LussyP LussyP komentáře u knih

Noc trifidů Noc trifidů Simon Clark

3,5 hvězdičky.

Rozhodně číst s velkým odstupem než Den Trifidů, knížka se čte dobře, bavila mě, ale wow efekt se nekonal. Druhá polovina knihy se četla sama, bavilo mě na tom nejvíc to, že se jednalo o civilizaci po "konci světa", většinou to totiž skončí dříve (jako Den trifidů), sociální problematika, diktátorství... Vše tam bylo. Konec opravdu jak z amerického filmu a musím uznat, že jako film by kniha mohla být opravdu super, sympatické postavy, fajn příběh.

22.11.2020 4 z 5

Válkotvůrci Válkotvůrci František Kotleta (p)

4,5 hvězdiček.

Zajímavé, vtipné a přesto k zamyšlení. Moc se mi knížka líbila, obohacení o ukázky z další tvorby pro zaujetí byly zajímavý doplňek. Za mě rozhodně nejlepší povídka Válkotvůrci, klidně bych ji měla jako samostatnou a mnohem delší knihu.

Tatér z Osvětimi Tatér z Osvětimi Heather Morris

Audiokniha.

Příběh bych ohodnotila asi pouze 4 hvězdičkami, ovšem čtení Martina Siničáka si zaslouží další.
Příběh nepopisuje přímo hrůzy, co se děly, je to příběh lásky. Přirovnala bych to ke knize Petr a Lucie, jiná válka, ale stejný motiv. Válka je tam spíše jako pozadí.

Kaštánek Kaštánek Søren Sveistrup

Audiokniha, 3,5 hvězdy.

Začátek vás hned vrhne do brutality, masakru, což mě navnadilo, bohužel, pak už to bylo vlažné jen s chvilkovými dávkami adrenalinu, knížka by mohla být o takových 150 stran kratší.

Další velkou nevýhodou byly naprosto nesympatické hlavní postavy, což je u tohohle žánru docela problém, protože se o ně nebojíte, když se něco zvrtne.

Asi vina překladu, ale "oukej" bylo použito opravdu mockrát.

Naopak skvěle hodnotím pachatele, jeho motiv, systematičnost a to překvapení, když jsem zjistila, kdo to byl.

Výsledkem je lepší průměr. :)

09.08.2020 4 z 5

Noční lovec Noční lovec Chris Carter

Další skvělý případ Roberta Huntera.
První kniha byla asi první a poslední, kde jsem vraha dokázala uhádnout. Jako předchozí knihy byla velmi čtivá, napínavá, příběh vraha se mi líbil.
Jen ten začátek mě lehce zarmoutil.

09.08.2020 5 z 5

Nejsem z ledu Nejsem z ledu Anne Frasier (p)

- Proč existuješ? Proč ještě žiješ? Můžeš mi to říct? -

3. díl série, doporučuji číst postupně.

Detektiv Jude Fontaineová a její partner Uriah Ashby se potýkají nejenom s neobvyklým případem, ale i s nástrahami kruté zimy, která komplikuje vyšetřování. Na město udeří nejhorší sněhová bouře v historii, a právě uprostřed ní najde Jude na prahu domu, kde žije, opuštěného čtyřletého chlapce. Dítě není schopné říct, odkud se vzalo, kdo jsou jeho rodiče, ani kde bydlí. Dokonce ani neví, jak se jmenuje. Navíc se pod hladinou minneapoliského jezera je nalezeno tělo chlapce zamrzlé v ledu...
Tato série je naprosto brilantní, velice čtivá a skvěle promyšlená. Není zde žádné klišé ve stylu hlavní mužský detektiv je superhrdina, který má rád alkohol a utrpěl trauma. Není tu ani častý problém sérií, kdy první kniha je naprosto super a pak už to jde z kopce, zde bych naopak řekla, že je každý díl lepší a lepší. Jude nejde nemilovat a její postupnou cestu zpátky k životu budete bedlivě sledovat. Kniha je plná zvratů a napětí, velmi dobře promyšlený příběh. Při čtení jsem nezažila žádné hluché místo, prostě hltáte jednu stránku za druhou. Je mi moc líto, že se jedná o poslední díl, ale třeba se ještě někdy dočkáme.

