Marek82 Marek82 komentáře u knih

O 2. svetovej vojne som toho prečítal už dosť, ale toto bol úplne nový pohľad. Niekedy som bojoval s podozrením, koľko z obsahu je podporeného faktami a koľko si autor domýšľa. No je pravda, že udalosti 2. svetovej vojny sú vďaka pedantnosti Nemcov veľmi dobre zdokumentované. O závislosti vodcu na liekoch a látkach som potom našiel zmienky aj inde. Je zaujímavé, že sa o tom až tak nepíše, hoci je to fakt. Kniha zasadzuje rauš Nemcov do kontextu udalostí vojny, je teda zároveň aj krátkou a prehľadnou kronikou, no s množstvom nových informácií. Odporúčam.

12.03.2022 5 z 5

Anjel v podsvetí Anjel v podsvetí Juraj Červenák

Po kratších predchádzajúcich sólovkach Steina a predtým Barbariča je trojica opäť spolu v plnej sile. Príbeh je bohatý, prepletený a viacvrstvový, tak, ako sme zvyknutí z najsilnejších dielov série, ako Ohnivé znamenie alebo Krv prvorodených. Historická Plzeň bola príjemnou kulisou, potešilo aj napätie ohľadne Jaroša. Historické fakty sú opäť silno zastúpené, kým pri Lese prízrakov šli kulisy viac do úzadia. Aj keď sa v istých momentoch už séria opakuje, práve historické súvislosti a presne vykreslené prostredie, sú tým, čo ju drží na vysokej úrovni. Už sa teším na ďalšie pokračovanie, tentokrát z Kremnice.

11.09.2021 5 z 5

Umrlčí cesta Umrlčí cesta Peter May

Navnadený Lewiskou trilógiou som sa pustil do tejto knihy a hlavne prvá polovica mi ju v mnohom pripomínala. Pán Dvořák v spojení s opismi Hebrid je jednoducho trademarkom série a bavilo by ma to počúvať, aj keby čítal cestovný poriadok trajektov zo Stornoway. Pocity muža bez pamäti v tvrdom prostredí Hebrid sú vykreslené výborne. V momente, ako prichádza na scénu druhá línia príbehu s premúdrelou Karen, ktorá má možno pripomínať Larssonovu Lisbeth Salanderovu, umelecký dojem šiel o triedu nižšie. Rovnako celá enviro linka pôsobí oproti strate pamäti hlavného hrdinu umelo a neuveriteľne. Záveru kvitujem naozaj dôkladné vysvetlenie zápletky, aj keď niektore logické kotrmelce ostali nepovšimnuté. Bohužiaľ príbeh zráža dole istá dávka naivity v technických pasážach pátrania. Je vidno, že P. May je viac doma v opisoch prostredia, ako vo svete sociálnych médií a modernej techniky. Oproti Lewiskej trilógii je to o stupeň horšie, na druhej strane pre fanúšika Hebrid ide o stále slušné počúvanie, ktoré neľutujem. Opäť som si naštudoval niečo o majáku a jeho stratených strážcoch, odporúčam pozrieť wikipediu aj kvôli reálnym fotkám ostrova a prostredia.

21.12.2022 4 z 5

Nežná fatamorgána Nežná fatamorgána Dominik Dán

Knihy Dominika Dána, ktoré sa časovo pohybujú na hranici starého režimu, mám rád. Obzvlášť sa mi páčil Uzol, ktorý verne zobrazuje realitu doby a ešte stále silný režim. Nežná fatamorgána je v tomto trocha iná. Zmena je vo vzduchu, autor o nej píše, ale stále bola pre mňa málo uchopiteľná a konkrétna. Vlastne ako taká fatamorgána. Vraždárska línia sa najskôr sľubne rozbehne, potom sa trocha stratí dynamika a páchateľ je objavený viac menej náhodou. Mám radšej príbehy, kde má šancu páchateľa uhádnuť aj čitateľ. Aj vzhľadom na nedokončený koniec príbehu s páchateľom, veľa odkazov na Uzol a fatamorgánu v uliciach, pôsobí kniha menej súrodo a ucelene ako iné príbehy. Oceňujem snahu ukončiť porozpletané nitky niektorých postáv. Pokračujem chronologicky Listom zo záhrobia z roku 1990.

