Maciiik Maciiik komentáře u knih

Sochař smrti Sochař smrti Chris Carter

(SPOILER) Pořádně červená knihovna - obálka slibuje spoustu krve a té je v knize opravdu dost. Prima oddechovka na proložení knížek vážnějších témat (na tu opravdovou červenou knihovnu já totiž fakt nejsem). Byl by to kvalitní díl Criminal Minds z některé počáteční řady seriálu. Jen lituju, že jsem ji četla česky, hodně to ovlivňuje odhalování vraha. A tohle jsem fakt nečekala ;)

09.02.2021 5 z 5

Řeky Londýna Řeky Londýna Ben Aaronovitch

Příjemná kniha (četla jsem v angličtině). Zpočátku plynula poměrně pomalu a nedařilo se mi začíst, krájela jsem ji po kapitolách. Ale pak se vše propojilo a celkem mě to chytlo.
Londýn znám jen trochu, musela jsem si ke čtení vytisknout mapku ;)
Tajemno bylo příjemně zábavné s nádechem britského humoru - což ti duchové, "to známe", ale ten říční panteon mě uchvátil! Pěkná myšlenka. A o tom, že se učím na dlani rozsvítit plamínek světla, se mi i zdálo (čtu většinou před spaním).
Už se tuze těším na další díl - snad i ostatní knihy ze série seženu ve stejném vydání, obálka se mi moc líbí.

07.01.2021 4 z 5

Knihkupectví na Riverside Drive Knihkupectví na Riverside Drive Frida Skybäck

Tohle bylo moc příjemné čtení, sedlo mi to. Takový klidný povánoční feel good.
Miluju malá soukromá knihkupectví, bohužel postupně vymírají... Ráda čtu a bavilo mě jak nečtenářku Charlotte postupně pohlcoval knižní svět. A spisovatelka v hotelové lobby mě moc pobavila!

03.01.2024 5 z 5

Taste of Red - povídková kuchařka Taste of Red - povídková kuchařka Adam Dvořák

Tahle kniha je neskutečně zábavná ;) Tenhle humor mi sedí. Vařit podle ní nebudu, ale u žádných receptů jsem se ještě tak nepobavila!

26.02.2022 4 z 5

Naděje a osud Naděje a osud Ulrike Schweikert

Tohle bylo něco pro mě - mám moc ráda knihy o historii lékařství a tahle je opravdu krásná.

10.02.2022 5 z 5

Historie trestu smrti Historie trestu smrti Martin Monestier

Překvapivě dobrá kniha, kterou by v dnešní přehnaně opatrné době už nejspíš nikdo nevydal. V pozdějších kapitolách, kde jsou doprovodné obrázky nahrazeny autentickými fotografiemi, je to opravdu drsné čtení.

17.08.2021 4 z 5

Noci běsů Noci běsů Kateřina Šardická

Východoslovanské tradice a lidové pověry v zapadlé vísce - to je můj šálek kávy. Není dané, v jaké době se příběh odehrává. V těchto sychravých dubnových dnech by nebylo těžké uvěřit, že se kdesi na vrchovině vynořili běsi... Že polednice, klekánice i nočnice jsou skutečné... Že noční můry nejsou žádná spánková porucha.

05.05.2021 5 z 5

Pacient Pacient Sebastian Fitzek

Psychotrillery jsou většinou taková "trvalá nejistota" - ale tady od samého začátku víte, kdo je vrah. Přesto jsem tak nějak tušila, že všechno je jinak, a nedočkavě obracela další a další stránky. Čte se to samo, přestože je to vlastně dost nechutné - naštěstí tam příliš detailů z inkubátoru není. A nakonec jsem musela uznat, že mě Fitzek vážně dostal.
Moje první kniha od autora, další objev díky FB skupině "Čteme to, co nás baví!". Určitě si od něj přečtu další, ale ne hned. Teď si dám něco lehčího ;)

26.04.2021 4 z 5

Jak poznat psí duši Jak poznat psí duši Rudolf Desenský

Skvělá kniha, která narozdíl od ostatních podobných vysvětluje samotnou podstatu života se psem. Všichni se ptají, jak naučit psa to či ono, ale zapomínáme na to, že často není chyba ve psovi, ale na druhé straně vodítka. Sami bychom se měli nejprve učit, jak se psem komunikovat, nastavit přesná pravidla a respektovat jeden druhého. Ruda Desenský páníčkům pěkně narovinu říká, v čem dělají chyby, snaží se ukázat říklady. Má radši psy než lidi - po tom, co vše v rámci svojí práce zažil, se mu nedivím.

08.04.2021 4 z 5

Hospodyně Hospodyně Joy Fielding

Přečteno jedním dechem. Z toho, jak moc je tohle reálné, až mrazí.
Čekala jsem jiný konec, ale neřeknu jaký ;) Abych nenapovídala...

