Marbo Marbo komentáře u knih

Toulavý autobus Toulavý autobus John Steinbeck

pár lidí v autobuse, všeobecně blbá nálada a ty slabší články v řetěze pomalu praskají...

04.09.2015

Na východ od ráje Na východ od ráje John Steinbeck

Americký autor,antické drama říznuté biblí a to vše ve westernovém hávu. Napsat to kdokoli jiný, byl by to asi průser. Steinbeck v nejlepší formě

03.09.2015

Příběhy Sherlocka Holmese Příběhy Sherlocka Holmese Arthur Conan Doyle

Ačkoli detektivky nečtu, Holmes předsudkům odolává a dokonce je boří ( nabourává ). Příběhy jsou relativně krátké, ovšem čtivé, rozmanité a i na relativně malém prostoru se autorovi daří vybudovat silnou atmosféru ( ocenit musím hlavně "westernovou" pasáž v povídce Studie v šarlatové, kdy mi zpočátku nedošlo že se jedná o jeden a týž příběh ), která pomáhá včíst se do děje a je asi největší devizou příběhů slavného detektiva.Avšak metody a postupy páně Sherlocka jsou mírně repetitivní ,zejména při delším souvislém čtení.

31.08.2015 3 z 5

Conan: Meč s fénixem a jiné povídky Conan: Meč s fénixem a jiné povídky Robert Ervin Howard

Kdysi jsem mněl Conana hezkou sbírku, žel někteří lidé knihy nevrací, takže jsem se rozhodl mou knihovnu opětovně zaplnit Cimeřanem. Povídky samotné jsou vynikající, o tomto vydání se to ale moc říci nedá, chyby kam se člověk podívá ( překlepy, hrubky, faktické nesrovnalosti...). Z ůcty k Howardovi ***

25.08.2015 3 z 5

Studie v šarlatové Studie v šarlatové Arthur Conan Doyle

nejsem zrovna čtenářem detektivek, ale do Holmese se občas začtu. U této povídky musím vyzdvihnout především skvělé intermezzo o minulosti pachatele, já si myslel že je to nový příběh a najednou prásk ! první hoď kamenem, ty jenž jsi bez hříchu

14.07.2015 5 z 5

Škvár Škvár Charles Bukowski

Potřeboval jsem nějaké lehčí čtivo k vodě a co může hodit lépe než opravdový Škvár ? Kniha se čte lehounce, utíká rychle a opravdu jsem se nasmál. A přitom jsem se několikrát musel vážně zamyslet. Silné ****

07.06.2015 4 z 5

Básnické spisy I. – 1947–1963 Básnické spisy I. – 1947–1963 Egon Bondy (p)

Ideální pro milovníky Šamanova díla, první díl obsahuje zásadní autorovy kusy jako Zbytky eposu či básně v duchu Totálního realismu. Kult

16.05.2015 5 z 5

Nepropadejte panice – Douglas Adams a Stopařův průvodce po Galaxii Nepropadejte panice – Douglas Adams a Stopařův průvodce po Galaxii Neil Gaiman

Kniha zakoupena omylem, zaměněna za Stopařova průvodce. Přesto jsem přečetl celkem s chutí, navzdory tomu že nejsem skalním fanouškem

14.05.2015 3 z 5

Střet civilizací Střet civilizací Samuel Phillips Huntington

Quo Vadis, světe ?

26.04.2015 5 z 5

Rudá záře nad Kladnem Rudá záře nad Kladnem Antonín Zápotocký

Překvapivě dobře napsaná kronika dělnického hnutí v bouřlivých letech 1918-1921, Zápotockému se nedá upřít znalost dělnického prostředí, které působí uvěřitelně a nesterilně

20.04.2015 5 z 5

Malý princ Malý princ Antoine de Saint-Exupéry

Literatura ( s velkým L ) co se maskuje jako pohádka. Nebo Pohádka, co se maskuje jako literatura ? Jako dítě jsem tuto knihu nikdy nečetl, jako dospělý se dítětem rád stanu

04.04.2015 5 z 5

Vzkříšení Vzkříšení Lev Nikolajevič Tolstoj

Možná nejlepší dílo pro první seznámení s ruským realismem, čtenáři nehrozí že by se ztratil v panoptiku postav a myšlenky v dílu obsažené jsou v porovnání s jinými díly předkládány stravitelnější formou.
Boj o lepší svět začíná v nitru každého jednotlivce...

