Margerite Margerite komentáře u knih

Neklidná krev Neklidná krev Robert Galbraith (p)

Tak zatím možná i nejlepší díl série. Cold case mě bavil nad očekávání a délka přesně pro mě:) Jen ta tíha na klíně při čtení byla teda něco. Už se těším na další díl!

03.12.2023 5 z 5

Břicho nestvůry Břicho nestvůry Louise Penny

Tak ten počet zločinů ve Three Pines se nám už samozřejmě úplně vymknul z kloubů i jakékoli myslitelné statistiky. Ale přesto to bylo zase dobré počtení. Zápletka za mě trošku moc přitažená za vlasy, ale vyrovnávaly to svérazné vesnické figurky pro mě v čele s Ruth, kterou poznáme z tak trochu jiné stránky a zjistíme, kdo byl přinejmenším jeden z těch: "Kdo ji ranil tak neodčinitelně, že každý začátek vítá s pokrčeným rtem". Není snad v každém z nás kousek Ruth? Ve mně asi trochu větší kousek, přiznávám. Těším se na další díl.

03.01.2024 4 z 5

Odbočka v lesích Odbočka v lesích Kateřina Karolová

Odbočka v lesích je příjemné překvapení. Jazyk místy trochu skřípe, ale vynahrazuje to čtivost a napětí od začátku a do konce. Zpříjemnila mi odpoledne v posteli s covidem. Myslím, že v autorce dříme velký potenciál. Mírný nadprůměr 3,5, zaookrouhluju nahoru na 4*. A že s Trhlinou se to nedá srovnat? To tedy vážně ne, Odbočka v lesích je o několik tříd lepší. Trhlinu jsme vydržela 20 stránek a pak ji zhnuseně odložila. Ta je jako nepovedené slohové cvičení žáka ZŠ.

15.04.2022 4 z 5

Smrt paní Westawayové Smrt paní Westawayové Ruth Ware (p)

(SPOILER) Tak tady mě zlákalo hodnocení nad 80 % a zase zklamání. Smrt paní Westawayové není ani detektivka, ani thriller. Je to taková prapodivná červená knihovna. Hlavní hrdinka by si nezadala s tím nejubožejším Dickensovým sirotečkem. Hubená, hladová, v roztrhaných riflích a nemá ani na vlak. Přesto jezdí na tajuplné sídlo tam a zpátky, jako by se nechumelilo, a až chumelit začne, přesedne do auta. Tajuplné sídlo s ještě tajuplnější hospodyní je podle mě naprosto nevyužité, naopak smrt matky hlavní hrdinky autorka vyždímala do poslední kapky a snad ještě víc. Protože když čtu po 58., jak se Hal strašně stýská po mamince, nezbývá mi, než obrátit oči v sloup. Celé je to takové zamotané, autorka se snaží nás pořád mást, někdy za cenu falešných indícií (např. rukopis). A taky je to pomalé a všechno pořád dokola. Chci dědictví, nechci dědictví, jedu na sídlo, jedu domů, mám ráda rodinu, nemám ráda rodinu. K vraždě přímo během děje vlastně nedojde, tedy ano, když počítám, že na konci najdeme mrtvou hospodyni. A rádoby vyšetřování pomocí čtení zápisů v deníku taky nic moc.
Přesto, kniha má určité klady. I když mě to vlastně nijak moc nebavilo, chtěla jsem vědět, co se z toho vyklube. Překlad mohl být o fous lepší, ale na současné poměry byl fajn. Takže celkově vzato 3*, kdo čekáte detektivku nebo thriller, sáhněte po něčem jiném.

13.12.2022 3 z 5

Volání Kukačky Volání Kukačky Robert Galbraith (p)

Je pro mě docela těžké psát hodnocení téhle knihy. Na jednu stranu byla slušně napsaná, promyšlená, detektiv i jeho asistentka jsou sympaťáci, postavy byly pěkně vykreslené. Na druhou stranu to bylo zdlouhavé, pořád dokola podobné výslechy svědků a navíc mě strašně nebavilo prostředí módního průmyslu, ale to bude asi dost subjektivní. Nakonec dávám 3*, protože tomu chyběla taková ta jiskra, kterou mají série Huldar a Freya, Harry Hole, Joona Lina a podobně. Přesto dám Cormoranovi další šanci, četlo se to pěkně a další případ sedne mně i autorce třeba o něco líp.

