Majto Majto komentáře u knih

Hrdinové nové fronty – příběh punkové legendy Hrdinové nové fronty – příběh punkové legendy Petr Štěpán

Ďalšia z biografií v mojej knižnici, ktorá vyvolala navyše spomienky na časy v pivnici domu kamošových rodičov, kde sme si pod dojmom náležite dospelých 15-nikov podávali od tatka "požičanú" Mars-ku a nenápadne premiestnenú fľaškovú desiatku, pričom nám pri tom sekundovali tóny vtedajšej CS-punk scény zo zašumených kaziet, kde nechýbalo ani HNF. Koľko kníh toto dokáže?

27.02.2024 4 z 5

Prchavé okamžiky Prchavé okamžiky Anne Michaels

Myslím, že výraz poetický román plne vystihuje podstatu tejto knihy. Náročné čítanie, ktoré si asi každý neužije. Miestami som mal dojem, že čítam knihu J. Irvinga. Oceňujem jej výrazové prostriedky aj formu, no nejak mi nesadla. Som si istý, že sa k nej v budúcnosti isto vrátim, no vyhradím si na to priestor, aby som mal dostatok času a kľud absorbovať dojmy.

19.12.2023 3 z 5

Rivers of Babylon Rivers of Babylon Peter Pišťanek

Asi je škoda, že som túto knihu nečítal v dobe vydania (a že som vtedy ešte čítal veľa a často), bo takto mi vo svetle prežitého nepríde až tak šokujúca. Čo sa však zmení, ak si človek uvedomí, že bola napísaná roky pred tým, ako tu bolo Mečiarsko, Cyklistan, Ficília... V každej etape sme Raczov stretávali, či videli na obrazovkách či stránkach magazínov.
Páčilo sa mi aj použitie postáv zo starších poviedok, ktorých životy tu pokračujú v nových časoch.
Asi je čas dočítať celú trilógiu.

11.09.2023 4 z 5

Kříž Kříž Ingar Johnsrud

Mne sa naopak tretí diel čítal najlepšie. Uplynul nejaký čas odkedy som čítal 2 predošlé a veľmi som si už nepamätal o čo v nich šlo. No počas čítania tejto knihy sa mnohé veci vynorili z pamäti a vedel som sa orientovať. Že sa postupne príbeh zmenil na iný žáner mi absolútne nerobilo problém. Pri čítaní sa tým v podstate nezaoberám. Pre mňa je dôležitejšie, či sa pri tom bavím a to bolo splnené.
Rád siahnem aj po prípadných ďalších knihách autora.

07.09.2023 4 z 5

Rok vdovou Rok vdovou John Irving

Myslím, že danny _21 absolútne vystihol moje dojmy z tejto knihy. Netreba nič dodávať. Iba ak, že je síce pre mňa zaujímavejšia ako napr. Syn cirkusu či Pitná kúra, no nedosahuje úrovne ako Pravidla moštárny, Hotel New Hampshire, ale hlavne Svět podle Garpa.
Irving však stále zostáva mojím obľúbeným autorom a teším sa na každý jeho výtvor.

04.09.2023 3 z 5

Čo robí tento gombík? Čo robí tento gombík? Bruce Dickinson

Biografia veľkého človeka. Bruce mi bol simpatický aj predtým, no táto kniha to znásobila. Niektorí tu si asi neuvedomujú, že toto nie je kniha o kapele, ale o človeku, ktorý mimochodom je aj členom kapely. Vôbec mi nechýbajú škandály a excesy (tie už sú dnes takmer aj na konzervách vytlačené), no pravdou je, že foto prílohu som očakával.

02.08.2023 4 z 5

Bod klamu Bod klamu Dan Brown

No. V podstate to bolo zábavné čítanie. Nič viac. Keď to porovnám s knihou Washingtonský dekrét, ktorú mi to celý čas silno pripomínalo, Brown odviedol "amatérskejší výkon". Myslím, že už ani ďalší kus od neho skúšať nebudem. Je množstvo iných autorov.

21.06.2023 3 z 5

Prokletí Prokletí Chuck Palahniuk

Súhlasím s názormi, že príbeh sa v tejto knihe viacmenej nenachádza a že skôr by prospela forma poviedok. Zábavné to bolo, o to pokoj, aj plné cynizmu a sarkazmu, len to ako celok nedržalo v jednom monolite ako iné Chuckove kúsky. Pokračovanie však stojí v poradovníku. Jeden slabší moment mi nezoberie chuť na ďalšie neotrelé zážitky, čo autor ponúka.

07.06.2023 4 z 5

Patagónia Patagónia Dušan Mitana

Môj druhý kontakt s Mitanovou tvorbou a som očarenejší ako predtým. Mám rád tento štýl, ktorý v hlave čitateľa dokáže vyvolávať obrázky vlastného života a spomienky len na základe prečítaného. Už teraz som si istý, že chcem vydané veci tohto autora mať komplet.

30.05.2023 4 z 5

Dívka v pavoučí síti Dívka v pavoučí síti David Lagercrantz

Neviem. Nebolo to úplne zlé, aj sa to dosť podobalo na pôvodný štýl Larssona, no predsa to bolo iné a mňa to až tak nebralo. Nevadil mi ani tak samotný dej, skôr mi tam čosi stále chýbalo k tomu, aby som sa naplno ponoril do čítania a hltal slovo za slovom. Ešte aj ten záver sa mi zdal aký si narýchlo ukončený. No ďalšia kniha aj tak čaká v poradí, kým vychladnem po tejto.

29.12.2022 3 z 5

Dívka s bombou Dívka s bombou Jari Järvelä

Pre mňa je táto kniha veľmi milým prekvapením, Páči sa mi formou, obsahom, skrátka je to parádička. Môj ďalší antikvariátový úlovok naslepo, ktorý ma odmenil.

