LunaL. LunaL. komentáře u knih

Povídání o pejskovi a kočičce Povídání o pejskovi a kočičce Josef Čapek

Klasika. Hlavně příběh Jak pekli dort se u nás čte pořád dokola :)

18.11.2022 5 z 5

Harry Potter a relikvie smrti Harry Potter a relikvie smrti J. K. Rowling (p)

(SPOILER) Miluji celou serii -a vlastne cely svet- Harryho Pottera. Ale tenhle dil je pro me srdcovka. Zazila jsem zdlouhave cekani, az vyjde, vycekala si o pulnoci nekonecnou frontu, abych pak travila hodiny ctenim.. :)
Ale kvuli tomu jsem si ji nezamilovala,to melo jiny duvod- v tomhle dile se stezi najde kapitola, kde bych nemela oblibenou scenku, uryvek nebo vetu: Louceni s Dursleyovymi, posledni navsteva pristenku pod schody, sedm Potteru, netrpelive cekani v Doupeti na ostatni, darek Harrymz od Ginny, svatba,.. mohla bych pokracovat jeste hodne dlouho!

Hodne lidi zklamala vsechna ta "spina", co byla vytazena na Brumbala. Nebo to, jak se zachoval Lupin, kdyz zjistil, ze Tonksova je tehotna.. Me to naopak presvedcilo, ze byli lide. I kdyz kouzelnici, tak jako ostatni plny chyb a pochybnosti.. Tim vic se pro me stali skutecnejsimi :) a oblibenejsimi, dokazali se postavit strachu, naucit se zit s tim, co provedli a o co vic, byt jeste lepsimi, nez puvodne byli!

Hodne lidi by za nejromantictejsi vetu/slovo ze serie vybralo tolik zname: Navzdy. I v tomhle se lisim, pro me to je jine slovo, i kdyz vyslovene stejnym clovekem: Cokoliv ;)

Cetla jsem uz snad desetkrat, hodnekrat poslouchala jako audio. A nekolikrat videla film. Ale to me neodradi od toho ponorit se do tohoto kouzelneho sveta znovu.. a asi brzo.. :)
Protoze i ja bych odpovedela stejne jako Severus, kdyby mi nekdo nabidl vzit me do sveta Car a kouzel:
"Co mi date na oplatku?"
"Cokoliv"

30.04.2023 5 z 5

Prvok, Šampón, Tečka a Karel Prvok, Šampón, Tečka a Karel Patrik Hartl

Tuhle knihu jsem přečetla už potřetí - poprvé, chvíli po vydání jsem ji brala jako vtipnou a oddechovou. Podruhé mě zarazilo, že zase tak vtipná není, že je hlavně o "vyhořelých" chlapech, co nejsou spokojení s vlastním životem. I tak jsem se nemohla dočkat filmu - a hned po kině jsem se pustila do knížky znovu! :) Knížka je vtipná, sprostá, smutná, někdy deprimující. Je o přátelství, nové i staré lásce, o hledání sebe sama - prostě o životě :) Dávám o hvězdičku víc, než minule a vím, že si knihu určitě zase někdy přečtu :)

12.10.2021 5 z 5

Krysař Krysař Viktor Dyk

Ke Krysaři jsem se dostala díky povinné četbě na škole - a doteď se k ní ráda vracím. Na malou knížku má hluboký děj. Krysař, který nikdy nechce zahrát na píšťalu naplno, změní názor kvůli velké lásce- a následně velkému zklamání. Co musel prožít za bolest a zklamání, že zničil nejen celé město, ale i svou víru a sám sebe? Naštěstí spisovatel nechal ve čtenáři jiskru naděje díky nemluvněti a "bláznivému"rybáři.

13.04.2020 5 z 5

Malý princ Malý princ Antoine de Saint-Exupéry

Krasna kniha plna zivotnich mouder. Pro male i velke :)
Kazdy by ji mel znat!

20.12.2023 5 z 5

(SPOILER) Na knihu jsem se moc tesila, miluju svet HP a zajimaji me vsechny detaily, co se ho tykaji. Nikdy jsem si Malfoye jako postavu neoblibila, zato Toma jsem si oblibila po prvni kapitole! Je uzasne, ze se nebal napsat knihu, ale hlavne, ze se nebal byt uprimny! V knize je spousta historek, kdy si dela srandu sam ze sebe, kdy popisuje, kde co zase pokazil.
Z jeho psani je poznat, jak lidi kolem sebe miluje, jak si jich vazi. I kdyz si treba zrovna nevzpomene na jejich jmena.. :D
Bavilo me vypraveni o jeho detstvi, o jeho prvnich pidirolich. A kdyz popisoval, s jakou nevedomosti sel na konkurz na HP a s jakou aroganci a drzosti ji ustal..! Jako bych cetla o Malfoyovi. Jako by si ho ne hulka, ale postava sama vybrala x)
Cela nadsena jsem cetla o detailech z nataceni. Jakeho slavneho herce mel za uklizece, komu prislapl plast, komu si nechtic rekl o facku.. Jaky herec je ve skutecnosti mily, i kdyz jeho postava budi hruzu, kdo se umi prepnout do role na lusknuti prstu,s kym o pauzach vykouril nejvice cigaret,.. Kdyz popisoval nataceni prvnich dvou dilu, zasla jsem, jak s nimi reziser skvele jednal, jak dokazal natocit tak skvele filmy a u toho zajistit, aby se detsti herci bavili.
Mrzelo me, ze neni v knize venovano vic nataceni HP, ale je videt, ze to pro Toma nebyl stredobod vesmiru, jak se nekolikrat v knize zminuje. Zaverecne kapitoly byly velmi silne, dojemne. Jsem rada, ze Tom nasel zpusob, jak se najit. Snad se mu povede knihou pomoci jinym, jak doufal.

