maciii maciii komentáře u knih

Běh o život Běh o život Richard Bachman (p)

Jeden z mých nejoblíbenějších thrilleru od Stephena Kinga, který jen potvrzuje, že není jen králem horroru, ale především precizním vyprávěčem, který hledá stále nové cesty a nazabředává to ohraných a předvídatelných vyústění. Děj se neustále mění, charaktery se vykreslují, popisy jsou krátké ale výstižné a perfektně vykreslují pochmurnou, dnes již ne tak futuristickou vizi médii ovládané masové společnosti. A ten závěr...

16.01.2012 5 z 5

Lovec duchů Lovec duchů James Herbert

Klasická duchařina s velmi rychlým spádem, dobře vypracovanou atmosférou a místy solidně udržovaným napětím. Na můj vkus je však děj velmi přímočaý, povrchní a odproštěný od hlubších sond do nitra svých postav, takže čtenář nemá příliš příležitostí si k hrdinům vybudovat pevnější pouto, nebo je alespoň lépe pochopit. Stále se mi vnucuje srovnání s Kingovým Osvícením, podle něhož je Lovec duchů slaboučkou oddechovkou a já ji nemůžu ohodnotit lépe.

Jinak pro zájemce o tématiku vyšetřování paranormálních jevů stojí za zmínku seriál Zázraky (Miracles).

20.11.2011 3 z 5

Zlá doba pro draky Zlá doba pro draky Sergej Lukjaněnko

Mnohem více mi vyhovoval styl, kterým je psaná série Hlídek, Zlá doba pro draky je mnohem méně temná, jedná se především o dobrodružství ve fantaskním světě, ve kterém se Lukjaněnko neorientuje tak dobře jako v současné Moskvě. Přesto je kniha čtivá a plná originálních nápadů.

20.09.2011 4 z 5

Utrpení knížete Sternenhocha Utrpení knížete Sternenhocha Ladislav Klíma

Kniha se mi do první poloviny velmi dobře četla, děj se odvíjel postupně a energicky a na každé stránce se odehrávalo jiné drama. Pak se v ději začala prolínat realita s fantazií tak dokonale, že ani já jsem nevěděla, která bije. Na můj vkus to ale šlo tak pomalu, že když k tomu ke konci přibývavo stále více filosofických monologů, stal se pro mě příběh nudným a utahaným. Ale každopádně doporučuju.

15.09.2011 4 z 5

Smrt v Benátkách Smrt v Benátkách Thomas Mann

Stálé úvahy nad smyslem umění, krásou poezie a popudech, které básníky inspirují, mě osobně velmi nudily a často jsem je ani nepochopila, protože Mann užívá dlouhá a složitá souvětí, na jejichž konci jsem se už vetšinou ztratila. Kniha se mi nelíbíla a film me úspěšně uspal.

15.09.2011 2 z 5

Nostradamova proroctví Nostradamova proroctví Mario Reading

Pro mě naprostý komerční brak, který se stal bestsellerem pravděpodobně jen díky atraktivnímu názvu a době, ve ktreré se momentálně nacházíme. Autor jako kdyby se zde teprve seznamoval se psaním, nedokáže zaujmout ani nudným příběhem (u kterého, když se konečně prokoušete na závěr, zjistíte, že jste se vlastně nic nedozvěděli) ani stylistikou, která je povrchní, planá a plná nerealistických dialogů. K hrdinům jsem si sympatie nevybudovala, protože mi celou dobu neuveřitelně lezli na nervy svým prvoplánovým jednáním a rádoby hrdinstvím. Zbytečná a prázdná kniha.

02.09.2011 2 z 5

Šinjú Šinjú Laura Joh Rowland

Nenáročný detektivní příběh z exotického prostředí starověkého Japonska zlehka popisuje dobu, život a poměry tehdejší doby, ale svou stylistickou jednoduchostí a dějovou přímočarostí je podle mě určen spíše mladšímu publiku. Jako teenager jsem knihy paní Rowland zbožňovala.

