Marek82 Marek82 komentáře u knih

Radhostův meč Radhostův meč Juraj Červenák

Druhý diel je v niečom lepší ako prvý, no ostal v podstate ľahko predvídateľným akčným B-čkom. Kým v prvom dieli mi to veľmi nevadilo, od druhého som čakal už viac. Najviac mi vadila absencia poriadnej zápletky - love story a boj vyzerá síce lákavo, ale absencia prekvapení, zaujímavých postáv a zvratov z toho miestami robilo predvídateľnú nudu. O hrdinov som sa nebál a miestami má prestávalo zaujímať, čo sa s nimi stane. Určite pôjdem aj do tretieho dielu, ale skôr ako fanúšik fantasy, nie preto, že by neboli lepšie knihy ako slovanský Rambo (teda Rogan)

19.03.2022 4 z 5

Uzol Uzol Dominik Dán

Jednoznačne z tých lepších autorových kníh. Páčilo sa mi vykreslenie doby, ktorú si pamätám skôr matne, ale nemám žiadny spomienkový optimizmus, ako mnohí iní. Vždy keď sa bicyklujem pri Devíne alebo po pohraničiarskych signálkach, mám v pamäti tie ostnaté drôty, ktoré nás "chránili" pred západom. Menej detektívnych postáv mi tiež nevadilo, v ďalších pokračovaniach totiž pre mňa tvoria ich debaty často len balast. Tu malo všetko svoje miesto. Začínajúci Krauz, nevýrazný Hanzel, ktorý dostane priestor neskôr a výborný Burger, ktorý v neskorších knihách už často bojuje s vekom a zdravotnými problémami. Spočiatku pomalší rozbeh, ale pekne vystavané kulisy. Áno, Krauz je už tu tak trochu nadčlovek, ktorý pije, nespí a všetko mu vždy prejde aj u nadriadených, aj u manželky. ŠTB na jednej strane odporná, ale vedie ju rozprávkový deduško Záver trocha pritiahnutý za vlasy, ale ten pocit zadosťučinenia, za to stál. Pokračujem Básnikom, ktorého som už čítal a myslel som si že je prvou knihou v sérii, lebo stále pekne popisuje Krauzove začiatky.

14.11.2021 4 z 5

Lovci vlků Lovci vlků James Oliver Curwood

Toto je presne tá kniha, aké kedysi vychádzali v edícii Stopy. Westerny, dobrodružné príbehy z rozličných častí sveta, z morí, aj pevniny. Túto konkrétne som nečítal, ale dokonale ma vrátila do časov, kedy som po škole hltal príbehy hrdinov, v ktorých dobro vždy zvíťazilo nad zlom, charaktery boli čiernobiele a záporák bol jasný hneď od začiatku. Audio pridáva tejto knihe ďalší rozmer, hlboký meditatívny hlas sa ku knihe hodil a ja som sa tak ocitol v kanadskej divočine medzi lovcami vlkov. Oceňujem tiež hudobné predely a zvukové vsuvky. Ak ste na podobných príbehoch vyrastali, bude sa vám páčiť aj tento. Ako dospelý si už jasnejšie uvedomujem, že príbeh je idealizovaný, aby všetko dobre dopadlo. To mu však neuberá na atraktivite a myslím, že môj 9 ročný syn si ho čoskoro užije so mnou.

01.04.2021 4 z 5

Dvojitý kříž Dvojitý kříž Chris Carter

Od tejto knihy som mal vysoké očakávania vzhľadom na hodnotenia. Do veľkej miery boli naplnené. Kniha má spád, počúva sa dobre. Trocha mi vadila vyššia miera brutality a detailnosti popisu vrážd, ale to je asi v mene atraktivity a istého trademarku série. S napätím som čakal, ako to celé dopadne. Záver ma prekvapil, no bol v záujme atraktivity tiež trošku prepálený. Aj keď bola pointa obstojne vysvetlená, čitateľ musí trocha chcieť uveriť tomu, že sa to tak mohlo stať, lebo akonáhle začne premýšľať nad okolnosťami, motiváciou vraha a celkovou schopnosťou uskutočňovať také brutálne a premyslené vraždy, tak uveriteľnosť klesá. Pripomína mi to americký akčný film, na ktorý sa príjemne pozerá, je tam napätie, zápletka, ale nad realistickosťou sa radšej netreba pozastavovať. Mám rád detektívky, ale skôr civilnejšie, kde vyšetrovateľ nie je superman, ktorý napriek životospráve, ktorá by ho po mesiaci doviedla k infarktu, podáva dlhodobo nadľudské výkony a vrah je trpezlivý, diabolský sadista s neobmedzenými časovými a finančnými možnosťami páchať brutálne vraždy. Napriek tomu skúsim aj ďalší diel.