18.08.2022 4 z 5

Muž jménem Ove Muž jménem Ove Fredrik Backman

Ove mi v mnohom pripomenul jednu z mojich prvých audiokníh - 100 ročný starček. Alebo českého Pravomila. Ove je skrátka správny chlap, ktorému sa neprihodia správne veci a možno aj preto sa už ani on nespráva vždy správne. Našťastie ho pred ním samým zachráni kocúr...a Parvaneh. Kniha sa počúva príjemne, je veľmi vhodná pre tých, ktorí chcú s audioknihami začať. Príbeh je láskavý, skôr melancholický. Najmä v strede som pri dostatku iných činností necítil až také nutkanie počúvať ďalej, ako pri iných knihách. Ku koncu príbeh pekne graduje a záver je naozaj dojemný. Ak chcete vidieť, ako vyzerá Parvaneh, mameluk Patrik alebo kocúr, pozrite si rovnomenný film. Ja sa na to chystám. A moje ďalšie auto by bol Saab - keby sa ešte robili.

06.03.2022 4 z 5

Vlk a dýka Vlk a dýka Juraj Červenák

Piaty príbeh zo série Stein a Barbarič sa síce odohráva bez Steina, ale to nevadí. Rovnako ako netypické rozprávanie v prvej osobe. Toto oživenie sérii len prospelo. Na druhej strane, akoby si autor rozsahom zobral oddychový čas, kniha má zhruba polovičný rozsah oproti predchádzajúcim dielom. Príbeh má však stále tempo, prostredie Sitna ma bavilo a popis hradu som sledoval nad jeho historickou vizualizáciou z internetu. Škoda, že je už len zrúcaninou. Na slovenské vydanie audioverzie Lesu prizrakov už zrejme nevydržím čakať, preto siahnem po českej verzii, som zvedavý na iný prednes.

22.05.2021 5 z 5

Popravčí Popravčí Chris Carter

Rozprávka pre dospelých. Je to napínavé, číta sa to rýchlo. Guilty pleasure ako sáčok čipsov. Neviete prestať. Po skončení sa dostaví síce trocha blbý pocit, ale za tú radosť to (asi) stálo. Oproti Dvojitému krížu uveriteľnejší motív, ako aj postava vraha. Vraždy brutálne, prešpekulované, ale nie úplne absurdné. Viac mi sedia detektívky Červenáka, Goffu, možno Dána (nie každá, lebo niektoré sú už vyprázdnený balast). Ak vám nevadí brutalita, je to forma oddychu, niečo ako húsenková dráha. Jeden sa po vystúpení zasmeje, druhý to celé pretrpí s nevoľnosťou.

19.05.2021 4 z 5

Táto kniha je nesporne vysoko cenená, až môže čitateľ nadobudnúť pocit, že ak sa mu kniha nepáči, chybu spravil čitateľ, nie autor. Bohužiaľ sa musím pridať k nepočetným, ale moje pocity presne vystihujúcim kritikom. Predovšetkým podtitul zavádza. Nejde o stručné dejiny ľudstva, ale o autorove úvahy, ktoré ilustruje historickými udalosťami, ktoré jeho úvahy podporujú. Pri absencii kritického myslenia tak čitateľ môže nekriticky preberať autorove často zjednodušené vysvetlenia a zamieňať si ich s faktami. Z historického hľadiska je kniha povrchná, niektorým etapám dejín sa venuje relatívne viac, niektorým vôbec. Ako inak by to však mohlo byť, keď detailné historické diela mapujú na podobnom rozsahu dekádu alebo storočie a v tomto prípade autor zachytí v jednom diele desiatky tisíc rokov. V praxi tak ide o mozaiku historických udalostí, zmiešaných s úvahami a ponúkajúcimi závery, ktoré si niekto môže zamieňať s faktami. Kniha mala nesporne niekoľko svetlých momentov a dejinných súvislostí, ktoré ma zaujali. Vcelku som sa však s knihou vysporadúval ťažko. Príbeh prirodzene absentuje úplne, kapitoly na seba nadväzujú len voľne, niektoré pasáže zaujali viac, iné vôbec. Rozhodne by som knihu neoznačil, ako dielo, ktoré mi zmenilo život alebo otvorilo oči, nakoľko veľa dejinných súvislostí si pamätám zo školy alebo iných kníh a pri miere povrchnosti, akou sa im autor, vzhľadom na obrovský záber, venuje, mi neponúkli veľa dodatočných informácií. Podobné je to aj s autorovými úvahami. Niektoré sú zaujímavé a viem sa s nimi stotožniť, s inými nemusím súhlasiť vôbec. Celkovo som rád, že to mám za sebou, dopočúval som s vypätím síl, nakoľko práve v závere autor "ulieta" najviac, pretože sa snaží o predpoveď budúcnosti.