05.07.2023 5 z 5

Úzkosti a jejich lidé Úzkosti a jejich lidé Fredrik Backman

(SPOILER) Nejlepší kniha za poslední dobu! Hodně čtivá, dělalo mi problém ji odložit. Líbily se mi krátké kapitoly, i to, jak se příběh postupně "dával dokupy". Ze začátku spousta věcí nedávala smysl, ale jak jsem četla dál, zjištovala jsem toho víc a víc. Až do poslední stránky! To bylo asi nejlepší, že každá stránka byla zajímavá. Vůbec mi nevadilo, jak se prolínala přítomnost s budoucností a minulostí. Naopak. A obdivuji, jak to někdo takhle dokázal napsat! Jen mě překvapilo, že příběh skončil možná až velkým happy endem, ale na druhou stranu, proč ne?
Určitě doporučuju!

13.12.2020 5 z 5

Metráček: (I.-II) Metráček: (I.-II) Stanislav Rudolf

Od S.Rudolfa jsem ořečetla několik knih, Metráček mě ale dlouho míjel - jak film, tak kniha. Konečně se na něj dostalo :) První díl jsem tušila děj a moc se mi líbil. Bylo to takové klidný, milý příběh o sympatické, i když tlusté holce. Dost jsem ji fandila,nejen na závodě, ale i v lásce. Hlavně jsem doufala, že kvůli nedorozumění nepřijde o svého kluka...
V druhém díle jsme hodně pozorovali Jitku na střední zdravotní škole a na tanečních. Ale nechyběly ani tréninky a závody. Tady je už její vztah s Honzou trochu jinde, dostal jiný rozměr.
Celkově se mi knížka líbila, je neskutečné, jak spisovatel může psát přesvědčivě za holku. Dost se mi líbily i popisy běžných věcí (třeba velké praní prádla), které jsou teď úplně jiné. Pobavilo mě, jak lidé bláznili kvůli desetikoruně ( někdy i kvůli 70haléřům)- je vidět, jak se celkově doba a hodnota peněz změnila. A zamilovala jsem si Jitku a její vtipné a trefné odpovědi! Určitě jsem nečetla naposledy :)
Přidávám do čtenářské výzvy - a dost mě mrzí, že tato kniha spadá do Kniha autora, který už nežije.

02.02.2022 4 z 5

Léto s kovbojem Léto s kovbojem Jaromíra Kolárová

Nádherná, oddechová knížka. Ideální na léto.
Mám ráda film, viděla jsem ho několikrát. Ale přesto mě kniha bavila, byla obohacená o tolik myšlenek a detailů, které se do filmu prostě nedají dát.
Po přečtení mám chuť znovu kouknout na film, budu ho asi vnímat trochu jinak :)
Pro milovníky filmu určitě doporučuji :)

23.08.2021 5 z 5

Gump – pes, který naučil lidi žít Gump – pes, který naučil lidi žít Filip Rožek

Krásná, i když hodně smutná kniha, která snad nikoho nenechá chladným.. Skvělý nápad a působivé zpracování. Měli by si jí přečíst všichni lidé, nejenom pejskaři!

26.04.2020 5 z 5

Muž, který sázel stromy Muž, který sázel stromy Jean Giono

Knížka, kterou máte přečtenou hned, ale musíte nad ní dlouho přemýšlet! Krásný inspirující příběh.

24.02.2020 5 z 5

Harry Potter a Tajomná komnata Harry Potter a Tajomná komnata J. K. Rowling (p)

Serii o Harrym jsem cetla nescetnekrat v cestine, jednou v anglictine a ted ji zkousim ve slovenstine :) Prvni knizka, kterou jsem v tomhle jazyce cetla, uz to pro me byl zazitek :)) A porovnavani ceskeho a slovenskeho prekladu jsem si doslova uzivala! Nejake nazvy prekvapily, jine pobavily. Par nazvu bylo ponechano v originale, nejake byly originalu vernejsi nez ty ceske, jine naopak jakoby bez fantazie (napr.obchod s carodejnickou literaturou pre malych i velkych). Nejvic me z nazvu zaujal šmukel, humusačka,Umrnčaná Myrta,..
Co me hodne zarazilo, bylo, ze je v ceskem prekladu chybi asi 20vet, ktere jsou nejen v originale, ale i ve slovenskem prekladu.
Takze i kdyz cteno posty, stale je co objevovat ;)

