luminaria luminaria komentáře u knih

Den Trifidů Den Trifidů John Wyndham (p)

Těžce se mi věří, že jsem právě dočetla sci-fi příběh, který vznikl před 65-ti lety. Veliký klobouk dolů před autovou schopností v té době vytvořit něco tak nadčasového. Nemohla jsem se od této knihy odtrhnout, a to ani ve chvílích, kdy jsem večer zůstala úplně sama v baráku a zahrada byla najednou plná trifidů.. Zároveň se zde naskytuje nemálo podnětů k úvahám, takže nemůžu jinak než dát 5 hvězd.

11.02.2016 5 z 5

Malý princ Malý princ Antoine de Saint-Exupéry

Neuvěřitelné... Vím o této knize celá desetiletí ale teprve teď, ve svých téměř 33 letech jsem ji přečetla poprvé. No, trochu jsem si dala načas, ale mám pocit jako bych byla poprvé políbená. Napadají mě jen slova jako čistá, křehká, dojemná, jedinečná, mnohomluvná...dokonale nadčasová. Skutečné umělecké dílo, jsem unesená.

20.01.2016 5 z 5

Největší z Pierotů Největší z Pierotů František Kožík

Jedna z největších knih, jaké jsem kdy četla. Hluboký umělecký zážitek se vším, co s sebou přináší, husí kůži a slzy nevyjímaje. Nádherně napsaný příběh nádherného člověka. Pane Kožíku, pane Debureau - miluji vás oba!

22.02.2016 5 z 5

Než jsem tě poznala Než jsem tě poznala Jojo Moyes

Krásná kniha. Pak jsem se podívala na film. Hodně krát. Teď mně kompletně vtáhl soundtrack... Silný příběh o životních cestách, ztrátách a nálezech, o té pravé a jediné lásce, která nic nebere ale dává křídla... Není mi pomoci, jsem ním posedlá...

31.07.2017 5 z 5

Tichý dech Tichý dech Jan Trachta

Neuvěřitelně silná kniha. Často jsem se musela vracet o pár řádků zpátky, abych se ujistila, že to, co jsem právě přečetla, se mi opravdu nezdálo a stojí to tam černé na bílém. Následně rozdýchat, pár úvah a uvědomění, zavřít pusu a čte se dál. Nebude na škodu si v této knize čas od času zalistovat pro "udržovací" dávku pokory. A obrovský respekt autorovi i všem členům MSF. Kéž by stále víc a víc lidí cítilo svoji práci jako poslání.

07.09.2016 5 z 5

Klub rváčů Klub rváčů Chuck Palahniuk

Divný styl psaní, který vás pohltí. Bezbřehý nihilizmus, z kterého se vám dělá zle. Jízda a přetlak emocí od hněvu po nadšení a zpátky. O myšlenkách "za rohem" ani nemluvě. Úlet, který ale nepostrádá hloubku. Miluji, když TOHLE autor umí udělat! :)

13.04.2016 5 z 5

Klub rváčů 2 Klub rváčů 2 Chuck Palahniuk

Nevím, jestli se mi už někdy stalo, že bych litovala přečtení knihy. V tomto případě bych byla radši nevěděla, že vůbec existuje. Protože, nejen že mi nic nepřidala k původnímu dílu, ale možná z něho i ukrojila. Škoda. Je mi to líto. Jedna hvězda pouze z úcty k výtvarníkovi.

26.02.2017 1 z 5

Moře klidu Moře klidu Katja Millay

Ačkoli dávno nepatřím do kategorie "mládež", pro kterou hlavně, jak se zdá, je tato knížka určena...musím říct, že její čtení mě bavilo, příběh mi přišel poutavý. Sem-tam nějaké to klišé, které lze prominout a pointa vcelku roztomilá. Taková příjemná oddychovka.

16.08.2016 3 z 5

Ukolébavka Ukolébavka Chuck Palahniuk

Výborné, čtivé, absurdní, divné, cynické, vzrušující.. Palahniuk je magor. Moc mě baví tací magoři. I když Klub rváčů 2 fakt nemusel. Snad mu to časem odpustím..