19.03.2021 3 z 5

Terror Terror Dan Simmons

Terror som si kúpil v akcii Audiolibrixu a trocha som jeho počúvanie odkladal. Najmä kvôli dĺžke. Mal som pocit, že za rovnaký čas dokážem vypočuť 3-4 knihy s obvyklým rozsahom. No mierne sklamaný z posledných pár detektívok, ktoré sa mi zdali prázdne, opakujúce sa a pritiahnuté za vlasy, som dostal chuť na príbeh inšpirovaný skutočnou udalosťou. A tak som sa započúval do príbehu dvoch lodí, ktorý ma donútil študovať mapy arktických morí, čítať si na wikipedii skutočné profily postáv z knihy, a pri tom všetkom ešte pozerať seriál z produkcie AMC natočený podľa knihy. Ten ma najmä v prvej polovici veľmi bavil kvôli zobrazeniu života na lodi, hoci to bolo v porovnaní s knihou veľmi idylické a mierne zobrazenie podmienok, v ktorých sa posádka nachádzala. Nebudem opakovať to, čo sa dočítate v iných recenziách. Áno, kniha je dlhá, rozprávanie detailné, miestami až meditatívne. Napätie v knihe nie je budované dejom, rýchlou akciou, skôr záleží od vašej schopnosti predstaviť si a prežívať dej s postavami, báť sa, triasť sa zimou, hladom a vyčerpaním. Je to kniha, ktorá ma bavila, prišiel som na chuť jej tempu a preto ani koniec, kde sa niektorým zdalo vysvetlenie eskimáckej mytológie už zbytočné, pre mňa len doplnil celkovú mozaiku príbehu a ešte viac ukázal, že anglickí námorníci so všetkým svojim vybavením v podstate len bojovali proti prírode a podmienkam, v ktorých sa Eskimáci cítia doma. Na knihu sa treba naladiť v prvých hodinách počúvania a potom sa už len nechať unášať mrazivým príbehom o ľudskom odhodlaní, nezlomnej vôli, odolnosti, ale aj inštinktoch a boji o prežitie.

08.02.2021 5 z 5

Nie je to ľahké čítanie. Pre mňa ani nie tak kvôli brutalite, ale miestami absencii nosnej dejovej línie a lyrickým pasážam. To však knihe neuberá na sile, skôr naopak. V mnohom mi to pripomínalo Bielu veľrybu, kde sú scény masakrovania veľrýb striedané náboženskými témami a filozofickými zamysleniami. Čítal som súbežne aj e-book verziu, čiže viem porovnať pridanú hodnotu audioknihy. Interpretácia výborná, posúva zážitok na ďalšiu úroveň, pretože kniha je písaná bez priamej reči, odosobnene a keď ju čitateľ číta rýchlo neprežije tak podrobne ten biblicko katastrofický rozmer, ktorý so sebou nesie. Výborné sú tiež hudobné predely, ktoré vytvárajú atmosféru. Drobnú výtku mám však ku absencii prekladov španielských fráz. Tam, kde je v knihe podrobný slovník pojmov, v audio verzii nie je nič. Obzvlášť pri dialógoch by preklad španielštiny v interpretácii určite nebol na škodu. V audioverzii tiež chýba doslov ku historickému pozadiu deja, ktorý si poslucháč môže nájsť niekde na Wikipédii, ale v tlačenej verzii je priamo súčasťou knihy a poskytuje dodatočné informácie. Určite však stojí za vypočutie.

