Mandlevest Mandlevest komentáře u knih

Betonová blondýna Betonová blondýna Michael Connelly

Tak to jsem si zase jednou zavařila:-), když jsem si půjčila v knihovně tuto knihu s tím, že zjistím co velká část mých oblíbených na této sérii chválí. Už to vím, je prostě skvělá! Poctivá detektivka, vše postupně vysvětleno, žádné díry v logice s výborným závěrem. A jako by to nestačilo ke spokojenosti, je zde ještě Harry Bosch, představitel drsné detektivní americké školy v tom nejlepším slova smyslu. Hned jsem se zamilovala:-), jako kdysi na gymnáziu, když jsem hltala případy s Philem Marlowem anebo s partou z 87.reviru. Co jsem ovšem netušila je to, že série má 22! pokračování. A to jsem si letos zakázala nové série. Ach jo, Hani, takže zase nic :-), tohle prostě musím číst dál a začít prvním případem. Výborné to bylo a zase jsem se přesvědčila o kvalitách starších detektivek. Byly nějak poctivěji, inteligentněji psané i bez nálepek "mrazivý thriller" či "šokující zvrat", nezdá se Vám?

31.03.2022

Střípky ticha Střípky ticha Linda Castillo

Po čase jsem sáhla po dalším dílu této velmi úspěšné detektivní série a jsem opět spokojená. Je pravda, že i já si musím knihy dávkovat až po určité době, abych hodnotila takto vysoko, protože sic je prostředí atraktivní, s přibývajícími díly moc invence nepřidá. O to víc je třeba si pohrát se zápletkou, aby zaujala (a to autorka umí :-)) . Pro ty, kteří nečtou sérii postupně, se v každém dílu hodně vysvětluje, zejména temná minulost Kate a Johna, ale proč měnit to, co zjevně funguje:-). Navíc je to moc sympatická dvojka, které fandím. Tentokrát se případ obešel bez krutých popisů vražd, přesto byl velmi napínavý, závěr překvapivý a jako vždy se skvěle četl. Za mě tedy velká spokojenost :-).

07.07.2021 5 z 5

Jarní oběť Jarní oběť Anders de la Motte

Senzační knížka a musím říct, že Anders De La Motte je nejen mistr zápletek zločinů , které se staly v minulosti a k jejichž vyřešení dojde až po mnoha letech,ale hlavně je to mistr atmosféry, kterou každá z knih v cyklu "roční období" oplývá. V knize je opravdu více postav i několik dějových linek, ale nevadilo mi to, není těžké se v ději orientovat. Možná to je tím, že jsem dočetla knihu v předvečer "čarodějnic", ale jarní příběh jsem opravdu prožívala spolu s hrdiny a tak odpouštím i lehce otravnou urputnost hlavní ženské postavy . Na druhou stranu, někdo se pravdy dobrat musel :-). Výborná krimi, napínavá, s dokonalou obálkou, která věrně vystihuje atmosféru příběhu. A pan autor se stává definitivně mým oblíbencem.

29.04.2021 5 z 5

Kult Kult Camilla Läckberg

Pro tuto sérii mám momentálně asi největší slabost a myslím si, že oba autoři také, zjevně si ji užívali, spolu se čtenáři, více jak 500 stran :-). Minu a Vincenta jsem si zamilovala už v první knize Iluze a v Kultu to není jinak, to opatrné jiskření a originální chytré dialogy mezi nimi mě prostě baví. Zápletka je výborně vystavěna, odpouštím prostředí sekty, které fakt nemusím, ale autoři detektivek je vyhledávají opravdu často, možná proto, že je tam (skoro) všechno možné. Zde s ním ale pracovali docela originálně, což oceňuji. A tak závěrem knihu doporučím hlavně těm čtenářům, kteří mají rádi hutné, složitější případy a nevadí jim, vedle samotného vyšetřování, i významná linka ze soukromí jednotlivých policistů, s tím si autoři opravdu vyhráli. A že jich je, ale mám je ráda všechny. Skvělé čtení, návykové, a já se nemůžu dočkat závěrečného dílu.