21.09.2023

Harry Potter a relikvie smrti Harry Potter a relikvie smrti J. K. Rowling (p)

Přečteno asi po sedmé. A pohltilo mě to stejně, jako poprvé. Svět do kterého se vždy ráda vracím!
Sedmý díl je poslední dobou můj nejoblíbenější. A při čtení jsem zjistila, jak snad není kapitola, kde bych neměla oblíbenou scénu! :) Líbí se mi putování hlavní trojice a to, jak se pomalu dávají střípky dohromady. A i posedmé jsem v knize objevila něco, čeho jsem si předtím nevšimla, nebo jsem tomu nevěnovala pozornost - jsou to detaily, ale právě ty drobné detaily mám na knize tak ráda! :) Miluju i filmové zpracování, líbí se mi, jak se s knihou hezky doplňuje - ve filmu se mi víc líbí "zabezpečení hradu"proti Smrtijedům (všechny ty efekty, jak bublina kolem Bradavic, tak most a Nevilova past), v knize zase je lépe popsaný závěrečný souboj Harryho s Voldemortem! Prostě film a kniha je silně propojená, nemůže být jedno bez druhého! :)

19.08.2022 5 z 5

Stezka Českem Stezka Českem Martin Úbl

Ke knize se da pristupovat jako ke Stezce Ceskem. Muzete ji zvladnout najednou, postupne, nebo i preskakovat z mista na misto a zase zpet, jak vam to vyhovuje :)
I tady je poznat, ze Stezka neni jen o ceste, ale hlavne o lidech a jejich pribezich. Bez ni by Stezka nebyla Stezkou! A bez Andelu uz vubec ne :)
Libi se mi jak pojeti Stezky ( jednou ji urcite projdu! Nemit tak male deti, vydavam se hned po docteni :D), tak pojeti knizky :) Informace stridaji pribehy, rady, tipy. A to vsechno doplneno o krasne fotografie!
Podle me uzasny napad!

04.03.2024 5 z 5

Saturnin Saturnin Zdeněk Jirotka

Kniha, kterou by měl přečíst každý! Nenapadá mě člověk, kterému by se nelíbila. Ta se zalíbí i nečtenářům :)

Jako hvězdy v temné noci Jako hvězdy v temné noci Jojo Moyes

Precteno diky Ctenarske vyzve - jsem vdecna, ze neco takoveho existuje, jinak bych na tuhle knihu nenarazila. Moc se mi libila! Byt knihovnici na koni je odted muj sen :)

26.12.2023 5 z 5

Vánoční prasátko Vánoční prasátko J. K. Rowling (p)

Krásná pohádka, která okouzlí i dospělé. Hezký vánoční příběh plný lásky, kamarádství, dobrodružství a zázraků. Milá knížka plná fantazie a krásně vymyšlených světů pro všechno ztracené. Na vánoční čas přímo dělaná! :)
Až budu seznamovat děti s knihami od Rowlingové, určitě začnu touhle knížkou! :)

29.12.2021 5 z 5

Nové sliby Nové sliby Lilly Lucas

Krásná kniha! Jako v prvním díle jsem si užívala jak prostředí, tak postavy. Byla jsem ráda, že je druhý díl o Izzy a Willovi, v prvním díle mě oba dost zaujali :)knížka dokáže tak vtáhnout do děje, že jsem si říkala, proč taky nejsem instruktorka sniwboroardu.. až pak jsem si uvědomila, že nemám ráda zimu a na snowboardu jsem nikdy nestála :D ale díky Izzy jsem měla pocit, že si zimu i jízdu užívám s ní

08.03.2023 5 z 5

Nové začátky Nové začátky Lilly Lucas

Krásná, oddechová, romantická knížka. Moc se mi líbilo místo, kde se děj odehrával. A hlavní postavy si nešlo nezamilovat. Kniha se krásně četla, často pobavila, dojala. Líbily se mi kapitoly odehrávající se v hotelu. To, jak se měnil nejen hotel, ale hlavně Lena s Ryanem.
Co mě pobavilo bylo, že i když Lena jela do Colorada jako au-pair, o hlídání a dítěti je tam sotva zmínka. Bylo to takové úsměvné, člověk z toho měl pocit, že dny tráví výpomoci na hotelu, noci na večírkách a víkendy na chatě na horách kvůli tomu ubírám jeden bod, tohle se mi zdálo hodně nereálné. Jinak skvělá kniha, dám pauzu a pak půjdu na další díl

01.02.2023 4 z 5

Divočina Divočina Cheryl Strayed

Krásná kniha se silným, až neuvěřitelným dějem. Nedalo se od ní odtrhnout. Chvílemi hodně smutná, ale o to reálnější. Určitě se k ní vrátím.
Film jsem viděla až po přečtení knihy a dost mě zklamal. Kdo viděl jen film, nemůže plně pochopit, o čem Divočina je.