maja2712 maja2712 komentáře u knih

Hordubal Hordubal Karel Čapek

Obdivuju vypravěčskou schopnost autora, tentokrát si ke svému zpracování vybral jednoho obyčejného muže, rozkreslil jeho lásku ke své ženě, kterou v sobě hýčkal a omlouval její čistotu před sebou i celou vesnicí na Podkarpatské Rusi. Z mého pohledu skvělé dílo, z kterého po dočtení vyvstává řada otázek.

23.11.2023 5 z 5

Druhý život Marýny G. Druhý život Marýny G. Vladimíra Klimecká

Potěšilo mě, že román je zasazen do oblasti kolem Rožnova pod Radhoštěm. Mám ráda příběhy z 20. století pohledem žen nijak nepřikrášlené těžkou dobou dřiny a válek. Román nás vede do současnosti se značně pozitivním až červenou knihovnou končícím posledním příběhem. Proč ne, rozuměla jsem každému období, pokud bych si mohla vybrat, tak ve své naivitě a romantickém smýšlení se mi nejvíc líbil život Maryny, ač byl hodně zkoušený, měl v sobě nádherné čisté radosti.

04.11.2023 4 z 5

Zulejka otevírá oči Zulejka otevírá oči Guzel Jachina

Posloucháno jako audiokniha na ČRO. Příběh byl hezky zpracovaný, posluchač si mohl vytvořit ucelenou představu o vysidlování tatarských kulaků na Sibiř včetně vykreslených praktik komunistického režimu, který postupně likvidoval i své lidi. Asi nejvíc mě zaujala část s popisem života kulaků na vesnicích, jejich rodinné prostředí a náboženské mýty. Zajímavá byla i cesta vlakem, kde se sešli kulaci s vojáky a s inteligencí. Konec se mi zdál příliš bláhový.

02.10.2023 4 z 5

Má cesta za štěstím Má cesta za štěstím Karel Gott

Poslouchala jsem na ČRo. Pana Karla Gotta mám spojeného s písničkou Léta prázdnin, která ohlašovala místní hlášení rozhlasu v obci Rybníky u Moravského Krumlova, kde jsme trávily prázdniny u babičky. Naivně jsem si myslela, že úspěch KG je dílem Daru z nebes, nikoli léta dřiny a odříkání. Všechna ta píle a sny zavrtat se do srdcí posluchačů se vyplatila. Milé nahlédnutí do života úspěšného zpěváka.

29.08.2023 4 z 5

Léto v Altamiře Léto v Altamiře Jiří Fried

Poslouchala jsem na Českém rozhlase, mimochodem moc hezky zpracované. Autor čtenáři předkládá poutavý příběh přátelství dvou chlapců z různých sociálních vrstev z oblasti sudetské Šumavy. V příběhu můžeme sledovat, jak se v období prázdnin kluci jeden od druhého učí, jakým způsobem přemýšlejí o své rodině, sousedech i obyvatelích malého městečka. A jak jako nitka se do dobrodružných prázdnin knihou proplétá hrůzná hitlerovská propaganda, kterou zpočátku mnozí neberou úplně vážně. Krásná kniha, poetická a nelehká zároveň.

18.08.2023 5 z 5

O smutných očích Hany Karadžičové O smutných očích Hany Karadžičové Ivan Olbracht (p)

Hm, tak to byla opravdu krásná dramatická kniha o silném vlivu náboženství na židovskou obec, na její rodiny, jednotlivce, hrál zde roli majetek - věno a do toho všeho jedno velke životní rozhodnutí jedné odvážně mladé ženy. Mistrně napsané, viděla jsem všechny ty oči, nosy, pejzy, tu drsnou polanskou přírodu, žlutý vozíček, saně, Národní divadlo. Taková útlá knížečka, tak málo slov a takový zážitek z četby!