02.02.2024 5 z 5

Mademoiselle Coco a vůně lásky Mademoiselle Coco a vůně lásky Michelle Marly

Opět jsem si ověřila, jak moc je důležité, v jakém rozpoložení knihu čtete. Já tento beletrizovaný životopis o velmi zajímavé a úspěšné ženě Coco Chanel rozečetla, kniha mě moc nebrala, tak jsem si odskočila k nenáročnému thrilleru a potom se ke knize vrátila a ejhle, začetla jsem se hned a knihu nakonec hodnotím dost vysoko, protože její druhá půle se mi líbila moc. Já tuto sérii beletrizovaných životopisů slavných žen objevila loni a určitě v ní budu pokračovat. Nejde o žádnou složitou literaturu plnou faktů, je to spíše nenáročné čtení, o romantické linky není nouze, ale dozvíte se tam mnohé z jejich života, případně i díla a to kultivovanou formou, která se velmi pěkně čte. Nejednou jsem si potom něco dohledávala na Wiki, koukala na fotky ...a také si uvědomila , kolik jsem toho od dob studií zapomněla :-). Konkrétně z tohoto příběhu se mimo jiné dozvíte jak vzniknul ikonický parfém Chanel no. 5 . No , i já ho před lety našla pod stromečkem, ale , upřímně, tu ikonickou lahvičku jsem nakonec věnovala někomu, kdo ji více docenil a já našla "svou" zimní vůni u pana Diora a té jsem roky věrná:-). Pěkný příběh, škoda jen, že zahrnuje jen tři roky života Coco, byť v jejím životě zásadní, mám raději, když se dějová linka odvíjí celým životem. Za to nakonec nedávám plné hodnocení. Za zmínku stojí ještě doslov, kde autorka pár větami shrne osudy i dalších známých osobností, které ovlivnily život Coco Chanel a více či méně se mihly i knihou, to bylo moc fajn. A v neposlední řadě obálka, ta je překrásná. A najdete na ní i "malé černé" , ikonické šaty pro mnoho příležitostí, které nám tato talentovaná dáma věnovala:-).

08.01.2024 4 z 5

Moje máma Jana Brejchová Moje máma Jana Brejchová Tereza Brodská

Myslím si, že z této knížky musí mít Jana Brejchová obrovskou radost. Tereza Brodská vzpomínky své maminky na filmovou kariéru, která překročila hranice tehdejšího Československa, a také mnoho zajímavého ze soukromého života této vynikající herečky, který by sám o sobě vydal minimálně na romantické drama, sepsala opravdu moc hezky. Civilně, ale sympaticky otevřeně, s humorem, možná i malou kapkou hořkosti. Navíc je mnoho situací či vzpomínek doplněno i o její pohled, dosti upřímný a přímočarý, který mě bavil. Knížka je plná fotografií, ze slavných filmů i z domácího archivu, vše popsané a přehledné. Krásná kniha, velkoryse pojatá, kterou si Jana Brejchová určitě zaslouží. A mnoho jejich fanoušků také potěší, tak jako mě.

07.05.2023 5 z 5

Už teď jsi mrtvá Už teď jsi mrtvá Sharon J. Bolton

Ingredience skvělé, přesto to na maximální hodnocení nestačilo. Autorku mám moc ráda, je jedna z těch, které se nebojí náměty i žánrem experimentovat, i když ne vždy jí to "její" čtenáři odpouštějí. Také umí výborně popsat atmosféru, které lehce propadnete. Všechny výše uvedené klady byly i v tomto napínavém románu, navíc s velmi originálním nápadem s letem v balónu, ale nevím proč, trošku jsem se nudila. Navíc překvapení, které si Sharon nechala do závěru příběhu jsem , shodou okolností, nedávno četla v jiné knize. Přesto to bylo standardně dobré čtení, které ale nic nezměnilo na tom, že nejraději mám sérii s Lacey Flint a moc se těším na Hloubku nenávisti.