02.11.2022 4 z 5

Oběť 2117 Oběť 2117 Jussi Adler-Olsen

Niekoľko dní po prečítaní som si v hlave triedil dojmy z knihy a dospel som k záveru, že ako pokračovanie série o Oddelení Q je to skôr podpriemerný kúsok, vadí mi na ňom viac vecí, ktoré už tu vo svojich komentároch rozpísali iní (napr. menej vyšetrovania, žiadny nevyriešený prípad z minulosti sa nekonal, málo humoru, nesmrteľnosť hlavných postáv...). No na druhej strane ma zas ohromne bavilo čítať ho, keď som ho bral ako príbuzného napr. Washingtonského dekretu. Čistý, skvelo napísaný B-čkový thriller, ktorý dokáže čitateľa pohltiť a vtiahnúť do deja bez toho, aby riešil uveritelnosť či nejaké iné veci. Jednoducho dobrá zábava. Nabudúce snáď viac v duchu prvých 5-tich kníh série.

02.11.2022 4 z 5

Marketa Lazarová Marketa Lazarová Vladislav Vančura

Kedysi dávno som vo filmovom klube na ČT2 videl Vláčilov film, ktorý má zaujal svojou osobitou "temnotou" a mrazivom surovosťou. Po dlhých rokoch som sa odhodlal prečítať si aj literárnu predlohu k nemu a popravde, keby som nevidel film, miestami som vôbec netušil o čom autor píše. Škoda no také Obrazy z dejín... Sa mi kedysi páčili a pozdáva sa mi aj Vančurov spôsob narábania s jazykom, len tu skrátka obsah nestačil...

24.10.2022 2 z 5

Toto je prvá kniha Tolkiena, ktorú som kedy čítal. Nie v minulosti - teraz. Hoci som sa k nejakým častiam jeho kníh kedysi dostal a niektoré som aj vtedy kúpil, no nejak na ne neprišiel rad. Až prednedávnom som sa rozhodol kúpiť si niekoľko z nich k tým, čo doma roky čakajú na svoju chvíľu. Prvú mám za sebou a nemám k nej iné slová, len: Pekná príjemná detská kniha.

31.08.2022 3 z 5

Nebe pod Berlínem Nebe pod Berlínem Jaroslav Rudiš

Pri mojom hľadaní "mladých" autorov som narazil aj na túto knihu a spočiatku som si jej čítanie aj náramne užíval. Páči sa mi štýl akým je písaná, miestami sa absurdita mieša s krutou realitou dôb minulých i súčasných. Čo ma mierne znechucovalo, bol ten nekonečný "cestovný poriadok" a zoznam staníc metra, ktorý sa miestami zjavoval a opäť strácal, ale aj posledné cca 2 kapitoly. Neznamená to, že už nič od Rudiša neskúsim, bo by som asi o zážitky pripravil sám seba.

08.08.2022 3 z 5

V pasti V pasti Lilja Sigurðardóttir

Po formálnej stránke kniha písaná silno čítavo, no predsalen mi na nej čosi stále chýbalo. Možno tie (niekým spomínané) prírodné scenérie, ktorými je práve Island povestný.
Trochu to tiahlo aj k filmu Jackie Brownová, no aj k Źulczykovmu thrilleru Oslněni světlem.
Dobré čítanie, hoci záver vyznieva uponáhľano.
Po technickej stránke nechápem to zbytočne plytvanie miestom (niekoľko desiatok, ak nie aj tretina čistých stránok je pre mňa nepochopiteľná). Isto by sa to dalo urobiť aj viac eko-friendly.

26.07.2022 3 z 5

Smrť v Breslau Smrť v Breslau Marek Krajewski

Kniha kúpená naslepo v antikvariáte, no milo prekvapila. Taký príjemný poľský noir na pár chvíľ s hlavným hrdinom, ktorý nemá len dobré charakterové vlastnosti. Sem-tam mi to ešte zadrhávalo (spomenuté množstvo mien a názvov ulíc), no postupne som sa do toho dostal a už sa obzerám po ďalších knihách tohoto autora.

13.06.2022 3 z 5

Hotel New Hampshire Hotel New Hampshire John Irving

Ďalšia autorova bizarná kniha, no, ako všetky pred ňou, s jasným odkazom: Nikdy sa nevzdávaj, napriek všetkému, čo ťa stretne. Všetky, čo som doteraz čítal mali v sebe, okrem iných styčných prvkov, práve toto. Teším sa na ďalšie.

22.05.2022 4 z 5

Kedysi mi kamarátka požičala 2 knihy R. Fulghuma. Túto a ešte jednu, ktorej názov si nespomeniem. K čítaniu som sa dostal až teraz, keď som ju náhodne objavil, lebo som sa medzičasom 3x sťahoval a niektoré moje (aj požičané) knihy ešte nenašli miesto môjho terajšieho pobytu. Prí čítaní tejto útlej knižočky som si okrem iného uvedomil, že som asi tulák. Rád sa túlam svetom. Niekedy sám, niekedy v spoločnosti.
Isto si nájdem aj nejaké ďalšie veci tohoto autora.

14.02.2022 3 z 5

Priepasť Priepasť Jozef Karika

Ako tu viacerí spomenuli: poviedka s týmto námetom by bola vynikajúca a asi by bolo oveľa lepšie vydať zbierku vymakaných poviedok (aj Tmu by ten formát isto pozdvihol na vyššiu úroveň) ako za každú cenu naťahovať do extrémov. Verím, že Karika má na viac.

11.01.2022 3 z 5