Majto Majto komentáře u knih

Mŕtvy na Pekelnom vrchu Mŕtvy na Pekelnom vrchu Juraj Červenák

Tak som po rokoch opäť siahol po tejto knihe (myslím, že už štvrtý krát) a opäť som si čítanie užil. Asi siahnem postupne aj po ostatných dieloch, aby som sa dostal do atmosféry pred nadchádzajúcim ďalším pokračovaním.

15.02.2024 4 z 5

Prokletý kraj Prokletý kraj Michaela Klevisová

Po prvých troch knihách zo série s J. Bergmanom som konečne prečítal aj prvú kúpenú knihu od tejto autorky a musím povedať, že z tých štyroch sa mi asi aj páčila najviac. Je cítiť tie roky písania, ktoré túto knihu delia od tých prvých. Dokonalo vyčistený svojský štýl, ktorý nemôže nezaujať. Skvelé popisy krajiny a charakterov ľudí a iné veci, ktoré z nej robia dobrú autorku. Asi je čas pozháňať ďalšie knihy z Bergman-série a dúfať, že po Prokletom kraji sa objaví aj ďalšia kniha, ktorá bude niesť jej rukopis, nech už je tématicky akákoľvek.

17.11.2022 4 z 5

Šikmý kostel Šikmý kostel Karin Lednická

Veľmi dobre napísaná kniha. Autorka krásne ovláda jazyk a využíva všetky jeho nuansy v prospech príbehu a charakterov postáv. Veľmi sa mi páčilo opísané prostredie a život baníkov (v tomto mi to prišlo ako časť Van Goghovho životopisu), jeho pochmúrnosť a zmar. Jediné, čo mi trošku poškvrnilo dojem, bola mnohými spomínaná "nacionálna" roztržka. Tam mi to prišlo všetko akési skratkovité. Inak som maximálne spokojný a druhý diel asi nebude dlho čakať, kým skončí pred mojím zrakom.

06.05.2022 4 z 5

Dům na samotě Dům na samotě Michaela Klevisová

Prvýkrát sa mi zdá všetko v knihe pekne vyvážené. Je tu aj ženské cítenie a pohľad na život, je tu napätie, je tu viac vyšetrovania ako v predchádzajúcich dvoch knihách, je tu aj dostatok pekne popísaných krajiniek... Autorka ponúkla svoje (dovolím si povedať/napísať) typické postupy, ktoré na mňa zaberali od prvej knihy a ešte ich vylepšila. Musím zohnať ďalšie knihy z tejto série.

12.05.2022 4 z 5

Žena v kleci Žena v kleci Jussi Adler-Olsen

Kedysi som videl film natočený podľa tejto knihy a hoci som si ho už nepamätal, neodradilo ma to od kúpy. Urobil som dobre. Kniha je skvelá a autor ma potešil svojím štýlom písania, bo je pútavý a ponúka veľa možností na ponorenie do deja aj vďaka rôznym dejovým a časovým rovinám, či skvelým dialógom. Pohltilo ma to natoľko, že som rovno kúpil všetky knihy autora.

09.01.2022 4 z 5

Musím sa priznať, že tretia kniha ma dostala najviac z celej trilógie. Perfektný spád, plná akcií a zmien, s pekne vygradovaným záverom... Nedokážem nájsť viac slov ako: Dokonalý zážitok.

22.06.2022 5 z 5

Muži, kteří nenávidí ženy Muži, kteří nenávidí ženy Stieg Larsson

Skúsil som, začítal som sa a nakoniec som si dobre počítal. Nečakal som nič a dostal som parádne napísaný príbeh plný zvratov.

22.03.2022 4 z 5

Krv prvorodených Krv prvorodených Juraj Červenák

Aj druhý diel má po niekoľkoročnej pauze a na neviemkoľký pokus opäť bavil o čosi viac ako prvý. Určite je to aj tým, že hlavní hrdinovia už sú čiastočne známi a do celkovej skladačky ich postáv pribúdajú dieliky. Tým pádom sa autor viac zameral na opisy atmosféry a historických reálií, čo vôbec nie je na škodu. Navyše píše veľmi osobitým štýlom a myslim, že práve v tejto sérii to najlepšie vyznieva. Kombinácia krutosti so šibeničným humorom a rôznorodosťou postav na pozadí historických udalostí a vyšetrovanie zločinu dobovým spôsobom.
Skrátka, užil som si čítanie rovnako ako všetky razy predtým.