28.02.2022 5 z 5

Směšné lásky Směšné lásky Milan Kundera

Mě první setkání s autorem a je to setkání překvapivé. Zajímavý náhled do mužské duše, obsahem spoustou poetických a svobodných myšlenek. Nad spletitosti povídek jsem se usmívala, nad jazykovým vyjádřením žasla. Ne nadarmo je tento náš spisovatel světový.

17.12.2020 4 z 5

Autora jsem si zamilovala. Jeho krátké úvahy, myšlenky, postřehy jsou napsány s nadhledem a laskavostí. Jeho knihy mam v záloze v čase, kdy zatoužím mít hezkou chvilku se sebou, chuť se zamyslet, pousmát a hezky si užít.

15.11.2020 5 z 5

Šaman Šaman Noah Gordon

Z trilogie jsem začala odprostřed zaujatá indiánskou historií o osidlování jejich území bílými lidmi všech možných profesí, vlastností, národností a zvyků a odvyprávěná prostřednictvím životního příběhu skotského lékaře a jeho rodiny. Nejraději jsem měla pasáže s indiány, zvláště s Makwa-ikwou, která v románu podávala svědectví o způsobu života, kterému asi 150 let po objevení Ameriky nebylo umožněno pokračovat. Zajímavé bylo prolínání lékařské praxe s šamanskými metodami a rituály indiánů. Těšilo mě sledovat osobnost Roberta Coela a cítit jeho vliv na manželku, syna Šamana i nevlastního syna. Kniha je velkolepým příběhem o několika zásadních událostech souvisejících se vznikem Spojených států Amerických: osidlováním území, vzniku rezervací pro indiány, válce Severu proti Jihu a svědectvím o tehdejší medicíně. Autor v tomto románu výborně vykreslil všechny události na základě pečlivě prostudovaných historických materiálů. Kniha byla čtivá a poučná.

15.11.2020 5 z 5

Zaříkávač koní Zaříkávač koní Nicholas Evans

Před mnoha lety jsem viděla film a zůstalo mi něco... nedovysvětleneho bych asi řekla. A kniha slibuje vždycky víc. Moc hezky příběh to byl. Takový, co umí přenést z města do přírody, mezi zvířata a obyčejný farmářský život, což se také projeví v mezilidských vztazích, které jsou srdecnejsi, uvolnenejsi a uprimnejsi. Tak jsem to cítila nebo možná cítit chci ????

17.09.2020 5 z 5

Babky na divoko Babky na divoko Milena Holcová

Kniha mi byla inspiraci jak k cestování samotnému tak vyzvou k cestování s mamkou, obě se nacházíme ve věku knižních postav. Zajímavý náhled na stárnutí, na generační úvahy, na téma stáří: V čem je dojemnost stáří? V té propasti mezi duši a tělem. Stárne jen tělo, duše bezmocně přihlíží.
Příjemné putování po Krétě na divoko. Věřím, ze se CESTA uskutečnila a smekám.

25.09.2019 5 z 5

Labyrint pohybu Labyrint pohybu Pavel Kolář

Bylo by fajn, kdyby si na tuto knihu našla čas většina populace. Náhled na člověka mi byl po všech stránkách velmi blízký. Pan Kolář dopodrobna čtenářům vysvětluje celostní fungování lidského těla, poskytuje jak návody tak příklady ze své praxe. Velmi srozumitelná kniha pro odborníky i laiky.

19.01.2019 5 z 5

Pestré vrstvy Pestré vrstvy Ivan Landsmann

Poslouchala jsem v audioverzi, kniha mi byla doporučena. Napoprvé jsem nedala ani první část. Sprostá slova se v ní kupila jedna na druhou a nechtěla jsem tím kolem sebe zaplnit prostor. Nicméně kamarádka vydržela a knihu si chválila. Napodruhé jsem v knize našla mimo těchto slov, která mi najednou přišla v tomto drsném světě pochopitelná, i duši horníků, sílu jejich party, kamarádství, s kterým překonávali dřinu a také nebezpečí úrazů i smrti, v dolech se chyby neodpouští. Oceňuji, jak autor dokázal jednoduše popsat charaktery lidí i politickou situaci. Část o emigraci byla smutným svědectvím člověka, který odešel z velké dřiny a jakoby s tou ztrátou dřiny ztratil i smysl života. Ale to ví jen on sám....