22.10.2022 3 z 5

Nonstop Nonstop Brian Wilson Aldiss

Posloucháno jako audiokniha, starší verze, načtená Jiřím Zavřelem. Malinko pomalejší rozjezd, ale pak už je vyprávění naprosto strhující. Hodně knížce přidává i nádherný překlad. Jen malá odbočka, ve srovnání s většinou současných překladů je opravdu vynikající, propracovaný, atmosférický. Občas lehce zastaralá větná skladba či výrazy, které se ale ke knize vzhledem době jejího vzniku podle mého hodí. Tady by se měli dnešní překladatelé inspirovat, a ne u google překladače, jak tomu bohužel často bývá. Dalším velkým plusem je nádherně načtená audiokniha, napětí v hlase, občas lehká ironie, prostě mistrovský výkon. No prostě tahle knížka má snad jen samé plusy, určitě všem milovníkům sci fi (a nejen těm) doporučuji!!!

23.09.2021 5 z 5

Dlouhá cesta domů Dlouhá cesta domů Louise Penny

(SPOILER) Bacha! Nečíst, pokud nemáte přečteno! Spoiler!

Tak tohle Louise Penny v životě neodpustím. Zabije Petera, když byl takovou dobu pryč a já se těšila, že se konečně zase dají s Clarou dohromady. Ano, byl by to laciný happy end, ale mě by se moc líbil. Gamache tentokrát na druhé koleji a vůbec mi to nevadilo. Zapojení madam Gamachové na mě trochu na sílu, naopak z Myrny se stává jedna z mých nejoblíbenějších postav. Případ tentokrát ne tak akční, o to ale napínavější a opravdu nechápu, jak Louise Penny vymýšlí ty vypointované, bystré a úžasně vtipné dialogy mezi postavami. Tohle jí vážně závidím.

13.10.2023 4 z 5

Spasitel Spasitel Andy Weir

Přečteno jedním dechem. Vynikající!

18.09.2022 5 z 5

Pavouk Pavouk Lars Kepler

Napsáno skvěle, ale jak mnozí píší, už je to moc překombinované a přitažené za vlasy. Proto ta hvězda dolů.

02.06.2023 4 z 5

Ve službách zla Ve službách zla Robert Galbraith (p)

Za mě třetí díl zatím nejlepší. Akční i komorní, napínavé vyšetřování i osobní linky obou hlavních hrdinů. Mým oblíbencem se stal Kudla, doufám, že se s ním ještě setkáme. Příjemně pomalé tempo a spousta stránek na dlouhé zimní večery, takhle si představuju skvělou detektivku. Strike u mě poprvé za 5*. A to musím zmínit, že jsem po prvním díle trochu váhala, zda v téhle sérii pokračovat. Jsem ráda, že jsem do toho šla, a co nejdřív vlítnu na další díl.

28.01.2023 5 z 5

Dokonalá smrt Dokonalá smrt Helen Fields

V téhle sérii u mě poprvé za 4*. Občas hapruje překlad, jako třeba "oba podezřelí muži byli stejného pohlaví" a podobné perly. Ale celkově mě Luc i jeho kolegové baví, můj favorit je samozřejmě Lively. Trošku mi vadí, a to ve všech dílech, zbytečně brutální vraždy, které mají šokovat. "Normální" vražda by podle mně stačila.

03.01.2023 4 z 5

Hedvábník Hedvábník Robert Galbraith (p)

Mně se Hedvábník líbil víc než první díl. Mnohem víc mi sedělo prostředí. Navíc už jsem věděla, do čeho jdu, tedy že budeme víceméně celou knížku pokulhávat po Londýně a vyslýchat jednoho svědka za druhýn. Celkově tentokrát lepší, záživnější a napínavější. Dvě věci, co mi vadily: 1. Jsem se trochu ztrácela ve jménech podezřelých a svědků, bylo jich na mě už moc. 2. Jsem asi úplně nepochopila motiv. Ale celkově mě to tentokrát bavilo, příjemné nenáročné čtení na předvánoční čas.

25.12.2022 4 z 5

Bez šance Bez šance Neal Shusterman

Typická young adult sci-fi, ale dobře napsaná, čtivá, svižná a s morálním přesahem. Doporučuju i pro čtenáře 30+.

14.08.2022 4 z 5

Historie včel Historie včel Maja Lunde

Tahle kniha mě překvapila. Čekala jsem příběh celosvětové katastrofy a dostala jsem tři intimní lidské příběhy o rodičích, dětech, rodině a manželství. Ta katastrofa tam byla nakonec taky, ale jaksi v pozadí, jako kulisa. Knížka se mi líbila, občas tam byla trochu hluchá místa, hlavně Williamova linka mě moc nebavila. Ale celkově dávám 4* za nevšední čtenářský zážitek, úplně jiný, než jsem čekala.