25.01.2024 5 z 5

Panda a dráček Panda a dráček James Norbury

Nádherná kniha, moc mě potěšila. Líbilo by se mi i vydání ve formě jednotlivých listů, na pevném kartonu - střídala bych si je vystavené v knihovně nebo v rámečku na zdi ;)

01.04.2023 5 z 5

Sestra Sestra Rosamund Lupton

(SPOILER) Po dlouhé době dávám u knihy "nedočteno" - čtení je to asi fajn, ale kniha se ke mně dostala v naprosto nevhodnou dobu. Vybrala jsem si ji v knihovničce při hospitalizaci na gyn-por oddělení, a téma postiženého/mrtvorozeného dítěte jsem nevydýchala...

06.08.2022

Žena v okně Žena v okně A.J. Finn (p)

Námět je zajímavý, ale mně byla ta hlavní hrdinka dost protivná. Celkově to plynulo dost pomalu, čekala jsem od toho víc.

10.02.2022 3 z 5

Ozvěny krkonošské minulosti Ozvěny krkonošské minulosti Aleš Smrčka

Krásně zpracovaná kniha o regionální historii.

07.11.2021 5 z 5

Atlas Krkonoš - Karkonoszy Atlas Krkonoš - Karkonoszy Waldemar Spallek

Krásná publikace o všech podobách Krkonoš.

04.11.2021 4 z 5

Péct, milovat a žít Péct, milovat a žít Josef Maršálek

Pepu Maršálka mám ráda - kdykoliv se objeví v televizi, je to neskutečně pozitivní démon ;) Takže když jsem tu knihu v knihovně zmerčila, okamžitě jsem jí musela mít. Čekala jsem něco jiného, ale jsem nadšená. Je to ohromně příjemná kniha, plná lásky k životu a cukrařině.

05.05.2021 5 z 5

Hypnotizér Hypnotizér Lars Kepler

Bylo to takové nějaké kostrbaté. Zápletka byla hodně šroubovaná, postavy se často chovaly pro mě naprosto nepochopitelně. Čekala jsem mnohem víc, protože série má báječné hodnocení - ale četla jsem v poseldní době dost lepších knih...

08.04.2021 3 z 5

Ježíšek mě potěšil touto krásnou knihou - kochala jsem se dloho při čtení jednotlivých medailonků, asi třetinu žen jsem dosud neznala. Graficky je kniha opravdu krásná (i když je v ní hodně feministického patosu). Četla jsem různě na přeskáčku, aby mi ženy jednotlivých období nesplývaly, a mnohdy mě kniha inspirovala k další četbě o některých osobnostech - medailonky jsou opravdu stručné.

Moje "top 10": kněžna Ludmila (pramáti Přemyslovců), Johana z Rožmitálu (Česká královna), Polyxena z Lobkovic (šlechtična), Anna Náprstková (podnikatelka a filantropka), První české lékařky (Bohuslava Kecková, Anna Bayerová, Anna Honzáková), Eliška Junková (automobilová závodnice), Vlasta Kálalová (lékařka), Božena Hauserová (špionka), Zdena Salivarová (spisovatelka a nakladatelka), Madeleine Albright (první ministryně zahraničních věcí USA).

18.01.2021 5 z 5

Jedeme na dovolenou Jedeme na dovolenou * antologie

Nečekaně ponurá sbírka. Asi abychom už na žádnou dovolenou nechtěli a nevymýšleli blbosti ;)

Líbilo: Dovolená v dodávce, Léto na hausbótu, Děti moře.
Zbytek šel buď nějak mimo mě, nebo mě rovnou vytáčel příliš negativním podtextem...

Přelouskáno během dopoledne, žádnej hlubokej dojem to ve mě asi nezanechá.

06.04.2024 3 z 5

Velká jízda začíná Velká jízda začíná Igor Brezovar

Ten Igor to je teda týpek. Neznala jsem ho, musím si to u TV dostudovat ;) Ze začátku se mi to nečetlo úplně dobře - nemohla jsem se nějak vžít do způsobu, jakým je to podáno. Přijde mi to jako narychlo upravené deníkové záznamy, občas to moc hladce neplyne, ale o to je to autentičtější... Moc se mi líbí jeho pohled na fungování světa, odvaha vyrazit a taky ten jeho jižanskej uprdelismus. Já bych plánovala několik měsíců, vytvořila tucty seznamů, tabulek, itinerářů a checklistů. A nakonec bych stejně zůstala doma, protože "nevěřím v lidi".
Moc ráda bych si ho poslechla na nějaké cestovatelské přednášce, ale do rodiny bych ho nechtěla - zbláznila bych se obavou o něj..

30.09.2023 4 z 5