23.04.2023 4 z 5

Sběratelka sirotků Sběratelka sirotků Ellen Marie Wiseman

Tohle zase byla emoční nálož, zvláště poté, co jsme si před nedávnem prožili v souvislosti s covidem, daleko více jsem se dokázala do atmosféry smrtelným virem ohroženého města vcítit. Jelikož tato kniha nebyla první, co jsem od autorky četla, trochu jsem tušila, co mě čeká. Nevyhledává jednoduchá témata a nemá tendenci je přikrášlovat. V této knize, jak píší i někteří v komentářích níže, sice přijde, po opravdu drsné více jak polovině příběhu, zlom k relativně lepšímu, ale i tak příběh dívky jménem Pia, statečné a nezdolné, Vám nedá vydechnout. Krutokrásná kniha, výborně napsaná. A opravdu překrásná obálka k tomu.

19.04.2023 5 z 5

Slepá ulička Slepá ulička Joy Fielding

Zase jsem se přesvědčila, že Joy je jenom jedna a v žánru rodinného dramatu těžko hledá konkurenci. A tato knížka je toho dokladem, začtete se okamžitě a těžko se Vám bude odkládat. Čtyři (navenek) spokojené rodiny a jedna nespokojená mladá žena, kterou opustil manžel, v domcích bez poskvrny, v tiché ulici tvaru podkovy. Ale klid je jen zdánlivý, bublá to a vře, každý z obyvatel se někam řítí, aby zjistil, že ta jeho cesta končí "slepou uličkou". Anebo je pro někoho z nich vysvobozením, případně cestou k nalezení sebe sama? Výborná znalkyně lidských povah a pohnutek, ne vždy bohulibých, Joy Fielding Vám nedá vydechnout až do samotného, napínavého konce. Užila jsem si ho znamenitě, včetně Poděkování, ve kterém Joy speciálně děkuje české překladatelce Mileně Havlové, to mě moc potěšilo a dojalo. Skvělá knížka, výborně propracovaná a vypointovaná. A samozřejmě, doporučuji.

08.03.2023 5 z 5

Slib Slib Sharon J. Bolton

Extrémně čtivé, proto hodnotím maximem hvězdiček. Ale je třeba poznamenat, že kdybych nevěděla, že Slib napsala moje oblíbená S. Bolton, ani náhodou bych to nepoznala. Chyběla mi tu možná ta zvláštní, temná atmosféra, kterou u jejich knih vyhledávám a která mě hodně baví. Ale tento příběh má spád, pořád se v něm něco děje a konec je dostatečně překvapivý, mně se ale zdál až moc zrychlený a trocha navíc toho vysvětlování "proč" by mu prospěla. Ale možná je to jen můj problém. Doma mám od autorky ještě hůře hodnocenou Prasklinu, jsem zvědavá, jestli to budu cítit stejně. Jako napínavou oddychovku určitě doporučím.

29.01.2023 5 z 5

Tři Tři Valérie Perrin

Strhující čtení, které jsem si užila a odžila s hrdiny příběhu. Přemýšlím,zda jsem někdy četla podobnou knihu a napadá mě snad jen Kniha o Baltimorských. Kdo má rád mnohovrstevnaté , silné příběhy, které se odvíjí od dětství do dospělosti, přijde si na své. Kniha o přátelství, snech, hledání sebe sama, životě, který se ne vždy odvíjí tak, jak si přejeme. Absolutně originálně a neodložitelně napsaná. Temná i laskavá. Smekám před autorkou, 600 stran výtečného čtení, které Vám nedá spát. Knihu řadím k tomu nejlepšímu, co jsem letos přečetla. A ještě poznámka, zařazení do žánru Dívčí romány nerozumím, je chybné a může mnohé z Vás odradit. Nenechte se, ochudili byste se o nevšední čtenářský zážitek.

10.09.2022 5 z 5

Ani slovo Ani slovo Patricia Gibney

Další případ s Lottií Parkerovou jsem si užila maximálně, tohle je další díl jedné z mých nejoblíbenějších sérií. A mám pocit, že si stále udržuje svou výbornou úroveň, snad to tak bude i v dalších dílech. Tentokrát si autorka zvolila těžké téma, vraždy malých chlapců a případu byla věnována většina knihy. Ze soukromí Lottie bylo leccos naznačeno, ale vyšetřování hrálo v knize prim, za což jsem ráda. Přečteno rekordně rychle, kniha se v podstatě nedá odložit a já se těším na pokračování. S touto sérií rozhodně ještě nekončím. A mimochodem, ty tematické obálky knihy se změnou barvy kabátu jsou taky perfektní :-).