08.02.2021 4 z 5

Zvedá se vítr Zvedá se vítr Kateřina Surmanová

Súhlasím, že kniha je dejovo a napätím slabšia ako Šepot z lesa, ale nie je vyslovene zlá... Autorka píše naozaj pekne, to je však niekedy aj na príťaž. Necháva sa uniesť obrazotvornou češtinou, či sociologickými sondami do charakterov a motivácií ľudí, no robí tak aj vtedy, keď sa niečo deje. Príbeh potom negraduje, len tak nejako plynie, príjemne, zaujímavo, čomu pomáha aj skvelá interpretácia v audioverzii. Chýba tam však napätie, pretože je vždy narušené odbočkami (hocijako sú zaujímavé, pekne napísané...). Veľmi by som si prial, aby autorka v tretej knihe spojila svoju schopnosť pekne písať, so schopnosťou budovať napätie a dej, ako to bolo v prvej knihe.

19.04.2024 3 z 5

Dokonalá kořist Dokonalá kořist Helen Fields

Nemôžem bohužiaľ zdieľať všeobecné nadšenie z tejto knihy. Začiatok celkom sľubný, no potom kniha stratí dynamiku a veľa sa riešia ľúbostné problémy vyšetrovateľov. Policajná stanica bola dosť toxické pracovisko a občas som mal pocit, že samotní policajti sú si navzájom väčší nepriatelia ako zločinci. O hlavnom detektívovi sa veľakrát dozvieme, že je veľmi príťažlivý. Okrem toho zvláda vyšetrovať aj so zraneniami, ktoré by bežného človeka pripútali na dva týždne na lôžko. To, že je zápletka nereálna a prekombinovaná by až tak nevadilo, Carter alebo Deaver nepíšu o nič realistickejšie rozprávky pre dospelých. Ich príbehy majú však aspoň dynamiku, ktorá núti čitateľa čítať stále ďalej, hoci si na konci povie to známe "a pritom taká blbosť". Tu mi bohužiaľ ostáva skonštatovať len čosi podobné, ale na druhej strane chápem tých, ktorým imponujú doťahovačky a neukončené love stories vyšetrovateľov, aj to je spôsob ako motivovať čitateľov na kúpu ďalších dielov.

20.01.2024 3 z 5

Lovec čertov Lovec čertov Juraj Červenák

Keďže ide už o 9-te pokračovanie série, autor skúša rozličné obmeny postáv a dynamiky, aby nesklzol k rutine. Hoci je Jaroš sám, príbeh utiahne a páčil sa mi viac ako Les prízrakov, čo je sólovka kapitána Steina. Naproti tomu Vlk a dýka sa odohrávala na atraktívnom Sitne, preto mi až tak nevadilo, že Barbarič bol sám. Lovec čertov mi v mnohom pripomínal Ohnivé znamenie, Trnava bola po Prešporku ďalšie významné a veľké mesto s množstvom kostolov, krčiem a vojakov. Stretneme opäť aj niektoré postavy (Thurzova manželka) a keď sa dej presunie na vidiek, tiež mi to pripomenulo dej Ohnivého znamenia v Dunajských luhoch. Kniha je trocha kratšia, na druhej strane, deje sa tam toho dosť a obávam sa, že ďalšie nastavovanie času by viedlo k opakovaniu situácií. Čitateľ sa už naučil, že i hlavných hrdinov sa veľmi netreba báť (zajatie a vyslobodenie) a osud vedľajších postáv je mu v podstate ľahostajný. Deju by do budúcnosti prospelo pridanie nejakej zápornej postavy, ktorá by mala dlhšiu trvanlivosť ako jednu knihu. Autor už niečo začal v knihe z Plzne, ale v ďalších dvoch sa už táto ženská postava neobjavila a to je trocha škoda. Každopádne, ide o vysoký štandard autora a pri množstve kníh, ktoré už napísal sa ľahko hľadajú chybičky krásy.