30.03.2024 4 z 5

Přítelkyně z domu smutku Přítelkyně z domu smutku Eva Kantůrková

Nepamätám si, ako došlo k tomu, že som sa rozhodol zohnať si túto knihu a v podstate je to aj tak jedno. Nepoznačený seriálom som ju prečítal a dojmy viacmenej dobré. Mozaika postáv a ich príbehov a osudov sa predvádza v panoptiku skazenosti a "zla". Čo mi trochu vadilo, bol autorkin odstup a absencia uceleného deja. Mal som dojem, že jednotlivé postavy sa tu, ako na Pražskom orloji, ukázali predviedli svoje a opäť skončili v útrobách mašiny. To je moja asi jediná výhrada voči tejto knihe.

03.01.2024 4 z 5

Dvě věže Dvě věže J. R. R. Tolkien

Hádžem rukavicu do ringu. Podobne, ako keď som videl filmy, ani pri knihách nedokážem prečítať jednu a druhú potom až za nejaký čas. Tak po Spoločenstve prsteňa som hneď otvoril Dve veže a pokračoval v blúdení fantáziou (a porovnávaním s filmom, čo režisér prihodil abo urobil podľa svojej fantázie, čo mu nezazlievam). Bavil som sa oveľa viac ako pri úvodnej knihe, dokonca aj línia s Frodom ma bavila oveľa viac ako napr. vo filme - bola pochmúrnejšia a neprišla mi až tak filmovo patetická. Tož dobré.

21.01.2023 4 z 5

Kroky vraha Kroky vraha Michaela Klevisová

Nepamätám sa, kto mi Michaelu Klevisovú doporučil, no kúpil som si jej knihu Prokletý kraj. Na obale som sa dozvedel, že napísala detektívnu sériu, ktorá bola oceňovaná, tak som rovno kúpil 3 knihy z nej bez toho aby som prečítal čo i len riadok. Niekedy tak "naslepo" nakupujem aj muziku, väčšinou som spokojný.
Mnohí tu spomínajú, že nejde o detektívku, s čím rád súhlasím. Od prvého momentu som mal dojem, že čítam román. O vyšetrovanie tu ide až v druhom rade, ak nie aj v treťom. Keby som čítal len anonymný text, štýl písania napovie, že písala žena. Neviem to presne špecifikovať, no z každej vety cítim ženské uvažovanie - možno preto aj také (z feministického pohľadu brané) charaktery mužských postáv. Nevidím v tom však žiadne negatíva. Číta sa to príjemne a nevadí mi ani rozvláčnosť, ktorá sa občas zjaví. Z pohľadu prvotiny vcelku fajn dielko. Uvidím, čo bude v ďalších knihách.

20.01.2022 3 z 5

Šikmý kostel 2 Šikmý kostel 2 Karin Lednická

Nevydržal som dlho a prečítal som aj pokračovanie histórie strateného mesta. Tentoraz na rozsiahlejšej ploche, no opäť osobitým štýlom autorky. Síce sa mi druhý diel čítal rovnako skvelo ako prvý (možno miestami aj lepšie), predsa len ale musím súhlasiť s názormi niektorých, že niečo tomu k dokonalosti ešte chýba. No stále je to ohromná kniha.

19.06.2022 4 z 5

Hypnotizér Hypnotizér Lars Kepler

Dočítané a rozporuplné pocity, podobne ako mnohých prispievateľov predo mnou, ma napĺňajú mierou vrchovatou. Na jednej strane sa mi úvodná časť čítala samotná, bolo to pútavé a bavilo ma to, no potom prišiel zlom a začalo sa to všetko drviť na drobné úlomky a vo vzniknutom prachu som začal strácať súvislosti. Nebudem spomínať konkrétne veci, lebo ich asi lepšie vypísali mnohí predo mnou a s ich názormi sa stotožňujem (žiadne mená, je ich príliš veľa). Škoda, že to tak dopadlo, no neodradilo ma to od čítania ďalšej knihy z tejto autorskej dielne, i keď asi chvíľu ešte počkám a prečítam zopár iných kníh, kým sa tak stane.

