Luque17 Luque17 komentáře u knih

Mechanický pomeranč Mechanický pomeranč Anthony Burgess

Velmi čtivá a pohlcující próza. Kdo váhá, nechť se do toho pustí. Nebude litovat - pokud není přecitlivělý na násilí a krutost...kterých se nám dostává požehnaně. Násilí je samoúčelné v konání hlavních hrdinů, nikoli z hlediska knihy samotné.

05.04.2024 5 z 5

Nebe pod Berlínem Nebe pod Berlínem Jaroslav Rudiš

Nic zásadního, ale fajn čtení, zajímavé postřehy. Kdybych knihu četl v době vzniku, bylo by to ještě lepší.

18.07.2023 4 z 5

Egypťan Sinuhet Egypťan Sinuhet Mika Waltari

Moudré, chytré, vtipné, brutální - vše dohromady. Četl jsme dlouho a po kouscích, ale rozhodně stojí za to.

14.11.2022 5 z 5

Komturova smrt Komturova smrt Haruki Murakami

Tak nakonec nám tu žádný člověk nezemře, vážení;)

08.05.2022 5 z 5

Šikmý kostel 2 Šikmý kostel 2 Karin Lednická

Informačně bohatá a přitom emocionálně naléhavá, stylisticky vybroušená kniha. Na pozadí velkých dějinných událostí popisuje každodennost tehdejšího života několika rodin a dalších hrdinů na území bouřlivého česko-polského pomezí. Velmi umně kombinuje globální společensko-politická témata s příhodami a niternými prožitky a reflexemi jednotlivých postav. Jednoznačně plný počet.

23.11.2021 5 z 5

Bývali jsme bratři Bývali jsme bratři Ronald H. Balson

Nikoli skvělé, ale velmi slušné, psané podle šablony. Benovy vzpomínky na dobu války v Zamośći dech beroucí.

02.10.2021 4 z 5

Narušení Narušení Susanna Kaysen

Nevím, jak to zprznilo české vydání, ale legendární originál je mne bavil. Tehdy si autorka ještě mohla dovolit nevnucovat se čtenáři, takže to působí upřímně. Bavil mě i dobový popis US reálií. O hodně lepší než většina dnešních mediálních onanií tohoto žánru.

22.09.2021 5 z 5

Šikmý kostel Šikmý kostel Karin Lednická

Tak dziewczyna moze dobrze pisač. 100% černějších než uhlí.

17.07.2021 5 z 5

Diktátoři v zrcadle medicíny Diktátoři v zrcadle medicíny Anton Neumayr

Nejsem odborník na historii, o lékařství, psychiatrii a psychologii přece jen něco vím, tak jako tak, obával jsem se, že kniha bude příliš spekulativní, až fantasmagorie já. Naštěstí tomu tak není. Je to kniha sestavená velmi poctivě, literárními zdroji bohatá a přesná (primární citace). Kniha není řešením, ale poctivým nástinem hypotéz nejenom čistě historické povahy.

28.06.2021 5 z 5

Jedovatá houba Jedovatá houba Ernst Hiemer

Snahám o zákaz této knihy se jen trpce směji - nic mě nedokáže vytáčet tak, jako politická cenzura. Předpokládám, že pro 99% je tahle kniha v dnešní době jen srandovní - primitivní propaganda. Primitivnější, než projevy poslance Volného v Parlamentu. No, dávám 0 bodů, přestože kniha pobavila.

27.06.2021 odpad!

Afterdark Afterdark Haruki Murakami

Není to veledílo, ale pro voyeury mého ražení, velmi příjemná záležitost ;) Po setmění můžeš zahlédnout více, než bys čekal, jen vědět, kam se podívat. A to ví Murakami velmi dobře.

30.05.2021 5 z 5

Ženy z Bohnic Ženy z Bohnic Edna Nová

Jako "taky pacient" dávám 5/5. Věcný, lehce sarkastický medailonek 12 "typických" postaviček z blázinců. Z příběhů si taky každý udělá realistický obrázek o tom, jak to na takových odděleních mezi pacienty chodí.

22.05.2021 5 z 5

Neopouštěj mě Neopouštěj mě Kazuo Ishiguro

Fain styl, jakoby takový poklidný young adult z prostředí dystipicko-totalitárního výchovného ústavu, končící poněkud on shitty note, ostatně tak, jak tomu mělo být.

19.04.2021 4 z 5

Sto roků samoty Sto roků samoty Gabriel García Márquez

Nedočetl jsem a už se o to ani nepokusím. Těžké Baroko, prostě nebavilo, nezaujalo.

01.04.2021

Geniální přítelkyně Geniální přítelkyně Elena Ferrante

Živě a hutně napsaný příběh. Sice vyjadřuje určitý nihilismus poválečné doby a neutěšené životní podmínky Neapolské chudší vrstvy, na druhou stranu je to příběh "pěkný". Výborně zobrazená psychologie hlavních postav, které dává odpověď na to, proč hl hrdinky udržují dlouhodobý, leč disharmonický, vztah.

29.01.2021 5 z 5

1Q84: Kniha 3 1Q84: Kniha 3 Haruki Murakami

No dobré. Jen mám pocit, že autor anotace ten konec poněkud nepochopil. Nebo je to originální anotace a já toho pochopil více než sám Murakami? Tak snad žádný spoiler :D

28.01.2021 5 z 5

Kafka na pobřeží Kafka na pobřeží Haruki Murakami

Nejintelektuálnější erotická kniha všech dob ;) Kouzelná, skoro všechny hlavní postavy románu jsem si oblíbil. A se Sakurou se snad ještě uvidím (read: zase k ní vlezu do postel).

08.11.2020 5 z 5

1Q84: Kniha 1 a 2 1Q84: Kniha 1 a 2 Haruki Murakami

Nejzábavnější kniha, kterou jsem kdy přečetl. Všechna ta "magická bizarnost" má tak geniálně realistickou atmosféru. Skvost.

30.10.2020 5 z 5

Vědecky nepřijatelná kniha. Desinterpretace, nepravdy (změrné lži!?), potenciálně zdraví poškozující tvrzení, neakceptovatelná zjednodušení, chyby i v základních poznatcích věd o spánku.

29.10.2020 odpad!

Někdo cizí v domě Někdo cizí v domě Shari Lapena