11.03.2024 4 z 5

Zítra přijde Olah Zítra přijde Olah Martin Sichinger

Snad jsem ještě nečetla knížku, která by mi tak barvitě připomněla má školní léta osmdesátých let. Jak byly školní události tehdy samozřejmé, tak je ten pohled zpět nyní neskutečně absurdní. A ty šumavské klukoviny byly boží. Ač ta doba byla pro ty školáky hodně těžká, tak jsem se místy neskutečně bavila.

23.01.2024 4 z 5

Když tělo řekne NE Když tělo řekne NE Gabor Maté

Kniha je souhrnem životních zkušeností dr. Gabora Maté se svými pacienty s autoimunitními chorobami. Četla jsem na toto téma mnoho knih, jsou si velmi podobné svým tvrzením, jen každá tu příčinu nějak jinak pojmenuje, základ je ale stejný.

02.10.2023 4 z 5

Kreutzerova sonáta Kreutzerova sonáta Lev Nikolajevič Tolstoj

Audio ČRo: první díly mě úplně odzbrojily svým obsahem, pohledem na muže a ženu, jejich vzájemnou lásku, vztah, manželství, žárlivost pro mě jiným, novým způsobem a zajímavě se mě to dotýkalo. Témata posledních kapitol se mě až tak nedotýkala.

30.08.2023 4 z 5

Tango mortale Tango mortale Pavel Kohout

Poslouchala jsem jako audionahrávku. Knihu bych v tomto případě asi nedočetla.

03.01.2023 3 z 5

Obnažená příroda Obnažená příroda Erri De Luca

Vyzdvihla bych zajímavý námět. Díky jedné soše, u které mělo dojít k restaurování v jejich citlivých partiích (přírodě) jsem nahlédla na téma ukřižování do různých náboženství i do myšlenek velmi přemýšlivého restaurátora a horala. Doporučuji a přeji si číst více knih od tohoto autora.

10.02.2022 5 z 5

Věčně zpívají lesy / Vane vítr z hor / Není jiné cesty Věčně zpívají lesy / Vane vítr z hor / Není jiné cesty Trygve Gulbranssen

Těšila jsem se asi na něco jiného, ale postupně pomalinku jsem zjistila, ze se odvíjí příběh velmi lidsky a citlivé podaný. Odnasim si z příběhu moudré myšlenky Dagů, které nasbirali po mnoho generaci v tichu lesů, ponoření do myslenek o smyslu života, o Bozich prikazanich, o lidské bídě, smyslu peněz a hodnoty práce. V příběhu jsem se těšila na každé Vánoce, ktere na Medvědím dole sdíleli v širokém rodinném kruhu. Ať se psal jako v knize rok 1800 nebo rok napsání knihy 1933-1935 nebo ji čtete v roce 2022 - jsou životní hodnoty vedoucí ke spokojeným životu stále stejne - pokora, vrele srdce, pochopení… hezké čtení, doporučuji.

18.01.2022 5 z 5

Vzdělaná Vzdělaná Tara Westover

Dva rozdílné světy - to je Tařin život. Dětství silně ovlivněné ortodoxní mormonskou rodinou. Tara je téměř bez možnosti poznat jiný svět. V období puberty v sobě Tara objevila touhu po vzdělání. Platonovská jeskyně. Úspěch ve vzdělání však zaplatila ztrátou některých členů rodiny. Přeji jí, aby se tyto dva světy pochopily a sjednotily. Vždyť všichni jsme jedno...

25.01.2021