Margerite Margerite komentáře u knih

Malevil Malevil Robert Merle

Z téhle knížky mám velmi rozporuplné pocity. Slabší rozjezd, ale pak už je to čtivý pomalu vyprávěný román, psaný květnatým jazykem. Překlad už něco pamatuje, ale je dobový, k románu se hodí. Hvězda dolů (a uvažovala jsem i o dvou) je za vylíčení ženských postav. Je velmi schematické a řekla bych i ponižující. Mladé ženy jsou redukovány na svou sexualitu, staré ženy zase žádnou nemají. A u všech je zdůrazněno, jak jsou podřízené mužům, fyzicky i intelektuálně. A nad ženami stojí pánové tvorstva, kteří mají své "potřeby", které jsou ženy povinny uspokojovat. Přesto má kniha nesporné literární kvality a doporučuji ji přečíst i těm, kteří nejsou příznivci sci-fi, protože to tam tvoří jen kulisu.

12.04.2021 4 z 5

Levhart Levhart Jo Nesbø

Ano, bylo to překombinované a místy i předvídatelné, ale přesto skvělé. Mám pocit, že je každý další díl lepší a lepší. Snad to tak půjde dál, nemůžu jinak, 5*. A musím ocenit i výborný překlad, který bohužel už dávno není u detektivek pravidlem.

12.04.2021 5 z 5

Sucho Sucho Jane Harper

Normálně mám detektivky a thrillery v pomalejším tempu ráda, ale tohle mi nesedlo. Tady bylo podle mě hodně hluchých míst a obzvlášť dějová linka z minulosti byla místy dost nudná. Poslední třetina už má lepší tempo, ale opět mě zklamala ona starší vražda. Tam jsem pachatele uhodla už hodně dlouho před koncem. Myslím, že by románu hodně prospělo zkrácení. Body plus za příjemný překlad, poslední dobou bývají některé detektivky přeložené hrozně. Za mě průměr, příjemné počtení, ale žádná pecka.

17.03.2021 3 z 5

Hellraiser (dvě povídky) Hellraiser (dvě povídky) Clive Barker

(SPOILER) Nejdřív chci uvést, že jsem přečetla jen úvodní povídku, Hellraiser. Že je v knížce ještě jedna, jsem vlastně zjistila ve chvíli, kdy jsem Hellraisera dočetla. A ta další mě už nelákala. Nerozumím zdejšímu vysokému hodnocení, za mě průměr, 3*. Nejsilnější z celého dílka jsou úvod a závěr s cenobity, které mnohé naznačují, ale do jejich dimenze jen lehce nakoukneme. Bohužel, pokud by tomu byl dán větší prostor, bylo by to plus. Zbytek knížky je vata, zbytečně krvavá, která chce až příliš toporně šokovat. Navíc je vývoj dost předvídatelný. Váhala jsem, jestli vůbec dočítat, ale chci srovnat povídku s filmem, který si mám v plánu pustit a který má taktéž vysoké hodnocení. Myslím, že horor se dá napsat lépe, sofistikovaněji, bez zbytečných potoků krve. Pokud to autor umí, bude se čtenář bát i tak. Tady to neklaplo, tedy aspoň u mě. Horor je můj oblíbený žánr, ale Clive Barker se k mým oblíbeným autorům nepřipojí.

14.03.2021 3 z 5

Historie včel Historie včel Maja Lunde

Tahle kniha mě překvapila. Čekala jsem příběh celosvětové katastrofy a dostala jsem tři intimní lidské příběhy o rodičích, dětech, rodině a manželství. Ta katastrofa tam byla nakonec taky, ale jaksi v pozadí, jako kulisa. Knížka se mi líbila, občas tam byla trochu hluchá místa, hlavně Williamova linka mě moc nebavila. Ale celkově dávám 4* za nevšední čtenářský zážitek, úplně jiný, než jsem čekala.

08.03.2021 4 z 5

Polštářoví podvodníci Polštářoví podvodníci Daniela Krolupperová

Svižná a zábavná knížka pro mladší čtenáře, oceňuju použití současného jazyka.

02.03.2021 4 z 5

Tony & Susan Tony & Susan Austin Wright

První polovina skvělá, ve druhé knížka ztrácí tempo. Ale stále nadprůměr. Přečteno v rámci čtenářské výzvy 2021 "dopis".