01.02.2023 5 z 5

Řetěz Řetěz Adrian McKinty

Velice originální námět, který mě zaujal už na první pohled, bohužel, autor ho dle mého nedokázal správně uchopit. Celá kniha je jako každý americký thriller, postupně jsem si jen odškrtávala políčka, jako rakovina, romantická zápletka, chlápek s pohnutou minulostí... A ten závěr tomu nasadil korunu, úplně jsem viděla nový díl Ramba. Bohužel, kniha pro mě neměla nic navíc v tomto směru, četla se ovšem velice svižně a to i přes nelogické jednání postav, co se mění v superhrdiny se schopnostmi, kterým by kdejaký superhrdina záviděl. Dalším problém u mě byl v tom, že mi tam chybělo "mrazení" při čtení, to u thrilleru očekávám, tady by se možná dostavilo, kdybych byla matka.

19.11.2022 3 z 5

Hvězdný prach Hvězdný prach Neil Gaiman

- Pod stromy vládla úplná tma, ale jednorožec zářil svým bledým měsíčním světlem, a dívka se třpytila a mihotala jako ve světelném prachu. -

Čarodějnice, princové, zamilovaný mladík a jedna hvězda. Všichni chtějí najít hvězdu, která spadla jedné noci, každý k tomu má své důvody, ať už je to láska, království nebo věčné mládí. Kdo ji najde první? Mladík Tristran, který se kvůli své lásce vydal ze Zeď, do světa, kam lidé nevstupují? Světa plného magie, kouzel a zvláštních bytostí... Kam možná on sám patří.
Tato knížka se četla sama, nemám vůbec co vytknout. Líbily se mi všechny dějové linie, vyprávění o všech osobách. Přesto, že jsem očekávala, co se nakonec stane, tak jsem to neodhadla úplně a musím říct, že mě to až zahřálo u srdce. Je to moc hezká pohádka, v úžasném světě, kde se protíná jak náš normální, tak i ten magický a dělí ho jen Zeď.

05.09.2022 5 z 5

Fáma Fáma Lesley Kara

Tak teda tahle kniha je zklamáním nejen roku, ale při nejmenším desetiletí. Těch 200 stran by se dalo shrnout v povídce, pokud bychom si odmysleli fňukání hlavní "hrdinky".
Tato kniha je román, žádný thriller a už vůbec ne psychothriller. 2/5 dávám jen kvůli konci, rozuzlení jsem nečekala, ale celou dobu mi bylo jedno, co se stane (a že se něco dělo ken posledních pár stran a to jen tak aby se neřeklo), zajímavá byla jen poslední věta.

19.06.2022 2 z 5

Nikdynoc Nikdynoc Jay Kristoff

Za mě teda ne, druhá kniha v životě, co nedočtu, protože to se prostě nedá. Každý odstavec je o něčem jiném, v jednom je malá holka, v druhém přichází o panenství a ve třetím vraždí. Hození do jakého si příběhu bez jakéhokoliv úvodu je také silně odrazující, rádoby vtipné hlášky/poznámky vypravěče otravné.

18.07.2021

Duchové rodiny Folcroftů Duchové rodiny Folcroftů Darcy Coates

4,5/5

Je to moje třetí duchařská kniha od autorky, líbila se mi více, než duch domu Ashbournů, ovšem méně než Tajemství sídla Craven Manor. Nebyla to typická duchařina, bohužel se rozjížděla docela dlouho, ale pak už jsem jen zírala, kam se to začalo ubírat. Autorka píše velmi čtivě, ovšem postavy se chovají občas nelogicky a nereálně.

07.07.2021 4 z 5

Je to i můj život Je to i můj život Jodi Picoult

Nevím jestli nedat spíše 3 hvězdičky. Sara-matka mi tak neskutečně vadila, že to není ani možné a příběh právníka a Julie mi přišel zbytečný. Chápu, že v knize jde o vyrovnání se s nemocí nejen pro člověka, ale i pro jeho okolí, ale něco tomu chybělo. A ten konec... No, překvapil, ale proč se to stalo nebylo vysvětleno. Také mi vadilo předkládání rodičů jako těch největších chudáků v knize, jenže oni to nejsou.
Od autorky si určitě přečtu i další knihy, je to čtivé a hlubší psaní.

