akorát bych brala aby příběhy byly delší.

26.10.2020 5 z 5

Tma mezi hvězdami Tma mezi hvězdami Atticus (p)

Sbírka moderní poezie od instagramového autora, se kterým jsem měla první "zkušenost" až s touto knihou. Knížku jsem vybrala kvůli krásné obálce a taky proto, že se mi líbí moderní poezie, ale knížka mi nesedla tak úplně, jak měla. Některé části v ní byly opravdu skvěle, člověk se dokázal ztotožnit a vybavit si něco, ale dalších minimálně 25% bylo pouze a Paříži a pro člověka, co tam nikdy nebyl to rozhodně nebyl žádný přínos, co si budeme. Některé strany byly doslova prázdné až na pár písmenek, což mi přišlo dost "suché" a nehezké, ale na několika stránkách byla kniha doplněna o krásně ilustrace i jiný typ písma. Přečteno asi za 30 minut +-.

26.10.2020 3 z 5

Pět kroků od sebe Pět kroků od sebe Rachael Lippincott

Miluju tuhle knížku vším co v ní je. Je těžké udělat poutavý příběh o vážné nemoci, ale tady se to povedlo. Hlavní hrdinka Stella je hrozně sympatická, lehce se do ní zamilujete a prožíváte její příběh s ní. A stejně tak jako Will - skoro 18 letý kluk, který trpí stejnou nemocí jako Stella, který dost zahořkl kvůli tomu, že chytil bakterii, na kterou není lék a zkazila mu šanci na nové plíce. Nečekaně i přes vše se do sebe zamilují, bohužel jejich lásce není a nebude přáno, ale i přes to spolu zažívají pěkné chvíle a ke konci nám ukazují, co doopravdy znamená láska. Jinak musím zmínit ještě Poea - ten z nich všech byl nejoptimističtější, bohužel osud mu nepřeje.. Jinak viděla jsem i film, ale dost věcí z knihy mi tam chybělo..

07.07.2020 5 z 5

Monument 14 Monument 14 Emmy Laybourne

Tohle bylo boží. Hodně akce, napětí, na tenhle žánr řekla bych že až nadprůměrné. Postavy byli středoškoláci a chovali se úměrně svému věku, nebyli to zadní nesmrtelní polobohové nebo tak něco. Zatím z nevysvětlených důvodu začínají propukat tragédie typu monstrózního krupobití, díky kterým zůstával partička 14 děti (ve věku od 5 do 18 let) zavřená v supermarketu. Na první díl je to pecka.

07.07.2020 4 z 5

Cena nevinnosti Cena nevinnosti Rebecca James

Knížka byla dosti čtivá a dost se mi líbila. Hodně zápletek, člověk si mohl myslet že ví, jak to vlastně všechno je a pak četl dál tak zjistil, že se mýlí. Originální příběh, sice trošku temný na YA, ale i přes to dost fajn. Akorát za mě bych trošku rozepsala život hlavního hrdiny a některé části knihy celkově, protože to prostě chtělo. 4,5 hvězdy

07.07.2020 5 z 5

Manželé odvedle Manželé odvedle Shari Lapena

Moje druhá knížka od autorky a musím říct, že má skvělé nápady, ale hrozně se do nich zamotává. Knížka byla celkem svižná, dala se rychle dočíst a první polovina byla i napínavá, ale od druhé poloviny už to bylo takové, že šlo dost přesně předpovědět, kdo je viníkem, kdo s kým peče a tyhle věci. Když se příběh blížil ke konci, přišel mi zbytečně uspěchaný, nějaké části šly ještě prodloužil (zacož některé šly zase zkrátit). Taky snad každá postava, co tu vystupovala, měla nějaké větší tajemství, které se postupně odkrývalo, což nevím jestli bylo spíš + nebo -. Knížka krom všeho byla dost předvídatelná, což je pro mě rozhodně - a konec se dal čekat, což nebylo zrovna šťastné zakončení. Ale i tak bych řekla, že knížka za přečtení stojí, ikdyž já bych si radši dala rereading někdo cizí v domě než této.

07.07.2020 3 z 5

Někdo cizí v domě Někdo cizí v domě Shari Lapena

Kniha nebyla až tak špatná, jenže mě osobně přišla hrozně zkrácená. Některé věci přímo křičely o to, aby mohli být rozepsanější a delší, protože rozhodně bylo o čem psát. V zásadě se mi příběh ale líbil - dočetla jsem ji v celku rychle. Musím ale říct, že byla dost předvídatelná až na konec, což mě přesvědčilo o mém hodnocení

07.07.2020 4 z 5

Nyxia Nyxia Scott Reintgen

Nyxia má za mě skvělý příběh, čte se moc hezky a svižně. Zajímavý námět s něčím úplně novým - a stále další tajemství které se odkrývají.