19.02.2021 4 z 5

Zahrada kostí Zahrada kostí Tess Gerritsen

Z počátku knížka vypadala zajímavě a napínavě. Začala jako detektivka, ale pak se to zvrhlo v červenou knihovnu plnou klišé. Naprosto nechápu zdejší vysoké hodnocení. Dočetla jsem ji jen proto, abych si ji mohla přidat do Čtenářské výzvy. Kdo čekáte detektivku a vysokou literární úroveň, raději ruce pryč.

03.02.2021 3 z 5

Karanténa Karanténa Peter May

Tak tohle bylo pro mě bohužel zklamání. Dramatické a zajímavé prostředí pandemie jaksi vyšumělo doztracena. Za mě zatím nejhorší kniha Petera Maye. Bylo to celé tak nějak letem světem, člověk se s postavami pořádně ani neseznámil a už byl konec. Příliš akce, příliš brutální. Prostě nečekejte ani Ostrov Entry, ani Skálu. Nejblíž má román asi k sérii Akta Ento, ale i ta je mnohem lépe napsaná. Ale pana Maye nezatracuji, i mistr tesař se někdy utne :)

28.12.2020 3 z 5

Lovec králíků Lovec králíků Lars Kepler

Opět skvělá detektivka. Moc se mi na této sérii líbí, že se kniha vždy hodně zaměřuje na oběť. U hypnotizéra mi to ještě připadalo rušivé, nebyla jsem na to zvyklá. Ale teď to beru jako velké plus, není tu jen dvojice vrah - detektiv. Trojúhelník vrah - oběť - detektiv dává knize jakoby další rozměr. U Lovce králíků mě bavila nejvíc linka Rexe a celkové vyústění motivu i jeho zbytečnosti, nesmyslnosti. V hlavě mám milión "kdyby". Celkově jedna z nejlepších detektivek, co jsem kdy četla.

14.12.2020 5 z 5

Norkový kožich za hrst vloček: aneb šest hodin ve vlaku Norkový kožich za hrst vloček: aneb šest hodin ve vlaku Inna Rottová - Mirovská

Dávám 4*, za které kniha určitě stojí. Silné téma, autentické vyprávění, prostý jazyk bez patosu. Trošku mi vadila epizodičnost a ne úplně perfektní literární zpracování, ale to u vzpomínek asi ani nemůžeme chtít. Doporučuji.

30.11.2020 4 z 5

Prach Prach Hugh Howey

Naprosto skvělá série, hodnotím po přečtení třetího dílu. Malilinko slabší byl za mě ten druhý, hlavně asi proto, že už jsem byla nažhavená, jak to dopadne s Juliette a se silem 18 a se vším ostatním. Opravdu jedno z nejlepších sci-fi, co jsem kdy četla. Skvělý nápad, propracovaný svět, uvěřitelné postavy (na superženu Jules si člověk zvykne). Nikdy nevíte, kdo kdy zemře a co na vás čeká za dalším rohem. A i další rovina se mi líbila. Když se člověk zamyslí, co by se stalo, kdyby byl někde sám nebo s malou skupinkou lidí. Všichni používáme elektřinu, mobily, televizi, auta a tak dál, ale málokdo z nás by asi něco z toho dokázal opravit, ne-li přímo vyrobit. A v dnešní situaci je možná lepší se nad tím takhle na noc ani nezamýšlet, to pak nebude moc valné spaní. Za mě prostě oba palce nahoru a moc se těším na filmovou adaptaci.

03.11.2020 5 z 5

Spící obři Spící obři Sylvain Neuvel

Moje hodnocení je někde mezi 3* a 4*. Téma i obsah super, ale ta forma mi jaksi nedovolovala se pořádně začíst a ponořit do děje. Přesto zkusím další díly, jsem zvědavá, jak to bude dál.

05.10.2020 4 z 5

Soumrak Soumrak Dmitry Glukhovsky

Po trilogii Metro pro mě byla knížka zklamáním. Nebyla vyloženě špatná, ale čekala jsem od autora víc. Nepomohl ani ne moc povedený překlad. Je to takový průměr.

28.07.2020 3 z 5