31.08.2022 5 z 5

Manželkou podruhé Manželkou podruhé Melanie Summers

Manželkou podruhé a moc krásná obálka, která mě hned upoutala. A to není všechno. Také romantika, spíše pro ty, kteří už jsou životem trochu poučení, která mě moc bavila. Není to červená knihovna anebo možná trošku je, ale příběh má hlubší podtext a hlavně je moc krásně napsaný. Naděje i pochyby, radosti i bolesti, ale hlavně touha, prožít život naplno, právě teď a tady, protože nikdy nevíte... Moc pěkný příběh, který jsem přečetla jedním dechem. Doporučuji.

29.04.2022 5 z 5

Noc, kdy zemřela Noc, kdy zemřela Jenny Blackhurst

Tohle je přesně ten typ knihy, kterou bych si chtěla přibalit za pár měsíců na dovolenou k moři. Žádné dlouhé úvody, celkem jednoduchá zápletka, přiměřená dávka psychologie, vlastně jako byste to celé už někdy, někde, četli, ale autorčin velmi čtivý styl psaní Vás nutí nepolevovat ve čtení až do samotného konce s překvapivým, leč čtenářským matadorum tohoto žánru přece jen očekávaným epilogem. Autorku mám ráda, bavila jsem se i tentokrát, akorát jsem si k žádné z postav nedokázala vytvořit vřelejsi vztah. Proto nehodnotím nejvýše, ale jestli hledáte knížku, při které se nechcete nudit, ale ani moc přemýšlet, tak tato je přesně ta pravá :-).

06.02.2022 4 z 5

Krycí jméno Helena Krycí jméno Helena Ariel Lawhon

Strhující příběh, který bude patřit k tomu nejlepšímu, co jsem letos přečetla anebo ještě přečtu. Osobnost Nancy Wake je opravdu výjimečná, a to nejen činy a hrdinstvím, které v období 2.světové války prokázala, ale i jako ženy milující. Dějová linka vývoje jejího vztahu a následně manželství s Henrim Fioccou je přenádherná, bez použití velkých slov a přesto tu hloubku citů v této osudové lásce budete intenzivně vnímat i vy. Druhá dějová linka Vás zavede mezi makisty ve francouzských horách, bojujících za vedení Nancy proti nacistům. A je to opravdu fascinující čtení, podložené mnoha fakty. Členění celého příběhu se může zpočátku zdát jako obtížnější v osobách i čase, ale jednotlivé kapitoly jsou dobře označené a po chvíli se mi příběh zdál srozumitelný a logický. Moc jsem si tento román o statečnosti, přátelství, hrdinství a lásce užila. Jednoznačně doporučuji knihu k přečtení a doufám, že se dočkáme i překladu dalších knih od Ariel Lawhon. Píše opravdu výborně.

03.02.2022 5 z 5

Konec léta Konec léta Anders de la Motte

Velká spokojenost! A jelikož jsem Konec léta četla jako poslední z této senzační série, ačkoliv vydáním sérii Roční období otevírala, i dle mého měly další díly mírně vzestupnou tendenci, čímž nesnižuju úroveň tohoto krimi románu. Začetla jsem se lehce a zápletka mě udržela v napětí do samotného konce, většinu postav jsem si oblíbila. Přesně to, co od tohoto žánru čekám bylo naplněno. A že je autor mistr ve vybudování atmosféry, jsem již myslím psala dříve. A nezklamal ani v této knize. Výborné čtení, kdo zatím váhá, vřele doporučuji.

05.11.2021 5 z 5

Rychlé šípy 1. Rychlé šípy 1. Jaroslav Foglar

Těchto 16 sešitů z let 1968-1971, které můj táta opatroval jako "oko v hlavě" a na kterých jsem vyrostla, to je veliká nostalgie. A já si nedávno, bohužel:-(, přivezla moje v dětství milované hrdiny z Ostravy do Prahy, abych je také opatrovala jako "oko v hlavě". Tohle je velká nostalgie, já na foglarovkách vyrostla a vždy těm chlapeckým hrdinům to jejich kamarádství, ideály a zažitá dobrodružství trochu záviděla. Možná to je naivní a dneska se to jeví jako lehce úsměvné, ale hodnoty, které Foglar skrze své skvěle vymyšlené hrdiny , z nichž každý z nich byl trošku jiný, ukazoval svým čtenářům, by měly platit pořád. Čest, spravedlnost, ochota pomoci slabším a zranitelným,morálka, kamarádství, no, některá slova už zní skoro pateticky, ale přitom je zrovna v dnešní době tolik potřeba si je připomínat. Děkuji sgjoli za komentáře o Foglarových knihách, které mě inspirovaly k tomu mému:-). Poklad v mé knihovně, který si hýčkám a vždy se k němu budu ráda vracet.