28.03.2015 4 z 5

Lovcovy zápisky Lovcovy zápisky Ivan Sergejevič Turgeněv

Knihu jsem četl dlouho, vždy po částech když byla nálada a čas ( hlavně ve vaně ), jako jednotlivé obrazy či básně v próze. A i tak jsem se prokousával pomalu, lenivě jak za parného odpoledne kdesi tam daleko na rusi a přitom jsem se jen málokdy nudil.
Z prvního setkání s autorem jsem si odnesl poučení, že kde ostatní ruští klasikové postavy pitvají a ždímají jako citrony, kde hledají řešení různých otázek ze všech možných stran, tam Turgeněv "jen" maluje...

27.03.2015 4 z 5

Na západní frontě klid Na západní frontě klid Erich Maria Remarque (p)

Omračující zpověď o boji a životě jedné ztracené generace

21.03.2015 5 z 5

Muž, který sázel stromy Muž, který sázel stromy Jean Giono

Pokora. Naděje. Život.

14.03.2015 5 z 5

Staré pověsti české Staré pověsti české Alois Jirásek

Při jedné z loupeživých výprav v babiččině knihovně jsem narazil na vydání z roku 1932, které dostal děda jako chlapec k narozeninám, nebylo nad čím uvažovat a pustil jsem se po letech ( naposledy čteno na zš ) do nejznámějšího díla páně Jiráska. Vytknout by šlo mnohé, vzhledem k jazyku a době vzniku se pověsti relativně těžko čtou a to navzdory tomu, že jednotlivé oddíly jsou poměrně krátké ( a že by si mnohé zasloužily rozvést ), spousta lidí bude mít i problém s vyzněním a "ideologickým" laděním díla ( všeslovanství, češství, vztah k němcům) - osobně však právě toto vidím jako velký klad díla, právě dnes, kdy je mnohdy modní na naši zem plivat a kdy národní povědomí stojí a padá v závislosti na výsledcích hokejové reprezentace. Navíc některé z pověstí jsou brilantní ( Lucká Válka, Durynk a Neklan ) a jak jsem již říkal, škoda že nejsou delší. Tři hvězdy za dílo samotné, jedna navíc za myšlenkové poselství

13.03.2015 4 z 5

Stalin Stalin Henri Barbusse

Glorifikující životopis J.V.Stalina z 30. let je názornou ukázkou opojení části evropské inteligence stalinistickým SSSR. Kniha samotná Stalina a jeho politiku zobrazuje naprosto nekriticky, zato na jeho odpůrcích ať už domácích či zahraničních nenechává niť suchou.

11.03.2015 1 z 5

Vyhoďme ho z kola ven Vyhoďme ho z kola ven Ken Kesey

Jedna z nejlepších knih co jsem měl tu mužnost číst. McMurphymu nejde nefandit a člověk se až zděsí, kolik lidí poznává v osobě Velké sestry

09.03.2015 5 z 5

Siréna Siréna Marie Majerová

Sociálně laděná literatura mně zajímá a čtu ji rád, Siréna mně však zklamala a horko těžko jsem se nutil k dočtení, kámen úrazu dle mého názoru je v tom, že tato kniha na mně působí až příliš žensky orientována, jako muž jsem se v ní ztrácel ( což možná ocení čtenářky ). Rád bych se k této knize někdy v budoucnu vrátil

05.03.2015 2 z 5

Taneční hodiny pro starší a pokročilé Taneční hodiny pro starší a pokročilé Bohumil Hrabal

Veškerá životní moudrost a zkušenost narvaná do neskutečného monologu, který smete vše co se mu staví na odpor. A nejvíce mně těší, když podobný výtrysk lidského ducha zaslechnu někde u piva v tom největším pajzlíku

23.02.2015 5 z 5