04.01.2024 5 z 5

Adept Adept Adam Przechrzta

Na knihu som sa veľmi tešil. Ako fanúšik Zaklínača, príbehov J. Červenáka, ale aj alternatívnej histórie ako napríklad Kotoučov cyklus České země som sa na knihu naozaj tešil. Po prvom stretnutí s Enklávou, ktorá pripomína Prašinu s mágiou, alebo rovno herný svet Bloodborne je latka nastavená vysoko, bohužiaľ, potom to ide už len dole. Autor má neskôr zahrnul množstvom vojenských postáv a hodností, ale vravím si, keď som zvládol České země, zvládnem aj toto. Bohužiaľ knihu nedrží pokope konzistentná zápletka a je skôr sledom udalostí, pričom okolností sú vopred dané a čitateľ nemá veľkú šancu odhadovať smerovanie deja, len sa ním nechať unášať. Dominujú pritom skôr intrigy, politika a rozličné ťahy. Poľský autor má bohužiaľ viac ruský, rozvláčny a pompézny spôsob písania, ktorý tiež neprospieva dynamike deja. Keďže som si kúpil v nadšenom očakávaní aj druhý diel (oba ako audio), tak sa do toho pustím. Druhý diel má síce vyššie hodnotenie, ale to len preto, že tí, ktorí boli sklamaní z prvého dielu, sa do druhého už ani nepustia a hodnotenie je tým pádom skôr záležitosť fanúšikov ako objektivity.

25.11.2023 3 z 5

V pasti V pasti Josh Malerman

Kniha má originálny nápad, ktorý by sa dal porovnať napríklad s filmom Tiché miesto, kde si musia hrdinovia poradiť bez iného zmyslu. Časové striedanie rovín mi nevadilo, linka z minulosti bola pre mňa zaujímavejšia, ako tá súčasná, pretože tú som si dobre pamätal z filmu. Knihe trocha chýba lepšia gradácia napätia a vystavanie zápletky. Najmä v prvej polovici vidno, že autor mal skvelý nápad, no ako keby si s ním nevedel poradiť a pretaviť ho do zaujímavého a napínavého deja. Až druhá polovica s ukončením línie v dome dostáva čitateľa pod väčší tlak a je napínavým ukončením jednej z dvoch dejových línii. Kniha nastoľuje zaujímavé otázky, je stiesňujúca, miestami veľmi napínavá, ale dynamika skupiny a odhaľovanie charakterov pod tlakom nefunguje tak dobre, ako v klasikách žánru ako Pán Múch, či nebodaj Deň Trifidov alebo v Kingovej Hmle. Určite by sa dal dystopický rozmer knihy a práca s charaktermi posunúť do inej úrovne. Knihe nepomáha ani nie veľmi sympatické správanie hlavnej postavy k deťom, pretože zažila prerod, ktorý je naznačený len záverom prvej dejovej línie. Za mierne premárnenou šancou je určite aj to, že šlo v podstate o autorovu prvotinu, na úspech ktorej zjavne už nedokázal ďalšími knihami nadviazať. To však nemení nič na tom, že ide o nadpriemernú knihu so zaujímavou zápletkou.

11.11.2023 4 z 5

Dítě v mlze Dítě v mlze Martin Goffa

Napriek kratšiemu rozsahu som sa nemohol zbaviť pocitu, že sa to celé naťahuje a do počúvania som sa musel často nútiť. Myslel som, že je to kvôli interpretom, ale do veľkej miery je to dané spádom a tempom knihy. Zápletka je pritom jednoduchá a zaujímavá, ale dej sa posúva vpred pomaly, lineárne...a občas nezáživne. Celkovú známku zachraňuje koniec, kde to malo aspoň trocha spád. Ak by som knihu čítal, tak by bolo moje hodnotenie asi lepšie, lebo by som ju zhltol za popoludnie a mal by som z toho pocit väčšieho napätia a dynamiky.

07.11.2022 4 z 5

Hřbitov trpaslíků Hřbitov trpaslíků Petr Boček

Ono by až tak nevadilo, že to bolo celé bizarné, miestami nechutné a zvrátené. Vadilo mi však, že to chvíľu bol horror, chvíľu fantasy a chvíľu komédia. Vo výsledku ma to celkom bavilo, ale v zásade šlo o poriadnu zlátaninu s niekoľkými dobrými nápadmi a občasným humorom. Interpret, aj celkové vyznenie knihy mi
pripomenuli knihu Kejda. Odporúčam počúvať/čítať v dušičkovom období.