08.11.2020 4 z 5

Tajemství sídla Craven Manor Tajemství sídla Craven Manor Darcy Coates

Tohle byl můj první knižní horor/duchařina a musím říct, že se těším na další knihy z této "série". Není to nic, z čeho bych v noci nespala, ale má to nádech tajemna, spád a dokonce úžasný konec. Navíc hlavní postavy, jsou neuvěřitelně sympatické. Určitě doporučuji, za jeden den přečteno.

Maminčin mazánek Maminčin mazánek Sarah Flint

Tak tahle kniha mě ohromně bavila. Měla rychlý spád, vrah byl nečekaný, zvrácený a brutální, ukázal nám, jak velký vliv má dětství na psychiku člověka.
Jediné, co mi trochu vadilo bylo množství postav, které se chvíli uváděli křestním jménem, chvíli příjmením, na konci si ovšem vše sedlo.

Klaun v kukuřičném poli Klaun v kukuřičném poli Adam Cesare

2,5/5

- Lidi někdy umí překvapit. -

Pro tuhle knihu mám hlavně dvě slova: typicky americké. Máme tu všechno: středoškoláci, malé město, nehoda/záhada, nově přistěhovaná holka, masakr... No komplet. Nemyslím si, že by se jednalo o horor u kterého se budete strašněbát a kousat si nehty, jak slibují na obálce, jedná se o slasher a ya, tudíž "horor", co jsme viděli a slyšeli už 100 x jen v jiném městě a trochu jiným příběhem. Jen trochu.
Kniha se četla dobře, bohužel, je zde spousta nesmyslů a děr v ději, postavy nejsou zrovna nejbystřejší, ale zase to, co dokážou s prostřeleným ramenem, to klobouk dolů.
Musím říct, že motiv byl docela vyšinutý, ale cítila jsem zde snahu o nějaký hlubší zamyšlení, ale nevím, jestli dobře zacílené. Jedná se o velmi oddechové čtení, ale přiznávám, že slasher horory se mi tedy líbí víc jako film.

30.09.2023 3 z 5

Renegáti Renegáti Marissa Meyer

4,5/5

- Kdo se ničeho nebojí, nemůže být statečný. -

Wow, tak tato knížka pro mě byla příjemným překvapením, měla jsem ji už tak dlouho a konečně se na ni dostala řada. Přes 500 stran uteklo jako nic a já se těším na další díl.
Přesto, že hlavní motivy obou hlavních postav nejsou moc originální, tak vystavěný svět a jeho historie, současnost i budoucnost je velice zajímavá a promyšlená. Navíc, od mala všude vídáme, jak je vždy jeden superhrdina a zachraňuje svět... Co kdyby byl superhrdina se zvláštními schopnostmi každý? Co kdyby skoro každý měl nějaké zvláštní schopnosti?
Autorka navíc pokládá mnoho morálních otázek, pohrává si s mnoha myšlenkami a nutí vás se zamyslet. Nemáme tu stranu dobra a zla, více se přikláníme k tomu, jak to funguje běžně, nic není černobílé, ale spíš šedé.
Nova i Adrian mi přišli velice reální, nejen svým chováním, ale i svými vlastními strachy a démony.
Samozřejmě, občas zde bylo pár méně logických věcí, chybičky by se našly, ale celkovému dojmu vůbec nezškodily a bylo jich opravdu málo.
A ten konec mě opravdu posadil na zadek!