06.04.2020 5 z 5

Ztracená Ztracená Adam Nevill

Zajímavé,ikdyz už trošku okoukané téma, ale to by nevadilo. Spíš se mi hrozně nelíbil styl psaní (a nesnáším v knize najít chyby, zde jich bylo hned 6) takže za mě i překlad nic moc. Špatně se mi četla, nebavilo mě to, žádná postava mi neuměla přírůst k srdci.. Naštěstí jsem dočetla ale pod tlakem, konec v zásadě otevřený a o ničem, nic skoro nevysvětlil.. za mě ne..

06.04.2020 2 z 5

Dračí dcera Dračí dcera Liz Flanagan

Dračí dcera byla pro mě taková pohádková, jednoduchá fantasy, která jak kdyby mě přenesla do mladšího věku. Řekla bych, že nejvíce by se mohla líbit věkové kategorii ve věku 12-15 let - kniha není nějak těžká a nevyskytují se tu těžší nebo cizí pojmy a slova, i přes to je ale krásně napsaná, takové pohlazení po duši - skvělá kniha na odpočinek.

Příběh nám začíná s Millou, malou 12 letou služebnou. Pracuje pro lidi, kteří se stali jejími kamarády a její jedinou rodinou. Zde se nám do příběhu vrhají dvě nové hlavní postavy, nebojácná Tara a mírně skeptičtější Isak. Společně se snaží proplouvat každodenními strastmi a radostmi. Všechno se ale změní ve chvíli, kdy Milla nalezne brašnu se 4 dračími vejci - tím se rozpoutají mnohá dobrodružství i nebezpečí a nenechají člověka ani chvíli v klidu.

Většina postav mi byla sympatická, ale vždycky tu hold musí být někdo, kdo je nesympatický většině - ano, ani tady nás takový hrdina neminul.

Příběh se odehrává na ostrově Arcosi, který jediný má potřebné zázemí pro draky, bohužel kvůli nenažranosti po moci a penězích o své draky už jednou přišel. Povede se ostrovu i na podruhé vzchopit a stát se lepším místem pro draky, jejich jezdce a obyvatelstvo, nebo mu nastane konec a tím i konec draků? Dám vám malou radu - konec bude stejné pohlazení po duši jako většina příběhu.

4,5/5

24.03.2023 5 z 5

Molly Molly Agnieszka Lingas-Łoniewska

Stále úplně nevím, co si o knize myslet. Byla čtivá, stránky ubíhaly samy a nutily čtenáře číst dlouho do noci. Jenže tím to pro mě nějak končí.

Nejsem si úplně jistá, jak hodnotit knihu, která se četla sama, ale naopak obsahově pro mě byla nic moc. Hlavní hrdinka je teda číslo, ale většinu času mi děsně lezla na nervy a skoro do konce jsem si k ní nemohla vytvořit sympatie. Chápu, že měla těžkou minulost, ale to je právě něco, z čeho by se měl člověk poučit, ne v tom pokračovat. Viktor byl naopak pravý opak Molly, věcné pozitivní sluníčko, mírně naivní, protože si nechával vše líbit i přes to, že některé situace byly teda dost přes čáru. Robson byl naopak majetnický a manipulativní.. no, byla to zajímavá skupinka i zvláštně zajímavé čtení, které mě bohužel nenadchlo, i když všechno asi skončilo tak, jak mělo. Kniha měla i své světlejší momenty, taky nějaké zvraty a překvapení, ale ano to nedokázalo knize více pomoct.

2,5/5

16.03.2023 3 z 5

Straky Straky Zoe Sugg

Jedna je zármutek, Dvě radost nosí, Tři nesou děvčátko, Čtyři hošíka, o něhož matka marně prosí, Pět stříbro, šest zlato značí, Sedm pak hluboké tajemství stračí.

Straky nás ze začátku hodí do příběhu na prestižní, tajemné škole, což je jako téma prostě super, když se to dobře napíše.

Jako hlavní postavy tu máme hlavně Audrey a Ivy. Audrey na školu přestoupila, aby utekla od své minulosti a traumatu a Ivy je jedničkářka se vším všudy. Shodou náhod se ocitnou ve společném pokoji, kde spolu budou následující semestr bydlet. Ivy to ze začátku nesla dost těžce (ale nedivím se jí) a Audrey byla ze začátku hodně nesympatická. Ale s ubíhajícími stránkami se mi obě začaly líbit mnohem více a i z nich se postupem času staly kamarádky.