16.12.2023 5 z 5

Mucha Mucha Dominik Dán

Mucha je naozaj podarená kniha D. Dána, vďaka názvu si budem aj neskôr pamätať, o čom presne bola. Viac priestoru má teraz Burger a jeho tajomné súkromie. Po Liste zo záhrobia ďalšia kvalitná detektívka. 90tky Dánovi celkovo pristanú lepšie, ako moderné krimi po roku 2000. Vidno, že je stará škola a vekovo je niekde medzi Burgerom a Krauzom (nar. 1962). Chronologicky nasleduje Beštia, ktorú som už kedysi dávno čítal. Potom Mucholapka, ktorá nadväzuje na Muchu. Príbehy známych slovenských sériových vrahov. O. Riga a J. Slováka. Odporúčam všetkými desiatimi.

27.11.2022 5 z 5

Příběhy železné opony Příběhy železné opony Luděk Navara

Skutočné príbehy skutočných ľudí. Často smutné, veľakrát úspešné, ale často končiace zle. Niektoré sa mi páčili viac ako iné. Niekedy bola na škodu menšia prehľadnosť, kedy bolo v príbehu veľa informácií a vzhľadom na ich množstvo boli niektoré menej zapamätateľné. Tiež mi prekážalo, keď bol osud emigranta vyzradený už na začiatku príbehu. Tým, že čitatelia určite mnoho príbehov nepoznajú, tak by udržanie napätia pomohlo. Celkovo však hodnotím knihu pozitívne najmä s ohľadom na memento a spomienky, ktoré predstavuje. Veľa ľudí si situáciu, v ktorej boli ľudia pred 40 rokmi nevedia predstaviť, ďalší volajú po zmene režimu, ktorý by veľmi pravdepodobne mohol priniesť ďalšiu dobu temna.

11.09.2022 5 z 5

Doba z druhé ruky Doba z druhé ruky Světlana Alexandrovna Alexijevič

Ťažké príbehy zo Sovietskeho zväzu. Počúval som audioverziu, teda len výber, asi 5 príbehov. Osobne ma najviac zaujali tie osudy, ktoré nejakým spôsobom zachytávali zánik Sovietskeho zväzu a prechod do demokracie. Najviac ma udivilo to, ako sú obyvatelia, ktorí prešli krutosťami lagrov rukojemníkmi vlastného štátu a nevedia sa v novej dobe zorientovať, pretože neboli prakticky nikdy slobodní. Z toho plynie, že so slobodou nevie každý zaobchádzať a nie pre každého musí byť sloboda darom. Poučné boli tiež príbehy z bývalých sovietskych republík ako Arménsko, Azerbajdžan a Tadžikistan. Na záver dva veľmi aktuálne citáty: "Žvanení vždycky končí krví" a "Válka, to je vlk, který se může přiblížit až k vašemu domu."

27.03.2022 5 z 5

Bohové Gothamu Bohové Gothamu Lyndsay Faye

S touto knihou som veľmi bojoval. Navnadilo ma historické prostredie, aj nadšené ohlasy recenzentov na audioverziu (mali ma varovať tunajšie recenzie). Kniha mi v mnohom pripomínala knihy pána Hrdličku z prostredia historickej Prahy, kde samotná zápletka ustupovala popisom prostredia a mikropríbehom rozohratým v historických kulisách. No kým odbočky podrychtára Václava a magistra Šebka ma bavili, v tejto knihe mi vyslovene vadili. Problémom bola dĺžka, keby sa autorka viac v odbočkách a popisoch krotila a kniha by bola o tretinu kratšia, len by jej to pomohlo. Ďalšou paralelou k tejto knihe sú Severné vody, ktoré tiež zobrazujú špinu a surovosť prostredia z rovnakého obdobia (ale v Londýne), ale aspoň ich ťahá oveľa silnejší príbeh. Bohovia Gothamu však príbeh majú tak zahrabaný v nánosoch odbočiek a opisoch, že som často ľutoval nákup, aj čas strávený počúvaním. Skrátka ma to nebavilo, nemal som vzťah k postavám a k počúvaniu som sa musel nútiť. Historické kulisy môžu mnohým stačiť a tahať hodnotenia vyššie, ale za mňa je to málo a to som fanúšik historickej detektívky ako žánru.