08.03.2021 4 z 5

Chladný den pro vraždu Chladný den pro vraždu Dana Stabenow

Někde mezi 3* a 4*, nakonec jsem se přiklonila ke 4*. Terpve během čtení jsem zjistila, že jde o starší sérii, jejíž první díl se odehrává na začátku 90. let. Za mě nevadí, jen člověk musí přistoupit na svět bez mobilních telefonů a internetu. Zarazila mě i hubenost knížečky, na detektivku je opravdu dost útlá. Asi proto jsem ani na konci neměla úplně jasno v postavách, pletla si Jacka s Jimem, Bobbyho s Billym a podobně. Délka bude i důvodem, proč jsou za mě postavy nedostatečně psychologicky propracované, snad s výjimkou samotné Kate, emaa a snad částečně Abela. Celkově byl příběh fajn, i když mám raději pomalejší, košatější vyprávění. Oceňuju postavu Kate, kterou autorka stvořila v době, kdy hrdinky ženy a ještě navíc z minorit nebyly vůbec in. Snad proto jsem nakonec tu půlhvězdu přidala. S dalšími díly hodnocení zde na Databázi stoupá, takže jdu do toho, přidávám sérii k oblíbeným.

02.04.2023 4 z 5

Vražedný chlad Vražedný chlad Louise Penny

První případ inspektora Gamache mě doslova uchvátil a tak jsem se hned vrhla na druhý, který dává aspoň na chvíli zapomenout na horké počasí letošního léta. Klidné tempo vyšetřování mi sedí a autorka naprosto dokonale dokáže vykreslit atmosféru i povahy postav. Jediná věc, co mi na sérii malinko vadí, je, že tu máme druhý Midsomer se zdaleka nejvyšším podílem vražd na počet obyvatel. Midsomer bylo aspoň hrabství, ale Three Pines je podle popisu poměrně malá vesnička, kam bych se tedy i přes její kouzelnou malebnost nechtěla přestěhovat, protože šance, že skončím jako oběť vraždy, jsou na můj vkus příliš vysoké. Přesto se tam ráda vrátím na strákách knihy, co nejdřív se vydám do knihovny pro další díl, který, jak jsem nakoukla do popisu, se bude odehrávat - hádejte kde :)

08.08.2022 4 z 5

Vyšší spravedlnost Vyšší spravedlnost Hans Rosenfeldt (p)

Tohle bylo o třídu výš než Poslední zkouška. Při ní jsem měla pocit, že se postava Sebastiana i ty ostatní už vyčerpaly, ale Vyšší spravedlnost mě přesvědčila, že jsou opět ve formě. Tentokrát zajímavé vyšetřování, naprosto neodhalitelný pachatel a soukromí postav taky stálo za to. Navíc se podařilo krásně obě linky propojit, víc pomlčím, nechci spoilovat. Těším se na další díl, v rámci žánru určitě 4,5 * a za roztomile nesnesitelného Sebastiana půl hvězdy navrch :).

28.05.2022 5 z 5

Listopád Listopád Alena Mornštajnová

Po Slepé mapě moje druhá kniha autorky. Mám z ní opět podobný pocit. Čte se lehce, děj ubíhá, ale tak nějak klouže po povrchu, nevyvolal ve mně hlubší dojem. Řemeslně solidně zpracované, ale něco tomu chybí. Lepší průměr, ale stále průměr. Další díla autorky už vynechám. Mám pocit, že jsou její knihy, stejně jako je tomu u dalších současných českých autorů tady na Databázi, nadhodnocené.

14.03.2022 3 z 5

Jarní oběť Jarní oběť Anders de la Motte

Někdo v komentářích téhle sérii vytýkal, že jsou všechny knížky na jedno brdo. A mně se to zrovna líbilo. Stejný styl vyprávění, detektivka bez detektiva, různé časové roviny. Celá série byla skvělá, nicméně podzim a právě jaro se mi líbily o fous víc. Škoda, že rok má jen čtyři roční období. Jen víc takovýchto sérií! 5* za Jarní oběť i celou sérku.

05.03.2022 5 z 5

Na plný plyn Na plný plyn Joe Hill (p)

Tuhle knihu je hodně težké hodnotit, protože povídky jsou kvalitativně velice nevyrovnané. Některé mi připadaly vyloženě špatné (Stanice Wolverton, U stříbrných..., Záleží mi jen na tobě, Ďábel na schodech), jiné průměrné (Jízda, Palec, Mateřídouška, Ve vysoké trávě) a některé opravdu vydařené (Temný kolotoč, Faun, Pozdní návraty, Tweetování..., Propouštíme vás). Ty vydařené mi hodně připomínaly kingovskou poetiku, o čemž autor i v úvodu píše. A nemyslím, že je to špatně. Vlastně nakonec je fajn, že až nás Mistr hororu jednou opustí, což je bohužel nevyhnutelné, zůstane tu někdo, kdo bude v jeho duchu psát dál a v jehož knížkách se budou objevovat motivy, místa i postavy z Kingových knížek.

13.11.2021 4 z 5