08.10.2017 5 z 5

Obraz mé lásky Obraz mé lásky Isabel Wolff

Nečekala jsem vůbec nic, ale zůstala jsem velice příjemně překvapená. Pro mě dostala knížka punc jedinečnosti díky úžasné atmosféře umění, která se poctivě nese příběhem od začátku až do konce. Občasná předvídatelnost děje mi pak celkový zážitek nijak nekazila.

16.08.2016 4 z 5

Příběhy z konce předměstí Příběhy z konce předměstí Shaun Tan

Velice vydařené, originální dílko, do kterého se nejde nezamilovat. Sdílím každé jedno slovo komentáře Petrvse.

29.02.2016 5 z 5

Chlapec na dřevěné bedně Chlapec na dřevěné bedně Leon Leyson

Jakou hrůzu a zoufalství museli lidé zažívat v průběhu holocaustu. A kolik z nich nacházelo na samém dně lidské existence odvahu a vůli přežívat dál i navzdory nepředstavitelně krutým podmínkám, to je... víc než obdivuhodné a zaslouží obrovský respekt a úctu.

06.02.2016 4 z 5

Úspěšní vychovávají své děti jinak Úspěšní vychovávají své děti jinak Miloslav Hubatka

"..tato kniha není určena těm, kteří hledají nové cesty a nové způsoby výchovy a jsou ochotni experimentovat se svými dětmi." (úryvek s knihy)

"Ano, s dobou jdou i trendy nedodržování a bourání pravidel, ale skutečně úspěšné projekty a úspěšní lidé jsou ti, kteří přesně vědí, co mohou nebo musí změnit, a co naopak je tou pevnou konstantou, jež za žádných okolností nesmí být porušena nebo odstraněna. Většinou jsou to pevné zásady a pravidla právě z oblasti morálky a etiky." (úryvek z knihy)

K přečtení této knihy mě inspiroval článek - rozhovor s autorem knihy - ohledně výchovy dětí, který byl před časem publikován na jednom z internetových zpravodajských serverů. Nutno říci, že jde o velice hodnotní knihu, kterou ocení zejména rodiče, kteří občas potřebují "podržet" v jejich přesvědčení, že "slušnost, ohleduplnost, tolerance, ale i další morální zásady by se neměly za žádných okolností opouštět, protože to vede k úpadku celé společnosti."

Někdy se ptám sama sebe (a to nejen v oblasti výchovy dětí), jestli se už svět opravdu zbláznil, anebo já to mám nastavené blbě... Po této knize nejspíš sáhnu právě v takovýchto chvílích a taky pokaždé, když budu mít pocit že se na mě ze všech stran valí všechny ty "zaručené" recepty a přístupy, bohužel často neprodukující nic jiného než "spratky" - jinak pojem velice trefně definovaný právě v této knize.

03.02.2016 5 z 5

Vypravěčka Vypravěčka Jodi Picoult

Hezká kniha, vyprávění Minky bylo asi nejpoutavější, čekala jsem pak víc rozhovorů mezi Josefem a Sage, klidně i místo jiných částí, které bych kvůli nim oželela.. Příběh jako celek mi přišel trochu málo uvěřitelný, ale líbí se mi, že nutí člověka zamyslet se nad otázkami svědomí, viny, odpuštění, dobra a zla...

17.01.2016 3 z 5

Tak trochu úžasní Tak trochu úžasní Dawn French

Neskutečný brak a téměř ztráta času. Pro mě jediný přínos byl, že jsem ji četla v originále a trošku tak procvičila angličtinu, jinak bych nejspíš přestala číst po několika stránkách.

08.01.2016 1 z 5

Zaostřeno na islám Zaostřeno na islám Hammudah Abd al-‘Átí

Kniha se četla dobře a rychle, napsaná je velmi srozumitelně, líbily se mi části kde autor objasňuje pravou podstatu víry (lze z nich vyvodit podstatu náboženství obecně) a myslím že nejeden ateista musí, alespoň na chvilku v průběhu čtení, uvěřit v existenci Boha (cokoliv si pod tímto pojmem představujeme). Nicméně, mnoho otázek zůstává i po přečtení knihy stále nezodpovězených takže pro komplexní obraz islámu je potřeba studovat dál.. Poté, i sám autor v textu často odkazuje na další publikace.

08.01.2016 3 z 5