23.02.2022 2 z 5

Ještě není konec Ještě není konec Michal Sýkora

Tak toto sa podarilo. So sériou, ani autorom nemám žiadne skúsenosti. Nečakal som veľa a dostal som poriadnu detektívku, ktorá dýchala človečinou. Kulisy minulého režimu, spomienky na detstvo, rodinná dráma...aj keď zločin samotný bol dosť brutálny, stále uveriteľný, ako aj jeho okolnosti. Postavy, vrátane inšpektorky sa naozaj podarili. Odporúčam všetkým fanúšikom Dána, Neuera, Klevisovej. Americké a severské krimi sú niekedy zbytočne prekombinované, toto bolo také "naše".

09.11.2021 5 z 5

Les prízrakov Les prízrakov Juraj Červenák

Trocha menej histórie, trocha viac akcie. Ponúka sa porovnanie so sólom Mateja Barbariča, ktorý si musel poradiť bez Jaroša, preto sa viac vyšetrovalo. Tu je príbeh zase viac akčný, knihu dobre ozvláštňuje pohľad do Steinovej rodiny. Prvýkrát som počúval interpretáciu M. Holého a rýchlo som si zvykol. Slovenčina síce viac zdôrazňuje dobový jazyk, ale Stein v podaní M. Holého sa mi veľmi páčil. Nedávam plný počet, pretože aj keď v knihe nechýbajú zvraty a napätie, o Steina, jeho rodinu a Jaroša som sa nebál, tu žiadny zvrat čakať netreba. Aj keď autor inak dobre znázorňuje krutosť doby, najmä pokiaľ ide o tresty a čiernobiele videnie spravodlivosti, v prípade ohrozenia hlavných hrdinov a ich blízkych už toľko odvahy nemá. Zaujímavosť: Steinov hrad Strieborná skala dnes existuje ako zrúcanina Břecštejn pri Vlčiciach. Odporúčam navštíviť aspoň cez Google maps:-)

15.09.2021 4 z 5

Vládce vlků Vládce vlků Juraj Červenák

Knihy J. Červenáka som spoznal cez sériu Stein a Barbarič, ktorá je výborná. Príbeh o Roganovi je z iného súdka, porovnanie so Zaklínačom je na mieste pokiaľ ide o slovanskú mytológiu a akčné scény. Na druhej strane však vidno, že to boli oproti sérii Stein a Barbarič prakticky autorove začiatky. Je to čistokrvná akcia, trocha mi tam chýbala ľahkosť, nadhľad či vtip, ktorý je pre Zaklínača charakteristický. Tiež netreba čakať nejaké zásadné posolstvá, kniha čitateľa nestavia pred rozličné dilemy, ako je to v Zaklínačovi. Ale aby som neporovnával s iným autorom, aj séria Stein a Barbarič je literárne prepracovanejšia, postavy sú rôznorodejšie, funguje medzi nimi napätie a majú vykreslené charaktery. Ako fanúšik fantasy som si Rogana užil, bol tam dostatok akcie, napätia, aj zopár zaujímavých nápadov, preto dávam vyššie hodnotenie. Ale úplne chápem, že sa niekomu môže zdať kniha prvoplánová a vo svojej podstate veľmi jednoduchá, lebo nakoniec ide o slušné akčné Bčko a na nič viac sa kniha ani nehrá.

18.08.2021 4 z 5

Zázrak svaté Winifredy Zázrak svaté Winifredy Ellis Peters (p)

Historické detektívky mám rád, od tohto diela však netreba čakať strhujúce napätie Červenákovho Steina a Barbariča. Ide o milý príbeh, ktorý na čitateľa láskavo žmurká, pričom aj pasáže so zločinom sú popísané tak nejako nenásilne. Dve tretiny knihy sa príbeh trocha ťahá, ale záver má vtip a pointu, hoci vraha som uhádol správne. Pokiaľ ide o historické vykreslenie, zdalo sa mi trocha idylické, na to, že šlo o naozaj ranný stredovek, ale celkovo dokresľuje pozitívne vyznenie knihy. Ten, kto nečaká Meno ruže, alebo spomínaného Červenáka, nebude sklamaný. Žiadne potoky krvi a prekombinovaní psychopati, len inšpiratívny príbeh o láske a žiarlivosti, či pýche a pokore.