20.04.2023 3 z 5

Svět podle Garpa Svět podle Garpa John Irving

Prvýkrát som túto knihu čítal bez pár mesiacov pred 30-imi rokmi. Opakovane k tomu došlo o 2 roky neskôr, keď som si ju kúpil. Že mi neskôr bola nevrátená a že som na autora zabudol, bo som sa prestal venovať čítaniu kníh na veľa rokov (hoci som priebežne zopár kúpil) je vec iná. Pred časom ma to opäť chytilo a čítaniu venujem veľa času, tak prišlo aj na zháňanie tejto knihy. Dočkal som sa a opäť ju vlastním. Prečítal som ju a plne chápem, čo ma na nej pred rokmi zaujalo. Absurdita vsadená do reálneho sveta, cynizmus, sarkazmus... Teraz, keď čítam tvorbu Irvinga postupne, vnímam jeho vývoj ako autora a teším sa na ďalšie knihy (medzičasom som si pozháňal všetky v českých verziách). Bodovo by som to dal na 90%, len to je tu nemožné, tak dám kompletku.

24.04.2022 5 z 5

Vzkaz v láhvi Vzkaz v láhvi Jussi Adler-Olsen

Ako viacerým tu, aj mne trvalo kým som prekonal počiatočné tempo knihy. No potom už sa to čítalo samotné. Potešilo ma, že autor rozšíril dej o ďalšie roviny (síce občas pôsobili trošku rušivo), čo tiež pomohlo celkovému vyzneniu. Mierne ma rozladil "pokus" o zatknutie v tradičnom nemotornom duchu, ale inak som spokojný.

11.01.2022 4 z 5

Popol všetkých zarovná Popol všetkých zarovná Dominik Dán

Po rokoch ignorovania tvorby tohoto autora som sa rozhodol zmeniť postoj a skúsiť jeho prvotinu.
Nebolo to úplne márne, no má to svoje limity a nedostatky. Podľa mnohých komentárov nižšie usudzujem, že časom opadali, tak asi vyskúšam ešte aj nasledujúci kus Nehanebné neviniatko a potom uvidím.

10.11.2023 3 z 5

Nehanebné neviniatko Nehanebné neviniatko Dominik Dán

Tak som skúsil aj druhú knihu tohoto autora a priznávam, že pomaly zháňam aj ďalšie diely tejto série.
Pri čítaní mi už tak nevadili interakcie postáv, ani popisy udalostí z predošlej knihy, no ešte stále mi tam niečo chýba. No už teraz som pomerne spokojný, ako ľahko ma autor vtiahne do svojho sveta. Podobne to mám aj s knihami H. Mankella.

19.04.2024 4 z 5

Pátá žena Pátá žena Henning Mankell

Toto je jednoznačne najlepšia kniha z tejto série (možno je toto tvrdenie predčasné, bo neviem aké sú nasledujúce - čítam tradične chronologicky). Autor ponúka to najlepšie, čo sa mu počas predošlých dielov podarilo nazbierať. Skvelá zápletka, normálne vyšetrovanie (čo sa mi páči od prvého dielu), dramatické rozuzlenie... Na Wallanderov vnútorný svet už som si dostatočne zvykol, tak všetko pôsobí úplne prirodzene. Skvelá práca.

13.03.2024 5 z 5

V lese visí anděl V lese visí anděl Samuel Bjørk (p)

Nepamätám si, ako som sa dostal k tejto knihe (resp. čo je príčinou jej kúpy, ako aj ďalších dvoch dielov série).
Po prečítaní som dospel k záveru, že sa síce čítala dobre a nejak extra mi tam väčšina vecí nevadila, no postupne som zmenil názor, asi aj pod dojmom prečítania Mankellovej Pátej ženy, ktorá je pre mňa vyšší level. Plusom boli krátke kapitoly a svižné tempo deja, nevadili dokonca ani vedľajšie linky a množstvo postáv. No zarazilo ma, okrem uponáhľaného záveru aj nedotiahnutie linky so sektou. V tomto mi to pripomenulo Hypnotizéra Larsa Keplera, ktorý sa tiež dobre čítal no prišiel mi ako zlepenec dvoch kníh.
Každopádne tvorbu Bjørka nezatracujem. Uvidím, čo so mnou podrobia ďalšie knihy. Veď aj v prípade Ingvara Johnsruda má viac bavili až nasledujúce tituly, o ktoré by som sa pripravil.

11.03.2024 3 z 5

Oběť bez tváře Oběť bez tváře Stefan Ahnhem

Vyskúšal som ďalšieho autora a znovu dobrý dojem. Jeho prvotina nedosahuje síce ešte na zážitky spojené s čítaním Olsena či Larssona, no až na mnohými predomnou spomenuté nedostatky sa to čítalo dobre. Zlepšiť záver a vyvarovať sa absolútnych nelogičností a bude to fajn.

31.12.2022 3 z 5