25.07.2023 5 z 5

Schody do temnoty Schody do temnoty Jennifer Fawcett

Za knihu v rámci #spoluprace děkuji @knihydobrovsky a @sberatelkaknih

- Člověk nemusí být dům, aby měl své démony. -

Jak je patrné z anotace, příběh knihy se točí okolo tajemného prokletého domu, kam se v dětství hlavní hrdinka vydá s kamarádkami a "něco" se tam stane, co změní jejich životy. Že už jste něco takového slyšeli a četli stokrát? Je pravda, že v příběhu najdeme dost stereotypů a klišé, ale...
Musím přiznat, že tahle knížka mě vtáhla a už nepustila, opravdu už jsem se dlouho nesetkala s tak skvělým stylem psaní a vyprávění a navíc u prvotiny? Smekám a ani nepříliš povedená korektura mi dojem ze čtení nezkazila (pro citlivé jedince opravdu nedoporučuji).
Bývá už takovým zvykem, že do všech knih vložíme romantickou linku, protože, proč ne. I zde ji nalezneme, ale musím říct, že velice okrajově a do příběhu je skvěle zasazená. Stejně jako bylo skvělým nápadem vyprávění z minulosti a přítomnosti a zároveň z pohledů několika postav, přesto příběh krásně plyne a autorka předkládá vodítka, co se vlastně stalo. Velice zajímavé mi přišla "psychologická" okénka, protože démoni nejsou jen v strašidelných domech, ale i v nás.
Vytknout musím především závěr, ten byl takový sakumprásk a bylo to. Osobně bych uvítala i kapitoly z pohledu Abby. Ale jinak velice povedené dílo, horor bych neřekla, ale tajemno tam určitě je.

28.06.2023 4 z 5

Ted Bundy, vrah po mém boku Ted Bundy, vrah po mém boku Ann Rule

- Normální není nikdo z nás. -

Přiznám se, že před čtením jsem o Tedu Bundym nemělo moc informací a na seriál na Netflixu se chystám až teď po dočtení.
Kniha mě překvapila jsou čtivostí, přesto přiznávám, že mi občas přišel překlad trochu kostrbatý a doslovný (úplně jsem viděla tu anglickou frázi, jejíchž doslovný překlad nedával smysl). Je pravda, že občas mi přišlo, že se autorka ubírá až moc do detailů, které nebyly podstatné. Celá jména desítek policistů v rámci jedné stránky už jsem později i přeskakovala, ale rozumím, že je to projev úcty k jejich práci, ale při čtení to dělá pěkný guláš.
Nejvíc mě zaujal bez pochyby fakt, že autorka byla jeho kamarádka, což příběhu dodává úplně jiný rozměr, všichni se totiž běžně uklidňujeme, jak bychom přeci vraha a násilníka poznali na první pohled - a ono ne. Osobní perspektiva dodala tomuto hrůznému příběhu nový rozměr.
Knížku si jistě pořídím a doporučuji všem, které toto téma zajímá, dostanete příběh od dětství až po smrt a i pár fotek.

13.06.2023 5 z 5

Kladivo na Čaroděje Kladivo na Čaroděje Alex Vigaš

4,5/5 ⭐

- DIVNOLIDEM VSTUP ZAKÁZÁN. -

Začátek roku a máme tu první velmi příjemné překvapení. Knížku jsem zahlédla už dříve na instagramu a když jsem šla do knihovny, sáhla jsem po ní, především tedy díky úplně úžasné obálce. Upřímně jsem nečekala, že knihu přečtu pomalu na jeden nádech... Je napsána velice čtivě, ale zároveň úplně syrově, ty emoce cítíte z každé stránky, jako byste vyprávěli vy. Jakobyste vše prožívali s Niki a že toho je dost. Znovu prožívání hledání sebe sama, svého místa, vlny emocí, krize vlastní identity, první lásky... Byla to jízda. A jsem dost překvapená, že se jedná o prvotinu, klobouk dolů.

14.01.2023 5 z 5

Audiokniha

- Svět měl zuby a mohl vás jimi kdykoli pokousat. -

Očekávala jsem, jelikož je to kniha od Kinga, že se budu bát, naprosto souzním se ztracenou Trishou a budu čekat, co vše se nebohé holčičce v rukách autora stane. No... A ono nic. Nudila jsem se, opravdu. Jediný děs, co jsem zažila při čtení bylo několik částí s vosami (mám z nich hrůzu a autor očividně posedlost). Tato krátká kniha by mohla být mnohem kratší... Kdybych vyškrtla všechno sledování baseballu, tak už máme polovinu a mě baseball nic neříká, takže poslouchat zápasy pro mě opravdu nebylo. A teda ještě mi bylo zle, když holčička vypila vodu z potoka, možná skoro stejně jako jí. Bohužel, chování Trishy dle mého absolutně neodpovídalo devítileté holčičce.
Pokud bych měla shrnout, holčička se ztratila v lese a to je vše.

21.11.2022 2 z 5