14.02.2021 4 z 5

Pochovaní zaživa Pochovaní zaživa Dominik Dán

Tuto knihu som pocuval hned po Klbku zmiji, preto budem trocha porovnavat. Pribehovo je to ovela lepsie, autor dokazuje, ze najlepsie mu idu pribehy z beznych zivotov, vyborne vykresluje rodinne pomery a situacie. Spociatku je latka nastavena velmi vysoko, uvodne sceny pohrebu, rodinna situacia, hadky, vykreslenie charakterov, to vsetko je na vysokej urovni. Bohuzial, potom pribeh strati dych, to, co je v uvode naznacene sa potom uz len siahodlho potvrdzuje a vysetruje. Chyba moment prekvapenia. Citatel/posluchac uz dopredu vie, co sa deje, kto je vrahom a preco. Danovym kniham sa neda upriet, ze cloveka nutia pocuvat dalej a su napinave. Bohuzial niektore (vratane tejto) vykazuju rovnaku pribehovu schemu. Velmi dobry uvod, nastolenie situacie, zoznamenie so zlocinom. Stred je slabsi, vsetky vysetrovacie kroky musime sledovat cez detektivov, casto je vela casu venovaneho banalitam, rozvlacnym a radobyvtipnym dialogom, kedy pribeh len pomaly napreduje. Zrazu pride rozuzlenie na konci, kedy sa v poslednej hodine posunie dej milovymi krokmi, dolapia sa vinnici, obcas sa vynoria nejake prekvapenia. V porovnani s rozvlacnymi a dlhymi stredovymi pasazami sa vsetko na konci objasni cez skratky, za svedkami zrazu netreba nikam chodit a zlozito ich hladat, len sa zjavia a rozpravaju. V 10 stranach knihy sa udeje viac, ako predtym v 200 stranach. Toto bol aj pripad tejto knihy, preto si casto neviem z Danovych knih vela zapamatat, lebo su casto akoby dejovo prazdne, ked si clovek odmysli ten balast. Prave preto potom vycnievaju knihy ako Bestia, kde sa nieco deje cely cas, nielen na zaciatku a konci, pripadne Venusa zo zatoky, kde je viac zapamatatelnych momentov a kniha po precitani/dopocuvani nevysumi do prazdna.

08.02.2021 4 z 5

Klub divných dětí Klub divných dětí Petra Soukupová

Ako rodič 8r syna, ktorý je v niektorých ohľadoch tiež trocha "divný", som si túto knihu užíval. Keď som mu spomínal postavy v príbehu, stotožnil sa hneď s troma a súhlasil, že budeme v aute počúvať spolu. Tak som zvedavý:-) Kniha sa inak počúva príjemne, interpreti sú výborní, najmä "Mila". Na príbehu oceňujem takú obyčajnosť, kedy deti môžu zažívať dobrodružstvá vo svojom svete aj bez nadprirodzených javov a záhad. Skrátka bežný život s trochou dobrodružstva. Aj keď to môže byť pre dospelého čitateľa miestami menej záživné. Jazyk postáv dobre ilustruje vek, no časom mi niektoré opakujúce sa formulácie začali liezť na nervy, ako napríklad: "Je mi to jedno", "tak jo", "dobrý", "hustý" a podobne. Rovnako sa mi zdalo zvláštne, keď Mila zahlási niečo v tom zmysle, že "Na Péťu si ani nevzpomenu", prípadne "Vubec na ne nemyslím"....asi to malo priblížiť nejaký postoj, ale keď dieťa na niekoho nemyslí, tak sa asi o tom samo so sebou nerozpráva. Ale to sú len drobnosti. Teším sa na druhé vypočutie so synom a možno neskôr tretie s dcérou, keď bude staršia.

08.02.2021 4 z 5