29.09.2022 4 z 5

Krev je můj chleba Krev je můj chleba Laird Barron

Začalo sa to dobre, chlapácka story, ultra bad ass hlavný hrdina. Žiadne flashbacky, prelínanie časových rovín a príbehov, žiadne morálne dilemy. Len čistá a priamočiara akcia. Časom sa však dostaví príbehová únava. Pred hlavným hrdinom stále defilujú rôzni gangstri, stále sa hláškuje, miestami je to aj naozaj vtipné. Len to ide veľmi po povrchu a je tam všetko a nič. V menách a v tom, kto je s kým a proti komu, som sa niekedy v druhej tretine stratil, ale už mi to bolo jedno. Dávam hviezdičky za oddych, zábavu, také to akčné B-čko so sympatickým hlavným hrdinom. Nejakú veľkú logiku v tom však hľadať netreba. Pokope to drží len hlavná postava a v istom smere to vcelku stačí.

24.09.2022 4 z 5

Růže pro Algernon Růže pro Algernon Daniel Keyes

Najviac ma bavila prvá tretina, kedy Charlie zažíval svoju premenu a záver knihy, o ktorom som vedel, že musí prísť a aký bude a predsa ma dostal. Viem si predstaviť, že poviedka vo svojej zhustenej podobe, prípadne divadelná dramatizácia, môžu byť ešte lepšie ako táto kniha. Pokiaľ ide o námet samotný, je to dojímavé, veľmi ľudské a donúti zamyslieť sa nad svojim konaním, vzťahmi a tým ako vidíme seba a ako nás vidia druhí. 4 hviezdy len kvôli dĺžke, miestami sa mi zdal príbeh príliš nadstavovaný a umelo naťahovaný.

15.09.2022 4 z 5

Cesta k nesvobodě Cesta k nesvobodě Timothy Snyder

Táto kniha ma v mnohom obohatila. Je len škoda, že nie je viac zrozumiteľná, niekedy stručnejšia a jednoduchšia. Ten, kto sa dostane cez filozofický úvod, bude odmenený detailnými historickými pohľadmi na to, čo spôsobilo obrat Putinovej politiky smerom k vojne na Ukrajine. Tieto historické fakty sú síce komentované subjektivizmom autora, no zároveň nechávajú dosť priestoru na vlastné prežitie podávaných informácií a utvorenie vlastného názoru. Ak by bola kniha menej popretkávaná filozofickými odbočkami, bola by atraktívnejšia a jej myšlienky by sa ľahšie šírili aj v publiku, ktoré je odchované na instantných informáciách sociálnych médií. Pre menej sterilné priblíženie konfliktu na Donbase odporúčam knihu Donbas: svadobný apartmán v hoteli vojna.

28.08.2022 4 z 5

Sběratel kostí Sběratel kostí Jeffery Deaver

Mám rád detektívky, ktoré mi dajú aj niečo viac, ako odpoveď na to, kto je vrah. V tomto príbehu je zaujímavá postava Lincolna Rhyma (dozvedel som sa, ako asi môže žiť a cítiť sa ochrnutý človek), reálie, história a miestopis Manhattanu a v neposlednom rade forenzné postupy a odhaľovanie súvislostí s až encyklopedickými vedomosťami. Americký štýl detektíviek (akcia, brutalita a prekombinovanosť) sa ani tu nezaprie. No práve spomínané presahy do histórie a forenznyých postupov za mňa odlíšili tento príbeh napríklad od detektíviek Chrisa Cartera. Porovnávať so severskými detektívkami ani nemá zmysel, tie sú viac o postavách, atmosfére a psychológii. Čiže presne o tom, čo tu zas chýbalo. Časom sa možno k sérii vrátim, lebo už viem, čo od nej čakať.

23.05.2022 4 z 5

Svědkyně ohně Svědkyně ohně Lars Kepler

Najskôr som čítal Písečného muže, na ktorého táto kniha v závere odkazuje. Kým v "mužovi" mi nesadol až záver a doteraz si pamätám niektoré scény, Svědkyně ohně na mňa pôsobila roztriešteným dojmom. Zaujímavé nápady a prostredie striedajú nelogické a neuveriteľné kroky hrdinov. Páchateľa uhádnete skôr preto, že postáv nie je zas tak veľa, ako by ste sa k tomu mohli dostať dedukciou. Toto nie je detektívka, je to thriller, akčný film v knižnej podobe s neohrozeným hlavným hrdinom a atraktívnym prostredím a vedľajšími postavami, aby mohli vznikať bizarné a napínavé scény. Bohužiaľ to však pokope veľmi nedrží a miestami to bolo únavné a dlhé. Bežný čitateľ si z knihy odnesie okrem iného pocit, že Švédsko je krajina plná melanchólie a psychiatrických zariadení pre pacientov od útleho veku až po rôznych zločincov. Taký švédsky bizár, rozprávka pre dospelých. Ak je najlepším dielom dua Lars Kepler podľa hodnotení práve Písečny muž a Svědkyně ohně je tiež z tých lepších, tak asi po ďalších knihách série zatiaľ nesiahnem.