09.04.2013 4 z 5

Národní satanista Národní satanista Erlend Erichsen

Jelikož se v historii black metalu neorientuju, nemůžu hodnotit historickou přesnost a vylíčení doby, ve které se děj odehrává, ale z hlediska stylu psaní a vykreslení postav působí knížka extrémně amatérsky. Žádné budování atmosféry, charakterů či dějová gradace. Příběh, ačkoliv zpočátku čtivý, mě po prvních dvaceti stránkách začal nudit, protože jsem se do něj prostě neměla šanci vžít. Nakonec jsem ho po malých dávkách přelouskala, ale kromě hezkého knižního zpracování na ní není nic zajímavého.

24.08.2012 2 z 5

Design publikací Design publikací Lakshmi Bhaskaran

Hezká publikace, která shrnuje základní problematiku, ale bere ji na můj vkus příliš všeobecně a málo do hloubky. Tenhle nedostatek si však vynahrazuje obrovkou obrázkovou přílohou, se spoustou zajímavých a okomentovaných ukázek.

15.03.2012 4 z 5

Proroctví Proroctví Peter James

V rámci duchařského žánru jedna z nejlepších knih, co jsem zatím četla. Příběh je skvělě konstruovaný a vynalézavě odkrývá jednotlivé skutečnosti, které nakonec zapadnou do komplexní mozaiky. Atmosféra je místy doslova mrazivá a napětí systematicky graduje až do samého finále. James nešetří záživnými popisy ať už prostředí a situací, tak jednotlivých hrdinů, se kterými se dá velmi snadno ztotožnit, což jen ještě více vtahuje do děje.
Škoda, že je kniha tak krátká :)

30.11.2011 5 z 5

Další den Valhaly – Dopoledne Další den Valhaly – Dopoledne František Novotný

Nemůžu hodnotit, protože jsem se neprokousala ani přes polovinu, ale na můj vkus je kniha až příliš psána formou literatury faktu, tudíž není tolik dějová, ale velmi poctivě a zevrubně se věnuje popisu fiktivní postapokalyptické situace po druhé světové válce, zahrnující i odborné polemiky nad principy kvantové fyziky, kosmické konfigurace a podobných technických problematik, kterým ani trochu nerozumím. Je možné, že se kniha nakonec dějově rozjede, ale to já už se nedozvím :)

16.11.2011

Hranice volnosti Hranice volnosti Anne McCaffrey

Až smutně nevyužitý potenciál zajímavého prostředí, ve kterém se příběh odehrává. Kniha je sice psaná velmi čtivě, ale na můj vkus příliš pozitivně a dětsky (nevím jak líp to vyjádřit). Charaktery postav postrádají hloubku, jsou jen lehce nastíněné a to často dost jednoznačně. Žádná z nich nemá dvě tváře a pokud prožívá nějaké drama, vůbec se mě to nedotkne, protože autorka se ve svých hrdinech vůbec nepitvá. Není tady žádná akce, krev, žádné konflikty, které by se vyhrotily do dramatických situací. Řekla bych, že kniha je určena pro mnohem mladšího čtenáře než jsem já. Přesto bych kecala, kdybych tvrdila, že mě nezajímá jak bude příběh pokračovat.

07.10.2011 3 z 5

Nadějné vyhlídky Nadějné vyhlídky Charles Dickens

Detailním vylíčením charakterů všech postav a odkrýváním jejich minulosti a vzájemných rodinných pout dostává román slabý nádech detektivního příběhu, čímž se velmi oživí pomalý a utahaný děj.

15.09.2011 4 z 5

Černý řád Černý řád James Rollins (p)

James Rollins má neuvěřitelnou fantazii a zároveň vše, o čem píše, má detailně nastudované, takže jeho knihy působí velmi věrohodně. A přestože i tahle není vyjímkou a je plná akce a sympatických hrdinů, už jsem ji tak nepropadla. Snad je to tím, že je již mou pátou přečtenou Rollinsouvou knihou, a každý sebedokonalejší a imaginativnější spisovatel nakonec začně opakovat své postupy, osvědčené v předešlých dílech.

10.09.2011 4 z 5

Ohnivé kameny Ohnivé kameny Chloe Palov

Skvělý dobrodružný román, neplácá se v žádných filosofiích a úvahách, jde čistě po akci, samotné hledání artefaktu má hlavu a patu, je logické a přitom zábavné. Akorát ke konci se mi to už trochu táhlo.

10.09.2011 4 z 5