18.02.2024 5 z 5

Strmý pád Strmý pád Linda Castillo

Tak po čase zase u Amišů, s Kate a Johnem, a zase hodnotím na maximum a zdá se více jak pravděpodobné, že si letos přečtu i novinkový díl, který by měl vyjít a i já, svým způsobem, u několika jiných sérií trochu čtenářský "fluktuant", budu už jen vyhlížet nové díly. A to je co říct, já série, co mě už moc nebaví, nekompromisně opouštím, v lepším případě si u nich dávám docela načas. Na druhou stranu musím napsat, že jsem knihu četla bezprostředně po jiné detektivce, o hodně hutnější a složitější (Kult) a byl to docela náraz:-) a uvědomění si, jak jednoduše a přímočaře jsou případy s Kate napsány. Ale prostě pro tuto náčelnici mám opravdu velkou slabost a také tento případ má dosti překvapivé rozluštění a tak jsem nakonec opět maximálně spokojená :-).

04.02.2024 5 z 5

Sagittarius Sagittarius Václav Křivanec

Jak jsem psala nedávno, české detektivky moc nečtu, jen paní Klevisovou. A tak když jsem viděla v knihovně tuto knihu, vzpomněla jsem si na pěkná hodnocení a zvědavost mi nedala, nechat ji v poličce novinek. A dobře jsem udělala. Je to trochu jiný typ detektivky než píše Michaela K. , ta si buduje hlavně atmosféru a výborně si pohrává s psychologií postav. Zde se hlavně vyšetřovalo a ta mravenčí práce celého týmu, který měl na povel detektiv Hron, měla hlavu a patu, jen jsem se v té spoustě případných pachatelů místy trochu ztrácela, bylo jich opravdu hodně. Ale to nic nemění na tom, že detektivka je to opravdu čtivá a navíc prostředí Šumavy, kde se odehrává, jí určitě dodává atraktivitu. Jak jsem zjistila, pražská opatovská knihovna má i předchozí autorovy kriminálky :-) a tak s radostí rozšiřuji své české čtenářské detektivní portfolio. A milovníkům dobře napsané krimi určitě tento napínavý případ doporučím.

05.11.2023 4 z 5

Houslistka z Berlína Houslistka z Berlína Ronald H. Balson

Nevím proč, ale často si vybírám knihy, ve kterých sledujeme vývoj hospodářské a politické situace v Německu ve třicátých letech, která umožnila nástup Hitlera k moci, který se nezastavil u německých hranic a vedl k celosvětovému, tragickému konfliktu. Jak "málo" stačilo k tomu , aby se tak stalo, nám popisuje tento výtečný autor v knize Houslistka z Berlína. Ten retrospektivní příběh nadané židovské houslistky Ady a její rodiny jsem četla jedním dechem, ač jsem některým rozhodnutím, která vedla k lidským tragédiím, popravdě, příliš nerozuměla. Ale bohatě to vynahradilo prostředí, ve kterém se příběh odehrával, ať to hudební, s připomenutím mnoha slavných děl vážné hudby anebo geografické, protože velká část knihy se odehrává v Itálii, v Bologni, v Římě či v srdci Toskánska, ve vesničce Pienza. Tato místa umí vzít za srdce a já je plánuji, po mnoha letech, znovu v létě procestovat, o to víc mě těšila. Moc pěkné čtení, ale hlavně (přes velkou čtivost příběhu) poučné, zejména v této turbulentní době všeobecné nespokojenosti a z toho plynoucí adorace populismu v celém světě. A stačí málo a svět se zblázní. I o tomto je tato kniha a já ji doporučuji k přečtení.

23.10.2023 5 z 5