13.05.2022 3 z 5

Letecké katastrofy a jejich vyšetřování Letecké katastrofy a jejich vyšetřování Lukáš Musil

Kniha popisuje katastrofy dosť stručne a faktograficky. V knihe je zachytených až 40 havárií. Prirovnal by som to ku čítaniu wikipédie. Osobne by som uvítal radšej väčšiu dramatizáciu a vcítenie sa do rolí posádky. Oceňujem technické údaje, ako aj vysvetlenie mnohých pojmov. Niektoré havárie sú naozaj známe a bolo dobré si ich pripomenúť, prípadne sa o nich dozvedieť viac technických podrobností a analýzu príčiny. Miernu výhradu mám ku interpretácii pani Zawadskej. Bezpochyby spravila veľa pre dabing a herectvo, bohužiaľ však teraz na hlase poznať veľa fajčenia (sama sa tým netají). Audiokniha dáva vyniknúť hlasu interpreta, hlas pani Zawadskej je bohužiaľ cigaretami veľmi zodraný a zachrípnutý, počúvanie preto nebolo vždy príjemné.

30.04.2022 4 z 5

Jistě, pane premiére 1 Jistě, pane premiére 1 Jonathan Lynn

Bolo to britské, miestami cynické, miestami sarkastické, ale dobré. Osobne som už na príbehu cítil vek a dobu, kedy to bolo napísané. Ale ten britský konzervativizmus a staromilstvo určite prežíva aj do dnešnej doby. Bola to moja prvá skúsenosť so sériou, čiže som postavy nepoznal z dielov o Ministrovi. Nepociťoval som to ako prekážku, ale možno by som s nimi bol viac spätý. Tiež treba povedať, že príbeh končí kapitolou bez záveru knihy ako takej, čiže predpokladám, že druhý diel len voľne nadväzuje. Mne pre túto chvíľu stačí táto ochutnávka, je to až príliš kontrastné s dnešnou dravou až primitívnou politikou. Ale kapitola Klíč ma naozaj bavila.

08.04.2022 4 z 5

Upálené Upálené C. J. Tudor

Určite lepšie ako Kříďák, ktorý bol mojim prvým stretnutím s autorkou. Ide o dobrý, priamočiary a oddychový thriller, ktorý napriek pomalšiemu rozbehu nenudí. No hoci sa spočiatku veľa nedeje, len sa rozpletajú vzťahy a predstavuje sa prostredie, táto časť ma stále bavila. Postupom času pribúdajú odhalenia, udalosti a všetko dospeje do finále, ktoré je síce prekvapivé, ale už je toho akoby príliš veľa, až som sa pýtal, či stále čítam tú istú knihu. Celkovo odporúčam, no záver bol už príliš prekombinovaný, akoby chcel za každú cenu šokovať. Niekedy menej je viac. Snáď nabudúce.

06.11.2021 4 z 5

Žebrákova pomsta Žebrákova pomsta Pavel Hrdlička

Silnou stránkou tejto knihy nie je ani tak príbeh alebo zápletka. Nie je to detektívka v pravom zmysle slova, pretože zločinci sú známi prakticky od prvých stránok. Viac ako čokoľvek iné, mi táto kniha pripomína obrovský namaľovaný obraz s výjavom so stredovekej Prahy, kde vďaka autorovi, ale aj výbornému interpretovi, postavy zrazu ožijú, chodia, pracujú, rozprávajú sa a celkovo žijú svoje rozmanité životy v obliehanom meste, čo prináša množstvo napätých, ale zároveň aj humorných situácií. Kniha nie je dielom, ktoré by ste nevedeli od napätia odložiť, ale má silnú atmosféru a výborne približuje krátky úsek českej histórie. Veľký podiel na oživení množstva postáv a plastickosti ich podania má p. Fridrich, ktorý knihu znamenite načítal a jeho interpretácia jasne vyčnieva.

14.10.2021 4 z 5