Tahle knížka měla něco do sebe - strašně rychle a příjemně se četla a opravdu odsípala, jenže.. přišlo mi, že podcast, který měl být jedním z větších tajemství, se vyřešilo strašně lehko, moc rychle a celkově mi to vyřešení přišlo trošku odbytější, byla bych radši, kdyby bylo zjišťování pomalejší.. ale zase rozumím tomu, že by pak nemohl příběh navazovat s tím, čím pokračoval.

Bylo tu i pár vedlejších postav, ze kterých mi byla sympatická max. jedna, zbytek mi přišel nepříjemný a asi bych je za své spolužáky nechtěla. :D

Úmrtí Loly a postupné gradování bylo fajn. Autorky sice některé věci odhalily poměrně rychle, za to ale nechyběla akce a pár nezodpovězených otázek do dalšího dílu, který si moc ráda přečtu, protože příběh byl hodně poutavý, vzhledem k tomu, že se jedná o ya se znaky thrilleru.

Rozhodně doporučuji si knihu přečíst a udělat si vlastní názor, hodí se mi tak nějak pro široké spektrum věkových kategorií. :)

3,5/5

28.02.2023 4 z 5

Drž mě pevně Drž mě pevně David Levithan

Na začátek řeknu, že jsem nečetla Will Grayson, Will Grayson, proto moc nechápu určité spojitosti s knihou.

Každopádně tahle knížka byla poměrně.. zvláštní? Pustila jsem se do ní hlavně proto, že jsem měla docela čtecí blok, byla krátká a ještě se mi hodila do výzvy. Možná díky tomu má u mě lepší hodnocení. :D

Ze začátku to pro mě byl fakt občas guláš vyznat se v tom, o čem vlastně příběh je nebo proč se tam sakra nějaký věci vůbec děly a vlastně celkově - cože to má přesně být? :D V životě jsem nečetla knihu, která by byla psaná jako muzikál a vlastně jsem na muzikálu byla fakt málokrát.

Za mě největší plus v knize bylo to, že to prostě odsýpalo - na nějakých stránkách stačilo přečíst jen pár desítek slov a už jste měli dvojstranu za sebou. V druhé polovině se začaly více objevovat i docela hluboké myšlenky, které člověka občas nutily se zamyslet nad sebou samým a jak by se asi v takovém věku zachoval on sám.

Šel vidět vývoj Drobkova charakteru od prvních stran až do konce. Líbil se mi styl jeho přemýšlení, i když občas to bylo fakt divný čtení.

Co jsem tak nějak nepochopila je jeho 19 expřítelů. Ono nazývat expřítelem někoho, s kým jste byli dvakrát venku nebo jste spolu jen flirtovali není úplně normální a fakt by mě zajímalo, jestli to takhle někdo bere, protože Drobek s polovinou (či více) doopravdy ani nechodil.

A něco k mínusům.. občas byl příběh fakt zvláštní, člověku nic nedal a vlastně přemýšlel, co za mišmaš to vlastně čte a taky se ze začátku (nevím, jestli autorovi či překladatelce) pletli jména, takže to bylo o to zmatenější.

Nejvíc jsem si asi fakt užila ten fakt, že se kniha četla rychle.. :D

21.09.2022 3 z 5

Opravdové zločiny Opravdové zločiny Lucie Bechynková

O opravdových zločinech jsem již něco slyšela, ale do žádného podcastu jsem se zatím nepustila (ale hodlám to napravit.)

Od knížky jsem dostala skoro přesně to, co jsem si představovala - zločiny všech typů, od masových vrahů po vykrádání bank. Čtení mě bavilo, šlo to rychle a byla jsem zvědavá, jaká další nechutnost, které byli lidé schopni vykonat na mě na dalších stránkách čeká.
Taky se mi líbilo zpracování knihy. Byla hezky barevná, i přes to, že v sobě měla tak temné věci.

Ale dvě věci mi tu dost chybělo - jako první to byla propracovanost textu - některé případy potřebovaly být více rozepsané. Občas se totiž stávalo, že jsme byli vrženi rovnou do příběhu, aniž bychom věděli proč a jak se ty věci děli.
A za druhé to byly obrázky. U hodně případů byly, ale u některých opravdu chyběly. Psalo se například o kráse jedné ženy, ale člověk si její jméno musel googlit, protože tam nebyla její fotka. Jelikož jsem před sebou měla hodně holek, což znamená hodně poznámek, tak jsme si tak nějak všechny všímaly toho, že i některé termíny musíme googlit, abychom vůbec pochopily, jak to celé zapadá do toho určitého případu.

Podtrženo a sečteno, knihu jsem si přečetla moc ráda, k podcastům se snad někdy dokopu a druhý díl si taky ráda přečtu. :)

08.09.2022 4 z 5